מחקרים טריים המשתמשים בטכנולוגיה חדישה של בדיקת DNA במוצרים צמחיים, גילו כי כמעט שליש מהפריטים שנבדקו נמצאו מזויפים.

המחקר, שפורסם ב- Frontiers, ניתח את האותנטיות של כמעט 6,000 מוצרים צמחיים שנמכרו ב- 37 מדינות באמצעות בדיקות DNA. החוקרים סיכמו כי אחוז משמעותי של 27% – לא הכיל את מה שנטען בתווית.

החוקרים, בהובלת ד\”ר מיכל כריסטין איצ\’ים (Dr Mihael Cristin Ichim) מהמכון הלאומי למחקר ופיתוח למדעים ביולוגיים של רומניה, הדגישו כי המוצרים הצמחיים המזוייפים מופצים בכל היבשות והאזורים. באירופה, אחוז הזיופים של המוצרים עמד על 47%, גבוה יותר מצפון אמריקה (33%) ואסיה (23%) אך נמוך מאוסטרליה, שם נמצא כי 79% מהמוצרים היו מזוייפים. התוצאות שלנו מאשרות זיוף בקנה מידה רחב של מוצרי צמחים ברחבי השוק העולמי.

מוצרי הצמחים המזוייפים מכילים מינים מזהמים, תחליפים ותוספות בלתי מוכרזות, או לא מכילים אף לא אחד מן המרכיבים המסומנים בתווית, מה שעשוי להיות מקרי או מכוון, ע\”י בעלי מוטיבציה להונאה כלכלית, על פי ד\”ר איצ\’ים. הוא סבור כי רווח כספי הוא ככל הנראה המניע העיקרי למכירה בהונאה של מוצרים צמחיים וככל שהמוצר בעל ערך גבוה יותר כך הפיתוי גדול יותר. \”הניחוש המשכיל שלי הוא שככל שהרווח גבוה יותר, הפיתוי לזיוף הוא גם גבוה יותר – גבוה יותר אחוז המוצרים המזוייפים בשוק. וההוכחה המדעית כבר מתחילה להגיע.

מקורות: https://www.foodnavigator.com/Article/2019/11/07/DNA-testing-reveals-widespread-adulteration-of-herbal-products