השפעת קפאין, ניקוטין ואלכוהול על בלוטת האדרנל (יותרת הכליה)

בלוטות האדרנל או יותרת הכליה שלך הם שתי איברים בגודל אגודל היושבים מעל הכליות שלך והם חלק מהמערכת האנדוקרינית (Endocrine). הם מעורבים בהפקת מעל 50 הורמונים המפעילים כמעט כל פונקציה גופנית, רבים מהם הכרחיים לתפקוד תקין של כלל המערכות בגוף.

ההורמונים משפיעים על כל תפקוד, איבר ורקמה בגוף, באופן ישיר או עקיף. הם מגיבים זה לזה, ומושפעים אחד מהשני, אם קיים חוסר איזון, ההורמונים האחרים יושפעו. בלוטות האדרנל פועלות מקרוב עם ההיפותלמוס ובלוטת יותרת המוח, במערכת הידועה כציר ההיפותלמוס-יותרת המוח (ציר HPA).

לבלוטות יותרת הכליה יש תפקיד חשוב בתגובת הגוף ללחץ (לחץ- סטרס, חרדה, דאגה, עומס גופני). המוח שלך רושם איום - בין אם זה רגשי, או פיזי. Adrenal medulla משחררת הורמונים אדרנלין כדי לעזור לך להגיב על האיום שאתה חש, הדם זורם במהירות למוח שלך, הלב והשרירים. ואז קליפת האדרנל משחררת קורטיקוסטרואידים כדי להפיג תהליכים כמו עיכול, תגובת מערכת החיסון פונקציות אחרות אשר לא הכרחיות להישרדות מידית.

קפאין ועייפות הכליה

כאשר זרם האנרגיה הראשוני הזה מתנפח, אותו אקספרסו חף מפשע יכול להשאיר אותך מרגיש עוד יותר עייף ומסוחרר ממה שהיית כשהתעוררת.

הסיבה לכך היא כי קפאין מגרה פעילות הנוירונים במוח. בכל פעם שאתה שותה כוס קפה, נוירונים שולחים אותות לבלוטת יותרת המוח, אשר מתחיל לשאוב החוצה אדרנלין וקורטיזול. בקצרה; קפאין מיד מכניסה אותך למצב "להלחם או לברוח". אם אתה שותה כמה כוסות ביום, סביר להניח שכל מערכת העצבים שלך היא על התראה אדומה מתמדת בלי שאתה אפילו מודע לזה.

מערכת זו נשחקת עקב שימוש יומיומי בקפאין, ניקוטין וחשיפה ללחץ ממושך. אם שחקת את המערכת, לא משנה כמה תנוח או כמה משקאות אנרגיה (כולל קפה) תשתה, תמיד תהיה עייף ולא תבין מדוע זה לא מעורר אותך, וככל שתשתה יותר משקאות אנרגיה, הגוף שלך יתרוקן מאנרגיה ותרגיש יותר עייף. לכן במצב של עייפות מתמדת חשוב לוודא את בלוטות האדרנל, בכדי לוודא שאין שחיקה ממושכת.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

דעתך בעניין...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

נגישות