כוח העשב: גדילן מצוי, מחלות כבד ומערכת אנדוקנבינואידית

מחקרים קליניים הוכיחו השפעות חיוביות של הגדילן על הסובלים ממחלות כבד.

מה משותף לקנאביס ולגדילן (Silybum marianum)? שניהם צמחים בעלי היסטוריה עשירה של שימוש תרופתי במשך אלפי שנים. ושניהם מעניקים יתרונות טיפוליים משמעותיים המתווכים על ידי המערכת האנדוקנבינואידית.

המרכיב הפעיל בגדילן החלב: Silymarin, אחראי על תכונות ההגנה על הכבד ומשפיע על קולטני CB1 והן על CB2 בכל הגוף. הגדילן הוא יליד אזור הים התיכון, אך כיום נמצא בכל רחבי העולם, הגדילן ידוע היטב בקרב צמחי המרפא כטוניק (מחדש, מרענן) של הכבד, מקדם בריאות הכליות ושלפוחית השתן. הגדילן המצוי נמצא בשימוש על ידי מרפאים עממיים לטיפול במגוון רחב של מחלות.

כיום גדילן החלב הוא אחד מצמחי המרפא הנמכרים ביותר בשווקים הקמעונאיים בארה”ב.

גדילן מצוי, Silymarin, חוזק כפול, (300 מ”ג, 100 כמוסות צמחיות), Now Foods

המרכיב הפעיל העיקרי של גדילן החלב הוא Silymarin, קומפלקס פלבנואידים המוריד התנגדות אינסולין ומנטרל רדיקלים חופשיים. נוגד חמצון חזק, המרכיב Silymarin – נמצא כמו כן בארטישוק וכוסברה, אבל תמצית גדילן הוא המקור העשיר ביותר למרכיב: Silymarin. הצמח למעשה מכיל שלושה רכיבים אנטי דלקתיים, ביניהם Silibinin.

יישום מקומי של silymarin עשוי לספק הקלה מהפרעות עור, כגון פסוריאזיס, אשר מעידים על פעילות כבד לקויה. המרכיב Silymarin יכול להפחית את הרעילות בכבד הנגרמת על ידי תרופות פרמצבטיות מסוימות.

מחלת כבד כרונית היא בעיה בריאותית מרכזית ברחבי העולם. כ- 200 מיליון אנשים, ביניהם 3.2 מיליון בארצות הברית, נגועים בווירוס הפטיטיס C, הגורם המוביל לכשל בכבד לאחר שחמת הכבד. עשרים וחמישה אלף אמריקאים מתים מדי שנה משחמת הכבד בעיקר בשל שימוש באלכוהול, תרופות מרשם (acetaminophen, למשל) וחשיפה כימית רעילה.

מחקרים קליניים רבים הוכיחו תכונות של הגנה על הכבד והשפעות חיוביות על חולים עם מחלות כבד. הוא מסוגל לשפר את תפקוד הכבד ולהקטין עומס רעלים. הוא מגביר את ייצור הגלוטתיון, סופר נוגד חמצון אשר חיוני עבור דטוקסיפיקציה (detoxification) של הכבד.

מקורות: ProjectCBD

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

דעתך בעניין...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

נגישות