בין אם הוא למד שמאניזם וחזיונות בנפאל, אסף פרפרים באינדונזיה או נשא הרצאות ברחבי העולם, טרנס מק’קנה – האייקון האגדי הזה לקח את הציטוט של ג’וזף קמפבל “Follow Your Bliss”, וחי כל שנייה שלו.

אם לא קראתם את ספריו, סביר להניח שראיתם את פניו על מם או הקשבתם לאחד מהנאומים המרתקים שלו ביוטיוב. אופן הדיבור שלו – שאותו אני מכנה “אינטלקטואליזם ארצי” – שילב את רהיטותו של משורר עם חוסר הכבוד השובב של קומיקאי הסטנדאפ. מה שהפך את הפילוסופיה שלו “לתרופה” נגישה בצורה מסוכנת, עבור אלה, שאינם מסוגלים לראות מעבר למטריקס של תרבות המיינסטרים.

טרנס מק’קנה אמר שעל החֶבְרָה להתאים את עצמה אליו, ולא להיפך.

מכיוון שלטרנס מק’קנה הייתה דרך להפוך דימויים עוצמתיים לציטוטים מהפנטים, היה זה בלתי נמנע שהוא ועפרונות הזן (Zen) המבריקים שלו – שהופכים ציטוטים מהפנטים לדימויים עוצמתיים – יתאחדו כדי ליצור ממים עוצמתיים.

“אגו הוא מבנה שמוקם על ידי אדם נוירוטי שהוא חבר בתרבות נוירוטית. והתרבות, שאנו לובשים כמו מעיל, היא הקונצנזוס הקולקטיבי לגבי איזה סוג של התנהגויות נוירוטיות הן מקובלות”.

האפוקליפסה היא לא משהו שמגיע. האפוקליפסה הגיעה לחלקים עיקריים בכדור הארץ ורק בגלל שאנחנו חיים בתוך בועה של פריבילגיה מדהימה ובידוד חברתי, עדיין יש לנו את המותרות לצפות לאפוקליפסה. אם אתה נוסע לבוסניה או לסומליה או לפרו או לחלק גדול מהעולם השלישי, נראה שהאפוקליפסה כבר הגיעה”.

“עתיד התקשורת (בין אנשים) הוא העתיד של האבולוציה של נפש האדם.”

“אם המילים ‘חיים, חירות ורדיפת אושר’ אינן כוללות את הזכות להתנסות בתודעה שלך, אז הכרזת העצמאות אינה שווה את ההמפ שעליו נכתבה.”

“שיא המאמץ של האדם בזמן יהיה השלמות ושחרור נשמת האדם. וזה לא שאנחנו ‘עושים’ את זה. זהו חוק בטבע שאנחנו עדיין לא מודעים אליו שמתגלה ללא רחם”.

“אם אינך הגיבור ברומן שלך, אז איזה סוג של רומן זה? אתה צריך לבצע עריכה רצינית.”

“אתה לא רוצה להיות עד כדי פתוח עד שהרוח תוכל לשרוק בין האוזניים שלך.”

“אידיאולוגיה תמיד סוללת את הדרך לעבר הזוועה”.

“שום דבר לא נמשך (לעד) אבל שום דבר לא אבוד.”

“הדרך שבה אתה מותח את מעטפת התרבות היא על ידי יצירת שפה.”

“הבעיה היא לא למצוא את התשובה, זה לעמוד מולה.”

“הדמיון הוא שטוען לניצוץ האלוהי בתוך בני האדם. זו ממש צלילתה של נשמת העולם לתוך כולנו”.

“השמאן אינו רק אדם חולה, או משוגע; הוא אדם חולה שריפא את עצמו”.

“אם אין לך תוכנית, אתה הופך לחלק מהתוכנית של מישהו אחר.”

הרבה נקודות למחשבה, הרבה תובנות ושאלות פונדמנטליות לגבי כל מה שידענו בעבר. טרנס מק’קנה מראה לנו את העולם מזווית שונה לחלוטין. כזו שנוגעת ומעצימה כל אדם באשר הוא. המטרה היא אותה מטרה רק הדרכים הן שונות ואם נדע לאפס את המצפן, נוכל לקבל תמיכה מהטבע. היא מגיעה בצורה של הרמוניה והרבה צירופי מקרים בחיים. אתם תרגישו שאתם זורמים על הגל והכל קורה כמו שצריך לקרות. תראו הרבה סימנים ורמזים מהסביבה.

השאלה היא מה קורה מעבר לכך? למה אנחנו זקוקים לזה? האם אנחנו בני האדם באמת קיבלנו על עצמינו את התפקיד הכי חשוב בטבע, ואנחנו איננו מודעים אליו כלל עד היום? אלו שאלות פתוחות כי מדובר באלמנטים הכרחיים לשינוי שמתהווה והולך אצל כל אחד מאתנו באופן אישי. אם זה לא קורה אצלך ואצלי זה לא קורה בחברה כולה.

אנחנו שואפים לחירות, אהבה, הבעה עצמית – לא לרמוס יותר אנשים בחברה, האנשים החלשים הביישניים, החולים. הומור ומוזיקה אלו דברים שחסרים בחברה שלנו. אנחנו מרגישים מסוגרים ומחשבים כל הבעת פנים שאנחנו עושים מול בנאדם כדי שלא יחשוב ש… כי… ואז… זה האגו קודח בראש.

הפרצופים החתומים צריכים להשתנות בליצנים שמטיילים ברחוב, כשירות של העירייה. תרימו את העיניים למעלה, הרי אנחנו כאן כדי לחגוג את החיים. ותראו מה אנחנו עושים לעולם ולעצמינו… אנשים לא מסוגלים לממן לעצמם בית. צריך לשלם כל החיים, אתה חייב לבנק עשרות שנים מהחיים שלך, הייתה לך ברירה? 4 קירות – חיים שלמים. זוהי תקופת העבדות.

אנחנו מקשים על עצמינו מאוד. ואחוז אחד קטן ומצומצם נהנה במיוחד. זו היא הנטייה שלנו להיות עדר, זה גם קיים אצל בעלי חיים. אם נחזק את העצמי ונפחית את כוחם של המוסדות, נוכל לזנק למעלה ולהרגיש יותר חופשיים. כי כרגע אנחנו תובעים בתוך המערכת הענקית והלא סימפטית במיוחד הזו. היא שואבת מכוחנו וגוררת אותנו לצרות צרורות ברחבי העולם.

אנחנו במקום להביע את עצמינו, עסוקים בלנסות להתאים את עצמינו למערכת שרואה בכולם כמספרים, מוזילה את ערך חיי האדם ומראה לנו שאנחנו לא מיוחדים. יוצרת מלחמות וסכסוכים למען אינטרסים כלכליים ומייצרת כלים להשמדה המונית (פצצות אטום, נשק ביולוגי וכו’).