הסימנים: כשאתה נקרא להיות שמאן

השעה מאוחרת בלילה שתיתי תערובת של מה שנראה כמו עשבי תיבול. קולות של שיר הופיעו לפתע סביבי, מעצימים את רגשותיי באבדן מוחלט, ביקום זר. הקולות המשיכו למשוך את תשומת לבי, הייתה תחושה שגרמה לי לבכות מרוב צער.
כשהתחלתי לשיר הבנתי ששירתי מזמינה את רוח העשב לנוע לתוך גופי. רציתי להפסיק את זה, אבל, באותו הרגע ידעתי שכבר מאוחר מדי. השארתי את המציאות כפי שהיא.
עברתי דרך זרם אינסופי של תת המודע, והשיר היה המשוט היחיד שלי. המצב היה תלוי בי, למנוע את המפלים ולשלוט בזרמים על ידי הפיכת השיר ליפה יותר, כשאני מנחה את רוח הצמח להנחות אותי לריפוי.
זו הייתה החניכה שלי לשמאניזם. אבל לפני הניסיון הזה, הייתי צריך קודם להבין ולזהות את סימני הקריאה השמאנית שלי  

בקצרה: טכניקות השמאניזם

ברמה הבסיסית ביותר, השמאניזם יכול להיות מובן כאוסף של טכניקות עתיקות המסייעות לעורר ולהרחיב את התודעה, כמו גם לרפא את הפצעים הפנימיים של האנושות.

הנוהג השמאני הוא הצורה הקדומה ביותר של הדת, שאבותינו חוו. הגיוון הרב, אשר קיים בטכניקות הרוחניות, ששימשו להרחבת חוויותינו המיסטיות, מעורר פליאה. טכניקות אלה נעו בין שירה, צום, לשרוד בטבע, לרקוד טראנס בלתי פוסק (לפחות 12 – 24 שעות מסביב למדורה, כדי להגיע למצבי תודעה גבוהים) והטכניקה האחרונה, שתמיד עבדה – בליעת צמחים הלוצינוגניים.

השמאניזם לא מחפש תשובות

שלא כמו ברוב הדתות שבהן הדאגה העיקרית היא למצוא תשובות, השמאן מעוניין יותר לעורר אותך לשאול את השאלות הנכונות, שיובילו אותך לחוות את האמת. השמאן אינו רודף משמעות: הוא יוצר אותה על ידי הבאת הקדושה למציאות שלנו.

המילה “שמאן” מקורה במקור בסיביר, שמשמעותה “להכניס את עצמך לטראנס”. השמאן, אם כן, מכניס את עצמו לטירוף האלוהי או אקסטזה, דרך מכות תופים וריקודים ו/או בעזרת צמחים, עד שהוא עובר למצב תודעתי של טראנס, ברגע הזה, רוחו עוזבת את גופו.

“מציאות מורחבת יותר, עמוקה יותר ויפה להפליא”

חוקרת הדת והאנתרופולוגית מירסיה אליאדה העניקה לנו את הגדרת השמאן הפשוטה ביותר כ”מומחים באקסטזה”, עם רשימה מרשימה של יכולות, כולל קריאת מחשבות, ראיית הרוח  ואינטראקציה רוחנית, אלה רק כמה דוגמאות.

הרגעים האלה של אקסטזה, של אובדן האגו, המספקים חוויית מציאות מורחבת יותר, עמוקה יותר ויפה להפליא. שמאנים ברחבי העולם יודעים, שכדי להבין את החברה ולחיות במציאות צלולה יותר, הם צריכים ל”התפרע”, לצאת מהמוחות הרגילים שלהם, ולראות את העולם הבלתי נראה של הרוח, שהוא הזרם הבלתי נראה של העולם הנראה לעין.

על ידי גישה לתחום הבלתי נראה, שמאנים מסוגלים להנחות את חייהם וחייהם של אחרים לדרך הרמוניה. כאשר אנו הופכים למבוגרים, רובנו מנוכרים כל כך מעצמנו ומהאדמה (מהטבע), ספוגים באידיאולוגיה ומרוחקים מהתפקיד האמיתי שלנו בטבע, דבר שמתרחש בגלל תרבות בעלת ערכים חומריים, תרבות שמבוססת על התכלס של הדברים, הפתרון הכי פשוט, פתרון שמייצר רווח – הוזלת הנפש, שאיתה אין לנו תקווה לתקשר עם העולמות האחרים המקיפים אותנו. 

הסימנים: כשהשמאן נקרא לתפקיד

בתרבויות שבטיות, שמאנים או מרפאים חוו לעתים קרובות מחלה, שנתנה להם את התובנה הדרושה להם, כדי לרפא את עצמם ואז להביא חכמה לעמם. חוויה זו מהדהדת את הרעיון של סוקראטס ש”הברכות הכי גדולות שלנו באות אלינו בדרך של טירוף”. על ידי למידה כיצד לרפא את עצמם, הם לומדים כיצד לרפא אחרים. בגלל זה תהליך החניכה של השמאנים נקרא לעתים קרובות “מרפאים פצועים”.

ישנם שלושה שלבים של הפיכה לשמאן:

 • תהליך הקריאה
 • תהליך הדרכה
 • ההפיכה לשמאן

בעבר, הייתה מאומן על ידי מורה או שאמן מבוגר אבל בעולם של היום, רוב השמאנים לא יודעים איך לזהות את הקריאה שלהם. אפילו איך להתחיל את האימון שלהם. זו דרך של הכשרה. השאמאן הופך להיות במקום כזה של מיצוי נכון של אנרגיות, הגנה למטרות טיפוליות או מטרות מועילות אחרות. הנה כמה סימנים שאתה עשוי להיתקל בהם כשאתה נקרא לדרך השמאנית:

1. אתה מרגיש חיבור חזק לטבע

שמאנים מבינים את “רשת החיים”; כי כל דבר על פני כדור הארץ הוא מקושר היטב דרך הרשת של הרוח. שום דבר אינו מגלם הבנה זו יותר מהטבע, כיצד היא מטפחת אותנו, וכיצד אנו מטפחים אותה ביחסים של תלות הדדית.

2. אתה נהנה מבדידות, קשה לך להסתדר עם אחרים

השמאנים ברוב התרבויות היו אנשים בודדים (המתגוררים לעתים קרובות בפאתי הכפר), והם נחשבו לעתים קרובות אקסצנטריים או “שונים”. עם זאת, הם היו מכובדים בגלל החכמה שהם חולקים. בגלל המתנות והרגשות המיוחדים שלהם, שמאנים לא היו יכולים להשתלב בחברה טיפוסית משום שהם פעלו כגשרים בין העולם הזה לבין העולמות האחרים.

Photo by Abhiram Prakash on Pexels.com

3. עברת חוויה בלתי צפויה, חוץ גופית או מיסטית

כדי להיות שאמאן אתה חייב לחוות “מוות ולידה מחדש”, ולעתים קרובות זה יכול להציג את עצמו כמחלה זמנית או משבר מזעזע מסוג כלשהו. 

4. יש לך אנרגיית ריפוי

שמאנים רבים נולדים עם היכולת לפעול עם אנרגיה. במילים אחרות, יש להם את היכולת לשלוט ולטפל באנרגיה של עצמם ושל אחרים. נשיאת אנרגיית הריפוי מתבטאת לעתים קרובות כבעלת זרימת דם טובה בידיים. ואתה עלול לפעמים להרגיש אנרגיה שנובעת מהם. כנראה שאמרו לך פעם שיש לך “ידיים טובות” אתה מרפא בעזרת מגע.

5. יש לך את היכולת לקרוא אחרים

שמאנים נולדים עם מתנה “חזיונות” – היכולת להסתכל על אנשים אחרים ולראות את המחלה שהם סובלים ממנה או מכשול רוחני שעליהם להתגבר עליו. אנשים עם תכונות שמאניות מדווחים לעתים קרובות על יכולות נפשיות של ראייה על-חושית.

6. יש לכם רב סבא או אבות רחוקים שהיו מרפאים או הרבליסטים (מרפאים בעזרת צמחים).

תרבויות רבות מאמינות כי המתנה של להיות שאמאן באה בירושה והיא יכולה לעבור מדור לדור.

7. יש לך חלומות צלולים או חזיונות בחלום

שמאנים נולדים עם היכולת הטבעית לעבור בין העולמות, להביא מידע חדש, ואפילו לראות חזיונות של אירועים עתידיים דרך החלומות שלהם.

8. רוחות בעלי החיים מבקרות אותך

הנשמות באות לעולם בהרבה דרכים, הן יכולות להראות כמו בעלי חיים, ככוח רוחני שמתבונן ומשפיע. בעלי חיים או בעלי חיים היברידיים (חצי אדם וחצי בעל חיים) משחק תפקיד גדול במסע של שאמאן. חיות הרוח משמשות כמדריכים שמשתפים מידע רוחני חיוני לשמאן. כמו כן אתה גם עשוי להרגיש מחובר יותר לבעלי חיים ו”להבין” אותם יותר.

לסיכום, חלק עשויים לעבור את החיים בלי להקשיב לקריאה רוחנית זו, בעוד שאחרים עשויים לחוות דיכאון ומחלות גופניות וזאת ככל שהם סגורים יותר ומזניחים את הקריאה. מפני שהרוחות לא מרפות עד שאדם נענה לקריאה.

 • 2
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  2
  Shares

דעתך בעניין...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

נגישות