עצים הם היצורים החיים המסיביים ביותר ובוודאי, הם הגבוהים ביותר על פני כדור הארץ. מספר מיני עצים חיים זמן רב יותר מכל אורגניזם יבשתי אחר. להלן חמישה מיני עצים בולטים, הממשיכים לשבור שיאי עולם.

עצים הם צמחים רב-שנתיים בעלי גזע עצי בודד. הם משתנים מאוד בגודל ובצורה, החל משיחים זעירים ועד ענקים נישאים. העלים הם האזור העיקרי של הפוטוסינתזה, שם הם לוכדים אור שמש ופחמן דו חמצני כדי לייצר אנרגיה וחמצן. לעצים תפקיד מכריע בשמירה על בריאות הפלנטה שלנו על ידי ספיגת פחמן דו חמצני, ייצור חמצן, מתן בית גידול לחיות בר, מניעת שחיקת קרקע ותרומה למחזור המים. עצים מוערכים גם בזכות השימושיות שלהם, המשמש לבנייה, רהיטים וייצור נייר. ישנם אלפי מיני עצים המצויים בכל רחבי העולם, כל אחד עם המאפיינים והחשיבות הייחודיים שלו במערכות האקולוגיות שלהם.

1. אורן של בריסטלקון (Bristlecone Pine) – העץ העתיק ביותר בכדור הארץ

אורן Bristlecone - העץ העתיק בעולם
אורן Bristlecone – העץ העתיק בעולם

האורגניזמים החיים העתיקים ביותר בכדור הארץ הם עצי אורן בריסטלקון בצפון אמריקה. השם המדעי של המין, Pinus longaeva, השם (longaeva) הוא ביטוי לאורך החיים של האורן. בריסטלקון “מתושלח” בקליפורניה הוא חי כמעט 5,000 שנה והוא חי זמן רב יותר מכל עץ אחר. עצים אלה צומחים ושורדים בתנעים קשים ואפשר למצוא אותם רק בשש מדינות במערב אמריקה.

עצי אורן בריסטלקון הם קבוצה של עצי אורן הידועים באורך החיים יוצא הדופן וביכולת ההישרדות שלהם בסביבות קשות. הנה כמה עובדות על עצי אורן בריסטלקון:

 1. עצי אורן בריסטלקון יכולים לחיות אלפי שנים, כאשר העץ העתיק ביותר הידוע הוא בן למעלה מ-5,000 שנה. הם בין האורגניזמים החיים העתיקים ביותר על פני כדור הארץ.
 2. עצי אורן בריסטלקון גדלים בגובה רב במערב ארצות הברית, בעיקר בהרי הרוקי וברכס הרי סיירה נבאדה.
 3. המחטים של עצי אורן Bristlecone הן ארוכות מאוד ומגיעות בצרורות של חמישה. המחטים הן בדרך כלל בגוון עמוק של ירוק, אך יכולות להצהיב או חומות בסתיו.
 4. קליפת עצי האורן בריסטלקון חומה כהה ומחורצת מאוד, עם קשקשים שיכולים להגיע לעובי של עד 2 סנטימטרים.
 5. עצי אורן בריסטלקון מותאמים לשרוד בסביבות קשות, כגון תנאי קור, יובש ורוח. יש להם מערכת שורשים רדודה שעוזרת להם לספוג מים מפני השטח, ולמחטים שלהם יש ציפוי שעווה שעוזר במניעת איבוד מים.
 6. עצי אורן בריסטלקון מייצרים קונוסים שאורכם בדרך כלל בסביבות 2-4 אינץ’, עם מראה זיפי מובהק. קונוסים יכולים לקחת עד שנתיים להתבגר והם מקור מזון חשוב לחיות בר.
 7. עצי אורן בריסטלקון זוכים להערכה רבה בזכות השימוש בעץ שלהם, הידוע בעמידותו ובעמידותו בפני ריקבון. עם זאת, העצים גדלים לאט מאוד, וקצירתם מווסתת מאוד.
 8. עצי אורן בריסטלקון הם חלק חשוב מהמערכת האקולוגית שבה הם חיים, ומספקים בית גידול למינים רבים של חיות בר, כולל ציפורים, חרקים ויונקים קטנים.
 9. עצי אורן בריסטלקון היו נושא למחקר מדעי רב, שכן תוחלת החיים הארוכה שלהם מספקת תובנות חשובות לגבי שינויי האקלים וגורמים סביבתיים אחרים.

עובדות:

 • הם גדלים בדרך כלל לגובה של 5 עד 16 מטרים.
 • אורנים של בריסטלון גדלים בחורשות מבודדות.
 • אורני הבריסטלקון הם האורגניזמים הוותיקים והבודדים ביותר הידועים לנו.

2. בניאן – מספר הענפים הגדול ביותר (Banyan)

עץ Banyan
עץ Banyan

עץ banyan או פיקוס benghalensis ידוע בגזע המתפשט העצום ובמערכת השורשים המסיבית שלו. הוא בן ממשפחת התאנים (strangler fig). בניאן הוא העץ הלאומי של הודו והוא אחד הגדולים בעולם. יקח לכם עשר דקות להסתובב בכתר של עץ הבניאן ההודי.

עץ הבניאן, הידוע גם בשם Ficus benghalensis, הוא עץ גדול ומרשים שמקורו בהודו, אך ניתן למצוא אותו במקומות רבים אחרים בעולם. הוא בן למשפחת התאנים וידוע בשורשים הבולטים שלו, התלויים מענפיו ויכולים לצמוח לגזעים חדשים בהגיעם לקרקע. להלן כמה מאפיינים מרכזיים של עץ בניאן:

 1. עץ בניאן הוא עץ שגדל במהירות שיכול להגיע לגובה של למעלה מ-100 רגל (30 מטר) ולהתפרש על פני שטח של כמה דונמים.
 2. לעץ מראה מיוחד, עם גזע עבה וחסון, עלים גדולים ושעווה, ורשת ענפה של שורשי אוויר שיכולים לצמוח לגזעים חדשים.
 3. שורשי האוויר של עץ בניאן הם התאמה חשובה המאפשרת לעץ לשגשג במגוון סביבות, שכן הם יכולים לספוג מים וחומרי הזנה מהאוויר, כמו גם מהקרקע.
 4. עץ הבניאן הוא סמל תרבותי חשוב בחלקים רבים של העולם, כולל הודו, שם הוא נערץ כעץ קדוש ומזוהה עם האל ההינדי וישנו (Vishnu).
 5. עץ הבניאן מוערך גם בשל שימושיו הרבים, כולל כמקור מזון, תרופות ועץ.
 6. לעץ היסטוריה ארוכה ועשירה, עם אגדות ומיתוסים רבים הקשורים אליו, כולל האמונה שהבודהא השיג הארה תוך כדי מדיטציה מתחת לעץ בניאן.
 7. עצי בניאן נמצאים לעתים קרובות בפארקים ובמרחבים ציבוריים אחרים, שם הם זוכים להערכה על הצל, היופי והמשמעות התרבותית שלהם.

עובדות:

 • עץ הבניאן הראשון ניטע בארצות הברית על ידי תומאס אלווה אדיסון בפורט מאיירס, פלורידה ונחשב ל”אלוף ארה”ב”.
 • עץ ה- Banyan, הוזכר ברומן מאת דניאל דפו משנת 1719, זה היה המקום בו רובינסון קרוזו בנה את ביתו.
 • עץ בניאן מוזכר בכתבים דתיים רבים כ”עץ אלמוות”.

3. חופי רדווד – העץ הגבוה ביותר בכדור הארץ (Coastal Redwood)

עץ Sempervirens Sequoia
עץ Sempervirens Sequoia

העצים האדומים החופיים הם האורגניזמים הגבוהים בעולם. העץ “Sempervirens Sequoia” יכול להגיע לגבהים של 116 מטר, והם נמדדים כל הזמן כדי למצוא את החורשה הגדולה ביותר ואת העץ הגדול ביותר. מעניין, שלעתים קרובות, רישומים אלו נשמרים בסוד כדי למנוע מאנשים לדעת את מיקום העץ. רדווד הוא קרוב משפחה של ברוש דרום קירח (bald cypress) ושל giant sequoias הענק של סיירה, נבדה.

עץ Sempervirens Sequoia, הידוע גם כ-Coast Redwood או פשוט עץ Redwood, הוא עץ גבוה וירוק שמקורו בחופי קליפורניה בארצות הברית. להלן כמה מאפיינים מרכזיים של Sempervirens Sequoia:

 1. Sempervirens Sequoia הוא אחד העצים הגבוהים בעולם, עם כמה דגימות שמגיעות לגובה של למעלה מ-91 מטר. זהו גם אחד המינים החיים העתיקים ביותר על פני כדור הארץ, עם כמה עצים המתוארכים למעלה מ-2,000 שנה.
 2. לעץ גזע ישר שיכול להגיע לקוטר של עד 6 מטר, עם ענפים הנמשכים כלפי חוץ בצורה חרוטית.
 3. קליפת ה-Sempervirens Sequoia עבה וסיבית ויכולה להיות בעובי של כמה סנטימטרים, מה שמספק הגנה מפני נזקי שריפה וחרקים.
 4. Sempervirens Sequoia הוא עץ ירוק, בעל עלים דמויי מחט שהם ירוקים כהים ויכולים לגדול עד 2 סנטימטרים.
 5. העץ מותאם לשרוד באקלים הלח והערפילי של חוף קליפורניה, עם מערכת שורשים רדודה המאפשרת לו לספוג לחות מפני השטח.
 6. ה-Sempervirens Sequoia הוא חלק חשוב מהמערכת האקולוגית שבה הוא גדל, ומספק בית גידול למינים רבים של חיות בר, כולל ציפורים, יונקים וחרקים.
 7. העץ מוערך מאוד גם בזכות השימוש בעץ שלו, הידוע בעמידותו ובעמידותו בפני ריקבון. עם זאת, הקטיף של עצי סקויה מווסת מאוד בשל גדילתם האיטית וחשיבותם האקולוגית.
 8. Sempervirens Sequoia הוא אטרקציה פופולרית עבור תיירים וחובבי טבע, עם פארקים רבים ואזורים מוגנים המוקדשים לשימור העצים המפוארים הללו.

עובדות:

 • בקיץ 2006 התגלה העץ האדום הגבוה ביותר, היפריון (Hyperion), בגובה 116 מטר.
 • ארבעים ואחד עצים מן הסוג הזה נמדדו בגובה של כ- 109 מטר.
 • אף על פי שהעץ יכול לשגשג עם כמות משקעים של 25 עד 122 אינץ’, הערפל הקיצי המקומי והתכוף מצמצם למעשה את אובדן הנוזלים של העצים באמצעות אידוי.

4. סקויה ענקית – מוערך כהעץ הכבד ביותר בעולם (Giant sequoia)

עץ הסקויה (פארק לאומי Yosemite, ארה"ב)
עץ הסקויה (פארק לאומי Yosemite, ארה”ב)

עץ הסקויה הענק, הידוע גם בשם Sequoiadendron giganteum, הוא אחד העצים הגדולים והארוכים ביותר בעולם. מקורו בהרי סיירה נבאדה בקליפורניה, ארה”ב, והוא יכול להגיע לגובה של עד 95 מטר, עם קוטר גזע של עד 12 מטר. קליפת העץ חומה-אדמדמת, סיבית והעובי שלה מגיע עד 0.6 מטר, המספקת הגנה מעולה מפני אש.

לסקויה הענקית דגם הסתעפות ייחודי, עם ענפים גדולים ומתפשטים הצומחים מהגזע. עלי העץ דמויי מחט, אורכם כ- 5 עד 10 מ”מ, ומסודרים בצורה ספירלית על הענפים. קונוסי העץ גדולים, עד 9 ס”מ באורך של עד 9 ס”מ, ויש להם קשקשים שהתמזגו יחדיו, מה שמקשה על פתיחתם.

סקוויות ענק יכולות לחיות אלפי שנים, כאשר העץ העתיק ביותר הידוע הוא בן למעלה מ- 3,000 שנה. הם גדלים לאט מאוד, כאשר כמה עצים מוסיפים רק כמה סנטימטרים של גובה בכל שנה. העצים מסוגלים לשרוד שריפות בשל קליפתם העבה ורמת עמידות גבוהה בפני אש.

עצים אלו הם חלק חשוב מהמערכת האקולוגית בה הם חיים, מהווים בית גידול למינים רבים של בעלי חיים, ועוזרים לווסת את האקלים על ידי ספיגת פחמן דו חמצני מהאטמוספרה. הם גם אטרקציה תיירותית פופולרית, עם כמה חורשות של סקוויות ענק המוגנות בפארקים לאומיים ומדינתיים בקליפורניה.

זהו ההיקף הענק שלה שהופך אותה לאלופה. “סקויה” היא בדרך כלל מגיעה לקוטר של יותר מ- 6 מטר. אפילו התגלה עץ בקוטר של 12 וחצי מטר.

עובדות:

 • בסיירה, נבאדה ישנם למעלה מ- 70 חורשות של סקויה, 33 מתוכם בפארק הלאומי בו שוכנות הסקויות הענקיות.
 • עצי הסקויה הם מסיביים ונחשבים לעצים הגדולים ביותר בכדור הארץ, מבחינת הנפח והתכולה של העץ.

Monkeypod .5 – העץ עם הכתר הרחב ביותר בכדור הארץ

עץ ה- Monkeypod Tree
עץ ה- Monkeypod Tree

“עץ הקוף” – קוטרו של כתר העץ הוא הגדול ביותר בכדור הארץ.

עץ הקופים, הידוע גם בשם Samanea saman או עץ הגשם, הוא עץ גדול ומתפשט שמקורו במרכז ודרום אמריקה, אך ניתן למצוא אותו באזורים רבים אחרים בעולם. הנה כמה מאפיינים מרכזיים של עץ Monkeypod:

 1. עץ ה-Monkeypod יכול להגיע לגובה של עד 30 מטר, עם חופה רחבה דמוית מטרייה שיכולה להשתרע על פני שטח של עד 45 מטר בקוטר.
 2. לעץ מראה מיוחד, עם גזע עבה חום כהה שיכול להגיע לקוטר של עד 1.8 מטר, ועלים גדולים ומנוציים המעניקים צל צפוף.
 3. עץ ה-Monkeypod נקרא על שם הפרי שלו, שהוא תרמיל גדול וחום שאורכו יכול להגיע עד 20 ס”מ והוא מלא בעיסה מתוקה ואכילה.
 4. העץ הוא בעל יכולת הסתגלות גבוהה ויכול לגדול במגוון סביבות, מאזורים יבשים וצחיחים ועד יערות טרופיים לחים.
 5. לעץ Monkeypod יש היסטוריה ארוכה של שימוש על ידי עמים ילידים במרכז ודרום אמריקה, שהשתמשו בקליפתו, העלים והפירות שלו למגוון מטרות רפואיות וקולינריות.
 6. העץ של עץ ה-Monkeypod מוערך מאוד בזכות חוזקו ועמידותו, ומשמש למגוון פרויקטים של בנייה ועיבוד עץ.
 7. עץ ה-Monkeypod הוא חלק חשוב מהמערכת האקולוגית שבה הוא חי, ומספק בית גידול למינים רבים של חיות בר, כולל ציפורים, יונקים וחרקים.

Samanea saman, או “עץ קוף”, הוא עץ ענקי שיוצר נוף משגע והוא נמצא באמריקה הטרופית. כתרי העץ הם בצורת כיפה ויכולים להגיע לקוטר מטורף של 61 מטר. בדרך כלל נעשה שימוש בעץ ליצירת פלטות, קערות, גילופים אמנותיים והם מוצגים ונמכרים בדרך כלל בהוואי. בגזעי העץ יש מיץ חום מתוק ודביק המשמש להאכלת בקר במרכז אמריקה.

עובדות נוספות על העץ:

 • השטח הטבעי של עץ ה- Monkeypod הוא במרכז אמריקה, ומגיע מיוקטן מקסיקו דרומה לפרו וברזיל.
 • לעץ ה- Monkeypod, יש עלים אשר “מתכרבלים” בעצמם בלילות ובימים מעוננים, מה שמאפשר לגשם לעבור בקלות יתר דרך ה”כתר” של העץ.