אנשים מרגישים מחוברים יותר לעולם סביבם לאחר מסע פסיכדלי, וההשלכות הן משמעותיות

הפסיכדליים נחקרו בתשומת לב מחודשת בשנים האחרונות, על הפוטנציאל שלהם לסייע בטיפול בדיכאון וחרדה. במחקרים שכללו פטריות קסם, איוואסקה, ובמידה פחותה יותר, נחקרו: MDMA וקנאביס. מחקר חדש בוחן כיצד תרופות אשר מעוררות תחושה של קשר ואחדות, עשויות להיות קשורות לירידה בסימפטומים של דיכאון.

התכווצות תחושת אני “העצמי” (האגו), ותחושה של חיבור עם העולם הרחב שסביבך קשורה לירידה מידית בסימפטומים של דיכאון וחרדה. ההשפעה נצפתה לאחרונה בין מספר חודשים למספר שנים, על פי ניסויים קליניים של החומר הפעיל של פטריות הקסם, פסילוסיבין, בחולי סרטן בג’ונס הופקינס ובאוניברסיטת ניו יורק.

המחקר הראשון, שפורסם בכתב העת “Frontiers” ב- Psychopharmacology. מצא כי איכות החוויה הפסיכדלית קשורה ישירות למידת הסימפטומים הדיכאוניים שלך. במילים אחרות, ככל שמישהו הרגיש יותר מחובר בזמן החוויה ומיד לאחר מכן, ככל שהרגשות אלה נמשכו יותר, כך הרגישו פחות מדוכאים. איכות החוויה הפסיכדלית, לא אמורה להיקבע ע”י הרגשות “רעות” או “טובות”, שכן גם חוויה אשר כוללת חרדה ומחשבות שליליות, עשויה להוות תהליך ריפוי. דוח זה מחזק עוד יותר את הדעה כי: “החוויה הפסיכדלית היא מתווך מרכזי בשינויים ארוכי טווח בבריאות הנפש”, כתבו החוקרים בעיתון.

דכאון

המחקר השני, מחקר פיילוט קטן, שפורסם בכתב העת Journal of Psychopharmacology, הציע שלאחר חוויה פסיכדלית, אנשים עשויים להרגיש יותר מחוברים לטבע ופחות תומכים בדעות “סמכותיות”. תוצאות אלו מראות שמשהו בפסיכדליים מחזק את תחושת הקשר והאחדות, בניגוד לרגשות של בידוד או ניכור, הנפוצים כל כך בדיכאון בתרבות הנוכחית.

הפסיכדליים משבשים את תהליך הרגשת הניכור בחברה, מה שמעלה את תחושת האחדות ומונע דיכאון

דיוויד נאט, אחד ממחברי המאמר האחרון על איכות החוויה, הוא מנהל היחידה לנוירו-פסיכו-פרמקולוגיה באימפריאל קולג ‘בלונדון. הוא אמר ל- Business Insider בינואר כי מאפיין בסיסי של מחלות כמו חרדה, דיכאון והתמכרות מחזק יתר על המידה קשרים במעגלים מסוימים במוח – במיוחד אלה המעורבים במובן העצמי.

“מוח מדוכא, מתמכר ואובססיבי, הוא נעול לתוך תבנית של חשיבה או עיבוד המונעת על ידי החזית, מרכז הבקרה במוח”, אמר נאט. מחקרי סריקה במוח ומספר ניסויים קליניים מצביעים על כך שתרופות פסיכדליות משפיעות על הפעילות במעגלים אלה, דבר שעשוי לספק הקלה שיכולה להימשך מספר שבועות, מספר חודשים או אפילו שנים.

“הפסיכדליים משבשים את התהליך הזה כדי שאנשים יוכלו להימלט”, אמר נאט. “לפחות במשך החוויה, הם יכולים לברוח מדיכאון או אלכוהול או אובססיות, ואז הם גם לא בהכרח יחזרו להרגל”.

לקרוא עוד מתוך המאמר המלא Business Insider

 

shrooms רשתות המוח
איור של חיבורי מוח של אדם תחת חוויה (מימין) ומי שאינו (משמאל). מתוך: כתב העת של ממשק החברה המלכותית

הבלוג איננו מעודד שימוש בחומרים האסורים על פי חוק במדינה.

 • 2
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  2
  Shares

דעתך בעניין...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

נגישות