הארה, גם, יכולה להיות הרבה דברים שונים, אך, לעתים קרובות היא נקשרת לקוגניציה. אפשר להיות בעל מוח מואר או באנגלית “Enlightened Mind” באמצעות למידה של עקרונות רוחניים גבוהים יותר. אבל הארה זו אינה תמיד אומרת שאתה “ער” מבחינה רוחנית או מודע מבחינה פסיכולוגית.

מהי התעוררות רוחנית?

ההתעוררות הרוחנית, אם כן, היא התעוררות למימד המציאות שמעבר לגבולות האגו. האגו הוא התחושה הבלעדית של ה”עצמי” או ה”אני”. התעוררות זו מתרחשת כאשר, מכל סיבה שהיא, האגו איכשהו הולך הצידה וכך העצמי הגבוה או הרוח יכולים להתעורר.

האדם הממוצע הוא יותר ארכיטיפ מאשר בן-אדם. כלומר, האגו הוא בעיקר אוסף של ארכיטיפים, תוכניות, או דפוסי התנהגות מוגדרים. הטאואיסטים (Taoists) מכנים את סדרת התוכניות, שהמוח שלנו רכש – סט של מצבים והתנסויות, שאנו אוספים מאז הלידה.

התעוררות רוחנית מרמזת על חזרתה של “הרוח המקורית”, או מה שקארל יונג כינה “העצמי”. וזו החזרה של הרוח שעושה אותנו אנושיים באמת.

התעוררות רוחנית מול התעוררות נפשית

בלבול נוסף הוא בין המונחים התעוררות רוחנית והתעוררות נפשית. התעוררות נפשית נוגעת להפעלת בלוטת האצטרובל (Pineal Gland). עם זאת, אתה נפתח לממדים אחרים של המציאות מעבר לתחום התלת-ממדי המוגבל הזה של מרחב וזמן.

התעוררות רוחנית, לעומת זאת, כרוכה בפתיחת מרכז הלב. זהו תהליך שקשור יותר לפסיכולוגיה של האדם, לגוף הרגשי ולנשמה.

מהו האגו והרוח?

האגו, או מה שמכונה “הנשמה התחתונה”, היא סבורה שהיא האחראית כאן.

האגו הזה הוא תחושת העצמי שלנו או “אני”. כשאתה אומר דברים כמו:

אני [שמך]”.
יש לי עבודה, בית, מכונית, אמא, אבא, בן/בת זוג, ילד, כאב ראש”.
נראה לי ש… [להכניס מחשבה].”

זה האגו. הוא רכושני משום שהוא חווה את עצמו בנפרד מכל דבר אחר. הנשמה התחתונה יותר מונעת על ידי הנאות בסיסיות, רגשות שליליים, ומנסה לענות על הצרכים האנושיים הבסיסיים של הגוף הפיזי. התיאבון של הנשמה התחתונה אינו יודע שובע, ואם נותר ללא בדיקה, הוא ימשיך כך במשך עידנים.

כאשר אברהם מאסלו אמר “האדם הוא בעל חיים שתמיד רוצה” הוא התכוון לאגו שלו. למרבה המזל, יש גם רוח, התעלות עצמית, או נשמה במימד גבוהה יותר. וזה ניצוץ אלוהי שלא מונע על ידי צרכים בסיסיים אלה. במקום זאת, רוח זו היא רגועה, ניטרלית, רחומה, בעלת תבונה ואינטואיטיבית.

בעוד האגו צובר ידע באמצעות למידה, הרוח רוחשת את המציאות מכוח מה שהיא. האגו חושב. הרוח יודעת. בעוד שהאגו תמיד עושה דברים, הרוח נשארת לנצח במצב של קיום.

מה שקורה במהלך ההתעוררות הרוחנית

אנו נוטים להזדהות באופן בלעדי עם האגו. כאשר תהליך ההתעוררות הרוחנית מתפתח, האגו מתחיל להיחשף לרוח. בשפת הטאואיזם, הנשמה התחתונה מעודנת לנשמה הגבוהה. אבל למרות האמונה הרווחת, זה לא קורה בדרך כלל ב”רגע אחד של התעוררות”. בעוד שאנו יכולים לקבל “חוויות שיא” שפותחות אותנו למציאות נשגבת, חוויות אלה נוטות להיות חולפות.

במקום זאת, הספרות ההתפתחותית מסבירה שישנם שלבים של צמיחה פסיכו-רוחנית. והשלבים הקבועים האלה נוטים להתפתח עם הזמן. וזה חלק מהסיבה שאנשים רבים מבולבלים לגבי התעוררות רוחנית. הליכה בטבע או על מרכיב פסיכדלי, הם עשויים לחוות חוויה יפה של אחדות, למשל, אבל זה ניסיון רגעי. מבנה התודעה של הפרט עדיין לא השתנה.

מלכודות רוחניות: סימנים להתעוררות רוחנית כוזבת

אז לפני שנכנס לסימפטומים אותנטיים של התעוררות רוחנית, נסקור סימנים להתעוררות רוחנית כוזבת.

מלכודת # 1: חושב שאתה “טוב” ואחרים הם “רשעים”

אמונה זו מושרשת עמוק אצל רובנו, שכן זוהי תכנית טיפוסית הנלמדת בכל דתות המערב.

כדי לעקור אמונה זו נדרש מאמץ. אתה תדע שהתגברת על המגבלה הזו כאשר אתה מפסיק לשפוט אחרים ובמקום זאת לראות את עצמך בכל מי שאתה פוגש.

מלכודת מס ‘2: מזהה את עצמך כ”אדם רוחני”

זיהוי מזויף זה הוא אוניברסלי הן בחוגים דתיים והן בחוגי הניו אייג’. אתה לא רוחני או עשוי חומר. אתה מתעלה וכולל את שניהם יחד.

הגדרת עצמך כרוחני הוא סימן לביטוי האגו. שוב, מחשבה מעמיקה תעזור לך לראות שאתה לא שונה או נחשב ליותר טוב מכל אחד אחר.

מלכודת מס ‘3: מחפש “אהבה ואור”

רדיפת “אהבה ואור” או “כל הטוב” היא עוד תוכנה אשר מושרשת עמוק בדתות ובעידן הניו אייג’ החדש אשר חוסמת התפתחות רוחנית אותנטית. מעשה “רוחני” יוצר אישיות או מסכה חברתית שנותנת לאחרים את הרושם שאנחנו “אנשים טובים”. בעוד שהאישיות הזאת עשויה להעלות את מעמדם ולהגדיל את ההערכה העצמית שלנו, היא אינה מקדמת צמיחה פסיכולוגית או רוחנית.

למען האמת, ההתעוררות הרוחנית באה מהכיוון ההפוך, כאשר אנו מתמודדים עם הפחד, הכעס, האשמה והאבל שמאוחסנים בנו מאז ילדותנו. התמודדות עם חוויות אלה סוללת את הדרך לפיתוח רוחני אותנטי.

מלכודת מס ‘4: משחק נחמד

להתנהג נחמד ולהיות “חפים מפשע” הוא לא סימן להתעוררות רוחנית אלא אינדיקציה של חוסר בטחון פסיכולוגי. נאמר לנו על ידי ההורים שלנו וע”י ומוסדות שונים (בית הספר, דת, וכו’) “להיות נחמד” ולהתנהג כפי שאנחנו. ואנו מצייתים לדרישה זו, בדרגות שונות, ובכך מחזקים את הצד המוצל שלנו.

הצד המוצל: הוא תמיד עומד ממש מאחורינו, רק מחוץ לטווח הראייה. בכל אור ישיר אנו מטילים צל. הצל הוא מונח פסיכולוגי לכל מה שאיננו יכולים לראות בעצמנו. הבנתי עד כמה חשוב להכיר את הצל שלי כשכתבתי ביוגרפיה על מורה רוחני.

רובנו עושים הרבה כדי להגן על הדימוי העצמי שלנו מכל דבר לא מחמיא או לא מוכר. וכך קל יותר להבחין בצל של האחר, לפני שאנו מכירים בצל של עצמינו. אם אתה משחק יפה, זה סימן בטוח מישהו עושה עליך מניפולציה. (המניפולטור המקורי או הטריקסטר הוא בדרך כלל הורה, אבל עכשיו זה נמצא בך.) לעומת זאת, אדם מבוגר פועל באופן אסרטיבי מבלי לבקש את אישורם של אחרים.

מלכודת מס ‘5: בסתר, להאמין שאתה יותר טוב מאחרים

אולי אתה רואה כאן דפוס: כל המלכודות האלה מצביעות על אינפלציה של האגו. התעוררות רוחנית גורמת לנו להיות אנושיים, ולעתים קרובות יותר, הרוחניות הופכת להיות כלי נוסף להפרדה, לשיפוטיות ולגרנדיוזיות.

מלכודת זו מתרחשת לעיתים קרובות כאשר:

 • קוראים הרבה טקסטים רוחניים
 • מצטרפים לקבוצה רוחנית או דתית
 • מתחילים בפעילות רוחנית
 • מוצאים מורה רוחני
 • הרגשת הייחודיות היא עוד משחק אגו.

כאשר אתה חושב שכבר “מצאת את זה”. אמונה זו היא סימפטום של שלב מוקדם של התפתחות פסיכולוגית, לא סימן להתעוררות רוחנית.

סימנים להתעוררות רוחנית

עשרה סימנים רוחניים עיקריים להתעוררות
עכשיו, אחרי שהסתכלנו על כמה מהסימנים השגויים של התעוררות רוחנית, נסקור כמה מהאינדיקציות האותנטיות.

סימן #1: שינוי ניכר בהתנהגות שלך

סימן #2: העמקת הרגשות

סימן #3: נטייה להביט אל העבר כדי ללמוד על עצמך

סימן #4: שינוי בעדיפויות והערכים

סימן #5: טרנספורמציה של העולם הפנימי שלך

סימן #6: קבלת הניגודים יחדיו

סימן #7: חוויה של חופש פנימי

סימן #8: תחושת עמוקה של כנות עצמית ואחריות אישית

סימן #9: שינוי מסיבי בבחירות שאתה עושה בסגנון החיים שלך

סימן #10: תחושה של קישוריות או אחדות

ישנם עוד הרבה סימנים להתעוררות רוחנית. למעשה, סימני ההתעוררות הרוחנית אינם רק רגשיים אלא גם פסיכולוגיים ואפילו פיזיים. לפניכם הסימפטומים הנפוצים ביותר. בדקו עד כמה תוכלו להזדהות עימם:

 1. אתה מרגיש כאילו החיים שלך הם שקר
 2. אתה משתוקק למשמעות ולתכלית
 3. אתה מתחיל לשאול שאלות עמוקות
 4. אתה מבין כי הרבה מה שלימדו אותך הוא שקר
 5. אתה מרגיש אבוד ולגמרי לבד
 6. אתה רואה דרך האשליות של החברה
 7. אתה רואה כמה אומללים רוב האנשים
 8. אתה רוצה ‘לטהר’ את החיים שלך
 9. אתה מתחיל לחוות אמפתיה עמוקה וחמלה
 10. אתה רוצה להיות לבד
 11. השיחות נראות רדודות
 12. אתה רוצה לעזוב את העבודה שלך
 13. אתה צמא לאותנטיות ואמת
 14. אתה הופך מודע להרגלים השליליים הישנים שלך
 15. אתה חווה חרדה ו / או דיכאון
 16. אתם הופך לרגיש יותר
 17. אתה רוצה מאוד להבין מי אתה
 18. האינטואיציה שלך מוגברת
 19. אתה חווה יותר סינכרון
 20. אתה מרגיש יותר פלא וסקרנות

בהרחבה על כל אחד מהסימנים:

1. אתה מרגיש כאילו החיים שלך הם שקר

כל מה שהאמנת בו, בנית עליו ועבדת למענו מתגלה כשקר. החיים שלך לא מרגישים כאילו זה שלך. אתה כבר לא מרגיש כמו עצמך – כמעט כל מה שפעם נהנת ממנו, כבר לא מביא לך משמעות או סיפוק.

2. אתה משתוקק למשמעות ולתכלית

אתה מאוד רוצה למצוא את משמעות החיים שלך. אין לך מושג מה המטרה שלך, אבל אתה רוצה למצוא אותה נואשות. יש תחושה שמשהו “חסר” בתוכך (כמו חלק מנשמתך).

3. אתה מתחיל לשאול שאלות עמוקות

שאלות כגון “למה אני כאן?”, “מה מטרת החיים?”, “מה קורה אחרי שאנחנו מתים?”, “למה אנשים סובלים?” עולות לעתים קרובות. אתה מתחיל לחשוב יותר פילוסופית. מחשבות עמוקות כאלה עשויות להפריע לך מאוד, מכיוון שאתה לא יודע את התשובות.

4. אתה מבין כי הרבה ממה שלימדו אותך הוא שקר

אתה מתחיל לראות עד כמה האמונות, הרגשות והערכים שאתה חיי על פי הם, הם אינם שלך, אלא, של אנשים אחרים או ירושה מהתרבות שלך.

5. אתה מרגיש אבוד ובודד לגמרי

שום דבר בחיים שלך לא נראה הגיוני יותר. אתה מרגיש כאילו אתה משוטט במדבר אינסופי. כנווד, אתה מרגיש לגמרי לבד ומנותק מאנשים. אתה נאבק להתייחס לאלו שפעם הרגשת קרוב אליהם (כלומר, החברים שלך, עמיתים לעבודה ובני משפחה).

6. אתה רואה דרך האשליות של החברה

חומרנות, הצלחה, רווח כבר לא אומר לך כלום. אתה מתחיל להרגיש כאילו אתה שן במכונה של החברה.

7. אתה רואה כמה אומללים או אינם מרוצים רוב האנשים

אתה מתעורר לאומללות ולסבל של אחרים. אתה עשוי להתחיל לחקור אקטיביזם או לקרוא על המצב האנושי. מייסר אותך לך להבין כמה כאב יש בעולם.

8. אתה רוצה ‘לטהר’ את החיים שלך

נמאס לך להרגיש סחוט, מדוכא וחסר תקווה. פתאום, אתה מרגיש את הצורך לפשט את החיים שלך. זה יכול להיות חיתוך קשרים עם אנשים רעילים, בחינה של ההרגלים שלך, לזרוק דברים ישנים, מעבר לעבודה חדשה או מקום אחר, או אפילו לתת את רוב מה שיש לך.

9. אתה מתחיל לחוות אמפתיה עמוקה וחמלה

כאשר אתה מתחיל לשים יותר תשומת לב לקשיי האנושות והטבע כאחד, אתה מפתח יותר חמלה. האמפתיה הטבועה בך מתעוררת ואתה עלול לגלות כי קשה להתמודד עם עוצמת הרגשות שלך. זוהי נקודה מרכזית בשינוי הפנימי שלך: או שאתה מפיג את הכאב שאתה מרגיש בעזרת התמכרויות שונות, או שאתה מוצא דרכים בריאות לקבל ולהביע את הרגשות שלך.

10. אתה רוצה להיות לבד

אתה משתוקק לבדידות. בעוד שפעם היית מוחצן, עכשיו אתה נתקל בצד המופנם והטבעי שלך. אתה מבלה הרבה זמן תוך התבוננות והנאה מהשתיקה. בכל מחיר, אתה מנסה לצמצם את הקשר החברתי. בשלב זה, אתה עלול לאבד קשר עם חברים ותיקים רבים.

11. השיחות נראות רדודות

כאשר אתה מדבר עם אנשים אתה מרגיש תחושה חריפה של הפרדה. אתה מבין כי למעט מאוד אנשים נוח לדבר על תשוקה, רגשות, משמעות הנשמה. בשיחות רדודות עם אנשים אחרים אתם מרגישים חסרי מנוח ורגזנות. אתם צועקים בשתיקה, “אף אחד לא יכול להתעורר ולהבין מה קורה? “הסלידה שלך מהשיחה המזויפת משכה אותך יותר לבדידות. אתה יכול להיות זאב בודד או רוח חופשית מרדנית.

12. אתה רוצה לעזוב את העבודה שלך

למרות שעבדת במשך שנים על התואר שלך, ביססת את הקריירה שלך, וטיפסת על השורות, אתה מרגיש רק ריקנות. העבודה שלך כבר לא מספקת לך את תחושת ההגשמה שאתה צריך. אתה משתוקק נואשות ליותר.

13. אתה צמא לאותנטיות ואמת

להיות נאמן לעצמך הופך להיות בראש סדר העדיפויות. אתה שונא סילופים ולא מעוניין יותר ללבוש את המסכות הישנות שהיית לובש. אתה רוצה להיות אותנטי לחלוטין. שקר גורם לך להרגיש חולה ונגעל.

14. אתה הופך מודע להרגלים שליליים קודמים שהיו לך

אתה מודע בכאב לליקויים שלך ולהרגלים ההרסניים. בתוכך צץ דחף חזק לנקות את הלוח ולהתחיל מחדש.

15. אתה חווה חרדה ו/או דיכאון

אתה עשוי לעבור התקף של דיכאון או חרדה מתמשכת. ההלם של תהליך ההתעוררות שלך משאיר אותך לא יציב. אתה עלול להיות לא מאובחן כהלכה עם מחלת נפש. אי ודאות ופחד עוקבים אחריך בכל מקום.

16. אתה רוצה מאוד להבין מי אתה

שאלות אינסופיות נובעות מהזהות ומהחיים שלך, למשל, “מי אני?”, “למה נולדתי?”, “מה אני עושה כאן?”, “מה מטרת הקיום שלי?”, כתוצאה מכך, מתחיל לקרוא ספרים לעזרה עצמית וטקסטים רוחניים רבים. אין פלא שהגעת לכאן.

17. האינטואיציה שלך מתגברת

בהדרגה אתה מתחיל להקשיב לקול הקטן שבתוכך. אתה מאפשר לו להנחות את ההחלטות שלך. בסופו של דבר, אתה מתחיל לחשוף את המתנות הרוחניות הנסתרות שלך ואת הכישרון החבוי.

18. יותר סינכרוניזציה

אתה מתחיל להיות מודע לסימנים ורמזים שהחיים מביאים לך. החיים הופכים להיות הרבה יותר קשובים ואינטראקטיבי איתך. תופעת הדה ז’ה וו (déjà vu) צוברת תאוצה. אתה עשוי אפילו לעבור חוויות מיסטיות רבות.

19. אתה מרגיש יותר סקרנות

הדברים הקטנים ביותר מתחילים להביא לך אושר ושמחה: עלה נופל, קורי עכביש, צחוק של ילד, שלולית. אתה כבר לא מתעלם מהחיים – הם נראים קסומים, מפליאים ויפים.

20. אתה הופך להיות יותר רגיש

הכל משפיע עליך יותר. אתה מרגיש את האנרגיה של אחרים חזק יותר, את הכאב של יקיריכם יותר אינטנסיבי, ואת קשיי החיים עמוק יותר מאי פעם. יחד עם זאת, אתה מרגיש חיבור משופר להפליא עם בעלי חיים וטבע. אתה מתחיל להרגיש יותר בבית בטבע (ולא בעולם המלאכותי מעשה ידי אדם).