חוקרים ישראלים ייצרו בהצלחה חשמל מצמחים במחקר שערך מנהל המעבדה לאנרגיה מתחדשת בפקולטה למדעים באוניברסיטת תל אביב, כך הודיע פרופ\’ יפתח יעקובי.

\”כל הצמחים הירוקים מכילים \’פאנלים סולאריים\’ אמיתיים. הם יודעים לתפוס קרן אור ולהפוך אותה לזרם של אלקטרונים. זהו תהליך הפוטוסינתזה: שימוש באור השמש כדי לייצר זרם חשמלי. הפרופסור הודיע לתקשורת:

במקרה של צמח, לא ידענו איפה \’לחבר\’ את התקעים, שיכולים לשמש כ\”קלט\”

\”כדי לחבר מכשיר ביתי לחשמל, אתה פשוט צריך לחבר אותו לשקע. במקרה של צמח, לא ידענו איפה \’לחבר\’ את התקעים. חיפשנו מקום בתאי הצמחים. שיכולים לשמש כ\”קלט\”, והוא ממשיך: \”הצבע הירוק של הצמחים מקורו בכלורופיל, שהוא הבסיס לתאים הפוטו-וולטאיים (photovoltaic cells). לקחנו את אחד התאים האלה והזרקנו לו hydrogenase, אנזים שמייצר מימן, ואז הכנסנו את התא הזה למיקרו-אצות ירוקות.\”

\"אילוסטרציה

התוצאה הייתה מפתיעה

התוצאה הייתה ש -\”הצמח שקיבל את הגנים התחיל לייצר תאים פוטו-וולטאים מתקדמים. הבנו שמצאנו את \’התקע\’ המפורסם\” – הוסיף בהתלהבות.

עם זאת, פרופסור יעקובי מעריך כי עדיין יימשכו כ- \”10 עד 15 שנים\” לפני שניתן יהיה לשווק מערכת זו לצריכה ציבורית. אולם מדובר בפיתוח מהפכני ופורץ דרך לעתיד נקי יותר ושמירה על הסביבה.

פורסם ב- I24NEWSTimes of Israel