myHerb

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
טלפתיה ותפיסה על-חושית תוך כדי החוויה הפסיכדלית; מחקר של אוניברסיטת ברגן, בנורבגיה

טלפתיה ותפיסה על-חושית תוך כדי החוויה הפסיכדלית; מחקר של אוניברסיטת ברגן, בנורבגיה

טלפתיה ותפיסה על-חושית תוך כדי החוויה הפסיכדלית; מחקר של אוניברסיטת ברגן, בנורבגיה

מאמר זה מציג מחקר, שנערך באוניברסיטה בנורבגיה, הכולל ראיונות של אנשים על מקרי טלפתיה שחווה, אשר התרחשו תוך כדי חוויות פסיכדליות. במטרה להרחיב את הבנתנו ואת אופיין ומאפייניהן של חוויות מסתוריות אלה, אשר עד כה זכו להתעלמות בקהילה המדעית.

תוך כדי שתחום הפסיכדליה או מרחיבי התודעה הגיע למיינסטרים וצבר תאוצה בתקופה האחרונה. בספטמבר, אוניברסיטת ברגן, שבנורבגיה, הייתה הראשונה לבדוק, בעזרת משתתפים אנונימיים, כיצד תופעה זו של טלפתיה מתרחשת.

“מתוך 40 משתתפים אנונימיים במחקר, שהתראיינו על חוויותיהם, 16 מתוכם, דיווחו על סוג של טלפתיה, שנגרמה תוך כדי החוויה הפסיכדלית”.

המשיבים גויסו בפורומים מקוונים שונים לראיונות פרטניים, באמצעות תכתובות. המשתתפים דיווחו על שלושה סוגים עיקריים של תקשורת טלפתית: סוג של החלפת מידע.

  1. מידע טלפתי, שלעתים קרובות איפשר לאנשים לתקשר בעזרת תמונות ומילים.
  2. מצב המכונה לפעמים “telempathy” (לא נמצא תרגום בעברית למילה זו), זהו סוג של טלפתיה, שאפשרה שיתוף ישיר של תחושות / הרגשות.
  3. מצב של “המסת גבולות” עצמית ואחדות טלפתית, שבה לא ניתן היה להבדיל בין מחשבותיך ורגשותיך מאלה של החבר/ה, בן/בת הזוג, ידיד/ה. חלק מהמשתתפים התלוננו על חוסר הפרטיות, במיוחד בצורות החזקות יותר של מצבים טלפתיים ואף היססו – האם כדאי להם לחזור על אותה החוויה, בעוד שאחרים טענו שהם התרגלו למצבים אלו וחוו אותם באופן קבוע.

המאמר והמחקר הראשוני הביא למסקנה כי ישנו צורך במחקרים נוספים, כמו כן, המאמר מציע אסטרטגיה חדשה, למחקר ניסיוני של טלפתיה פסיכדלית בעתיד.

מהו מקורו של המושג “טלפתיה”?

את המונח טלפתיה טבע החוקר הפסיכולוג הוותיק פרדריק וו. ה. מאיירס מיוונית: (tele), כלומר רחוק, ו- (pathos), שמשמעותו בהקשר זה הרגשה או חוויה.

טלפתיה במקורות העבריים ביהדות

הגמרא (מסכת נדה דף ל:) מלמדת אותנו שכל אדם בהיותו עובר בבטן אימו “צופה ומביט מסוף העולם ועד סופו” וגם “מלמדים אותו את כל התורה כולה”. וההשגות הללו ודאי לא דרך המוח באו לו, אלא השגות פנימיות הן, השופעות על הנפש בלי הגבלות זמן ומקום בלי הרף ובלי אמצעי, ומהעולם העליון הן באות, ממקור הדעת ב”ה”.

כאשר התינוק יוצא לאוויר העולם “בא מלאך וסוטרו על פיו”, כלומר, פוגע בו כוח הטבע של העולם החיצון, “ומשכיחו כל התורה כולה”, זאת אומרת, מעתה, נסתם מעיין הידיעות הפנימיות השופעות עליו ללא גבול, והוא צריך ללמוד הכול בעמל ויגיעה, פרט אחר פרט, דרך המוח. למה הוא זה? למען הבחירה.

במצב שהיה לו הידע השוטף – אין לו אפשרות ומקום לבחירה. מכאן, שתפקיד המוח הוא להיות מסך והסתרה לנפש האדם, להבטיח שתגענה אליו ידיעות אך ורק עפ”י מגבלת הגוף, הזמן והמקום, ולפי פעולותיו ומאמציו של האדם עצמו בעולם הבחירה והמעשה.

כאשר הפסיכדלים נכנסים לתמונה, קורים דברים מוזרים, על-חושיים, “בלתי אפשריים”

הפסיכדלים, הם קבוצת צמחים או פטריות, אשר נקראו על ידי הפסיכיאטר האמפרי אוסמונד (Humphry Osmond) ביוונית ψυχή (נפש), שמשמעותה נשמה או נפש, על מנת לחשוף או לבטא, את השפעותיהם החזקות על רגשות, מחשבות ותפיסות.

הפסיכדלים הקלאסיים הסרוטונרגיים, הכוללים מסקלין (המרכיב הפעיל בפיוטה), פסילוסיבין (המרכיב הפעיל ב”פטריות קסם“), ו- N, N-dimethyltryptamine – שנקרא בקצרה די.אמ.טי (DMT) – תקשורת טלפתית בין נבדקי המחקר במסגרות ניסיוניות מתועדת בספרות הפאראפסיכולוגית, אם כי ספרות זו לא התקבלה בעולם האקדמי המרכזי עד כה.

מצב תודעה שונה עשוי לגרום לקליטה טלפתית, ואף חוויות פאראנורמליות (על-טבעיות) מוזרות

המחקר מצביע על כך, שמצב תודעה שונה עשוי לגרום לקליטה טלפתית, ואף חוויות פאראנורמליות (על-טבעיות) מוזרות. מכיוון, שפסיכדלים ידועים ביכלתם לגרום לשינויים עוצמתיים בתודעה, עם השפעות הכוללות עלייה בחזיונות ויזואליות נפשיות, אמפתיה, ערנות, מודעות, תשומת לב, ספונטניות, סוגסטיביות, פתיחות, חשיבה אינטואיטיבית וגמישות רגשית.

ישנה עלייה בקשרים פונקציונליים ארוכי טווח טופולוגיים במוח

זו היא סיבה מספקת להאמין שהמצב הפסיכדלי יכול לתרום לחוויה טלפתית. מחקר נוירופרמקולוגי הוכיח ששינויים אלה הנגרמים על ידי פסיכדלים גורמים לירידות כלליות בפעילות המוח, תוך כדי הגדלת מספר הקשרים בטווח רחוק בקליפת המוח. לפיכך, מוח אנושי המושפע מפסיכדלים קלאסיים יהיה שקט יחסית ומשולב יותר, במצב של טלפתיה פסיכדלית: עפ\”י המחקר ישנה עלייה בקשרים פונקציונליים ארוכי טווח טופולוגיים במוח.

“הפחתה בפעילות הסינון של המוח, מה שמאפשר מצב של קוגניציה בלתי מוגבלת שעשויה לגרום לחוויות של טלפתיה ותופעות על-טבעיות אחרות”

ההפחתה הנצפית בפעילות המוח במהלך השפעה פסיכדלית עשויה להיות כרוכה בהפחתה בפעילות הסינון שלו, מה שמאפשר מצב של קוגניציה בלתי מוגבלת שעשויה לגרום לחוויות של טלפתיה ותופעות על-טבעיות אחרות.

הדעה כי פסיכדלים עשויים לגרום לטלפתיה, מבוססת על מידע וספרות אנתרופולוגית רבה של שימוש בפסיכדלים אצל מקומיים, מה שמביא לתופעות טלפתיה ומצבים מוזרים אחרים לכאורה, כמו גם מספר סקרים שנעשו על חוויות “PSI” (כוחות “פסיי” של המוח) בקרב משתמשים מודרניים בפסיכדליים.

כשמנסים לחדש את היכולת הטלפתית

משתתפים שחוו טלפתיה לפעמים ניסו לשחזר את החוויה, אך גילו שניסיונות מכוונים אלה לחזור על אותו מצב של טלפתיה, לרוב לא עבדו. כמה מן המשתתפים תיארו חוויות טלפתיה ספונטניות נוספות, אולם בדרך כלל הם התרחשו עם אותו אדם כמו בהתנסות הראשונה שלהם. לאחר שלמדו מניסיונם הראשון כיצד להיכנס למצב הטלפתי, הם מצאו אפשרות לחזור על התמרון הזה בטריפים פסיכדליים מאוחרים יותר.

“עד 83% דיווחו על חוויות של תפיסה על-חושית – לרוב טלפתיה, אך גם תחושה מוקדמת”

סקירה אחת על חוויה פאראנורמלית ביחס לשימוש בפסיכדלים מצאה כי “מבין אלה שדיווחו על שימוש בפסיכדלים, בין 18% ל -83% דיווחו על חוויות של תפיסה על-חושית – לרוב טלפתיה אך גם תחושה מוקדמת – למעשה מתרחשת במהלך שימוש במרחיבי תודעה, כאשר משתמשים במינונים “כבדים” יותר מדווחים על חוויות על-חושיות נוספות.

אם תבצעו חיפוש באינטרנט תמצאו מספר לא מבוטל של דיווחים ממשתמשים מודרניים בפסיכדלים, המתארים חוויות טלפתיות כאחת מהשפעות השימוש בפסיכדלים. למרות היסוד המבטיח הזה, פרפסיכולוגים לא הצליחו במיוחד להמחיש טלפתיה ותופעות פסיי אחרות עם פסיכדלים שבוצעו בתנאים מבוקרים.

דוגמאות ותובנות מטריפים שגרמו למצבים על-חושיים, טלפתיה ומוזרויות אחרות

1. שיחות שהפכו בהדרגה מווקאליות לטלפתיות מבלי שאיש מהמשתתפים שם לב

בחלק מהמקרים הם דיווחו כי הם היו מעורבים בשיחות שהפכו בהדרגה מווקאליות לטלפתיות מבלי שאיש שם לב (בדו-שיח בין שני אנשים). במקרים אחרים נראה שהשיחה הייתה טלפתית לחלוטין מההתחלה, אך לזמן מה החווים האמינו שהם מדברים בצורה הרגילה:

“אני וחברתי דיברנו בינינו. אחרי שיחה של כ- 20 דקות, אמרתי משהו בקול, ורק אז הבנתי, שבמהלך כל השיחה מעולם לא אמרתי מילה. במילים פשוטות, חברה שלי באמת קראה את דעתי (או מחשבותיי) והגיבה למחשבותיי כאילו אלו היו מילים שדיברתי. היא שמה לב באותו הזמן שאני שמתי לב לכך. שנינו נדהמנו מכך ורצנו לסלון לספר על כך לחברינו האחרים לחדר.”

2. אחרים המליצו לחווי הטריפים אשר חשקו בחוויה טלפתית להסתכל עמוק בעיניים של האחר, שלטענתם משמשים כשער לתודעתם של אנשים אחרים

משתתף אחר, שניסיונותיו המכוונים לשחזר את החוויה הטלפתית שלו כשלו תמיד, סיפר על שלושת מקרי הטלפתיה הפסיכדלית הספונטנית שלו עם אותו החבר המשותף: היינו שקועים לחלוטין במשהו אחר, נינוחים ומסונכרנים. אני מאמין שמערכת יחסים בינאישית תורמת מאוד לתהליך.

3. “המשכנו לדבר זה עם זה דרך הקירות. החוויה ארכה כ- 3 – 4 שעות”

המשתתפים במחקר זה תיארו כמה צורות שונות של תופעה טלפתית. בצורתה הנפוצה ביותר, הטלפתיה התייחסה להחלפת מידע הדדי באופן ישיר. כפי שראינו לעיל, המשתתפים דיווחו לעיתים כי הם היו מעורבים בשיחה טלפתית במשך זמן רב, לפני שהם הבחינו שהם לא מדברים במובן הרגיל, ובחוויות אלה, השיחה הטלפתית דומה בבירור לשיחה רגילה. מצבים כאלה של קשר טלפתי נמשכו בדרך כלל מספר שעות.

“בשאר הלילה שוחחנו טלפתית, וזה קרה ללא מאמץ מיוחד ובאופן מיידי. כשהוא הלך להשתין, המשכנו לדבר זה עם זה דרך הקירות. החוויה ארכה כ- 3 – 4 שעות. הייתי בהלם כמה זמן זה נמשך. כשהבנתי את זה בהתחלה ואישרתי את זה עם השותף שלי לחדר, פרצתי בבכי על הכרת התודה על היכולת לחוות דבר כל כך נפלא. יצאנו החוצה ועישנו סיגריה וחשבנו שזה נגמר. ואז חזרנו פנימה והמשכנו לדבר טלפטית בשעות הקרובות.

הם טענו, שהתאמצו למצוא מילים, אך הם כן יכלו להעביר את רעיונותיהם בצורה ציורית או ויזואלית

4. “יכולנו לדבר בלי מילים, להעביר רגשות ורעיונות אשר מורכבות מתמונות, באופן ישיר”

הבדל חשוב אחד בין שיחה טלפתית מסוג זה לשיחות רגילות, לעומת זאת, היה שלעתים קרובות המשתתפים מצאו שהם יכולים לתקשר בתמונות ולא במילים. בדרך כלל נמצא כי הדבר משפר את חילופי המידע, מאחר והם טענו, שהתאמצו למצוא מילים, אך הם כן יכלו להעביר את רעיונותיהם בצורה ציורית:

כאשר הסברתי את מה שהאמנתי לחברתי, עשיתי זאת טלפטית, עד שהגעתי למשהו שלא יכולתי לתאר אותו. כשזה קרה, יכולתי לדמיין את מה שניסיתי לומר והייתי שואל, ‘את רואה את המעגל עם הנקודה באמצע?’ וכו’, וחברה שלי הייתה אומרת \”כן אני רואה את זה\” וכך סיימתי לומר מה שניסיתי לומר. הוא יכל למצוא את המילים כדי להסביר את מה שאני לא יכולתי. יכולנו לדבר בלי מילים, להעביר רגשות ורעיונות אשר מורכבות מתמונות, באופן ישיר.

יתר על כן, כפי שצוין בציטוט האחרון לעיל, חילופי המידע הטלפתי נמשכו לעיתים מעבר למחשבות ורעיונות לעבר תחום ההרגשות. מה שמכונה כ’טלמפטיה‘ על מנת להבדיל בין סוגי חילופי המידע הטלפתי.

5. תקשורת ברמת הנשמה “היה קשה או בלתי אפשרי לזהות אילו רגשות שייכים למי.”

אחד מהם תיאר חילופי טלפתיות כאלה כתקשורת ברמת הנשמה, המתרחשת ברמה שמעבר למילים. כמו כן, אדם אחר מצא כי טלפתיה היא מילה עדינה מדי לתקשורת כזו, שתוארה כמי שמסוגלת לדעת ברמה עמוקה למה האדם האחר מתכוון. לבסוף, שלושה מרואיינים תיארו חוויות טלמפתיות שהיו בעוצמה כה רבה עד שחשו התמוססות למצב של אחדות עם בת/בן זוגן. בחוויות אלה, לכאורה המשתתפים שיתפו את תחושותיהם באופן כה אינטימי, עד שהיה קשה או בלתי אפשרי לזהות אילו רגשות שייכים למי.

“התודעה שלנו, המחשבות שלנו, הרגשות שלנו התמזגו לאחד”. קשה להמחיש את זה אם לא חווית את זה, אבל גורם לאפקט שאתה ממש מתמזג עם האדם האחר. “התמזגתי לתוך האדם הזה, והוא היה למעשה “השלכה של דעתי”. הקושי היה כאשר סודות עמוקים התחילו לעלות, “מכיוון שלא היה שום גבול ושום דרך להסתיר משהו מחבר שלי”. הוא חווה את כל מה שעולה עליי ישירות וחוויתי את הדברים שלו. בכנות, אני לא יודע/ת של מי הדברים היו, כי היה מוח אחד בלבד. ההבחנה הפכה לממש קשה. בחלק המוקדם של החוויה היה קל להבדיל בין מחשבותיי לשל בן זוגי. אבל ככל שהתקדם הלילה נעשה קשה יותר ויותר להבדיל בין זהותי הנפרדת לזו של השותף שלי לחדר.

מצבים כאלה של אחדות טלמפטית תוארו לפעמים כמפחידים “מצב כה רדיקלי של פתיחות רגשית”

מצבים כאלה של אחדות טלמפטית תוארו לפעמים כמפחידים. משתמשים פסיכדלים שחוו מצב של טלמפטיות הזהירו מפני נטילת מינונים גבוהים של פסיכדלים בחברת אנשים, שיש להם בעיות לא פתורות וטענו כי מערכות יחסים שאינן מוכנות למצב כה רדיקלי של פתיחות רגשית, עלולות לגרום לפגיעה בפרטיות ובושה.

“מרבית המרואיינים במחקר הנוכחי מצאו כי הם אינם יכולים לשחזר את החוויה הטלפתית כרצונם, אך חלקם טענו כי פיתחו יכולת לפחות לזהות ולנצל הזדמנויות לקשר טלפתי.”

לסיכום

במידה וטלפתיה היא השפעה ממשית, מחקר שכזה מדגים זאת באופן שאינו מסתמך על הסתברות סטטיסטית, אלא על אינטראקציות עם נבדקים העוברים שיחות טלפתיה בזמן אמת.


מצאת טעות במאמר? לחץ/י כאן

להגיב

  • דירוג

הרשמה לניוזלטר:

 לקבלת עדכונים בלעדיים.

myHerb at MIROVERSE
Join myHerb community at Slack
myHerb community at Slack
Jotform Partner with myHerb
Ad
monday.com partner with myHerb
Ad
Click to access the login or register cheese
Scroll to Top

האתר משתמש ב- Cookies כדי לשפר את חווית הגלישה שלך. יש לקרוא ולאשר את תנאי השימוש וכתב הויתור.

הע”י לחיצה על “אני מסכים” אתם מאשרים כי קראתם ואתם מסכימים לתנאי השימוש וכתב הויתור. המשך הגלישה באתר והשימוש בעוגיות מהווה את הסכמתכם. אם אינכם קראתם ואינכם מאשרים את תנאי השימוש וכתב הויתור עליכם לצאת מן האתר.

ברוכים הבאים

myHerb Newsletter

אנו ממליצים לכם להצטרף לניוזלטר שלנו, לקבלת עדכונים חמים ובלעדיים היישר לתיבת האימייל שלכם.

*אנחנו מתנגדים לספאם.
*באפשרותכם לבטל את ההרשמה בכל עת.