זרעי תמרים (זכריים ונקביים) נמצאו במדבר יהודה. חוקרים חשפו כי קומץ זרעי תמרים מפירות שהבשילו עוד בתקופת 30 שנה לספירה. הזרעים, שכונו: אדם, יונה, אוריאל, בועז, ג\’ודית וחנה, היו בין רבים אחרים שהתגלו באתרים ארכאולוגיים במדבר יהודה.

זו לא הפעם הראשונה שהצוות הצליח לגדל זרעים עתיקים: בשנת 2008 הם דיווחו כי הם הנביטו זרעי דקל יהודיים בני 1,900 שנה ממצדה – אתר עתיק שהורחב על ידי הורדוס במאה הראשונה לפני הספירה. משקיף על ים המלח. צמח זה, הוא זכרי, נקרא מתושלח על שם הדמות העתיקה ביותר בתנ\”ך.

אולם המחקר החדש מרחיק לכת – לא רק שהוא כלל יותר זרעים, אלא שהוא שופך אור על הדרך שבה חקלאי יהודה טיפחו את הצמחים. התגלית עשויה לשאת פרי נוסף: הצוות אומר שהם מתכננים לפזר את האבקנים של מתושלח על חנה – שצפויה לייצר פרחים בשנתיים הקרובות – במטרה לייצר תמרים.

\”זה לא היה תמר יהודי טיפוסי, מכיוון שתמרים שגדלו באותה תקופה – ממש כמו תמרים הגדלים היום – אינם מגודלים מזרעים שמישהו שותל באדמה,\” אמרה ד\”ר שרה סלון, מנהלת מרכז המחקר לרפואה טבעית במרכז הרפואי הדסה בירושלים. \”הם מגדלים אותם משיבוטים של נקבות שמפיקות המון פרי.\”

מאמינים כי עצי תמרים נקצרו לראשונה למאכל לפני שנים רבות במסופוטמיה (כיום עירק), והם היו נפוצים בעבר ביהודה העתיקה. התמרים נחשבו לפריט חשוב בקולינריה, כמו כן הם שימשו לטיפול במצבים רפואיים שונים, כולל דיכאון וזיכרון לקוי.

דמויות מוכרות התייחסו לאיכויות של תמרי יהודה, כולל אורך חיי המדף הארוכים שלהם, שאיפשרו להעבירם למרחקים. \”הורדוס אפילו נהג להציג אותם בפני הקיסר ברומא מדי שנה\”, אמר סלון.

סלון ועמיתיו כותבים בכתב העת Science Advances, ומדווחים כיצד הם נטעו 32 זרעי תמר מיהודה שנשלחו ממגוון אתרים ארכיאולוגיים ברחבי מדבר יהודה. אלה כוללים מצדה ומערות בקומראן – מקלטים הידועים בעיקר בהסתרת מגילות ים המלח, אך שימשו גם פליטים בתקופות קדומות.

שישה מהזרעים נבטו. הצוות תארך את שברי הקליפות שנשארו לאחר הנביטה וחשפו כי חנה ואדם צמחו איפשהו בין המאה הראשונה לרביעית לפני הספירה. ג\’ודית ובועז תוארכו לתקופה של 200 שנה מאמצע המאה השנייה לפני הספירה, ואוריאל וג\’ונה תוארכו למקום כלשהו בין המאה הראשונה לשנייה לספירה.

בעוד כמה זרעים נדרשו שבועות ספורים לנבט, לאחרים לקח עד כחצי שנה. \”התחלנו להתייאש ואז פתאום הם בצבצו\” אמרה. הצוות מצא כי זרעי תמרים עתיקים גדולים מאלו של תמרים מודרניים מעובדים וגם של תמרי בר. \”הזרעים של היום עדיין קטנים בכ -30% מאיך שגדלו ביהודה לפני 2000 שנה\”, אמר סלון.

ניתוח גנטי גילה שככל שהזרעים העתיקים היו מבוגרים יותר, כך נראה היה שהמוצא הגנטי שלהם \”מזרחי\”. \”זה עשוי לשקף את סוג העצים שצמחו באופן טבעי ביהודה באותה תקופה\” אמר סלון.

https://www.theguardian.com/environment/2020/feb/05/scientists-in-israel-grow-date-plants-from-2000-year-old-seeds