פטריות הן אחד הדברים האכילים, הכי מרתקים על הפלנטה. כמה אורגניזמים אתם מכירים, שהם לא צמח וגם לא חיה? פטריות הן באמת מרתקות. מלבד היתרונות הבריאותיים הרבים שלהן, הן טעימות על פיצה, בסלטים, על פסטה, כמעט בכל מקום שאתם שמים אותם. אבל יש גם כמה פטריות שיגרמו לכם לצאת ל\”הרפתקה\”.

מה הופך אותן לכל כך בריאות? מהן ההשפעות שלהן? מה הקטע עם הפטרייה הזאת במריו? כמה סוגים של פטריות עשויות לגרום לך לצאת להרפתקה? כמה מהן זוהרות בחושך? אלה הן העובדות המרתקות ביותר שלא ידעתם על הפטריות, כי יש כל כך הרבה עובדות מטורפות ללמוד עליהן.

1. לפטריית המריו הקלאסית יש השפעה דומה בחיים האמתיים

הפטריות האדומות והלבנות מהמשחק \”סופר מריו\”, שגורמות לך לצמוח ולהתכווץ בגודל, במשחק, למעשה – הן אמתיות. הן נקראות Amanita Muscaria ולא רק שהן נראות בדיוק כמו אלה של המשחק, אבל הם גם רעילות במקצת. לפעמים מספיק כדי להרוג אותך (אם כן צרכת יותר מידי), במינון סביר היא תגרום ל\”אבדן שיווי משקל\”. אכילת העור שלהן עשוי לגרום לך להרגיש גדול יותר, או להפוך את העולם סביבך לגדול יותר. וזה גם מה שהן עושות במשחק המחשב הפופולארי \”מריו\”.

באופן כללי פטריות אלו אינן מומלצות לצריכה לאף מטרה. שכן הן גורמות לתופעות לוואי לא נעימות, ומנגנון הפעולה שלהן אינו דומה לפטריות פסיכדליות אחרות או לכל פסיכדלי אחר. ידוע כי שבטים עתיקים מסיביר צרכו את הפטרייה רק לאחר שעברה דרך קיבתו של אייל, ויצאה דרך השתן שלו. הם נהגו לשתות את השתן עם החומר הפעיל של הפטרייה, כדי למנוע תופעות לא רצויות ולהגביר את האפקט הפסיכדלי – הרוחני שנהגו לעבור.

2. פטריות קסם מגבירות תקשורת בתוך המוח

החוקרים משערים כי \”טריפ\” הוא למעשה חווית מוח במצב מוגבר. כאשר מישהו לוקח פטריות פסילוסיבין, המוח שלו מפסיק לתקשר כפי שעשה בדרך כלל ומתחילה תקשורת המתרחשת בין \”אזורים במוח אשר בדרך כלל לא היו מקושרים אחד לשני.\” זה מוצג כדרך מצוינת לשנות פרספקטיבה, סיוע בהקלה בדיכאון ו- PTSD עפ\”י מחקרים אחרונים בארה\”ב.

3. פטריות קסם הן באופן רשמי הסם הבטוח ביותר

לאחרונה נערך מחקר באמצעות 19 חומרים נפוצים. במחקר בדקו את הסכנה האמתית שלהם לחברה ולפרט. במחקר הם מצאו כי פטריות היו הכי בטוחות ביחס לחומרים אחרים, מה שמציב פטריות קסם לצד קנאביס כתרופה בטוחה ביותר. הקנאביס ופטריות מוצבות במדד, הרבה מתחת לאלכוהול (אשר הורג 30-40,000 אנשים בשנה), וגם הרבה מתחת לתרופות מרשם רבות. פטריות הקסם אף יותר בטוחות מהקנאביס על פי מדד זה.

\"Global

4. ישנה פטרייה שגורמת לנשים לחוות אורגזמה ברגע

בהוואי יש פטרייה שכאשר מריחים אותה היא גורמת לאורגזמות מיידיות באישה. יותר ממחצית הנבדקות חוו אורגזמה בו זמנית.

לדברי החוקרים, קיימים מאפיינים רבים של עוררות מינית הנמצאת בריח העז של הפטרייה הייחודית. התוצאות מצביעות על כך שתרכובות דמויי הורמונים הנמצאות בחלק התנודתי של מסת הנבגים, עשויות להיות דומות לנוירוטרנסמיטורים האנושיים במהלך מפגש מיני.

השייכת לסוג Dictyophora של פטריות סירחון, ששמו שונה מאז לפאלוס, אומרים שהפטרייה גדלה רק על גבי זרמי הלבה בני 600 עד 1,000 שנה של הוואי, והמדענים, ג\’ון סי הולידיי ונואה סול מתארים כי קשה במיוחד למצוא אותן.

5. קיימים בערך 200 זנים של פטריות קסם

מינים שונים של פטריות עשויים לגרום לך לצאת ל\”טיול\” או ל- \”טריפ\” בשפה המוכרת. למעשה, מעל 200 מינים מכילים Psilocybin, המרכיב העיקרי שגורם לחזיונות (\”הזיות\”). שלושת הזנים הנפוצים ביותר הם: Cubensis Psilocybe, Psilocybe semilanceata, ו- bsocystis פסילוסיבה.

קראו עוד בנושא:

6. פטריות צ\’אגה עוזרות לגוף במספר עצום של דרכים מרשימות

פטריות צ\’אגה לא נראות מעוררות תיאבון במיוחד (הן נראות בדיוק כמו פחם או עץ שרוף) אבל בהחלט שווה לאכול אותן. הצ\’אגה גבוהה מאוד בנוגדי חמצון, מכילה חומצה Betulinic (מרכיב אנטי-גידולי), אשר עשוי לעזור ולחזק את מוח העצם, וזה אפילו טוב לעור! יש עולם שלם של הטבות לפטרייה הזאת.

\"פטריית

7. יש מעל 75 זני פטריות שזוהרות בחושך

יותר ויותר מינים של פטריות זוהרות בחושך מתגלות כל הזמן. כרגע, יש יותר מ 75 מינים ידועים שהם Bioluminescent!

פטריות מסוימות זוהרות הודות לתגובה כימית בין לוציפרין לחמצן מולקולרי. זה אותו טריק מביך שגחליליות משתמשות בהן כדי להאיר את הצד האחורי שלהן בלילות הקיץ – והוא משמש למעשה לאותה מטרה בשני המקרים. בעוד שגחליליות נדלקות כדי למשוך בני זוג, פטריות נדלקות כדי למשוך חרקים שיעזרו להן להפיץ את הנבגים שלהן. בעולם הפטריות התופעה נקראת פוקסfire, והיא מתרחשת בעיקר בין פטריות הגדלות על עצים מתפוררים.

רוב הפטריות הזוהרות בעולם שייכות לסוג Mycena. הזוהר הירוק-חיוור של Mycena chlorophos נראה לעין מכיוון שהוא מופיע בגוף הפרי שלו, לא רק בתפטיר שלו. הוא מגיע לשיא הבהירות כשהוא בן יום אחד בלבד והטמפרטורה נעה סביב 26.6 מעלות צלסיוס. מה שעולה בקנה אחד עם האקלים הסובטרופי של אינדונזיה, יפן, סרי לנקה, אוסטרליה וברזיל, מולדתה.

\"Bioluminescent

8. ישנן פטריות שיכולות ליצור רוח משלהן (זרם אוויר)

אם פטריות היו פשוט זורקות את נבגיהם, כמו שעץ עושה עם העלים שלו, הסיכויים של הפטריות להתרבות היה קלוש. אבל, מתברר כי פטריות יוצרות זרימת אוויר סביבן על ידי גרימת מים להתאדות במהירות, ובכך יוצרות משב רוח כדי להפיץ את הנבגים שלהם (פטריות עתידיות) בסביבה שלהם.

9. אנחנו בנויים לפטריות ומרכיביהן

הרבה מרכיבים שחסר לגוף שלנו באופן טבעי, מצויים בפטריות, בצורה קלה לעיכול ומתאימה לאדם. הם מאופיינות בלחימה במחלה, נוגדות חמצון חזקות, וכמו כן בעלות מכלול שלם של חומרים מזינים חשובים. הם מכילות אפילו נחושת (Copper), מינרל החיוני להישרדותנו שאיננו יכולים לייצר בעצמנו.

10. הם חומרי הדברה טבעיים של הטבע

נבגי פטריות מסוגלות להדוף מעל 200,000 מינים של חרקים מזיקים. זהו נתח ענק של בעיית ה\”מזיקים\” ללא נזק לבני האדם, או הסביבה כפי שקורה באמצעות חומרי הדברה כימיים מסוכנים, מעשה ידי אדם.

11. בני האדם צרכו פטריות קסם במשך אלפי שנים

בני אדם חווה מצבי תודעה מורחבים על פטריות במשך שנים רבות. אולי אפילו עד 9,000 לפנה\”ס! יש סימני מערות מאותה תקופה שנותרו על ידי שבטים צפון אפריקאים שמראים שאנשים אכלו פטריות. יש גם פסלים ועתיקות אחרות המתארים פטריות קסם ברחבי תרבויות רבות, כולל המאיה והאצטקים.

\"\"

12. הן מכילות ויטמין D

פטריות הן מזון-על עשיר במיוחד שאינו מוערך ואינו נודע מספיק. למעשה, הן המזון היחיד בקטגוריה הזו שמייצר ויטמין D! כמעט כל המינים של פטריות המאכל, כאשר נחשפות לשמש, מייצרות ויטמין D. חלקן מייצרות אף יותר ממה שיש בתוספי תזונה של ויטמין D!

13. פטריות עשויות לשמש כחומרי אריזה

בשנת 2006, החברה האמריקנית Ecovative פיתחה חומר אריזה עשוי Mycelium (ה\”שורש\” החלק של הפטריות שנמצא באדמה). חומר זה, אשר נמצא בשימוש על ידי חברות כגון \”איקאה\” ו- \”דל\”, ברגע שהוא נזרק בחצר האחורית שלך, הוא יעבור פירוק ביולוגי טבעי מלא בתוך שבועות. ללא נזק לסביבה, כפי שגורמים חומרי האריזה הרגילים המקובלים בימינו.

\"\"

הבלוג איננו מעודד שימוש בחומרים האסורים על פי חוק. המידע המוצג מבוסס על מחקרים ורעיונות מרחבי העולם.