תמיד מפתה ללכת על הממריצים הקלאסיים כמו קפה, סוכר ושוקולד. למרות שהם עשויים לספק הקלה לטווח קצר, ההשפעות ארוכות הטווח עלולות להיות מזיקות במקצת ולגרום לנו להרגיש מותשים ולחוצים יותר.

למרבה המזל, ישנם כמה צמחי מרפא מובילים, שתוכלו לנסות, שלא רק יתמקדו בלחץ, אלא גם ישפרו את הזיכרון והקוגניציה הכללית. להלן חמשת הצמחים המובילים שלנו לחיזוק המוח:

ברהמי (Brahmi)

ההשפעות משפרות את התודעה ומרגיעות מערכת העצבים של צמח זה הן אגדיות. ברהמן הוא השם ההינדי שניתן לתודעה האוניברסלית וברהמה היא האלוהות האחראית לכל הכוחות ה’יצירתיים’ בעולם. ברהמי פירושו המילולי “האנרגיה” או “שאקטי” של ברהמן. כאשר ברהמי שואב את שמו מהשורשים הללו, יש לו הרבה למה להציע, והוא אכן עושה זאת. ברהמי מתועד בטקסטים הודיים עתיקים, עוד במאה ה-6, ונמצא בשימוש נרחב לקידום אינטלקט.

הצמח משפר את זרימת הדם במוח, ומשפיע לטובה על תפקודים קוגניטיביים. כגון זיכרון באמצעות שיפור התנועה בין תאי עצב במוח. ברהמי גם מאזן את התגובה של הורמוני לחץ. Brahmi הוא בחירה מצוינת לטווח ארוך, להגברת ביצועי המוח הכלליים ולהגברת היכולת שלך ללמוד ולשנן.

ברהמי לרכישה

גוטו קולה (Gotu Kola)

גוטו קולה נמצא בשימוש באסיה במשך אלפי שנים, הן כתרופה והן כמזון. אחד הטקסטים הרפואיים האיורוודיים המוקדמים ביותר שנאספו בסביבות שנת 300 לספירה, ‘סשורטה סמיטה’, מתאר את העשב הזה כמי שיכול לשפר את התודעה, להחיות את התודעה ולשמור על שנינות צעירה!

Gotu kola משפר את זרימת הדם למוח, תומך בתפקוד קוגניטיבי כמו זיכרון וריכוז, תוך הגנה על רקמת המוח מנזק שנגרם על ידי רדיקלים חופשיים. לצמח עלים עגולים ייחודיים, המתוארים לעתים קרובות כבעלי ‘צורת מוח’, מה שמתאים באופן מעניין ל”תורת החתימות” – אמונה עתיקה שצמחי מרפא דומים לחלקים בגוף, שבהם הם משמשים לטיפול.

גוטו קולה דומה מאוד במובנים מסוימים לברהמי, מבחינת ההשפעות הפיזיולוגיות שלו על המוח. אבל, באופן מעניין, לגטו קולה יש גם השפעה על איכות העור ולכן היא מצוינת עבור אנשים שחווים התפרצויות עור של אקזמה כתוצאה מלחץ.

גוטו קולה לרכישה

תה ירוק ומאצ’ה (Matcha)

גם התה הירוק וגם המאצ’ה מיוצרים מאותו צמח, אבל המאצ’ה מרוכזת יותר. שניהם עמוסים בנוגדי חמצון, המסייעים בהגנה על המערכת מפני נזקי רדיקלים חופשיים. תה ירוק ומאצ’ה מכילים גם תרכובות שונות הקשורות לשיפור בריאות הלב בנוסף להפחתת מתח והגברת הערנות.

תה ירוק ומאצ’ה מכילים באופן טבעי קפאין. מכיוון, ששניהם עשויים מאותו צמח, שממנו מקבלים תה שחור רגיל. עם זאת, ההבדל בין תה ירוק, מאצ’ה וקפה הוא שתה ירוק ומאצ’ה מכילים תרכובת הידועה בשם L-theanine. שהיא חומצת אמינו הפועלת באופן סינרגטי עם תרכובות אחרות הקיימות בצמח, כגון קפאין להגברת הסרוטונין, דופמין. וחומצה גמא-אמינו-בוטירית (GABA) במוח, כולן משפרות משמעותית את מצב הרוח.

בנוסף לכך, L-theanine, מאזן את השפעת הקפאין ומסייע במניעת ה”התרסקות” האופיינית שמזוהה עם קפה.

תה ירוק ומאצ’ה הם בעלי טעם נהדר והם החלופה המושלמת לקפה ומשקאות אנרגיה. נסו להחליף לפחות קפה אחד, בכוס תה מאצ’ה ירוק. כך שאתם עדיין מקבלים דחיפה אנרגטית, אבל בנוסף  גם דחיפה קוגניטיבית ומרגיעה למוח.

מאצ’ה לרכישה

פטריית ריישי (Reishi)

ריישי היא פטרייה מעולה נגד סטרס. היא שימשה באופן שגרתי מתבודדים הרים, נזירים, אדפטים דאואיסטים ומחפשי דרך רוחניים ברחבי אסיה, משום שהאמינו שהיא עוזרת להרגיע את העצבים, לשפר את הזיכרון, לחדד את הריכוז והמיקוד, לבנות כוח רצון, וכתוצאה מכך, לעזור לבנות חוכמה. ” ריישי ידועה יותר במערב בזכות יכולתה לתמוך במערכת החיסון. בגלל טעמה המר, זו תוספת נהדרת לכוס קפה.

פטריית ריישי נחשבת לפטריית מרפא אדפטוגנית, מה שאומר שהיא מביאה להסתגלות באופן טבעי, על מנת להגביר את האנרגיה או לספק הרפיה, כדי להחזיר את הגוף שלך לאיזון. הרמוניה בגוף יוצרת בהירות בנפש. פטריית הריישי נלקחת בדרך כלל בצורה של אבקה או כמוסות.

₪43.67

4.7/5