שמאניזם – טכניקות ארכאיות של אקסטזה

עד לפני כ -12,000 שנה, כשלא הייתה כל צורה אחרת של דת על הפלנטה הזאת; כך השיגו אנשים גישה לקודש. כך הפך השמאניזם לטכניקה. אחד המחקרים הגדולים על השמאניזם נכלל בספרה של מירסי אליאדה, "שאמאניזם: טכניקות ארכאיות של אקסטזה". במילים אחרות, השמאניזם אינו דת, כפי שהוא נתפס בדרך כלל, שכן הוא מעין מדע טרום-רציונלי; מעין מתודולוגיה להשגת חוויה מסוימת.

לפי השמאניזם הטבע חי ותוסס נשמות ורוחות, וכל היבטי היקום נתפשים כקשורים אחד לשני – היקום מורכב מרשת של אנרגיות – השמאן הוא המתווך בין ממדים שונים של הוויה. ניתן להגדיר את השמאן כאדם המסוגל להגיע אל עולם הנשמות והרוחות, ואשר, במצב של טראנס אקסטטי, מסוגל לנוע ביניהם, ולהשיג ידע מיוחד ממקור על-טבעי. הוא או היא ערניים תמיד לסכנות המהותיות של הקיום האנושי, השמאן רגיש למידע כמו: סיבות למחלות, לרעב או לרוע מזל. בנוסף השמאן גם לוקח תפקיד של מתווך פעיל בין הבורא ועולם הרוחות לאדם. 

שמאנים נקראים ליעדם

זה מתרחש בדרכים שונות. עבור חלק, זה עניין של שושלת אב או סבים וסבתות או קשרים תורשתיים, אשר מביאים אותם לתוך המיקום הזה של חיפוש ייזום של עולם השמאניזם. במקרים אחרים, נראה שהרוחות בוחרות בכוח את השמאן. ובדרך כלל זה מתרחש בעת משבר בחיים, אבדן קרוב יקר או מחלה. הרוחות לא יעזבו את השמאן לעתיד, עד שהוא יענה לקריאתם. 

שמאן בעודו ילד או צעיר, הוא נוטה לסטות מהחברה ועשויי להיות משונה, מובדל ומוזר בחברה. האנתרופולוג ראלף לינטון צוטט באומרו: "השמאן כילד מראה בדרך כלל נטיות למופנמות. כאשר נטיות להתבלטות הם דברים שהחברה מעודדת. השמאן המתבגר נודד זמן רב לבדו. הוא אנטי-חברתי בעמדותיו, והוא נתפס לעתים קרובות כבעל מחלות מסתוריות מסוג זה או אחר."

שמאן או סכיזופרן

בתרבות הנוכחית אין מסורת של שמאניזם. אין לנו מסורת של מסע אל עולמות מנטליים אלה. אנחנו מפוחדים בטירוף, מבועתים. אנו חוששים מפני שהמוח המערבי הוא בית קלפים, והאנשים שבנו את בית הקלפים הזה יודעים את זה, והם מפחדים בטירוף. המוח המערבי מאוד עצבני כאשר העקרונות הראשיים שלו נחקרים. מכיוון שהוא לא יכול להשלים עם זה. שאמאן הוא מי ששוחה באותו האוקיינוס ​​כמו הסכיזופרן, ההבדל הוא שלשמאן יש ניסיון רב, אלפי שנים של טכניקה מורשת מסורתית.

ההבדל בין קבלת השמאן בחברה מסורתית לבין התרבות המערבית

בתרבויות מסורתיות אם מזהים אצלך נטיות "סכיזופרניות", מיד מעבירים אותך לחסותו של מורה השמאנים. אומרים לך: "אתה מיוחד. היכולות שלך הם חשובים מאוד לבריאות החברה שלנו. אתה תרפא. תנבא. אתה תנחה את החברה שלנו". וכל זה בניגוד מוחלט למה שאדם המציג סימפטומים סכיזופרניים בחברה המערבית הנכחית. אומרים להם: "אתם לא נכנסים. אתם הופכים לבעיה. אתם לא שווים כלום. אתם חולים. לכו לבית החולים. תריך לנעול אתכם"- אתה שווים לאסירים וכלבים אבודים בחברה שלנו. זאת אומרת, הצורה שבה מטפלים בסכיזופרניה הופכת אותה לחשוכת מרפא.

תאר לעצמך אם היית טיפה מוזר, והפתרון היה לקחת אותך ולנעול אותך למקום שבו כולם היו מטורפים. זה יגרום לך להיות מטורף! אם היית פעם בבית-משוגעים, אתה יודע שזו סביבה שמטרה לגרום לך להשתגע. זה לעולם לא יקרה בחברה אבוריג'ינית או מסורתית.

ריפוי עצמי של החברה

הרעיון הוא שנהיינו חולים על ידי הליכה בדרך רציונליסטית בלתי מסודרת, מבוססת על דומיננטיות גברית, אגואיסטית, ששמה תשומת לב רק על פני השטח, לדברים הנראים לעין בלבד, המעשיות, השורה התחתונה. הלכנו רחוק מאוד, לכיוון חולה. והפוליטיקה של הגוף (כמו כל אורגניזם), כמו בכל גוף בעולם, כאשר הוא מרגיש שהוא חולה, הוא מתחיל לייצר נוגדנים, או אסטרטגיות להתגבר על מצב של חוסר נוחות.

המאה ה -20 היא מאמץ עצום לריפוי עצמי.

תופעות כמו סוריאליזם, פירסינג, שימוש בצמחים פסיכדליים, ג'אז, ריקוד, קעקוע, והרשימה היא אינסופית. מה משותף לכל הדברים האלה? הם מייצגים סגנונות שונים של דחייה של ערכים ליניאריים (ערכי החברה שבא אנו חיים). החברה מנסה לרפא את עצמה על ידי תחייה ארכאית, על ידי חזרה לערכים ארכאיים. ממש במרכז כל הדחפים האלה הוא הרצון לחזור לעולם של העצמה רגשית והבעת הנפש ללא הגבלות תרבותיות.שמאניזם

ובמרכז הדחף הזה הוא השמאן: מסטול, בהשפעת צמחים, מדבר עם עוזרי רוח הקודש, רוקד באור הירח, שר ומחייך – עולם מלא מסתורין, מסתורין שחי קיים. וזה הוא העולם שלנו!. העולם הוא אינו בעיה לא פתורה עבור מדענים או סוציולוגים. העולם הוא תעלומה חיה: הלידה שלנו, המוות שלנו, ההוויה שלנו כרגע – אלה תעלומות. הם פתחים הנפתחים אל נופים בלתי נתפסים של חקירה עצמית, העצמה ותקווה למפעל האנושי.

התרבות שלנו הרגה את זה, לקחה את זה מאיתנו, הפכה אותנו לצרכנים של מוצרים חומריים. אנחנו חייבים להתרחק מזה; והדרך להתרחק ממנה היא חזרה אל החוויה האותנטית של הגוף – ופירוש הדבר הוא העצמה של הנפש.

 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share

דעתך בעניין...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

נגישות