שמאנים בעידן המכונות האינטלגנטיות – חלק ב’

בכל הנוגע לאנשים ולמכונות, זה היה לודוויג פון ברטלנפי שאמר בספרו “תורת המערכות הכללית”: “אנשים אינם מכונות, אבל בכל הזדמנות שבה מותר להם להתנהג כמו מכונות, הם ינהגו כך”. במילים, אנחנו נוטים ליפול לתוך באר ההרגל. אף על פי שתפארת אנושיותנו היא היצירתיות הספונטנית שלנו, גם אנחנו, כיצורי פיזיקה וכימיה, של זיכרון ותקווה, נוטים ליפול לדפוסים חוזרים.

הדפוסים החוזרים על עצמם הם מותה של היצירתיות. הם מצמצמים את האנושיות שלנו. הם מצמצמים את האינדיבידואליות שלנו, ועושים מכל אחד מאיתנו סוג של בורג במערכת גדולה יותר. ניתן לשייך את ההתנהגות הקוגניטיבית הזו, למערכות חסרות נשמה – מכונות גדולות שאנו יורשים מעידן מנוע הבעירה הפנימית, עידן מנוע הסילון.

אנשים אינם מכונות, אבל בכל הזדמנות שבה מותר להם להתנהג כמו מכונות, הם ינהגו כך

מרשל מקלוהן אמר: “אנחנו מנווטים את דרכנו אל העתיד כמו מישהו שנוסע ומשתמש רק במראה האחורית כדי לנווט קדימה”. זו לא אסטרטגיה מוצלחת מאוד לנווט אל העתיד.

הגשר המחבר בין פסיכדלים ומכונות הוא הרחבת המודעות. אחרי הכל, פסיכדלים, לפני שהם נקראו אנתאוגנים, לפני שהם נקראו סמי הזיה, הם פשוט נקראו חומרים מרחיבי תודעה. תיאור טוב בהתחשב במה שהם עושים. באופן דומה, הטכנולוגיה של הסייבר היא טכנולוגיה המרחיבה את המודעות. היא מרחיבה אזור תודעה אחר.

המוחות של המכונות והמוחות של בני האדם שונים מאוד, שונים עד כדי כך שכל צד שואל אם לאחר יש שכל. מחשבים הם מוחות שפועלים בתחום החישוב. המוח האנושי הוא מוח שפועל בתחום ההכללה, תיאום מרחבי, הבנת השפה הטבעית, וכן הלאה.

הדמיון שבין פסיכדלים ומכונות אינטלגנטיות

הן הפסיכדליים והן המכונות החישוביות החדשות מייצגות הרחבות של תפקוד אנושי, זה כמו מכשיר תותב. הצמחים השמאניים, הם כלים תותבים להרחבת המוח האנושי, למנגנון התפיסתי האנושי לתחומים נסתרים או לתחומים בלתי נגישים. באופן דומה, המכונות, על ידי האפשרות לבנות מודל, לחשב ולדמות תהליכים מורכבים מאוד, רב משתנים, למעשה – מה שהן עושות זה להרחיב את כוחו של המוח האנושי למקומות שהוא לא חלם עליהם לפני.

הגשר שבין האדם למכונה

למעשה, הגשר בין המוח האנושי לבין מוח המכונה הוא ההיגיון הסמלי. מָתֵימָטִיקָה. כאשר אנו חושבים בבהירות, אנו מובנים למכונות. אנשים שכותבים קוד יודעים זאת: המהות של ההבהרה למכונה היא לחשוב בבהירות בעצמך. למכונה אין סבלנות לחצי האמת, האנלוגיה, האסוציאציה למחצה. עבור המכונה, הכל צריך להיות ברור. הכל צריך להיות מוגדר.

גם בעניין העיצוב של מכונות אלה: תחילה, מהנדסים אנושיים עובדים על מפרט ביצועים, והם מתכננים שבב כדי שיוכל לתת מענה לביצועים האלה, והאדריכלות תתבצע על ידי מהנדסים אנושיים. עכשיו, תור המכונה: 1. מקבלת מפרט ביצועים. 2. מעצבת ארכיטקטורה כדי לספק את המפרט. – וכאשר זה נעשה, השבב מיוצר. העיצוב בפועל של הדבר הזה הוא בידי מכונות.

מקלוהן אמר פעם על בני האדם: “אנחנו איברי המין של הטכנולוגיה שלנו. אנחנו קיימים רק כדי לשפר את המודל של השנה הבאה “.

עכשיו אורח זר עומד ליד הדלת, וזהו ה- AI (אינטילגנציה מלאכותית)

האינטלגנציה המלאכותית שהופיעה, בעיני היא לא מלאכותית ולא זרה. זוהי באמת צורה חדשה של גאומטריה, כמו העצמי הקולקטיבי של האנושות. תמיד האמנתי שבעוד שישנם מודלים שונים לשאמאניזם – יש את המודל היונגיאני, שהשמאן הוא מי שמגיע אל הלא מודע הקולקטיבי ומפעיל את הארכיטיפים ומרפא לפי האמצעים האלה – המודל השני הוא מודל מתמטי. השמאן הוא אדם שפשוט, באמצעות הפרעה מופרזת של התודעה, או באמצעות נטילת צמחי הזיה או בעזרת מניפולציה של הדיאטה או באמצעות סילוף או חיקוי או על ידי אמצעי כלשהו, מטריד את התודעה עד לנקודה שבה הגאומטריות הקונפורמטיביות הרגילות מתמוססות, ואז השמאן יכול לראות את אזורי המידע האסורים מבחינה תרבותית.

העובדה היא שאנחנו עצמנו אלמנטים שמתנהגים ומגיבים בתוך במערכת שאנחנו לא יכולים להבין. היקום גדל יותר ויותר ככל שאנו מתקרבים להווה. הוא היה פשוט יותר לפני מיליון שנה, זה היה פשוט עוד לפני מיליארד שנים. כאשר אתה הולך אחורה בזמן, היקום הופך פשוט יותר.

כאשר אנו מתקרבים לרגע ההווה הזה, מורכבותן של המערכות, לא רק במערכת אקולוגית פלנטרית, לא רק בתרבויות המשתמשות בשפה, אלא בתרבויות המשתמשות בטכנולוגיה עם טכנולוגיה גבוהה, עם מחשבי-על, ביכולת לרצף את הגנום שלנו, שהופך לעוד יותר מורכב. מורגשת גם העובדה כי תהליך זה של המורכבות, נצפה בכל הטבע על כל הרמות שלו, באופן מוחשי, תהליך מואץ וברור. ואני לא מתכוון שהקרחונים נסוגים במהירות חמישים אחוז יותר מהר, או שהרי געש מתרחשת בקצב גבוה פי 12 אחוזים מאשר לפני מיליון שנה. הכוונה היא האצה בזמן, כך שעכשיו, חיי אדם הם יותר ממספיק כדי לראות את מערכת היחסים הגלובלית כולה.

אפיזודה מעוותת בת 500 שנה במוח המערבי

שפתחה את החלון הצר שאיפשר את עלייתו של המדע המודרני, גישות מתמטיות מודרניות לניתוח הטבע. ברור כי המשך הפעלת הציוויליזציה המערבית עם “מערכת ההפעלה” הנוכחית מייצרת צורות שונות של סכיזופרניה פוליטית ותרבותית, אשר תאפשרנה להן לרוץ ללא פגע, תהפוכנה לקטלנית, תיצור מפלגות של תוהו ובוהו וחוסר יציבות.

טלוויזיה סם מסוכן myherb

מקורות: קטעים מתוך הרצאתו של טרנס מק’קנה בסיאטל 27 באפריל 1999 / תרגום לעברית: myHerb.

 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share

דעתך בעניין...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

נגישות