איש אינו יודע בדיוק כיצד ומתי התגלה קפה, אם כי יש הרבה אגדות על מקורו. ההיסטוריה של הקפה מתוארכת למאה ה- 15, ואולי קודם לכן, עם מספר דיווחים ואגדות סביב השימוש הראשון בו. על פי העדויות מקורם של פולי הקפה הוא מאתיופיה. העדויות המוקדמות ביותר לשתיית קפה או ידיעת עץ הקפה הן מראשית המאה ה- 15, שלאחר מכן התפשט למזרח התיכון, דרום הודו, פרס, טורקיה, צפון אפריקה ולאחר מכן לאירופה ושאר העולם.

בין אם אתה ביום של נסיעות בדרך לעבודה או בחופש, קשה לדמיין יום בלעדיו. הקפאין מטריף אותך, ויש משהו מרגיע להפליא בללגום מכוס קפה. אבל האם שתיית קפה טובה עבורנו?

כמה קפה ביום?

חוקרים ממליצים על לא יותר מ- 400 מ\”ג קפאין ליום – כמות השווה לכ- 4 כוסות (945 מ\”ל סך הכל ליום) קפה – הוא בטוח עבור רוב המבוגרים הבריאים.

איך הקפה משפיע? מנגנון פעולתו של הקפה

הקפאין, המרכיב הפעיל בקפה הוא הממריץ הנפוץ ביותר למערכת העצבים המרכזית. שלושה מנגנוני פעולה עיקריים לקפאין במערכת העצבים המרכזית תוארו בספרות המדעית. מנגנון הפעולה הוא אנטגוניזם של קולטני אדנוזין. הקפאין מגביר את חילוף החומרים האנרגטי בכל המוח אך מחליש בו זמנית את זרימת הדם במוח. הקפאין מפעיל נוירונים של נוראדרנלין ונראה שהוא משפיע על שחרור מקומי של דופמין. רבות מההשפעות המעוררות של הקפאין עשויות להיות קשורות לפעולת המתילקסנטין על נוירונים של סרוטונין.

השפעות הקפאין על למידה, זיכרון, ביצועים וקואורדינציה קשורות למדי לפעולה המתילקסנטין על העוררות, ערנות ועייפות. קפאין מפעיל השפעות ברורות על חרדה ושינה המשתנות בהתאם לרגישות האישית למתילקסנטין. עם זאת, ילדים באופן כללי אינם נראים רגישים יותר להשפעות מתילקסנטין בהשוואה למבוגרים. נראה כי מערכת העצבים המרכזית לא מפתחת סבילות רבה להשפעות של קפאין למרות שמדווחים תסמיני תלות וגמילה.

\"\"

חדשות טובות: השיח סביב הקפה הוא פופולרי מתמיד. מחקרים מצביעים על כך שניתן לצרוך אותו יותר ממה שחשבת: הקפה מלא בחומרים שעשויים לעזור לשמור מפני מצבים שכיחים יותר בקרב נשים, כולל מחלת אלצהיימר ומחלות לב.

[su_quote]קפאין הוא הדבר הראשון שעולה בראש כשחושבים על קפה. אבל קפה מכיל גם נוגדי חמצון וחומרים פעילים אחרים העלולים להפחית דלקתיות ולהגן מפני מחלות\”, אומרת דיאן ויז\’תום, M.S., R.D., תזונאית מחקר של בית הספר לרפואה באוניברסיטת ג\’ונס הופקינס.  [/su_quote]

מהם היתרונות הבריאותיים העיקריים של שתיית קפה?

הפחתת רמת הכאב

שתי כוסות קפה יכולות להפחית את כאבי השרירים שלאחר האימון עד כ- 48%. מתוך כתב העת \”לכאב\”, מרץ 2007 (קישור)

מגדיל את צריכת הסיבים שלך

כוס קפה מייצגת תרומה של עד 1.8 גרם סיבים מהצריכה המומלצת של 20-38 גרם. מתוך כתב העת לכימיה חקלאית ומזון (קישור).

הגנה מפני שחמת הכבד

כמובן שאפשר פשוט לצמצם את צריכת האלכוהול. מארכיון הרפואה הפנימית (קישור). מחקר נוסף אחרון נוסף הראה גם יתרונות של הקפה להגנת הכבד (קישור). מחקר נוסף הראה כי גם קפה וגם קפה נטול קפאין הורידו את רמות האנזים של הכבד של שותי הקפה. מחקר זה פורסם בכתב העת Hepatology.

מפחית את הסיכון לסוכרת מסוג 2

אלה שצרכו קפה היו בסיכון נמוך ב 22% לסוכרת. מארכיון הרפואה הפנימית (קישור). סקירה שנערכה לאחרונה על ידי ד\”ר פרנק הו של הרווארד הראתה כי הסיכון לסוכרת מסוג II פוחתת ב -9% לכל כוס קפה יומית שנצרכת. קפה נטול קפאין הפחית את הסיכון בשיעור של 6% לכוס.

מפחית את הסיכון למחלת אלצהיימר

ישנן עדויות רבות לכך שקפאין עשוי להגן מפני מחלת האלצהיימר. מתוך כתב העת האירופי לנוירולוגיה (קישור).

מפחית סיכון להתאבדות ודיכאון

מחקר שנמשך 10 שנים בקרב 86,000 אחיות, מראה סיכון מופחת להתאבדות אצל שותי הקפה. מארכיון הרפואה הפנימית (קישור). מחקר אחר שנערך על ידי בית הספר לבריאות הציבור בהרווארד מצא כי נשים ששותות 4 כוסות קפה או יותר היו בסבירות מופחתת של 20% לסבול מדיכאון (קישור למחקר).

הגנה מפני פרקינסון

אנשים עם מחלת פרקינסון נוטים פחות להיות מעשנים ושותים קפה מאשר אחיהם הבריאים. רק וודא שאתה לא חולה בסרטן ריאות בדרך. מארכיון הנוירולוגיה (קישור). מחקר חדש עוד יותר משוודיה העלה כי שתיית קפה מפחיתה את הסיכון לחלות בפרקינסון גם כאשר גורמים גנטיים נכנסים לתמונה (קישור). מחקר נוסף (שפורסם כאן) מצא כי קפאין בשילוב EHT (תרכובת שנמצאה בפולי קפה) סיפקו יתרונות מגנים לחולדות שהייתה נטייה גנטית להתפתחות של פרקינסון.

פחות סיכון למחלות לב

חוקרים קוריאנים מצאו כי משתתפי המחקר שצרכו 3 עד 5 כוסות קפה ביום נטו פחות להראות את הסימנים ההתחלתיים למחלות לב. המחקר. יש לציין גם גורמים תזונתיים אחרים מכיוון שקוריאנים בדרך כלל תזונה שונה מזו המערבית. מחקר שנערך לאחרונה בברזיל מצא כי אלו הצורכים לפחות שלוש כוסות קפה ביום נוטים לפתח פחות הסתיידויות בעורקים הכליליים שלהם. מחקר משנת 2019 אישר כי קפה אינו גורם להתקשות העורקים אפילו בקרב משתתפי המחקר ששתו למעלה מ 25 כוסות קפה ביום.

לשתייני קפה יש DNA חזק יותר

מחקר שפורסם בכתב העת האירופי לתזונה הראה שלשתות קפה יש השפעה על ה- DNA, הוא מחזק אותו יותר מכיוון שתאי הדם הלבנים של שותי הקפה היו הרבה פחות מקרים של שבירת DNA ספונטנית (קישור).

סיכון נמוך יותר לטרשת נפוצה

מחקרים עדכניים הראו שלפחות 4 כוסות קפה ביום עשויות לעזור בהגנה מפני התפתחות ומחזור הטרשת הנפוצה. ההערכה היא כי הקפה מונע את הדלקת העצבית אשר עלולה להוביל להתפתחות המחלה. המחקר פורסם בכתב העת Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry.

קפה מפחית את הסיכון לסרטן המעי הגס

אפילו צריכה מתונה של קפה יכולה להפחית את הסיכוי להתפתחות סרטן המעי הגס ב -26%. המחקר מתואר בפירוט כאן.

\"\"

הקפה מעניק לך יתרונות מעבר לסתם תגבור אנרגיה. להלן סיבות נוספות לשתות קפה:

 • מחקרים עדכניים מצאו כי שותי קפה נוטים פחות למות מכמה מגורמי המוות המובילים בקרב נשים: מחלות לב, שבץ מוחי, סוכרת ומחלות כליות.
 • מחקרים גילו כי אנשים ששותים יותר קפה נוטים פחות לחלות בסוכרת מסוג 2.
 • שתיית כוס עד שתי כוסות קפה ביום עשויה לסייע במניעת אי ספיקת לב, כאשר לב מוחלש מתקשה להזרים מספיק דם לגוף.
 • קפאין לא רק קשור לסיכוי נמוך יותר להתפתחות מחלת פרקינסון, אלא שהוא עשוי גם לעזור לאנשים להתמודד עם המצב הקיים ולשלוט טוב יותר על תנועותיהם.
 • נראה כי גם קפה רגיל וגם קפה נטול קפאין משפיעים כגורם שמגן על הכבד שלך. מחקרים מראים כי שותי קפה נוטים יותר לרמות אנזימי כבד בטווח בריא מאשר אנשים שאינם שותים קפה.
 • קפה כהה מפחית את השבירה בגדילי ה- DNA, המופיעים באופן טבעי אך יכולים להוביל לסרטן או לגידולים אם לא תוקנו על ידי התאים שלך.
 • אחת מכל 23 נשים מפתחת סרטן המעי הגס. אולם החוקרים גילו כי שותי קפה – נטולי קפאין או רגיל – היו בעלי סיכוי נמוך יותר של 26 אחוז לפתח סרטן המעי הגס.
 • כמעט שני שלישים מהאמריקאים החיים עם מחלת אלצהיימר הם נשים. אך הקפאין בשתי כוסות קפה עשוי לספק הגנה משמעותית מפני התפתחות המצב. למעשה, החוקרים מצאו כי נשים מגיל 65 ומעלה ששתו שתיים עד שלוש כוסות קפה ביום היו בעלות סיכוי נמוך יותר לפתח דמנציה באופן כללי.
 • אצל נשים, שתיית כוס קפה לפחות ביום קשורה לסיכון לשבץ מוחי, שהוא הגורם הרביעי המוביל למקרי מוות אצל נשים.
 • הפחתה בסיכון לסרטן הכבד: חוקרים במרכז הסרטן המקיף USC נוריס מצאו כי אלו הצורכים 1-3 כוסות קפה ביום הם בעלי סיכון מופחת של 29% לפתח סרטן כבד (קרצינומה כבד-תאי), שהוא הסוג הנפוץ ביותר. .
 • פחות סיכון לגאוט: עוד סיבה נוספת: הסיכון להתפתחות גאוט (אצל גברים) פוחת עם צריכת קפה מוגברת. זהו מחקר גדול של מעל 50,000 גברים (קישור).

מקורות:

https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/9-reasons-why-the-right-amount-of-coffee-is-good-for-you

https://www.caffeineinformer.com/7-good-reasons-to-drink-coffee