עונת החורף מביאה עימה הצטננויות ושפעת – ולא פשוט להתחמק מהן, אבל אפשר. אם אתם סובלים משילוב של סימפטומים כמו כאבי גוף, צמרמורות, חום, ואף גדוש, חשוב שתקראו כיצד תוכלו לסייע לגופכם להילחם בהצטננות ושפעת בעזרת צמחי מרפא.

*הערה: אם אתה סובלים מהסימפטומים שצויינו לעיל, כדאי שתפנו לרופא המטפל, ייתכן ויש צורך בהפניה לבדיקת קורונה, בהתאם להחלטת הרופא.

מה גורם בדרך כלל להצטננות, שפעת וכאב גרון? הגורם הוא מערכת חיסון מוחלשת, אך מה מחליש את מערכת החיסון?

 • אתם סובלים מחרדה ולחץ בחיי היום יום

 • מחסור בשעות שינה ועייפות רבה

 • תזונה לקויה המבוססת על קמחים לבנים, סוכר לבן וצריכה מוגברת של מזונות מעובדים ללא אכילת פירות וירקות

 • שתיית משקעות קרים במיוחד (דלקת גרון)

 • מחסור בויטמינים ו/או מינרלים

 • הימצאות בקרבת אנשים שחולים בוירוס או שפעת, במיוחד בחלל סגור

 • אתם צורכים תרופות אשר מחלישות את מערכת החיסון ולא חסר כאלו (*אין להפסיק את הטיפול ללא התייעצות עם הרופא המטפל)

 • או שילוב של כמה מהסעיפים הנ\”ל

יותר מ- 200 נגיפים עלולים לגרום להצטננות ושפעת. לפחות 50% מרוב המקרים מתרחשים בגלל נגיפי פרא-אינפלואנזה (Human parainfluenza viruses). נגיף מטא-פנאומוניה אנושי ואנטרו וירוסים  הם רק חלק קטן מכמות הסוגים האחרים של הנגיפים העיקריים הגורמים להצטננות ושפעת.

בימינו יותר ויותר אנשים בוחרים בעזרים צמחיים או צמחי מרפא להקלה במצבים בריאותיים. כדי להדגיש את המיטב, הבאנו לכם כמה מצמחי המרפא הטובים ביותר להצטננות ושפעת בהם תוכלו להשתמש בכדי להקל על הסימפטומים שלכם!

דבש

דבש הוא אמנם לא צמח מרפא, אם כי הוא נוצר מצמח (הקיא של הדבורים). ומי מאיתנו לא גדל על הרעיון שדבש מועיל בהצטננות וכאבי גרון? מסתבר שיש לכך ביסוס. על פי מחקרים עדכניים, לדבש יש תכונות אנטי מיקרוביאליות ואנטי בקטריאליות רבות, זוהי תרופה טבעית נהדרת לשיכוך כאב גרון ולהפחתת שיעול. את הדבש ניתן להוסיף לתה עם לימון. לדבש יש את היכולת לעזור להרגיע את הכאב או היובש בגרון והלימון עוזר בהפגת הגודש.

ניתן לצרוך 10 גרם דבש לפני השינה. מה שעשוי לעזור לכם בהקלה בשיעול בבמהלך הלילה. אף על פי שדבש אינו פוגע בילדים ומתבגרים, אך מומלץ לא לתת דבש לילדים במינונים גבוהים, וכדאי להימנע מלתת דבש לתינוקות מתחת לגיל שנה. הסיבה לכך היא שנבגי הבוטולינום בדבש עלולים לפגוע בתינוקות מכיוון שאין להם מערכת חיסונית מספיק חזקה.

אבץ (Zinc)

אבץ הוא מינרל שמקורו במקורות מזון מן הצומח. הוא חיוני למערכת החיסון. מינרל מזין זה, מסייע לגופכם ליצור תאי דם לבנים שתפקידם להלחם בחיידקים. מחקרים מראים כי אבץ עשוי להקל על תסמיני הצטננות ושפעת. והוא עשוי לעזור לגופכם להילחם בנגיף השפעת, כמו כן, להאט את קצב המהירות בה הוא מתרבה.

כדאי שיהיה לכם תוסף אבץ בעונת השפעת. אם כי בדרך כלל אפשר לקבל אבץ מתזונה יומיומית מאוזנת. מזונות עשירים באבץ כוללים:

 • עדשים
 • גרגירי חומוס
 • שעועית
 • אֱגוֹזִים
 • זרעים
 • מַחלָבָה
 • ביצים

ג’ינג’ר (זנגביל)

הג’ינג’ר מכיל מרכיב שנקרא ג’ינג’רול, בעל סגולות רפואיות משמעותיות

לג’ינג’ר היסטוריה ארוכה מאוד של שימוש ברפואה המסורתית והאלטרנטיבית. נעשה בו שימוש בכדי לסייע למערכת עיכול יציבה, להפחית בחילות ולעזור להילחם בשפעת והצטננות. הניחוח והטעם הייחודיים של הג’ינג’ר מגיעים מהשמנים הטבעיים שלו, והחשוב שבהם הוא ג’ינג’רול.

הג’ינג’רול הוא התרכובת הביו-אקטיבית העיקרית בזנגביל (הג’ינג’ר נקרא “זנגביל” בעברית). הוא אחראי לחלק ניכר מהתכונות הרפואיות של הג\’ינג\’ר.

על פי מחקרים לג’ינג’רול השפעות אנטי דלקתיות ונוגדות חמצון חזקות. למשל, הוא עשוי לסייע בהפחתת לחץ חמצוני (oxidative stress), מה שגורם לעליה בכמות העודפת של הרדיקלים החופשיים בגוף (מקור).

אסטרגלוס

האסטרגלוס הוא צמח מרפא אשר היה בשימוש ברפואה הסינית המסורתית במשך מאות שנים. יש לו יתרונות בריאותיים רבים, כולל השפעה על מערכת החיסון, אנטי אייג’ינג ואנטי דלקתיות.

מאמינים כי האסטרגלוס מאריך חיים ומשמש לטיפול במגוון רחב של מחלות, כגון עייפות, אלרגיות והצטננות. הוא משמש גם כעזר במצבים של מחלות לב, סוכרת ומצבים אחרים.

מכיל תרכובות צמחיות מועילות

האסטרגלוס מכיל תרכובות צמחיות מועילות שעשויות לשפר את המערכת החיסונית שלך. תפקידה העיקרי של מערכת החיסון שלך הוא להגן על גופך מפני פולשים מזיקים, כולל חיידקים, חיידקים ווירוסים העלולים לגרום למחלות (מקור).

ראיות למניעת מחלות

מספר ראיות מראות כי האסטרגלוס עשוי להגדיל את ייצור תאי הדם הלבנים בגופך, שהם תאי מערכת החיסון שלך האחראיים על מניעת מחלות (מקור). במחקר בבעלי חיים הוכח ששורש האסטרגלוס מסייע להרוג חיידקים ווירוסים בעכברים עם זיהומים (מקור)

אף על פי שהמחקר מוגבל, הוא עשוי גם לסייע במלחמה בזיהומים ויראליים בבני אדם, כולל הצטננות וזיהום בכבד (מקור) למרות שמחקרים אלה מבטיחים יעילות, נדרשים מחקרים נוספים בכדי לקבוע את יעילותו של האסטרגלוס במניעה וטיפול בזיהומים.

מזונות-על וירוקים

היתרונות שבשימוש באבקות Superfood (מזונות-על) ירוקים הם משמעותיים ומהווים יתרון עבור אלה המבקשים לשמור על בריאות טובה ועל אורח חיים בריא ואנרגטי, כמו גם עשוי לעזור לאלה הסובלים מעודף משקל, תזונה ירוקה תעזור לגופם להתאושש ממחלה.

המרכיבים של אבקות מזונות-על ירוקים משתנים ממוצר למוצר. בדרך כלל כוללים אבקות דשא, דגנים, כגון דשא חיטה ועשב שעורה, ספירולינה, כלורלה, ירקות ירוקים, פירות ים ועשבי תיבול נבחרים אשר כוללים תכונות נוגדות חמצון בזכות ה- Phytochemicals.

המאפיינים העיקריים של הירוקים

אלקליזציה – מסייעים בהפחתת החומציות בדם וברקמות ומחדשים את תאי הגוף.

מסייעים לבריאות הדם – אבקות מזונות-על ירוקים הן בעלות תוכן כלורופיל גבוהה. לכלורופיל יש מבנה כימי דומה לדם, ההבדל היחיד הוא שכלורופיל יש מגנזיום במרכז, בעוד בדם יש ברזל. דם בריא מסייע לשפר את העברת החמצן דרך הגוף.

מפנים רעלים מהגוף – עשירים בכלורופיל אשר מסייע לפנות ולחסל רעלים בגוף.

הם מכילים נוגדי חמצון – אשר מסייעים לנטרל רדיקלים חופשיים מזיקים.

עשירים בויטמינים ומינרלים – ואספקת מגוון רחב של אלקטרוליטים, אשר מסייעים לתפקוד ברמת התא.

מספקים את הגוף עם Phytonutrients – (תרכובת ביואקטיבית מן הצומח שנחשבת מועילה לבריאות) מחקרים רבים מראים כי למרכיבים אלו יש השפעה חיובית ביותר על מערכת החיסון. (מקור)

שום

בהיסטוריה האנושית השום שימש כמרכיב מזון וגם כתרופה. למעשה, אכילת שום יכולה לספק מגוון רחב של יתרונות בריאותיים. הוא יליד מרכז אסיה וצפון מזרח איראן ושימש זמן רב לתיבול ברחבי העולם. בעל היסטוריה ארוכה, אלפי שנים של צריכה ושימוש בבני אדם.

יתרונותיו הבריאותיים של השום

שום מכיל תרכובות המסייעות למערכת החיסון להילחם בחיידקים (מקור). שום בצורתו המלאה מכיל תרכובת הנקראת alliin. כאשר השום נמעך או נלעס, תרכובת זו הופכת לאליצין, שהוא החומר הפעיל העיקרי בשום, בו אנחנו מעוניינים. האליצין מכיל גופרית, המעניקה לשום את ריחו וטעמו הייחודיים.

חיזוק תאי הדם הלבנים אשר נלחמים בנגיפים

עם זאת, אליצין אינו מרכיב יציב, ולכן, הוא הופך במהירות לתרכובות אחרות המכילות גופרית הנחשבות לאלו שמעניקות לשום את תכונותיו הרפואיות (מקור). תרכובות אלו הוכחו כמגבירות תאי דם לבנים מסוגים מסוימים בגוף, אשר נלחמים בנגיפים כאשר הם נתקלים בהם, נגיפים הגורמים להצטננות או שפעת (מקור).

מניעת הצטננות ושפעת

מחקרים הראו כי שום מפחית מלכתחילה את הסיכון לחלות, כמו גם מפחית את משך זמן המחלה. ובנוסף הוא יכול להפחית את חומרת הסימפטומים (מקור).

לרכישת שום מיובש בכמוסות – הימנעו מחריפות והריח בפה.

מרווה

המרווה עמוסה בנוגדי חמצון, מדובר במולקולות המסייעות לחיזוק ההגנה על גופך, לנטרול רדיקלים חופשיים שעלולים להזיק וקשורים למחלות כרוניות (מקור). מרווה מכילה מעל 160 פוליפנולים מזוהים, אלו הם תרכובות צמחיות המשמשות כנוגדי חמצון בגופנו.

מכילה חומצות מרובות ויעילות לבריאות

חומצה כלורוגנית, חומצה קפאית, חומצה רוזמרינית, חומצה אלגית ורוטין – כולם נמצאים במרווה – והם קשורים ליתרונות בריאותיים מרשימים, כמו סיכון נמוך יותר לחלות בסרטן, שיפור תפקוד המוח והזיכרון (מקור).

חיזוק משמעותי של נוגדי החמצון

מחקר מצא כי שתיית כוס אחת (240 מ\”ל) של תה מרווה פעמיים ביום חיזק באופן משמעותי את נוגדי חמצון. כמו כן, הוא הפחית את רמת הכולסטרול הכללי וגם את כולסטרול ה- LDL \”הרע\”, ובנוסף העלה את כולסטרול ה- HDL \”הטוב\” (מקור).

רכישת כמוסות מרווה במחיר מבצע

אדי אקליפטוס

מקורם של עצי האקליפטוס הוא באוסטרליה, אם כי עצי אקליפטוס גדלים כיום בכל רחבי העולם ומשמשים את האדם בזכות תכונותיהם הרפואיות החיוניות. כוח הריפוי שלהם מגיע משמן האקליפטוס, אשר עשוי מעלים בצורת אליפסה של העץ. העלים מיובשים, מרוסקים ומזוקקים כדי לשחרר את השמן האתרי. לאחר מיצוי השמן, יש לדלל אותו לפני שניתן להשתמש בו כתרופה.

משתיק שיעול

במשך שנים רבות נעשה שימוש בשמן האקליפטוס להפגת שיעול. כיום, חלק מן תרופות השיעול ללא מרשם מכילות שמן אקליפטוס כאחד המרכיבים הפעילים בהם. לעתים מורחים אותו על החזה והגרון כדי להקל על תסמיני השיעול מההצטננות או מהשפעת.

לרכישה: שמן אקליפטוס

מנקה את מערכת הנשימה

אתם משתעלים אבל כלום לא עוזר? שמן האקליפטוס, לא רק שהוא מסוגל להשתיק שיעול, אלא גם לעזור לכם להוציא את הריר מהחזה. שאיפת אדים העשויים עם השמן האתרי עלולה לשחרר את הריר כאשר אתם משתעלים, הוא נפלט בקלות.

פירות הדר

פירות הדר עשירים במספר חומרים מזינים כגון ויטמין C, פלבנואידים וסיבים המעניקים הגנה על כלי הדם, מפחיתים דלקתיות, משפרים את תפקוד מערכת העיכול ובריאותם וממלאים תפקיד חשוב במניעת מצבים כמו סוכרת, סרטן, מחלות נוירולוגיות.

יתרנותיהם של פירות אלו נחגגו עוד מימי קדם. נהוג לחשוב שמקורם בדרום מזרח אסיה, פירות ההדר היו פופולריים מאוד בכל מקום שבו הם התפשטו. האתרוג (Citrus medica) היה ובמקרים רבים נותר קבוע ובולט בטקסים ובמועדים דתיים כמו למשל חג הסוכות היהודי (סוכות).

פירות הדר היו ידועים בתכונותיהם הרפואיות ושימשו למאבק במחלות, מחלות מעיים, מחלות עור ואף שימשו כנוגדן לרעל וכחומר מחטא בעת מגפה בימי קדם.

שמנים אתרים

שמנים אתרים הם תרכובות המופקות מצמחים. השמנים לוכדים את ניחוחו וטעמו של הצמח, או את \”המהות\” שלו. תרכובות ארומטיות ייחודיות מעניקות לכל שמן אתרי את המהות האופיינית לו.

שמנים אתרים מתקבלים באמצעות זיקוק (באמצעות קיטור ו/או מים) או בשיטות מכניות, כמו מחיצה קרה. לאחר מיצוי התרכובות הארומטיות, הם משולבים עם שמן נשא ליצירת מוצר מוכן לשימוש.

אופן ייצור השמנים חשוב מאוד בבחירת המוצר שאתם מתכוונים לרכוש, מכיוון שישנם שמנים אתרים שעוברים תהליכים כימיים, והם אינם נחשבים לשמנים אתרים אמיתיים. לכן יש לשים לב לפרטים הכתובים בתווית המוצר.

להלן רשימה של 10 שמנים אתרים פופולריים ובעלי הבריאות הקשורות אליהם

 1. מנטה: משמשת לסיוע בעיכול והרגעת הכיבה
 2. לבנדר: משמש להפגת מתחים
 3. אַלְגֹּם: מרגיע עצבים ועוזר במיקוד
 4. ברגמוט: משמש להפחתת לחץ ומסייע בבעיות עור כמו אקזמה
 5. ורד: משמשת לשיפור מצב הרוח ולהפחתת חרדה
 6. קמומיל: משמש לשיפור מצב הרוח ומפחית חרדה
 7. ילנג-ילנג (Ylang-Ylang): משמש לטיפול בכאבי ראש, בחילות ומצבי עור
 8. עץ התה: משמש למאבק בזיהומים ולהגברת החסינות
 9. יסמין: משמשת לדיכאון, לידה וליבידו
 10. לימון: משמש לסייוע במערכת העיכול, מצב הרוח, כאבי ראש ועוד

רכישת שמנים אתריים

שמנים אתרים משמשים לרוב בתרגול ארומתרפיה, בשיטה זו הם נשאפים בשיטות שונות. שמנים אתרים אינם מיועדים לבליעה. הרכיבים הנמצאים בשמנים האתרים יכולים להספג בגופכם כאשר מעסים אותם על העור, מה שמביא למספר רכיבים צמחיים להספג לגוף דרך העור.

למרות השימוש הנרחב בהם, מעט ידוע על יכולתם של השמנים האתרים לטפל במצבים בריאותיים מסוימים. להלן מבט על הראיות הנוגעות לכמה מן המצבים הבריאותיים הנפוצים, בהן נהוג להשתמש בשמנים אתריים וארומתרפיה.

הפחתת דלקת

שמנים אתרים עשויים לסייע בהתמודדות במצבים דלקתיים. חלק ממחקרי המבחנה הראו שיש להם השפעות אנטי דלקתיות (מקור).

פעילות אנטיביוטית ואנטי מיקרוביאלית

עלייתם של חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה חידשה את הצורך בחיפוש אחר תרכובות אחרות שיכולות להילחם בזיהומים חיידקיים. מחקרי מבחנה בחנו שמנים אתרים, כגון מנטה ושמן עץ התה, בהשפעה האנטי-מיקרוביאלית שלהם, המחקר הוביל לתוצאות חיוביות מסוימות (מקור).

פרוביוטיקה

פרוביוטיקה זהו שמתאר סוגים מסוימים של שמרים וחיידקים חיוניים הטובים לבריאותכם  הם מכונים בדרך כלל \”חיידקים טובים\”. פרוביוטיקה ידועה כמגבירה את המערכת החיסונית. היא מסייעת לגופכם על ידי הגברת יכולתו להדוף זיהומים נפוצים כמו שפעת והצטננות.

פרוביוטיקה לא תמנע ממכם לחלות. עם זאת, הם מקצרים משמעותית את משך זמן ההמשכות של המחלה. הפרוביוטיקה גם מפחית את חומרתם של מספר תסמינים. אחת הדרכים הקלות ביותר לצרוך פרוביוטיקה היא על ידי אכילת יוגורט. או ניתן לקחת טבליות תוסף.

פרוביוטיקה עשויה להגביר את חוזקה של המערכת החיסונית שלכם

לרכישת פרוביוטיקה

הפרוביוטיקה מעכבת צמיחה של חיידקי מעיים מזיקים. כמו כן, הוכח כי חלק מהפרוביוטיקה מקדמת ייצור נוגדנים טבעיים בגוף. אשר עשויים להגביר תאים חיסוניים כמו ייצור תאי IgA, לימפוציטים T (מקור).

בסקירה גדולה נמצא כי נטילת פרוביוטיקה מפחיתה את הסבירות לחלות ומעטה את תקופת הופעת הזיהומים בדרכי הנשימה. עם זאת, נדרשים מחקרים נוספים (מקור). מחקר אחר שכלל למעלה מ -570 ילדים מצא כי נטילת לקטובצילוס GG הורידה את תדירות וחומרת הזיהומים בדרכי הנשימה ב -17% (מקור).

הוכח כי פרוביוטיקה המכילה לקטובצילוס קריספטוס מפחיתה את הסיכון לחלות בדלקות בדרכי השתן (UTI) בקרב נשים ב -50% (מקור).