את ספריו רבי המכר, גרהם כתב תוך כדי אידוי תפרחת קנאביס – מסביב לשעון, כפי שהצהיר ברעיון. השימוש שלו בקנאביס נמשך כ- 24 שנים, 16 שעות ביממה, וכל זאת תוך כדי כתיבת ספרים. לאחר שסביבתו הקרובה זיהתה שינוי לרעה בהתנהגותו, קיבל גרהם מסר מצמרר מהעולם שמעבר. מסר ששינה את חייו מקצה לקצה.

מבוסס על מקרה אמיתי: כמו כל מרכיב או צמח – טבעי או מלאכותי שעלול לגרום להתמכרות, בין השאר הסם הכי פופולרי בעולם שהוא הסוכר והניקוטין שנחשב להכי ממכר מבניהם. השאלה היא מהו המקור לבעיית ההתמכרות?, מי אשם ואיך מתפרקים הרגלים. במאמר הבא נפרט על התהליך הייחודי למדי, שעבר הסופר גרהם הנקוק במהלך התמודדותו בהתמכרות רבת השנים שלו. והטלטלה הרצינית שהובילה לשינוי בחייו. שינוי משמעותי וחד – אפילו לא הדרגתי, שקרה בן לילה.

המאמר הבא הוא תרגום להרצאה: “גרהם הנקוק דן במלחמה על התודעה” שנערכה ב- TEDx ופורסמה ביוטיוב. הנה מתחילים:

גרהם: “תראו, יש לי קצת ניסיון אישי עם העניין (הרגל והתמכרות). לא התמכרתי להרואין או קוקאין אבל היה לי הרגל לקנאביס, ללא הפסקה במשך 24 שנים. זה התחיל בעישון הצמח ואידויו באופן טבעי, אבל האמת הבסיסית היא, שבמשך 24 שנים הייתי מסטול כל הזמן.” הוא מספר.

כיצד הצליח גרהם להתמודד עם אותה התמכרות רבת-השנים? למעשה, הוא לא בדיוק ניסה להתמודד איתה. אלא, קיבל מסר ממקור מפתיע, באופן ישיר ומעורר פליאה. לפעמים המסר והחוויה הם אינם הכי סימפטיים, בלשון המעטה. למעשה, כך קורה כאשר האמת נפרסת מולנו. לפעמים היא לא במיוחד נוחה לנו ולא קלה לעיכול. וזה בדיוק מה שהאגו שלנו מפחד ממנו – לצאת מהכונכייה, לצאת מאיזור הנוחות שלנו. ולכן, החוויה שעבר גרהם מפחידה ומטלטלת.

“חליטת האיוואסקה התחילה להעביר לי מסרים”

“אבל, כשהכרתי לראשונה את האיוואסקה, כבר עישנתי קנאביס במשך 16 שנים. וכמעט מיד, האיוואסקה התחילה להעביר לי מסרים, שהשימוש שלי בצמח הקנאביס כבר אינו משרת אותי. שהשימוש המוגזם בצמח מוביל אותי להתנהג בדרכים שליליות ולא תקינות כלפי אחרים. כמובן שהתעלמתי מהמסרים האלה, במשך שנים על גבי שנים ושבתי להיות מסטול 16 שעות ביום.” מתאר גרהם.

“זוהי זכותו הריבונית של כל אדם מבוגר, להחליט אם להשתמש בקנאביס” — גרהם הנקוק

זכותו הריבונית של כל אדם מבוגר, להחליט אם להשתמש בקנאביס אבל ההתנהגות השלילית הזו שהאיוואסקה הצביעה עליה – אכן הלכה והחמירה. אני לא רוצה להפחית מערכו של הקנאביס, ואני מאמין שזו זכותו הריבונית של כל אדם מבוגר, להחליט אם להשתמש בקנאביס. במידה והוא מעוניין בכך.

“ניצלתי את הצמח (קנאביס) לרעה, לא השתמשתי בו באחריות, הפכתי ליותר ויותר פרנואידי, קנאי, רכושני, חשדני, הייתי נתון לזעם לא רציונלי, לעתים קרובות גרמתי לצער בחייה של בת זוגתי האהובה, סנת’ה.”

קיבלתי את הבעיטה מ”אמא איוואסקה”

כשהגעתי לאחד ממפגשי האיוואסקה (טקס) הקבועים שלי, באוקטובר 2011 ביערות הגשם של האמזונס, קיבלתי את הבעיטה הכי לא ייאמנת מ”אמא איהוואסקה”. עברתי מבחן, זה היה סוג של סקירת חיי. לא מקרי שהאיוואסקה קיבלה את הכינוי ‘גפן המתים’.

הראו לי את מותי, והראו לי (מה יקרה) אם אמות, ומה שמחכה לנו אחרי המוות, מה מחכה לי מבלי שאתקן את הטעויות שעשיתי בחיי. שהמצב שלי יהיה רע מאוד – ובעצם, אמא איהוואסקה ממש לקחה אותי לגיהנום, והגיהנום הזה היה נראה קצת כמו ה”גיהנום” ההוא שצייר האמן הירונימוס בוש.

Follower of Hieronymus Bosch, Public domain, via Wikimedia Commons

מקום נורא באמת וקצת דומה למקום שהמצרים הקדמונים כינו אותו כ”אולם השיפוט של אוסיריס“, בו נשקלות נשמותינו על כף המאזניים, כנגד נוצת האמת והצדק של ההַרְמוֹנְיָה הקוסמית.

ויתר על השימוש בקנאביס; בעקבות שתיית חליטה חזיונית

והראו לי שהדרך בה אני צועד, השימוש לרעה שלי בקנאביס והתנהגותי הקשורה בכך, תוביל אותי להמתין לשיפוט, ושאני עלול לעמוד בפני השמדה בעולם שמעבר למוות.

אז, אולי לא במפתיע, כשחזרתי לאנגליה מאוחר יותר באוקטובר 2011, ויתרתי על השימוש בקנאביס ומאז, לא עישנתי אותו שוב.

ושוב, אני מדבר באופן אישי בלבד, ללא רמיזה או הערה על שימוש של אחרים בקנאביס. זה מרגיש כאילו הורם לי קוף מהגב. אני משוחרר בדרכים מדהימות, היצירתיות שלי לא נפגעה, אני מוצא את עצמי כותב הרבה יותר פרודוקטיבי, הרבה יותר יצירתי, הרבה יותר ממוקד, וגם הרבה יותר יעיל – טוען גרהם.

כוחה של הנשמה מאפשר להתעלות מעל רצונות המוח והרגליו

גרהם ממשיך ומספר: התחלתי להיות מסוגל להתייחס לאותם ההיבטים השליליים של ההתנהגות שלי, שהקנאביס חשף. ובתקווה לשנות את עצמי, לאט לאט – וזו הייתה התקדמות ארוכה – הפכתי לאדם אמפתי יותר, אוהב יותר, חיובי יותר. וכל השינוי הזה – באמת, היה מהפך אישי עבורי, וזה התאפשר בזכות המפגש הזה עם המוות, שאמא איוואסקה הושיטה לי.

התעלומה, שאלת השאלות, מסעו של האדם ברבד החומרי

זה מוביל אותי לשאול מהו מוות? המדע המטריאליסטי שלנו מצמצם הכל לחומר, המדע החומרי במערב אומר שאנחנו רק בשר. אנחנו רק הגוף שלנו. אז כשהמוח מת, זהו סופה של התודעה, אין חיים לאחר המוות, אין נשמה; אנחנו פשוט נרקבים ונעלמים. למעשה, מדענים הגונים רבים מודים, שהתודעה היא התעלומה הגדולה ביותר עבור המדע. ושאיננו יודעים בדיוק כיצד היא פועלת.

>>> הגענו לסוף התרגום.

צמח אחד השפיע על יחסיו של האדם עם צמח אחר – לטובה.

מה קרה כאן בעצם? צמח א’ (איוואסקה) – גרם לאדם להתמודד באופן הכי יעיל עם בעיה שנקלע אליה עם צמח ב’ (התמכרות לקנאביס) – אותו הקנאביס אשר תחילה שיחק תפקיד בכתיבת רבי המכר שלו.

אם זה לא עולם מלא בקסם אז מה זה? פרבולה משולשת? אפשר להתעלם מכך, אבל זה לא יעלם, זה קרה וזה קורה וזה לא מוסבר עדיין ע”י אותם חבר’ה ש”מובילים” את “חוכמת האנושות” או – במילים אחרות הקהילה המדעית.

אנשים רבים נלחמים עם התמכרויות לפעמים ללא הצלחה. במקרה הזה, אפשר לראות תהליך לא-מוסבר למדע, מסרים שמגיעים מחוץ למוח האנושי ומשנים את התנהגותו. השמאנים המקומיים קוראים לה רוח הצמח, והיא נשית. הם טוענים כי רוחות הצמחים מדריכים אותם כייצד להתמודד עם מחלות, מה יהיה מזג האוויר בשנה הקרובה – וגם מה שנמצא מיליארדי שנות אור מכאן.

אחד השמאנים טען “הפטריות מאפשרות לי לנווט במרחב, בין השאר לרבדים אחרים”. אתם מבינים, מהירות ומרחק לא בדיוק עובדים כרגיל במצב הטראנס המיוחד אליו נכנסים כדי לתקשר ולדלות מידע יקר מאוד. ומהירות האור הופכת לשטות. המוח האנושי מתעלה מעל זה.

קול מסתורי שמגיע מהצמח; מסרים וידע יקר ערך שמגיע ממקור טבעי

הקול ההוא, הוא מדבר בשפה שלנו, סוג של שפה אוניברסלית שמובנית בנו כבר מלכתכילה, כל החי מבין אותה – לא משנה באיזו שפה מקומית אתה מדבר. אבל המסר הוא יותר מברור, מכיוון ש… אנחנו רואים את המסר בעיניים שלנו וחווים אותו. זהו אינו מסר שנכתב על נייר ויש לחזור אחריו ולדקלם את הכתוב כדי לזכור אותו – על מנת להטמיע את אותו מידע, ממקור, אשר לרוב – אינו אמין ורחוק מלהיות טבעי.

אנשים שהתנסו באיוואסקה כמעט כולם דיווחו על אותה חוויה של “ישות נשגבת” או “קול נשי” או “הטבע עצמו”, “רוח הטבע” “מדריכה רוחנית” ובאופן מוזר התיאורים של האנשים, מכל רחבי העולם חוזרים על עצמם. אנשים מרחבי העולם מדווחים על חזיונות דומים, אתם מבינים, משהו מדבר אתנו באופן אישי, מוסר לנו מידע יקר ערך, לשמירה על חיינו ולצמיחת המודעות שלנו כלפי התנהגותנו ולייחסנו כלפי אחרים. מדובר בדאגה אישית כלפיך, דאגה של צמח.

מדובר בכוח שדואג לנו, לי ולך ולכדור הארץ, למערכת האקולוגית הזו, הפלנטה הזו היא כמו ישות חייה עם תודעה, והכוח הטהור הזה ימשיך לדאוג לפלנטה – גם אם אנחנו נפסיק לדאוג לה ונתחיל להנזניח אותה – כפי שקורה במאות השנים האחרונות.

כאשר אין לנו שליטה על תודעתנו, זהו הביטוי הכי עוצמתי שרק יכול להיות, לכך שהחירות אינה קיימת

עכשיו, כפי שאתם רואים, מדובר באדם נורמטיבי לחלוטין – סופר, חוקר, מרצה והיסטוריון, שעבד רוב הקריירה שלו באופן יעיל ומוצלח תוך כדי הימצאות במצב תודעתי שונה, שצמח הקנאביס משרה. יחד עם זאת הוא חזר והפציר כי הוא אינו נגד הצמח – הוא מאשים את עצמו על התנהגות לא אחראית, שימוש לא מכובד בצמח, שדורש יותר כבוד, על יכולתיו ויתרונותיו ברמה האישית ולמין האנושי כולו.

לפני הכל גרהם הנקוק מזכיר ואומר שהוא מאמין שכל הצמחים אמורים להיות חופשיים, ושאף שלטון או מדינה אינם אמורים ואינה יכולים להתערב בתודעה שלי ושלך. כאשר אין לנו שליטה על תודעתנו, זהו הביטוי הכי עוצמתי שרק יכול להיות, לכך שהחירות אינה קיימת. העניין הזה מעיד על איבוד עשתונות מוחלט שהובילה – למלחמה בצמח. זה נשמע כ\”כ עלוב, באמת – לנסות ולהכחיד צמח מסוים, פשוט להעלים אותו מכדור הארץ. והאיסור ההוא, השיטה הנוכחית שנמשכה עשרות שנים – היא זו שגורמת למה שקורה כעת.

מדינות רבות בעולם כבר זיהו את הבעיה, אפילו ארגון הבריאות העולמי קבע כי המלחמה בצמחים נכשלה

“הדאגה שלהם” לציבור שבאה לביטוי ע”י איסורים – היא זו שמעלה את הפשיעה, ההתמכרויות וזו עובדה. מדינות רבות בעולם כבר זיהו את הבעיה, אפילו ארגון הבריאות העולמי קבע כי המלחמה בצמחים נכשלה והמליץ למדינות העולם לשנות את החוק והגישה כלפי צמח הקנאביס ואפילו המליצו לבטל לחלוטין את ההפללה על כל הסמים, והצמחים – כי זיהו שהשיטה לא עובדת, יש סטטיסטיקה, יש עובדות שרואים בעיניים. הרי ראינו, בדקנו, אנשים מתו עשרות שנים בגלל השטות הזו – עדיין לא ברור? שהשיטה לא עובדת.

מילות סיכום: לא לצאת למלחמות עם צמחים כדי להתמודד עם בעיות בפסיכולוגיה האנושית

המסקנה היא שעלינו להביט בעצמינו, להירגע, ולא לצאת למלחמות עם צמחים. המלחמה בהתמכרות היא בינך לעצמך. הצמחים לא תוקפים, לא זזים אפילו, לא מזהמים – יש להם מטרה בטבע, מטרה שלא קשורה אליכם (בני האדם) – ואם היא כן קשורה לאדם – אז מדובר בצמח מרפא, שעוזר לכם, ללא תמורה. הגיע הזמן לשבור סטיגמות, לעשות ריסטרט, לחשוב ולהתעמק בעצמינו. “אני בסדר, זה הצמח אשם”…

במאמר הבא על מסעו של גרהם הנקוק נעיף מבטח על הופעתו בתוכנית הפודקאסט הנצפית ביותר של ג’ו רוגן, עם 13 מיליון צפיות “The Joe Rogan Experience“.