יחד עם היתרונות והשימושים הרבים שאפשר לעשות בו, ההמפ או ה- \”קַנַּבּוֹס\” (בלשון העברית) הוא טיפה מתעתע, במיוחד בשל המראה הדומה שלו לצמח ולחומר פסיכואקטיבי מסוים שכולנו מכירים. ולכן, כדי להבהיר את הדברים לגבי הצמח הייחודי והרב-תכליתי ההוא, ריכזנו לפניכם מספר עובדות מרתקות עליו.

1. המפ יכול להפחית את כריתת היערות

בעיה עולמית מרכזית נוספת שהמפ יכול לעזור לפתור אותה היא כריתת היערות או בירוא יערות. זהו תהליך של כריתת עצי יער על ידי האדם, לצורך פינוי שטחים לחקלאות ולמרעה ועל מנת לאפשר הפקת מחצבים המצויים בשטחו. התהליך גם משמש לניצול עצי יער, כחומר גלם לתעשייה ולבניין.

בירוא יערות מתרחש בעולם כולו ומשפיע על גורמים רבים כמו: אקלים, אלבדו של כדור הארץ, ריכוז הפחמן הדו-חמצני באטמוספירת כדור הארץ ועוד. היצרנים יכולים להשתמש בהמפ כחלופה לנייר ולמוצרי עץ המגיעים מעצים. יתר על כן, הוא גדל הרבה יותר מהר מעצים, ולפי Hemp Technologies Global, \”דונם אחד של קנבוס שווה 4.1 דונם של עצים.\”

2. לטהר את אדמת כדור הארץ

תהליך צמיחתו של ההמפ יכול לסייע בטיהור אדמה רדיואקטיבית, אשר זוהמה ע\”י מתכות כבדות וחומרים גרעיניים כגון פסולת רדיואקטיבית. כאשר שורשיו הארוכים של הצמח מגיעים לעומק האדמה, הם סופגים כימיקלים מזיקים ושולפים את הרעלים מן האדמה. באופן כזה, ההמפ מספק חלופה טבעית וזולה לתהליכי ניקוי רעלים בשיטות יקרות אחרות.

\”צֶמַח ההֵמְפּ (Hemp) כמו כן, קרוי בלשון העברית \’קַנַּבּוֹס סָאטִיבָה\’\”

קנבוס מסוגל לסלק רעלים וחומרים רדיואקטיביים. מדענים שתלו המפ בצ\’רנוביל וגילו שהוא ביצע Phytoremediation, כלומר הוא מנקה את האוויר והאדמה סביבו תוך כדי גדילתו, מפרק כימיקלים מהאדמה ומרפא את האדמה. המפ צעיר מחדש אלפי דונמים של שממה באזור מזרח אירופה, בעקבות הנשורת הגרעינית של אסון צ\’רנוביל, מה שהפך אותו שוב ליעיל לעיבוד חקלאי.

3. לשים קץ לרעב העולמי

זרעי המפ הם מזינים במיוחד ומכילים רמות גבוהות של קלוריות, מינרלים, חומצות שומן וויטמינים A, B, D ו-E. הזרעים הם גם אלטרנטיבה בריאה לבשר, שכן הם מכילים את דרישת החלבון היומית המומלצת. בהיותו כזה, הוא יכול לעזור למנוע את אחת הצורות הקטלניות ביותר של הרעב – שהיא תת תזונה ממחסור באנרגיה-חלבון. בנוסף, ההמפ צומח במהירות ויכול לשגשג במגוון רחב של אקלים וסביבות. זול, מזין ומשגשג.

\”להמפ אין תכונות פסיכואקטיביות, מכיוון שהמפ ומריחואנה נראים דומים ומקורם מצמח הקנאביס, אנשים רבים רואים בהם כדומים. קנבוס, לעומת זאת, אינו מכיל כמעט טטרהידרוקנבינול (THC) או תכונות פסיכואקטיביות הקיימות במקבילו.\”

מזונות המפ לרכישה, שעשויים לעניין אתכם:

4. ההמפ יכול להלביש אותנו

להמפ תכונות אנטי פטרייתיות ואנטי-מיקרוביאליות, הוא אינו שומר על החיידקים או גורמי ריח, כפי שעושים סיבים סינתטיים או כותנה; הצירים החלולים שלו הופכים אותו לסופר סופג ולבחירה מצוינת עבור פעילויות חוץ. המפ מגן על העור שלך על ידי סינון טבעי של קרינת אור UV. קנבוס מונע התרבות וצמיחתם של חיידקים, הוא נושם מצוין ומונע ריחות. ההמפ חזק ועמיד פי 4 מאשר כותנה; הוא אינו נחלש בעת כביסה. ההמפ שומר על הצבע טוב יותר מכל בד אחר.

5. קנבוס יכול לייצר פי 4 יותר נייר מהעצים

צמחי ההמפ עשירים בתאית וזו הסיבה שההמפ מהווה חלופה פנטסטית לחומרים סינתטיים חד-פעמיים עם פחמן חיובי. ואת אותו הדבר אפשר לומר גם על נייר! עצים מורכבים מ-30% תאית (כדי לחלץ מהעצים את החומר הדרוש לייצור הנייר יש צורך בשימוש בכימיקלים רעילים לסביבה ולאדם) לעומת הקנבוס שיש בו עד 85% תאית טבעית! תאית זו הופכת לעיסה, כאשר עיסת ההמפ היא, באופן טבעי, הרבה יותר איכותית מעץ ובאופן ההוא, מאפשרת לייצר נייר חזק ואיכותי יותר.

על מנת להפיק את אותה כמות הסיבים הדרושה לייצור הנייר – לוקח כ- 20 – 80 שנה לגדל עצים שיהיו מוכנים לייצור נייר, לעומת 4 חודשים לקנבוס! ומכיוון שהמפ מחדש את האדמה בה הוא גדל, ברגע שהוא נקצר, הוא מוכן לגדול שוב, לעומת עצים, שייקח שנים עד שהאדמה תמלא את כל הויטמינים הדרושים לה, כדי לגדל יבול חדש בהצלחה. לייצור נייר, אם להשוות, דונם אחד של קנבוס יכול לייצר עד 4 – 10 דונם של עצים, לאורך תקופה של 20 שנה בלבד.

6. תחבורת המפ; מכוניות עשויות מסיבי הצמח

רציני? כן באמת! הכל התחיל ב-1941 כשהנרי פורד החזיק במכונית עשויה מקנבוס, פולי סויה ופלסטיק המפ. היא הייתה קלה יותר מפלדה, אבל היא הייתה עמידה, עמידה פי עשר בתאונה, בהשוואה למכונית עשוית מתכת והיא אינה נוטה להתקמט בקלות. עם זאת, בשל הקשר הלא רצוי שלה למריחואנה, יחד עם הסטיגמות, הדמוניזציה שעבר הצמח וכמו גם משתנים אחרים שנבחן בעתיד, בסופו של עניין מיזם מרגש וחיוני זה הודחק הצידה.

אולם כיום, פלסטיק ההמפ החל להשתלב שוב בתעשיית הרכב. בשנת 2008 השיקה Lotus את מכונית הספורט הירוקה (ידידותית לסביבה) שלה, הכוללת בד קנבוס (המפ) שופע על ההגה וקנבוס דחוס ממנו מורכבים המושבים. ומכיוון שפלסטיק קנבוס מתכלה ב-100%, אלו חדשות נהדרות לתעשיית הרכב!

7. אנרגיה; דלק עשוי משמן זרעי המפ

אז אנחנו יודעים שמכוניות יכולות להיות עשויות מקנבוס, אבל האם הן יכולות לרוץ עליו? בהחלט. ניתן להמיר שמן זרעי המפ לביו-דיזל מתכלה ונטול רעלים. מקביל ידידותי לסביבה להפליא לעמיתים זוללי הדלק, העשויים מדלק המאובנים (הדלק הקלאסי).

8. אדריכלות ההמפ; מבנים עשויי קנאביס

כיום, קנבוס הוא בחירה פופולרית לבניית בתים מכיוון שמבנים העשויים מקנבוס הם לא מכילים חומרים מזיקים, ללא חשש לריקבון, ללא עובש ועמידים בפני אש.

קווין מקלוד האגדי מעריץ גדול של בניית מבני המפ, אומר \”בתי קנבוס הם הצורה החמה, היבשה, הזולה והאקולוגית ביותר לבניית בתים, היא בהחלט ידידותית יותר לאיכות הסביבה מאשר בטון רגיל. אנו יודעים שהמפ בריא יותר לסביבה, כמעט יותר מכל שאר הצמחים החקלאיים, מכיוון שהוא בעל תכונות של ניטרליות/שלילי פחמן, יחד עם זאת הוא גם מבודד, קל משקל ועמיד באופן טבעי.

מה שהופך את ההמפ לחומר המושלם לבניית בתים בצורה יעילה ובטוחה, תוך מתן כל האיכויות הרצויות בדיור בטוח וידידותי לסביבה.