איורוודה היא שיטה מסורתית לריפוי באמצעות צמחי מרפא, שמנים וכו’ דרכים טבעיות בלבד מסורתית. המטרה היא לשמור על הבריאות על ידי שמירה על איזון בין הנפש, הגוף והרוח ומניעת מחלות במקום טיפול זמני בסימפטומים שלהן.

לשם כך היא נוקטת בגישה הוליסטית המשלבת שינויים בתזונה, פעילות גופנית ואורח חיים. צמחי מרפא ותבלינים איורוודים הם גם מרכיב חשוב בגישה זו. הם ידועים ביכולתם להגן על גופך מפני מחלות ולהציע מגוון יתרונות בריאותיים, כולל עיכול משופר ובריאות נפשית.

להלן 9 צמחי מרפא ותבלינים איורוודים עם יתרונות בריאותיים מגובים מדעית.

1. אשווגנדה

אשווגנדה (Withania somnifera) היא צמח יליד הודו וצפון אפריקה. השורש והגרגרים שלה משמשים לייצור תרופה איורוודית פופולרית מאוד.האשווגנדה נחשבת לאדפטוגן, כלומר, הוא מסייע לגופך לנהל מצבי מתח בצורה יעילה יותר. מחקרים הראו שהיא מפחיתה את רמות הקורטיזול, הורמון שבלוטות יותרת הכליה מייצרות בתגובה ללחץ.

ישנן עדויות שקושרות בין אשווגנדה לרמות נמוכות יותר של חרדה ושינה משופרת בקרב אנשים עם הפרעות מתח וחרדה. יתר על כן, מחקרים מראים כי האשווגנדה עשויה לשפר את צמיחת השרירים, הזיכרון ופוריות הגבר, כמו גם את רמת הסוכר בדם. עם זאת, יש צורך במחקרים גדולים יותר כדי לאשר את היתרונות הללו.

לבסוף, ישנן עדויות לכך שהיא עשויה לעזור להפחית את הדלקת ולהגביר את מערכת החיסון שלך, אם כי יש צורך במחקרים נוספים.

2. בוסוויליה

בוסוויליה, הידועה גם בשם Indian frankincense או olibanum, מיוצרת מהשרף של עץ Serrata Boswellia. הוא ידוע בארומה העשירה שלו. מחקרים מראים שהוא עשוי להיות יעיל במיוחד להפחתת הדלקת על ידי מניעת שחרור של תרכובות הגורמות לדלקת המכונות leukotrienes.

במחקרים, נראה כי הבוסוויליה ​​יעילה כמו תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות (NSAIDs), אך עם פחות תופעות לוואי.

מחקרים בבני אדם מקשרים בין בוסוויליה ​​להפחתת כאב, לשיפור הניידות וטווח תנועה גדול יותר בקרב אנשים עם דלקת מפרקים ניוונית ודלקת מפרקים שגרונית. זה עשוי גם לסייע במניעת דלקות בפה ולהילחם בדלקת חניכיים. יתר על כן, הבוסוויליה עשויה לשפר את העיכול בקרב אנשים הסובלים מקוליטיס כיבית ומחלת קרוהן, כמו גם מסייע לאנשים הסובלים מאסטמה כרונית.

רכישת בוסוויליה איכותית

3. טריפלה (Triphala)

טריפאלה היא תרופה איורוודית המורכבת משלושת הפירות הבאים):

אמלה (Emblica officinalis, או Indian gooseberry)
ביבהיטאקי (Terminalia bellirica)
חריטאקי (Terminalia chebula)


מחקרים מראים כי טריפאלה עלולה להפחית דלקת מפרקים, כמו גם למנוע או להגביל את הצמיחה של סוגים מסוימים של סרטן. היא עשויה גם לתפקד כמשלשל טבעי, תוך הפחתת עצירות, כאבי בטן, וגזים, תוך שיפור התדירות והעקביות של תנועות המעי בקרב אנשים עם הפרעות כיבה.

בנוסף, מספר מצומצם של מחקרים מצביע על כך ששטיפת פה בעזרת טריפאלה עשויה להפחית את הצטברות הטרשת, להפחית את דלקת החניכיים ולמנוע צמיחת חיידקים בפה.

רכישת טריפלה

4. ברהמי

ברהמי (Bacopa monnieri) הוא עשב עיקרי ברפואה האיורוודית. על פי מחקרים שנעשו, נראה כי לברהמי יש תכונות אנטי דלקתיות חזקות אשר יעילות באותה מידה כמו NSAIDs נפוצים.

מחקרים קושרים אותו גם לשיפורים בשיעורי הלמידה, קשב, זיכרון ועיבוד מידע, כמו גם תסמינים מופחתים של הפרעת קשב וריכוז (ADHD), כמו חוסר תשומת לב, אימפולסיביות, שליטה עצמית לקויה וחוסר שקט.


מחקרים אחדים מראים כי לברהמי עשויות להיות תכונות אדפוגניות, מה שאומר שהוא עשוי לסייע בשיפור יכולת גופך להתמודד עם לחץ וחרדה. עם זאת, יש צורך במחקר מעמיק יותר לפני שניתן להסיק מסקנות מבוססות.

רכישת ברהמי איכותי

5. כמון

כמון הוא תבלין יליד הים התיכון ודרום מערב אסיה. הוא מורכב מזרעי צמח cyminum צמיניום, הידועים בטעמם הארצי, האגוזי והמתובל. מחקרים מראים שכמון עשוי להגביר את פעילותם של אנזימי עיכול ולהקל על שחרור המרה מהכבד, להאיץ את העיכול ולהקל על עיכול השומנים.

מחקרים גם קישרו את התבלין האיורוודי הזה לתופעות מופחתות של תסמונת המעי הרגיז (IBS), כמו כאבי בטן ונפיחות. בנוסף, כמון עשוי להגן מפני סוכרת מסוג 2 על ידי הורדת רמות הסוכר בדם ושיפור הרגישות לאינסולין. הוא עשוי גם להגן מפני מחלות לב על ידי הגדלת הכולסטרול הטוב (HDL) תוך הפחתת הטריגליצרידים והכולסטרול הרע (LDL).

כמו כן נראה כי לכמון יש תכונות אנטי מיקרוביאליות העלולות להפחית את הסיכון לזיהומים הנישאים במזון. אך עדיין, יש צורך במחקרים נוספים בכדי לאשר זאת.

רכישת כמון איכותי

6. כורכום

כורכום, התבלין שמעניק לקארי את צבעו הצהוב האופייני, הוא עוד תרופה איורוודית פופולרית. לכורכומין, התרכובת הפעילה העיקרית שלו, יש תכונות נוגדות חמצון ואנטי דלקתיות עוצמתיות. מחקרי מבחנה מראים כי יתכן שהוא יעיל במידה שווה או אפילו יותר מכמה תרופות נוגדות דלקת – ללא כל תופעות הלוואי שלהן.

כמו כן, כורכום עשוי לעזור בהגנה מפני מחלות לב, בין השאר על ידי שיפור זרימת הדם בצורה יעילה כמו פעילות גופנית או תרופות מסוימות. מחקר אחד מעלה כי הוא עשוי להיות יעיל כמו פרוזאק, תרופה הנפוצה לטיפול בדיכאון.

יתר על כן, תרכובות בכורכום עשויות לסייע בשימור תפקוד המוח על ידי העלאת רמות המוח של גורם נוירוטרופי הנגזר במוח (BDNF). רמות נמוכות של BDNF נקשרו להפרעות כמו אלצהיימר ודיכאון.

עם זאת, מרבית המחקרים השתמשו בכמויות גדולות מאוד של כורכומין, ואילו המרכיבים החשובים מהווים רק כ -3% מתרכובת זו. לפיכך, ככל הנראה דרושים כמויות הגדולות מאלו שנמצאות בכורכום בכדי להשיג את היתרונות הבריאותיים הללו, ומינונים כה גדולים עלולים לגרום להפרעת בכיבה.

רכישת כורכומין איכותי

7. שורש ליקוריץ

שורש ליקוריץ, שמקורו באירופה ובאסיה, מקורו בצמח Glycyrrhiza glabra והוא מחזיק מקום מרכזי ברפואה האיורוודית. מחקרים שנערכו מראים כי שורש ליקוריץ עשוי לסייע בהפחתת הדלקת ולהילחם בנגיפים ובחיידקים. נראה כי הוא גם יוצר הקלה מכאבי גרון וקידום בריאות הפה.

צמח איורוודי זה עשוי לעזור גם במניעה או בטיפול בכוויות צרבת, נפיחות, בחילה, גיהוק וכיב בקיבה. כאשר הוא נמרח על העור, הוא עשוי להפחית את הסימפטומים של פריחה בעור, כולל אדמומיות, גירוד ונפיחות. עם זאת, המחקרים היחידים על שורש זה הם בדרך כלל מצומצמים, ונדרש מחקר נוסף בכדי לאשר את היתרונות הללו.

רכישת שורש ליקוריץ איכותי

8. גוטו קולה

הגותו קולה (בשמו המדעי Centella asiatica), או “עשב של אריכות ימים”, הוא עוד תרופה איורוודית פופולרית. הוא עשוי מצמח חסר טעם ונטול ריח עם עלים ירוקים בצורת מניפה שצומחים במים ובסביבתם. מחקר קטן אחד טוען כי תוספי גטולה קולה עשויים לשפר את הזיכרון של האנשים לאחר שעברו אירוע מוחי.

יתר על כן, במחקר אחד, אנשים עם הפרעת חרדה כללית דיווחו על פחות לחץ, חרדה ודיכאון לאחר שהחליפו את נוגדי הדיכאון שלהם בגטו קולה במשך 60 יום.


ישנן גם הוכחות לכך שהעשב עשוי לסייע במניעת סימני מתיחה, עזרה בריפוי מהיר יותר של פצעים ולהפחית את הסימפטומים של אקזמה ופסוריאזיס. עם זאת, יש צורך במחקר נוסף. מחקרים אחרים מראים כי העשב האיורוודי הזה עשוי להקל על כאבי פרקים, אך יש צורך במחקרים נוספים בכדי לאשש השפעה זו.

רכישת גוטו-קולה איכותי

9. הל

הל (Elettaria cardamomum), המכונה לעיתים “מלך התבלינים”, היה חלק מהרפואה האיורוודית מאז ימי קדם. מחקרים מראים שאבקת הל עשויה לסייע בהפחתת לחץ הדם בקרב אנשים עם רמות גבוהות. ישנן גם עדויות לכך ששאיפת שמן אתרי הל עשויה להגביר את ספיגת החמצן לריאות במהלך האימון.

יתרה מזאת, מחקרים שנעשו מראים כי הל עשוי לסייע בהגנה מפני חיידקי הליקובקטר פילורי, שהוא הגורם השכיח לכיב בקיבה, ועלול להפחית את גודל כיבי הקיבה לפחות ב- 50% או אפילו למגר אותם. עדיין, יש צורך במחקר בבני אדם לפני שניתן להסיק מסקנות מוצקות.

רכישת הל איכותי