לאחר שאלן ווטס שילב בצורה החיה ביותר את מורכבות חוכמת המזרח לרעיונות העכשוויים של המערב, הפילוסוף אלן ווטס מוכר ברחבי העולם בקרב אנשים אשר תחום שאלת החיים והחברה שלנו מרתק אותם. אלן ווטס כיום נחשב לאגדה פילוסופית עם רעיונות סוחפים.

הוא היה סופר, משורר, הוגה דעות רדיקלי, כומר לשעבר, מיסטיקן, מורה ומבקר החברה. הוא הבין את הרעיון של השיבה בחזרה מכל הדרמה שאנו יוצרים לעצמינו בחיים והוא בין את ההומור הקוסמי של כל זה. אלן ווטס היה מסור לנגינה. לשם כך הוא (כמו רבים אחרים) תייג את עצמו כמרצה רוחני / פילוסופי.

אלן ווטס הוא אחד הפילוסופים הידועים בעולם שלנו כיום. אבל יש להודות שהוא היה פילוסוף לא סביר. בניגוד לרבים מהפילוסופים שהגיעו לפניו ואחריו, הוא הפגין בפני המוחות התוהים (החושבים) כיצד ביכולתם לבנות את משמעות חייהם.

אלן ווטס התברך בכישרון הנדיר של \”כתיבה יפה שלא ניתן להשוות\”. ווטס התחיל באקדמיה ובאינטלקט ומשם התקדם לכיוון האמנות והלאה ברהיטות לעבר גבולות המודע והרוח. צלילה מרתקת לתוך דרכי ההבנה העמוקות ביותר.

– מגזין לוס אנג\’לס טיימס

אלן ווטס, בתוך 58 משנות חיו היה לא פחות מאשר פורה במיוחד – הוא כתב אינספור מאמרים, מעל 25 ספרים, והקליט כמעט 400 הרצאות, שכולן עדיין מבוקשות.

אמירותיו המרתקות והנבחרות של אלן ווטס

ציטוטים בלתי נשכחים הנוגעים בכולנו

\”כל מה שאתה רואה לפניך הוא איך אתה מרגיש בתוך הראש שלך.\”

\”אתה משהו שהיקום כולו עושה, באותו האופן שבו גל הוא משהו שכל האוקיאנוס עושה.\”

\”אתה היקום שחווה את עצמו.\”

\”האדם סובל, רק מכיוון שהוא לוקח ברצינות, את מה שהאלים יצרו למען הפנאי.\”

\”משמעות החיים היא רק להיות בחיים. זה כל כך פשוט וכל כך ברור. ובכל זאת, כולם ממהרים להתרוצץ בבהלה גדולה, כאילו היה צורך להשיג משהו מעבר לעצמם.\”

\”זהו הסוד האמתי של החיים – להיות מעורב לחלוטין במה שאתה עושה כאן ועכשיו.\”

\”אף אחד לא מטורף בצורה מסוכנת כמו אלו, אשר כל הזמן שפויים.\”

\”ככל שמשהו נוטה להיות קבוע יותר, כך נטייתו לכיוון חוסר קיום גוברת.\”

היקום מודע לעצמו – דרך כל אחד ואחת מאתנו

עד כמה שזה נשמע מוזר, היקום מודע לעצמו – דרך כל אחד ואחת מאתנו. התודעה היא תעלומת לבה של החוויה האנושית ומאז עלייתנו לשלב התבונה, המדפים הווירטואליים של הספרייה הקולקטיבית האנושית מתמלאת (אמנם בקצב איטי) עם פרספקטיבות שונות על תופעה מופלאה זו.

\"האשליה

מחמיצים את העיקר; כאשר אנחנו לוקחים הכל באופן רציני מדי

למרות זאת! זכרו להישאר מקורקעים וצנועים. ברגע שאתם לוקחים את זה באופן רציני מדי – אתם מחמיצים את העיקר. לצרוך את המידע כפי שהוא אינו תורה מסיני; כמדע בדיוני ניאו-בודהיסטי דרך מוח הכוורת העוברית כשהוא מתעורר ומשלים עם קיומו. שחקו עם זה! תעשו חיים! תקניטו אותו קצת! אבל אל תשלו את עצמכם ולו לרגע לתוך האמונה כי כל הדברים הם כלום אלא בסך הכל בידור.

ללמוד מחיינו, להביט ולסנכרן את הרשת המוחית-עצבית שלנו יחד עם האומנות האינטלקטואלית הזרה, ולהעריך סמלים מנטליים בממדים קוסמיים!

מה אם כסף לא היה חפץ? אלן ווטס עונה

תשובה (ווטס): \”מה אני רוצה?: כל כך חשוב לענות על השאלה הזו\”.

בחיינו, אנו נוטים להתעטף בקרום ולאבד מהעניין העיקרי. לשם כך, אנשים רבים מבלים את חייהם בעשייה שהם לא אוהבים ולעולם לא זוכים לחקור את תשוקותיהם באמת. אם כך, מה כל התכלית?

\”אתה צריך לדעת כיצד לשחרר את הדעת בשקט. היא כבר תשקיט את עצמה.\”

האם אי פעם דאגת מלדאוג? האם אי פעם דאגת כי דאגת מדאגות? זהו מעגל קסמים. אנחנו מסבכים דברים יתר על המידה. אנו מקדישים את חיינו להימנעות מדממה – וכך מתרחקים מעצמנו.

באחת ההרצאות אלן ווטס אומר, \”אם אני אחשוב כל הזמן, לא יהיה לי על מה לחשוב חוץ ממחשבות. אז כדי שיהיה על מה לחשוב, יש פעמים שאתה פשוט חייב להפסיק לחשוב.\” עכשיו, אולי אתה חושב, “זה נשמע די בלתי אפשרי! ובכן, איך אעשה דבר כזה? \” בסרטון הבא הוא מסביר בדיוק כיצד.

 

מה דעתכם, האם אתם מרגישים שרוב הזמן אתם חושבים יתר על המידה, זה טוב או רע? האם לרוב אתם יותר רציניים או לרוב מבודרים יותר? השמיעו את דעתכם בתגובות מטה