myHerb

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
איורוודה: מסורת צמחי מרפא בת מעל 5,000 שנים

איורוודה: מסורת צמחי מרפא בת מעל 5,000 שנים

איורוודה: מסורת צמחי מרפא בת מעל 5,000 שנים

איורוודה היא מערכת מסורתית של רפואה שמקורה בהודו לפני יותר מ-5,000 שנה. המילה “איורוודה” נגזרת משתי מילים בשפה ההודית (Sanskrit): “ayus” (חיים) ו- “veda” (ידע). במהותה, האיורוודה היא “ידע החיים”.

האיורוודה מבוססת על הרעיון שלכל אדם יש “חוקה ייחודית”, או “prakriti”, אשר נקבעת על פי המבנה הגנטי, אורח החיים והסביבה שלו. לפי הפילוסופיה האיורוודית, ה- prakriti של אדם קובע את רגישותו למחלות, כמו גם את הטיפולים היעילים ביותר לכל בעיה בריאותית שהוא עלול להיתקל בה.

פראקריטי “prakriti” (בסנסקריט: “טבע”, “מקור”) בפילוסופיה ההודית הוא “הצורה או המצב המקורי או הטבעי של כל דבר, חומר מקורי או ראשוני, נצחי ומעבר לתפיסה”.

גישה הוליסטית המתייחסת לגוף ולנפש

האיורוודה נוקטת בגישה הוליסטית לבריאות, ומתייחסת לנפש, לגוף ולרוח. היא מתמקדת באיזון של שלוש אנרגיות חיוניות, או “doshas“, בתוך הגוף: Vata, Pitta ו- Kapha. לכל אדם יש איזון ייחודי בין שלוש ה- “doshas” הללו, והאיורוודה שואפת להחזיר את האיזון כאשר הוא מופרע.

טיפולים איורוודיים עשויים לכלול שינויים בתזונה ובאורח החיים, תרופות צמחיות, יוגה, עיסוי ומדיטציה. מטרת האיורוודה היא לקדם בריאות מיטבית ולמנוע מחלות, במקום פשוט לטפל בסימפטומים לאחר שהם מתעוררים.

בעוד שאיורוודה עדיין נהוגה רבות בהודו, היא צברה פופולריות במקומות אחרים בעולם בשנים האחרונות. היא נחשבת לרפואה משלימה או אלטרנטיבית במדינות רבות, והיא משמשת לעתים קרובות בשילוב עם טיפולים רפואיים קונבנציונליים.

שלוש אנרגיות חיוניות

באיורוודה, דושות “doshas” מתייחסות לשלושת האנרגיות או העקרונות הבסיסיים השולטים בתפקוד הגוף והנפש האנושית. שלוש הדושות הן Vata, Pitta ו-Kapha, וכל דושה מורכבת משילוב של חמשת היסודות: ether, אוויר, אש, מים ואדמה.

ואטה מורכבת מ- ether ואוויר ומאופיינת באיכויות של קל, יבש, קר, מחוספס וניידות. היא אחראית על תנועות הגוף, דחפים עצביים ויצירתיות.

פיטה מורכבת מאש ומים ומאופיינת באיכויות של חם, חד, קל, שמנוני וחודר. היא אחראית על עיכול, חילוף חומרים ושינוי.

קאפה מורכב ממים ואדמה ומאופיין באיכויות של כבד, איטי, קר, שמנוני ויציב. היא אחראית על שימון, הזנה ויציבות.

הדושות (“doshas“) נמצאות בכל אדם בפרופורציות שונות, כאשר אחת או שתיים בדרך כלל דומיננטיות. ה”איפור” הדושי הייחודי של כל אדם קובע את המאפיינים הפיזיים והרגשיים שלו, כמו גם את נטייתו למצבים בריאותיים מסוימים.

מטרת האיורוודה היא לאזן את הדושות (“doshas“) באמצעות טיפולים שונים ושינויים באורח החיים, כגון תזונה, תרופות צמחיות, יוגה, מדיטציה ותרגולים אחרים. על ידי איזון הדושות ניתן להשיג בריאות ורווחה מיטביים.

1. Pitta

באיורוודה, פיטה היא אחת משלושת ה- doshas, או עקרונות יסוד השולטים בתפקוד הגוף האנושי. פיטה קשורה לאש ומייצגת את האנרגיה של טרנספורמציה ומטבוליזם. היא אחראית על עיכול, ספיגה והטמעה של מזון, וגם מווסתת את טמפרטורת הגוף, צבע העור, הראייה והיבטים אחרים של חילוף החומרים.

פיטה מורכבת מיסודות האש והמים, ומאופיינת באיכויות של חם, חד, קל, שמנוני וחודר. כאשר פיטה באיזון, זה מביא לעיכול טוב, תיאבון בריא וחילוף חומרים חזק. עם זאת, כאשר פיטה לא מאוזנת, זה יכול להוביל למצבים כמו דלקת, צרבת, חומציות, פריחות בעור וכעס.

טיפולים איורוודיים לפיטה לא מאוזנת עשויים לכלול שינויים תזונתיים, תרופות צמחיות, מדיטציה ושינויים אחרים באורח החיים. המטרה היא להחזיר את האיזון וההרמוניה לגוף, לנפש ולרוח.

אנשים עם מבנה גוף Pitta הם בדרך כלל בגובה בינוני ובעלי מסגרת גוף עדינה ודקה. התפתחות השרירים שלהם מתונה.

2. Vata

האם הידיים והרגליים שלך תמיד קרות? קשה לך לעלות במשקל? האם אתה מרגיש לעתים קרובות מפוזר ו”מרווח”, או סובל מדי פעם מחוסר שינה ועצירות? אם ענית בחיוב על אחת או יותר מהשאלות הללו, ייתכן שיש לך חוסר איזון בוואטה דושה – או שאתה טיפוס של ואטה דושה.

באיורוודה, ואטה היא אחת משלושת הדושות, או עקרונות יסוד השולטים בתפקוד הגוף האנושי. ואטה קשורה ליסודות ה- ether והאוויר, ומייצגת את האנרגיה של תנועה ושינוי. היא אחראית על תנועות הגוף, דחפים עצביים ויצירתיות.

ואטה מאופיינת באיכויות של קל, יבש, קר, מחוספס וניידות. כאשר ואטה באיזון, היא מביאה לזרימת דם טובה, למערכת עצבים בריאה ולנפש יצירתית וגמישה. עם זאת, כאשר ה- Vata אינה מאוזנת, זה יכול להוביל למצבים כגון חרדה, נדודי שינה, עצירות, עור יבש וכאבי פרקים.

טיפולים איורוודיים לוואטה לא מאוזנת עשויים לכלול שינויים תזונתיים, תרופות צמחיות, מדיטציה ושינויים אחרים באורח החיים. המטרה היא להחזיר את האיזון וההרמוניה לגוף, לנפש ולרוח. חלק מההמלצות לאיזון ואטה כוללות אכילת מזון חם ולח, תרגול יוגה ומדיטציה עדינה וקבלת עיסויים קבועים עם שמנים חמימים.

3. Kapha

באיורוודה, קאפה היא אחת משלוש הדושות, או עקרונות יסוד השולטים בתפקוד הגוף האנושי. קאפה קשורה ליסודות המים והאדמה ומייצגת את אנרגיית היציבות וההזנה. היא אחראית לשימון, הזנה ויציבות.

קאפה מתאפיינת באיכויות של כבד, איטי, קר, שמנוני ויציב. כאשר קאפה באיזון, זה מביא לחסינות חזקה, סיבולת גופנית טובה ונפש רגועה ויציבה. עם זאת, כאשר קאפה אינה מאוזנת, זה יכול להוביל למצבים כמו עלייה במשקל, גודש, עייפות ודיכאון.

טיפולים איורוודיים לקאפה לא מאוזנת עשויים לכלול שינויים בתזונה, תרופות צמחיות, יוגה ושינויים אחרים באורח החיים. המטרה היא להחזיר את האיזון וההרמוניה לגוף ולנפש. חלק מההמלצות לאיזון קאפה כוללות אכילת מזון קל וחם, תרגול יוגה ממריצה ופעילות גופנית, ועיסוק בפעילויות המקדמות יצירתיות וגירוי נפשי.

צמחי מרפא איורוודיים

האיורוודה, מערכת הרפואה ההודית העתיקה, מסתמכת במידה רבה על השימוש בצמחי מרפא לטיפול במחלות שונות. להלן כמה צמחי מרפא איורוודיים נפוצים:

אשווגנדה (Withania somnifera)

אשווגנדה, המכונה גם “ג’ינסנג הודי” באיורוודה, הוא צמח נפוץ ברפואה האיורוודית בשל יתרונותיו הבריאותיים הרבים. באיורוודה, אשווגנדה נחשבת לצמח “קרקע”, ומאמינים שהוא מאזן את דושות (“doshas“) ה- Vata וה- Kapha תוך הגברת ה- Pitta.

אשווגנדה (Withania somnifera) הוא צמח מאוד נערץ במערכת הרפואה האיורוודית ההודית בתור Rasayana (טוניק) – מחייה ומחדש אנרגיות. ושייך לתת-קבוצה של Rasayanas הידועה בשם Medhyarasayanas. Medhya מתייחס בדרך כלל לתודעה וליכולת המנטלית/אינטלקטואלית.

לפיכך, Medhya Rasayana כגון צמח האשווגנדה, משמשת לקידום אינטלקט וזיכרון. ההשפעה המעודדת על הקוגניציה של Medhya Rasayanas נצפית בצורה הטובה ביותר בילדים עם ליקוי זיכרון, או כאשר הזיכרון נפגע בעקבות פגיעת ראש, או מחלה ממושכת ובזקנה (מקור).

Rasayana הוא מונח באיורוודה המתייחס לקטגוריה ספציפית של טיפולי התחדשות והחייאה שמטרתם לקדם אריכות ימים, לשפר את המערכת החיסונית ולשפר את הבריאות והרווחה הכללית. המונח “רסאיאנה” נגזר משתי מילים בסנסקריט: “rasa”, שפירושה “מהות”, ו”ayana”, שפירושה “נתיב”.

צמח האשווגנדה ידוע כאדפטוגן רב עצמה ומשמש לסוגים שונים של תהליכי מחלה ובמיוחד כמחזק עצבים. בהתחשב בעובדות אלו בוצעו מחקרים מדעיים רבים ופעילויות האדפטוגניות / אנטי-סטרס שלו נחקרו בפירוט. כמו כן הוא גם נמצא שימושי במחלות ניווניות של עצבים כגון פרקינסון, הנטינגטון ומחלות אלצהיימר.

יש לו אפקט מימטי (mimetic) של GABA והוא הוכח כמקדם היווצרות דנדריטים. יש לו אפקט נוגד חרדה ומשפר את רמות האנרגיה ואת בריאות המיטוכונדריה – מי שאחראי על ייצור האנרגיה זה אברון בשם מיטוכונדריון (מיטוכונדריה ברבים) אלו הם בעצם תחנות הכוח של התאים ומופעים בכמויות גדולות במיוחד בשרירי הלב.

הצמח מכיל חומר אנטי דלקתי ואנטי ארטריטי ונמצא שימושי במקרים קליניים של שגרון ואוסטיאוארתריטיס. נדרשים מחקרים בקנה מידה גדול כדי להוכיח את יעילותו הקלינית בהפרעות הקשורות ללחץ, הפרעות עצביות וסרטן.

במודלים ניסיוניים הוא מגביר את הסיבולת אצל חולדות במהלך מבחן סיבולת ומנע שינויים בבלוטת יותרת הכליה של חומצה אסקורבית ותוכן קורטיזול, שנוצר על ידי מתח. טיפול מקדים באשווגנדה – Withania somnifera (WS) הראה הגנה משמעותית מפני כיבי קיבה שנגרמו מלחץ.

באיורוודה, אשווגנדה משמשת גם לתמיכה בשינה בריאה, לשיפור התפקוד הקוגניטיבי ולקידום תפקוד רבייה בריא אצל גברים ונשים כאחד. היא נצרכת בדרך כלל כאבקה, כמוסה או תה, וניתן ליטול אותה על בסיס קבוע לבריאות הכללית.

ברהמי (Bacopa monnieri)

בהודו, ברהמי נחשב בעיקר כצמח מחייה המשמש רופאים איורוודיים במשך כמעט 3,000 שנה. הצמח הוזכר במספר חיבורים איורוודיים כולל Charaka Samhita ו- Sushruta Samhita במאה ה-3 לספירה. בנוסף להיותו צמח נוטרופי (Nootropic) ידוע במשך מאות שנים, הוא שימש גם כנוגד עוויתות, עפיצות, טוניק קרדיו, משתן, נוגד פרכוסים, אנטי דלקתי, משכך כאבים, נוגד חום ואפילפסיה. באיורוודה, ברהמי נחשב לצמח “מקרר”, ומאמינים שהוא מאזן את דושות ה- Pitta וה- Kapha תוך הגדלת הדושה של Vata.

צמח נוטרופי הוא חומר טבעי שמאמינים שיש לו תכונות משפרות קוגניטיביות ויכול לעזור לשפר את התפקוד המנטלי, כולל זיכרון, יצירתיות, מיקוד ומוטיבציה. צמחים אלו משמשים לעתים קרובות כתוספי מזון או תרופות צמחיות לתמיכה בבריאות המוח ובתפקוד הקוגניטיבי, ולעיתים מכונים “תרופות חכמות” או “brain boosters”.

ברהמי משמש לעתים קרובות לתמיכה בתפקוד קוגניטיבי ובזיכרון, וידוע כמשפר למידה וריכוז. הוא משמש גם כתרופה טבעית לחרדה ומתח. ברפואה האיורוודית מאמינים שברהמי מאזן את ה- Vata dosha, הקשורה למערכת העצבים.

ברהמי הוא אחד מצמחי המרפא הטובים ביותר לאיזון והצערת Pitta, ובו בזמן מפחית מאוד את ה- Kapha. הוא משפר את איכות ה- Pitta של Sadhaka אשר משפיעה ישירות על אופי התודעה. הוא יכול לאזן את ה- Vata אם נלקח במינונים נכונים או עם צמחי מרפא אחרים נגד Vata.

הוא מסייע בהחלמה מתשישות, מתח, חולשה והחמרה של Vata. הוא עוזר בכל התנאים עם חסר ב- Majja dhatu; לפיכך הברהמי משמש במחלת פרקינסון, מחלת אלצהיימר, דמנציה, הפרעות קשב וריכוז, תסמונת אספרגר, אוטיזם, נדודי שינה ודיכאון. הוא חושף את איכותו ה- sattvic בכך שהוא עוזר לוותר על הרגלים רעים ועל כל סוגי ההתמכרויות. הוא מסייע בהחלמה מאלכוהוליזם או שימוש בסמים, וגם עוזר לעקוף את הרגל הסוכר. מסיבה זו הוא מתווסף לפורמולות איורוודיות רבות לתמיכה בעצבים.

מהו הפירוש של sattvic?
(ˈsʌtvɪk, ˈsæt-) שם תואר. הינדואיזם. מאופיין ב- sattva: בעל נפש או גישה שלווה, הרמונית, מאוזנת.

כורכום (Curcuma longa)

כורכום, או “Haridra” באיורוודה, הוא צמח נפוץ ברפואה האיורוודה בשל יתרונותיו הבריאותיים הרבים. באיורוודה, הכורכום נחשב ל”חם” ו”עוקצני” בטבעו, ומאמינים שהוא מאזן את הדושות Kapha ו- Vata תוך הגברת Pitta.

כורכום ידוע בתכונותיו האנטי דלקתיות, נוגדות החמצון והאנטיבקטריאליות, מה שהופך אותו למועיל למגוון רחב של מצבים בריאותיים. באיורוודה, כורכום משמש לעתים קרובות לתמיכה בתפקוד החיסוני, לשיפור בריאות העיכול ולקידום בריאות הלב וכלי הדם.

באיורוודה, כורכום משמש גם לתמיכה בעור בריא, לשיפור התפקוד הקוגניטיבי ולהפחתת דלקת הקשורה לדלקת פרקים ולמצבים דלקתיים אחרים. נפוץ לצרוך אותו כתבלין בבישול, וניתן לקחת אותו גם בצורת תוסף או ליישם אותו באופן מקומי כמשחה.

השימוש בכורכום מתוארך לכמעט 4,000 שנה בתרבות הוודית בהודו, שם הוא שימש כתבלין קולינרי והייתה לו משמעות דתית. הוא ככל הנראה הגיע לסין עד 700 שנים לספירה, למזרח אפריקה עד 800 לספירה, למערב אפריקה עד 1,200 לספירה, וג’מייקה במאה השמונה עשרה. בשנת 1,280 תיאר מרקו פולו את התבלין הזה, והתפעל מהצמח שהציג תכונות כה דומות לזה של הזעפרן.

 

כורכום מכיל תרכובת עוצמתית בשם כורכומין, בעלת תכונות אנטי דלקתיות ונוגדות חמצון חזקות. הוכח שהוא עוזר להפחית דלקת, לשפר את תפקוד המוח ולהגביר את החסינות. לכורכום עשויות להיות גם יתרונות פוטנציאליים להפחתת הסיכון למחלות כרוניות כמו מחלות לב, סרטן ומחלת אלצהיימר.

ברפואה העממית, כורכום שימש בתכשירים טיפוליים במשך מאות שנים באזורים שונים בעולם. בפרקטיקות איורוודיות, נראה כי כורכום יש תכונות רפואיות רבות כולל חיזוק האנרגיה הכוללת של הגוף, הקלה על גזים, פיזור תולעים, שיפור העיכול, ויסות הווסת, פירוק אבני מרה והקלה על דלקת פרקים. מדינות רבות בדרום אסיה משתמשות בו כאנטיספטי לחתכים, כוויות וחבורות, וכחומר אנטיבקטריאלי.

האינדיאנים משתמשים בכורכום, בנוסף ליישומי האיורוודים שלו, לטהר את הדם ולשפר מצבי עור שונים.

ברפואה איורוודית, הכורכום הוא צמח טיפולי מתועד היטב כטיפול פוטנציאלי במצבי נשימה שונים (למשל, אסטמה, היפראקטיביות של הסימפונות ואלרגיה), כמו גם להפרעות בכבד, אנורקסיה, ראומטיזם, פצעים סוכרתיים, נזלת, שיעול וסינוסיה (מקור). מתרגלי UNANI משתמשים גם בכורכום כדי לגרש ליחה או קאפה (Kapha), כמו גם כדי לפתוח כלי דם על מנת לשפר את זרימת הדם. ניתן לשלב אותו במזונות, כולל מנות אורז ושעועית, כדי לשפר את העיכול ולהפחית את הגז והנפיחות. לפעמים כורכום נלקח מעורבב עם חלב או מים לטיפול בהפרעות במעי כמו גם בהצטננות ובגרון כאב.

בעוד שכורכום נחשב בדרך כלל בטוח, הוא עשוי לקיים אינטראקציה עם תרופות מסוימות ויש להשתמש בו בזהירות אצל אנשים עם הפרעות דימום או אבני מרה.

טריפלה (Triphala)

Triphala הוא נוסחה צמחית איורוודית המורכבת משלושה פירות: אמלה (Emblica officinalis), האריטאקי (Terminalia chebula) וביבהיטקי (Terminalia bellirica). באיורוודה, טריפלה נחשבת לטוניק רב עוצמה מרענן ומסלק רעלים, ומאמינים שהיא מאזנת את כל שלוש הדושות. טריפאלה נחשבת ל- Rasayana, או למחדשת, ברפואה האיורוודית, ונאמר שהיא מקדמת בריאות כללית ואריכות ימים.

טריפלה ידועה בתכונות העיכול והניקוי שלה, והיא משמשת לעתים קרובות באיורוודה כדי לתמוך בבריאות מערכת העיכול, לשפר את ספיגת החומרים התזונתיים ולקדם את סדירות המעיים. מאמינים כי יש לה גם תכונות נוגדות חמצון, והיא עשויה להיות מועילה למצבים כגון דלקת, אלרגיות והפרעות עור.

באיורוודה, טריפאלה משמשת גם לתמיכה בבריאות דרכי הנשימה, לשיפור התפקוד החיסוני ולשיפור בריאות העיניים. היא נצרכת בדרך כלל כאבקה, כמוסה או תה, וניתן ליטול אותה על בסיס קבוע לבריאות הכללית.

בעוד ש-Triphala נחשבת בדרך כלל בטוחה, היא עשויה לקיים אינטראקציה עם תרופות מסוימות ויש להשתמש בה בזהירות אצל אנשים עם הפרעות דימום או סוכר נמוך בדם.

נים (Azadirachta indica)

נים, הידוע גם בשם “Azadirachta indica”, הוא צמח נפוץ באיורוודה בשל יתרונותיו הבריאותיים הרבים. באיורוודה, נים נחשב לצמח “מקרר”, ומאמינים שהוא מאזן את דושות ה-Pitta וה- Kapha תוך הגדלת הדושה Vata.

נים ידוע בתכונות האנטי-בקטריאליות, האנטי-פטרייתיות והאנטי-דלקתיות שלו, מה שהופך אותו למועיל למגוון רחב של מצבים בריאותיים. הוא משמש לעתים קרובות באיורוודה כדי לתמוך בתפקוד החיסוני, לשפר את בריאות העור ולתמוך בבריאות הפה.

באיורוודה, נים משמש גם לתמיכה בבריאות מערכת העיכול, להפחתת דלקת ולקידום תפקוד הכבד. הוא נצרך בדרך כלל כתה, מרתח או אבקה, וניתן להשתמש בו גם כשמן או משחה.

בעוד שנים הוא בטוח בדרך כלל בשימוש בכמויות קטנות, הוא יכול לגרום לתופעות שליליות כאשר הוא נצרך בכמויות גדולות או בשימוש מקומי בצורות מרוכזות. יש להשתמש בזה בזהירות אצל אנשים עם מחלת כבד או כליות, ואין להשתמש בו במהלך הריון או הנקה.

ריחן הודי (Ocimum sanctum)

טולסי, הידוע גם בשם ריחן הודי, הוא צמח נפוץ באיורוודה בשל היתרונות הבריאותיים הרבים שלו. באיורוודה, הריחן ההודי נחשב לצמח קדוש, ומאמינים שיש לו סגולות רוחניות וגם רפואיות. מאמינים כי טולסי מאזן את שלוש הדושות, במיוחד ה- Kapha דושה, והוא נחשב ל”חם” ו”חריף” בטבעו. ידוע כבעל תכונות אנטיבקטריאליות, אנטי פטרייתיות ואנטי דלקתיות, מה שהופך אותו למועיל למגוון רחב של מצבים בריאותיים.

באיורוודה, טולסי משמש לעתים קרובות לטיפול בזיהומים בדרכי הנשימה, בשל תכונותיו המכיחות והאנטי שיעול. הוא משמש גם לתמיכה בבריאות מערכת העיכול, להפחתת מתח וחרדה ולשיפור התפקוד הקוגניטיבי.

ניתן לצרוך טולסי כתה, מרתח או אבקה, וניתן להשתמש בו גם כשמן או משחה. בדרך כלל הוא נחשב לבטוח, אבל יש להשתמש בזהירות אצל אנשים עם סוכר נמוך בדם או הפרעות דימום.

ג’ינג’ר (Zingiber officinale)

ג’ינג’ר, או “Adrak” באיורוודה, הוא צמח אשר נמצא בשימוש ברפואה האיורוודית במשך אלפי שנים בשל יתרונותיו הבריאותיים הרבים. באיורוודה, הג’ינג’ר נחשב ל”חם” ו”חריף” באופיו, ומאמינים שהוא מאזן את הדושות Kapha ו- Vata תוך הגברת Pitta.

ג’ינג’ר ידוע בסגולות העיכול שלו והוא משמש לעתים קרובות באיורוודה כדי לשפר את העיכול, להפחית נפיחות ולהקל על בחילות. כמו כן, מאמינים שיש לו תכונות אנטי דלקתיות ונוגדות חמצון, מה שהופך אותו למועיל למצבים כמו דלקת פרקים, אסטמה ואלרגיות.

באיורוודה, הג’ינג’ר משמש גם כתרופה טבעית לשיעול והצטננות, בשל תכונותיו המחממות והמכיחות. נפוץ לצרוך אותו כתה, מרתח, או מיץ טרי, וניתן להוסיף אותו גם למזון כתבלין.

בעוד שג’ינג’ר בטוח בדרך כלל כאשר הוא נצרך בכמויות קטנות, הוא עשוי לקיים אינטראקציה עם תרופות מסוימות ויש להשתמש בו בזהירות אצל אנשים עם הפרעות דימום או אבני מרה.

ליקוריץ’ (Glycyrrhiza glabra)

ליקוריץ’, הידוע גם בשם “Mulethi” באיורוודה, הוא עשב אשר נמצא בשימוש ברפואה האיורוודית במשך אלפי שנים. הוא נחשב לאדפטוגן, מה שאומר שהוא עוזר לגוף להסתגל ללחץ ויכול להועיל למגוון רחב של מצבים בריאותיים.

באיורוודה, מאמינים כי ליקוריץ’ מאזן את שלוש הדושות, במיוחד Vata ו- Pitta. הוא נחשב למתוק ומצנן בטבעו ובעל השפעה מרגיעה על הגוף והנפש. ליקוריץ’ ידוע כתומך בבריאות דרכי הנשימה, משפר את העיכול ומשפר את החסינות.

ליקוריץ’ משמש גם באיורוודה לטיפול במצבי עור, כגון אקזמה ופסוריאזיס, בשל תכונותיו האנטי דלקתיות והנוגדות חמצון. ניתן לצרוך אותו כתה, מרתח או אבקה, או ליישם אותו באופן מקומי כמשחה או קרם.

בעוד שליקוריץ’ הוא בטוח בדרך כלל בשימוש בכמויות קטנות, יש להשתמש בו בזהירות אצל אנשים עם לחץ דם גבוה, מחלת כליות או סוכרת. ליקוריץ’ יכול לגרום לעלייה בלחץ הדם וברמות האשלגן, ועלול ליצור אינטראקציה עם תרופות מסוימות. 

גוטו קולה (Centella asiatica)

גוטו קולה הוא עשב נפוץ באיורוודה, מערכת הרפואה המסורתית של הודו, על יתרונותיו הבריאותיים הרבים. באיורוודה, גוטו קולה מכונה “ברהמי” (בלי להתבלבל עם הצמח Bacopa שגם הוא מכונה “ברהמי”), שפירושו “ידע” או “אינטלקט”.

גוטו קולה
גוטו קולה

גוטו קולה ידוע כבעל סגולות רפואיות רבות, כולל השפעות אנטי דלקתיות, נוגדות חרדה ואנטי סטרס. מאמינים כי הוא תומך בתפקוד קוגניטיבי, משפר את זרימת הדם ומקדם ריפוי פצעים. באיורוודה, גוטו קולה משמשת לעתים קרובות לטיפול במצבי עור, הפרעות עיכול וחוסר איזון במערכת העצבים.

על פי העקרונות האיורוודיים, מאמינים ש-Gotu kola מאזן את הדושות Pitta ו-Kapha, תוך הגדלת ה- Vata dosha. הוא נפוץ לצריכה כתה או תמצית, וניתן למרוח אותו באופן מקומי כשמן או קרם.

בעוד גוטו קולה נחשב בדרך כלל לבטוח, יש להשתמש בו בזהירות אצל אנשים עם מחלת כבד או במהלך הריון והנקה. 

אלו הן רק כמה דוגמאות מצמחי המרפא הרבים המשמשים באיורוודה. חשוב לציין כי בעוד שצמחים אלה נחשבים בטוחים בדרך כלל, הם עשויים לקיים אינטראקציה עם תרופות מסוימות ויש להשתמש בהם בזהירות אצל אנשים עם מצבים בריאותיים מסוימים. מומלץ תמיד להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני השימוש בתוספי צמחים כלשהם.

להגיב

  • דירוג

הרשמה לניוזלטר:

 לקבלת עדכונים בלעדיים.

myHerb at MIROVERSE
Join myHerb community at Slack
myHerb community at Slack
Jotform Partner with myHerb
Ad
monday.com partner with myHerb
Ad
Click to access the login or register cheese
Scroll to Top

האתר משתמש ב- Cookies כדי לשפר את חווית הגלישה שלך. יש לקרוא ולאשר את תנאי השימוש וכתב הויתור.

הע”י לחיצה על “אני מסכים” אתם מאשרים כי קראתם ואתם מסכימים לתנאי השימוש וכתב הויתור. המשך הגלישה באתר והשימוש בעוגיות מהווה את הסכמתכם. אם אינכם קראתם ואינכם מאשרים את תנאי השימוש וכתב הויתור עליכם לצאת מן האתר.

ברוכים הבאים

myHerb Newsletter

אנו ממליצים לכם להצטרף לניוזלטר שלנו, לקבלת עדכונים חמים ובלעדיים היישר לתיבת האימייל שלכם.

*אנחנו מתנגדים לספאם.
*באפשרותכם לבטל את ההרשמה בכל עת.