חיפוש
Close this search box.

“התחייה האַרְכָאִית”; ספרו של טרנס מק’קנה (בעברית)

ספקולציות על

– פטריות פסיכדליות
– האמזונס
– מציאות מדומה
– עב”מים
– אבולוציה
– שמאניזם
– לידתה המחודשת של האלה
– סופה של ההיסטוריה
 

העניין הוא שהמציאות עצמה אינה סטטית. זהו אחד הדברים שהפסיכדלים מנסים להעביר, שהמציאות שאנחנו טבועים בה היא בעצמה סוג של אורגניזם ומתפתחת לקראת מסקנה סופית. ההיסטוריה של המאה העשרים איננה פשוט אנומליה כלשהי.

למעשה, זה הוא שיאו של תהליך שנמצא בתנועה כל עוד הכוכבים היו קיימים. אנחנו לא זרים ומחוץ לטבע; אנחנו איכשהו חוד החנית של הטבע. התנופה העצומה הזו של בניית בניינים וכבישים מהירים וכל הדברים המאפיינים את העולם המודרני היא למעשה מאפיין של עולם הטבע.

הייתי בהודו, ניסיתי להקשיב לגורואים

חיפשתי את הודו ולא יכולתי לשכנע את עצמי. נתקלתי בסוג של תנועה ניו-אייג’ית ולא יותר. אבל באמזונס. . . אתם מועברים לעולמות שונים להחריד. . אמיתיים יותר מאמיתיים.

שפת גלוסולליה

גלוסולליה – כאשר פולטים צלילים כמו מוזיקה, כמו שפה. צלילים אלה לא עוברים שום פילטר. זאת אומרת – יש דיבור רגיל כצלילים – אך את שפת הגלוסולליה ניתן לראות באופן חזותי. שומעים ורואים שפה בעלת משמעות זרה, שמעבירה מידע זר, שאינו ניתן לתרגום לאנגלית.

אנחנו מנסים לשפוך עליו שפה – הוא משיל אותה

בהיותנו קופים, כאשר אנו נתקלים באובייקט טרנסלינגואיסטי, קורה מעין דיסוננס קוגניטיבי במוח שלנו. אנחנו מנסים לשפוך עליו שפה – הוא משיל אותה כמו מים מגב הברווז. אנו מנסים שוב ונכשלים שוב, והדיסוננס הקוגניטיבי הזה, מסתכם ב- ה”וואו “או” “אובייקט זה גורם לפליאה, תדהמה על סף האימה”

כאשר מתחילים להתנסות בקול, תופעות בלתי צפויות מתאפשרות. ניתן לחוות glossolalia, אם כי בניגוד ל- glossolalia הקלאסית, אשר נחקרה. תלמידי הגלוסולליה הקלאסית בכנסיות הדרום אמריקאיות בהן כורעים על ברכיהם – הם לא בכיוון.

אך תופעת הגלוסולליה הנגרמת על ידי צמחים או פטריות מרחיבי תודעה אינה כזו. כאן מדובר במצב מוחי שמאפשר לבטא את השפה שמסתתרת מאחורי השפה, או השפה הראשונית, או השפה קבלית מהסוג המתואר בזוהר, שפה ראשונית שיוצאת מעצמך. לדעת את זה, זה להרגיש כמו יֶלֶד. אשר משחק בכדורים צבעוניים; כאשר אחד הכדורים הפך לכדור נצחי.

כשטרנס נשאל על היהדות

אני לא מכיר את המיסטיקה היהודית, אבל אני יודע שהיא עצמתית. התחושה שלי היא שהפשטות מהסוג המיוצג על ידי התיאוריה הקבלית יונקת מיידיות מהניסיון שהוא חלק מהחוויה, דואליזם, מטריאליזם וכו’

אמרתי (ואמרתי זאת פעמים רבות), “אני לא מאמין לזה; זה בלתי אפשרי, זה בלתי אפשרי לחלוטין. “הייתה ירידה של גנוזה שהוכיחה לי ברגע שכאן ועכשיו, במרחק קוונטום אחד, ישנו יקום תוסס באינטליגנציה פעילה שהיא טרנס-אנושי, מימדי וחייזרי ביותר. אני קורא לזה באופן סמלי “לוגוס” ואני לא פוסק בעניין. אני כל הזמן מנהל את זה בדיאלוג ואומר, “נו, מה אתה? האם אתה סוג של תודעה מפוזרת שנמצאת במערכת האקולוגית של כדור הארץ? האם אתה כאן או מחוץ לכדור הארץ? תראה לי מה אתה.

זו הסיבה שקשה מאוד להביא מידע מחוויות פסיכדליות. הדברים האלה מסובכים לשפה האנגלית כי זה כמו לנסות- לבצע רינדור תלת מימדי של אובייקט ממימד רביעי. לכן זה כל כך מעניין שפסילוסיבין ואיהואסקה – התמבשיםל המכיל טריפטמין קדמון – מייצרים חוויה טלפתית ומצב נפשי משותף.

ההזיה הקבוצתית המתפתחת משותפת בשקט מוחלט. קשה להוכיח זאת בפני מדען, אך אם כמה אנשים חולקים חוויה כזו, אדם אחד יכול לתאר זאת ואז להפסיק את המונולוג ואדם אחר עשוי לקחת אותה. כולם רואים את אותו הדבר! האיכות של היותם מידע חזותי מורכב היא שהופכת את הלוגואים לחזון של אמת שלא ניתן לספר.

ביקורות על הספר

“[מק’קנה] מביע את דמיונו התפיסתי בשפה כה עשירה עד שהדלתות נפתחות לגורל אבולוציוני ולעולמות אפשריים. מוצעת כאן פילוסופיית טבע חדשנית ביותר, המעניקה השראה לאקולוגיה חדשה של החלל האנושי הפנימי והחיצוני.”

—ג’יאן הוסטון, הוא פרופסור מנהלאת “הקרן לחקר תודעה”.

“הרעיונות של [מק’קנה] הם תכשיטים נדירים שהתגלו במהלך מסעותיו לגבהים ולעומק החלל הפנימי… התחייה הארכאית על במת האינטלקט. באור דמדומי ההיסטוריה האנושית, מרשם האנושות לי

שועה של מק’קנה הוא כל כך מטורף שהוא עשוי לעבוד. “

—אלקס גריי, אמן, מחבר הספר “מראות קדושים: האמנות החזיוני של אלכס גריי”

טרנס מצוטט על ידי המגזין האמריקאי L.A. Weekly בתור “הדובר החשוב ביותר של התרבות לחוויה הפסיכדלית”, טרנס מק’קנה הוא אגדה מחתרתית, הרפתקן ומומחה לשימוש חוויתי בצמחים משני תודעה.

מה הקשר בין עב”מים, פסיכדלים והנפש האנושית

אחוז גדול מאוד מהאנשים טוענים כי ראו עב”מים, אולם המדע אינו יכול להסביר אותם. נראה כאילו המציאות רדופה על ידי מערבולת מסתובבת שהופכת את המדע לחסר אונים. המערבולת המסתובבת היא עב”ם, והיא באה והולכת בקנה מידה המוני, רודפת היסטוריה כמו רוח רפאים.

הוא מתערבב איכשהו עם הפסיכולוגיה האנושית. החוקרים קבעו כי אנשים שראו עב”מים חשבו במקרים רבים על משהו מאוד מוזר ויוצא דופן מיד לפני החוויה המוזרה של הופעת העב”ם.

אני מדבר במיוחד על הדיסק הכסוף שמסתובב בשמים לאחר מלחמת העולם השנייה, ועל המיתוס הנלווה של חייזרים עם עיני החתול. למיתוס זה יש וריאציות רבות, אך ברור שהוא מרכיב רעיוני המופיע בנפש הקולקטיבית. השאלה היא מה זה? האם זו נבואה? האם זה חזון של העתיד האנושי? מה זה?

השלב הפוסט-מודרני בספקולציות של עב”מים אינו סתם אור שנראה בשמיים, אלא שהוא מתערבב איכשהו עם הפסיכולוגיה האנושית. החוקרים קבעו כי אנשים שראו עב”מים חשבו במקרים רבים על משהו מאוד מוזר ויוצא דופן מיד לפני הראייה. נראה כי עב”מ משמש מעין זרז אידיאולוגי למטרה כלשהי.

ז’אק וואלה היה האדם הראשון שהציע למה שאקרא “תיאוריית התרמוסטט התרבותי” של העב”מים, בספר שנקרא “המכללה הבלתי נראית”. הוא הציע כי הצלחת המעופפת היא אובייקט מהתת-מודע הקולקטיבי של המין האנושי והיא מופיעה בכדי “לשבור את השליט ה בכל מכלול רעיונות שזוכים לדומיננטיות בעזרת בכוח ההסבר / השכנוע שלהם על חשבון האתיקה. זו תופעה מבלבלת אשר רודפת את ההיסטוריה האנושית שוב ושוב, בכל פעם שההיסטוריה נבנית לנקודת רתיחה מסוג מסוים.

המיתוסים הדומיננטיים של השליטה והמחשבה; הם מציעים לנו הסברים מסודרים ומוגדרים על העולם. ובכל זאת האנשים מתמידים בסיפורים של אורות בשמיים, יצורים מוזרים ומפגשים מוזרים שלא ניתנים להסבר.

טענתי היא שפסילוסיבין חושף אירוע בסוף ההיסטוריה בסדר גודל כזה שהוא משליך השתקפויות זעירות על עצמו חזרה לזמן אלו הם השטחים האפוקליפטיים שרודפים את הרצף ההיסטורי, מציתים דתות והיסטריות שונות ומחלחלים לרעיונות ולמערכות.

חזיונות של מכונות עצומות בחלל וכוכבי לכת רחוקים

לרוב לא ניתן לעבד את החזויונות המועברים ע”י פטריות הקסם – אם כי יש מראות שאי אפשר לשכוח חזיונות של מכונות עצומות בחלל וכוכבי לכת רחוקים ויצורים משונים ונופים ביו-מכניים עצומים. אתה לא יודע אם אתה מסתובב בתוך אורגניזם או כלי עצום.

אנחנו בקושי מסוגלים להטמיע את הדברים האלה. אולם החזיונות הללו הם הדימוי המנחה הנוכחי, המשוחרר לזמן ההיסטורי. ההיסטוריה של ההתקדמות המדעית או הטכנית היא בעלת אופי של התגלות.

מוזר כל כך עד כדי אינסוף

מימד זה אינו מרוחק, ובכל זאת הוא מוזר כל כך עד כדי אינסוף, והוא מטיל ספק על כל ההנחות ההיסטוריות של האנושות. ולמרות הכל איכשהו יש לנו גישה למימד גבוה יותר

פטריות הקסם עושות את אותם הדברים ש- DMT עושה

מה זה DMT בקצרה? זהו חומר אנדוגני אשר מיוצר ע”י הגוף, במוח – ישנה סברה שהוא גורם לחלומות צלולים וחזיונות עזים, הוא החומר ההלוצינוגני הכי חזק שקיים בטבע. הוא קיים כמעט בכל הצמחים בטבע, בכמויות שונות. לרוב ממצים אותו מצמח המימוזה הוסטיליס.

תוך כדי הטראנס שהייתי שרוע בו מהפטריות, הן הודיעו לי, מספר טרנס:

שברגע שלתרבות יש הבנה מלאה של המידע הגנטי שלה, היא מתכנתת את עצמה מחדש כלפי הישרדות. זן הפטרייה Stropharia cubensis היא גרסה להנדסה מחודשת. זו היא אסטרטגיית של רשת תפטיר אשר בא במגע עם משטחים פלנטריים ואסטרטגיית פיזור נבגים כאמצעי למסע בכל הגלקסיה.

בכל זאת נראה שהאינטלקט הזר בצד השני נראה שיש ברשותו מידע עצום שנשאב מההיסטוריה של הגלקסיה. החיים מתפתחים תחת כל כך הרבה דרכים שונות  של כימיה, טמפרטורה ולחץ, כל עוד החיפוש אחר יצור כמו אדם מחוץ לכדור הארץ שיישב וינהל איתך שיחה נידון לכישלון.

הבעיה העיקרית היא לזהות אותם

הזמן הוא כל כך עצום ואסטרטגיות וסביבות אבולוציוניות כל כך מגוונות, עד שהטריק הוא לדעת שנוצר קשר בכלל. פטריית Stropharia cubensis, אם אפשר להאמין למה שהיא אומרת באחד ממצבי הרוח שלה, היא סימביוט, והיא רוצה סימביוזה עמוקה יותר ויותר עם המין האנושי. היא השיגה סימביוזה עם החברה האנושית בשלב מוקדם בהיסטוריית המין האנושי

גם אף על פי שהחוויה מצטברת יותר משעה ונמשכת כמה שעות. יש את אותו דיאלוג עם אינטליגנציה זרה ומתחמי מידע טרנסלינגואיסטיים (שפות אוטונומיות, על מנת למקסם את הפוטנציאל התקשורתי. מדובר בתקשורת, לא בשפה עצמה.) מוזרים ביותר. חוויות אלה רומזות כי ישנה יכולת סמויה כלשהי של המוח / גוף האנושי שטרם התגלת; עם זאת, ברגע שתתגלה, זה יהיה כל כך משמעותי ויהיה ברור שהיא תיפול ישר לזרם המרכזי של האבולוציה התרבותית.

“שפה אנושית אשר משמעותה תופיעה כאובייקט במרחב תלת מימדי”

נראה לי שהשפות הן הצל של יכולת זו, או, שהיכולת הזו תביא להרחבה נוספת של השפה אולי יתכן שיהיה מצב שבו שפה אנושית אשר משמעותה תופיעה כאובייקט במרחב תלת מימדי. אם זה יכול לקרות ב- DMT, זה אומר שלפחות, בנסיבות מסוימות, התופעה נגישה לבני אדם.

מישהו מטיל ספק בכך שתופעה זו (של שפה חזותית או “טרנסלינגואיסטי”) יכולה להפוך לנוחות תרבותית באותה הדרך שבה המתמטיקה או השפה הפכו לנוחות תרבותית?

כששיר השמאן נכשל, עולמו הופך למצב נפשי מוחלש המכיל אלמנט של “פאניקה”

זה מתרחש במובן המיתולוגי, שמעורר את הפאן שפורץ דרך העולם התחתון (החומרי שלנו). הפאניקה המקבילה בחברה שלנו היא הופעתו של העב”ם, כישות נפשית אוטונומית שנמלטה משליטת האגו, והיא עמוסה בגישות “זרות” של הלא מודע או התת מודע האנושי.

כשמתבוננים בו (בתת המודע) רואים את שדה המידע העולמי של האדם

כל המידע פרוס בצורה מגניבה, רחוקה, כמעט טרנס-אנושית, המקשרת אותו למיתוס החוץ-ארצי. “החוץ-ארצי” הוא האובר-מיינד האנושי (אובר-מיינד הוא סוג של תת-המודע הקולקטיבית של האנושות, אשר בנוסף מכילה גם מידע זר לנו) שהוא חלק מחיינו באופן כולל ומיוחד על פני כדור הארץ.

המציאות היא תחום של קודים, ולכן בעיית עב”מ היא כמו בעיה דקדוקית

העב”ם הוא כמו משתתף, מישהו או משהו, שמופיע בשפה של הממד הרביעי. הוא מתחמק מגישות פשוטות מכיוון שטבעו מוטבע איכשהו במנגנון ההבנה האפיסטמית.

מה מייצגים העב”מים

העב”ם מייצג את המשבר בין הפרט ל”אובר-מיינד” או התודעה הקולקטיבית של האדם. זה כמו ראיון עם מלאך – או עם שד. מדובר בתהודה פסיכולוגית עזה לאדם החווה זאת; זו חוויה רוחנית עמוקה.

ההיסטוריה היא גל ההלם של אחרית הימים

מבחינתנו ההיסטוריה היא משהו שונה מאוד. ההיסטוריה היא גל ההלם של אחרית הימים. במילים אחרות, אנו חיים ברגע ייחודי מאוד, שאורכו עשר או עשרים אלף שנה, בו מתרחש מעבר עצום.

האובייקט שבסוף ההיסטוריה

ומחוצה לה הוא המין האנושי הממוזג לאיחוד טנטרי נצחי עם מוליך העל / UFO. התעלומה היא זו שמטילה את צלה לאורך הזמן. כל הדת, כל הפילוסופיה, כל המלחמות, הפוגרומים והרדיפות מתרחשים מכיוון שאנשים לא מקבלים את המסר.

המצב הזה שאנו נמצאים בו , שנקרא היסטוריה הוא ייחודי לחלוטין; הוא יימשך רק לרגע, הוא התחיל לפני רגע. באותו הרגע יש פרץ אדיר של מוזרות בזמן שהקוף עובר מסע לכיוון האלוהות.

מתוך: פרקים וקטעים מתוך ספרו של טרנס מק’קנה “התחייה הארכאית” (The Archaic Revival)

תרגום בלעדי ל- myHerb ע”י אהרון לוין

תוכן עניינים

Click to access the login or register cheese
Scroll to Top

האתר משתמש ב- Cookies כדי לשפר את חווית הגלישה שלך. יש לקרוא ולאשר את תנאי השימוש וכתב הויתור.

הע”י לחיצה על “אני מסכים” אתם מאשרים כי קראתם ואתם מסכימים לתנאי השימוש וכתב הויתור. המשך הגלישה באתר והשימוש בעוגיות מהווה את הסכמתכם. אם אינכם קראתם ואינכם מאשרים את תנאי השימוש וכתב הויתור עליכם לצאת מן האתר.

ברוכים הבאים

myHerb Newsletter

אנו ממליצים לכם להצטרף לניוזלטר שלנו, לקבלת עדכונים חמים ובלעדיים היישר לתיבת האימייל שלכם.

*אנחנו מתנגדים לספאם.
*באפשרותכם לבטל את ההרשמה בכל עת.
דילוג לתוכן