תקועים בקצב העמוס והמהיר של שגרת החיים במאה ה- 21. לרבים מאיתנו אין את הזמן (ובמקרים רבים, סבלנות) להתעמק בהבנת הערך האמיתי של יצירת המופת של עץ הבונסאי.

למרות גודלם הקטן, עצי בונסאי הם יצירות אמנות הדורשות חריצות, ידע, מסירות ואהבה כנה. יחד עם היכולת לאמץ טעויות ולקחת אתגרים בחיוך על מנת לטפח אותם.

במאמר זה נשתף 9 עובדות מעניינות ביותר, שכדאי לדעת על עצי הבונסאי. העובדות הללו לא רק יפתיעו אתכם אלא גם ירחיבו את האופקים שלכם בכל הנוגע לסודות המדהימים, החוכמה, והיופי שמאחורי המונח הידוע אך לא מובן כראוי: ה- “בונסאי“.

1. עץ הבונסאי הקטן ביותר בעולם יתאים לכף היד שלך

עצי בונסאי קטנים במיוחד או זעירים מציגים בבירור את הקיצוניות המדהימות שאמנות הבונסאי יכולה להגיע אליהן.

Shito – זהו הזן עם הגודל הנפוץ הקטן ביותר של עצי בונסאי. המכונה “גודל קצות האצבעות”, הם גדלים בדרך כלל בין שניים לארבעה אינצ’ים בגובה. לעתים קרובות ניתן למצוא אותם בעציצים שאינם גדולים מאצבעון, מה שמוביל לשמם השני, בונסאי האצבעון.

2. עץ הבונסאי היקר ביותר נמכר ב- 2 מיליון דולר

דוגמה מסוימת אחת היא עץ בונסאי שנמכר ב-2 מיליון דולר ב-1981, מה שהופך אותו ליקר ביותר שחצה אי פעם בהצלחה בלוק המכירות הפומביות. העץ היה רק בן 250 שנה, אז לא העתיק ביותר ברשימה זו, אבל בהחלט אחת הדגימות המשובחות ביותר.

3. גידול בונסאי החל מלפני כ- 2,000 שנה

העדות הכתובה המוקדמת ביותר לעצי בונסאי נמצאת בתיעוד של השושלות הסיניות העתיקות. מתוך מחשבה על כך, טיפוח עצים זעירים בעציצים זעירים נולד לראשונה בסין. עם זאת, היפנים הם שיצרו את המסורת והאסתטיקה של מה שאנו מכירים בימינו בתור “בונסאי” – כך שלאמנות הבונסאי היה גם חלק יפני.

למרות שהמילה ‘בון-סאי’ היא יפנית, האמנות שהיא מתארת מקורה באימפריה הסינית. עד שנת 700 לספירה החלו הסינים באמנות ‘pun-sai’. תוך שימוש בטכניקות מיוחדות לגידול עצים ננסיים במיכלים.

4. זן הבודהיזם הוא ביסודו של הבונסאי

בונסאי (פירושו המילולי ‘עץ בעציץ’) הוערך במשקי בית יפניים במשך מאות שנים. מקורם בזן הבודהיזם, כאשר נזירים סינים פיתחו את העצים הגמדים במנזרים, כתרגול רוחני להטמיע שלום ושלווה.

סגולות כמו סבלנות, רוגע נפשי, השגת איזון ומציאת הרמוניה בחיים, קבלה, אותנטיות, כבוד ואהבה לטבע החי, מודעות – מהוות רק חלק זעיר מהפילוסופיה המורכבת אך הפשטנית של הזן בודהיזם (Zen Buddhism). דרך הפילוסופיה של הזן-בודהיזם נוצרה האסתטיקה של התפיסה, כמו גם הטיפול בעצי בונסאי – בהרמוניה ובקשר עם הטבע החי.

5. עצי בונסאי אינם עצים ננסיים

זו עדיין טעות נפוצה לחשוב שעצי בונסאי מתגמדים גנטית, למרות שקיים עץ גמדי טבעי.

ועובדה אחת מעניינת – רבים שעושים את דרכם לאומנות הבונסאי אולי לא מכירים את השיטה. שבאמצעות חיתוך קפדני של הענפים, השורשים והגבעולים, כמו גם באמצעות יישום טכניקות לחץ לפי הצורך, ניתן להפוך 400 ויותר זני עצים שונים לעצי בונסאי.