התופעה המוזרה שנקראת סינכרוניות (Synchronicity) היא הרבה יותר מסתם צירוף מקרים. המונח נטבע בשנות ה-20 על ידי הפסיכיאטר יונג, שהתעניין בבחינת המושג צירופי מקרים משמעותיים. מילון אוקספורד מגדיר סינכרוניות כ”התרחשות בו-זמנית של אירועים שנראים קשורים באופן משמעותי אך אין להם קשר סיבתי מובחן”. צירוף מקרים עשוי לגרום לך לחייך, אבל עם סינכרוניות, אתה תרגיש שזה באמת אומר משהו.

בעבודה אתה מדבר על מסעדה שאתה רוצה ללכת אליה. ואז זוכה לקבל סמס מחברה שלך, שאומרת לך שהיא הזמינה שם שולחן לארוחת הצהריים? כן הנה בבקשה. צירופי מקרים, מהגדול ועד הטריוויאלי. כל אלה יכולים להצחיק אותנו, לעזור לנו או לגרום לנו לתהות “בקול רם” על הסיכויים שזה יקרה.

נניח שאתה תוהה אם לנצל הזדמנות כלשהי או לא, וזה מטריד אותך כבר זמן מה. אתה קם כדי לצאת מהחדר, אבל כשאתה חולף על פני כוננית ספרים, ספר נופל החוצה ונוחת פתוח, אך עם הפנים כלפי מטה.

אתה מרים אותו, ומה שאתה רואה מול הפנים שלך זה קטע, על הגיבורה, המחליטה לקחת הזדמנות ולעשות משהו נועז. ברור שאין קשר סיבתי בין ההזדמנות שהוצעה לך לבין הספר שנפל על הרצפה, אבל זה מרגיש בעל משמעות. זו סינכרוניות.

מה גורם לסינכרוניות?

מי יודע? רבים אוהבים לחשוב שזה קשור לקישוריות של העולם. אם כל הדברים והאנשים קשורים, הכל קשור. אז הגיוני שלפעמים תראה או תשמע או תחווה משהו שמספק לך תשובות או הדרכה. כמו שיר שמגיע לרדיו עם מילים שרלוונטיות ישירות למשהו שקרה לך, או שחשבת עליו בדיוק באותו הרגע.

“סינכרוניות היא מציאות תמידית למי שיש עיניים לראותה.” – קארל יונג

אחרים חושבים שסינכרוניות היא תוצאה של מדריכים רוחניים שמסדרים דברים מאחורי הקלעים. אבל אחרים חושבים שזה קשור לכוח הכוונה שלך שמשפיעה על אירועי החיים.

אם אתה זקוק לעזרה במשהו, הכוונה שלך למצוא את העזרה הזו, עשויה להשפיע על מה שאתה רואה או מבחין. או על האופן שבו אירועי חיים מתרחשים סביבך, ולהעמיד אותך בסופו של דבר, במצב, שבו אתה מקבל את התובנה שאתה זקוק להם, באמצעות סינכרוניות.

לעתים קרובות אנו חושבים שצירופי מקרים או סינכרוניות הם כל כך מוזרים או כל כך ספציפיים, עד שכל הסיכויים מוערמים כנגדם, לאחר שהתרחשו במקרה בלבד. זו תפיסה אנושית טבעית, אבל היא לא ממש נכונה. נגיד שלמשהו יש סיכוי של אחד למיליון שיקרה. יש סיכוי שדבר ספציפי אחד יקרה באותה מידה כמו כל אחת מ-999,999 האפשרויות האחרות, שלכל אחת מהן יש סיכוי של אחד למיליון להתרחש.

לכן, כל אחת מהאפשרויות הללו היא מאוד לא סבירה בפני עצמה, אבל כל אחת מהן לא סבירה באותה מידה, ואחת מהן חייבת לקרות. כשמסתכלים על זה ככה, דברים מאוד לא סבירים, אולי הם סבירים באיזושהי מידה אחרי הכל.

אף על פי כן, הנקודה והערך של סינכרוניות אינם קשורים כלל לכמה נדירה או לא סביר שהיא סטטיסטית. אפילו סינכרוניות נמוכה, די שכיחה, כמו שיתוף תאריך הלידה שלך עם מישהו, יכולה להיות משמעותית מאוד מבחינה רוחנית אם אתה רואה באופן אינסטינקטיבי משמעות עמוקה יותר מאחוריה או שהיא איכשהו מצלצלת עם משהו שעלה לך בראש.

הסיכויים לסינכרוניות הולכים וגוברים

ישנם תתי-מצבי תודעה שונים גם במצב סאחי (ללא צריכת חומרים פסיכו-אקטיביים), וכשאתם מתבייתים על דרך מסוימת ואיך שאומרים, “תפסתם גל”, דברים יכולים להיראות אחרת. ישנן תקופות בחיים בהן הסינכרוניות (צירופי המקרים) הם הרבה יותר תכופים. שימו לב לסימנים הקטנים שבהתנהגות שלכם, המחשבות והתחושות ונסו לשים את היד על הכוונון הנכון לסינכרוניות גבוהה יותר.

“אני כן מאמין בסוג יומיומי של קסם – החיבור הבלתי מוסבר שאנו חווים לפעמים עם מקומות, אנשים, יצירות אמנות וכדומה; ההתאמה המפחידה של רגעי סנכרון; הקול הלוחש, הנוכחות הנסתרת כשאנחנו חושבים שאנחנו לבד.”שארל דה לינט

1. היו פתוחים לאפשרויות. הרגע את הספקן הטבעי שלך ושמור על ראש פתוח. למרות שאף אחד לא יכול להסביר בדיוק איך או למה מתרחשת סינכרוניות ואף אחד מלבדך לא יכול לדעת איך לפרש אותה, זה קורה. אז, תנו לזה לקרות.

2. הרימו את הוויב שלכם בכל דרך שאפשר. אפשר לעשות זאת באמצעות מוזיקה, יוגה, מדיטציה, תפילה, ניחוש/ניבוי, תשומת לב לפרטים הפחות גלויים, מדיום, או פשוט דרך להיות אדיב ולנסות לחיות חיים רוחניים יותר. ככל שתכוונו את עצמכם יותר לאפשרויות רוחניות, כך תתחילו לראות יותר סינכרוניות בחייכם.

3. תהיו קשובים. שימו לב לדברים הקטנים והתחילו לשים לב לפרטים שסביבכם.

4. להיות יותר ספונטני. אם החיים שלך מתוכננים עד הרגע האחרון, אתה לא משאיר הרבה הזדמנויות לבלתי צפוי לקרות. באופן אישי, אני שם לב שסינכרוניות מתרחשת יותר כשאני עושה משהו שלא תכננתי לעשות.

5. בקש עזרה – שאל את היקום, שאל את המדריכים שלך אם אתה מאמין בהם, שאל רוח, פשוט שאל. שאל בקול רם או בראש שלך – עשה כל מה שנדרש כדי להציג בבירור כוונה שאתה מעוניין בעזרה בנושא או סיוע בקבלת החלטה מסוימת.

6. היה אסיר תודה כאשר מתרחשת סינכרוניות. הוסף אותו ליומן שלך כדי שתוכל לראות אם מתחיל להופיע דפוס.

“סינכרוניות: צירוף מקרים משמעותי של שני אירועים או יותר שבהם מעורב משהו, מלבד ההסתברות למקריות.” – קארל יונג

דרכים להשתמש בסינכרוניות לטובתכם

בסדר, אז התחלת לשים לב לכמה דברים, אבל מה אתה בעצם הולך לעשות עם הסימנים וההודעות האלה?

קבלו החלטה. השתמשו בסינכרוניות כדי להחליט לגבי משהו. אתה תדע באופן אינסטינקטיבי מה הצירוף הקוסמי הזה מנסה לומר לך. זה לא באמת שונה בהרבה משימוש באינסטינקטים שמגיעים מן הבטן שלך כדי לבחור או להחליט, ואם לא היית תקוע עם הבחירות, לא היית צריך סנכרון אז – השתמש בזה. ותראה מה קורה.

“כשאתה מפסיק להתקיים ומתחיל לחיות באמת, כל רגע ביום מתעורר לחיים עם פליאה וסינכרוניות.” – סטיב מרבולי

על ידי שימוש פעיל ועיסוק בסינכרוניות בדרך זו, תחזק את הקישור שלך עם העולם, ותחזק את הסבירות שהסינכרוניות יכולה להפוך ליותר מסתם רגע של “וואו” בחייך. אנשים אשר מסונכרנים יותר עם החיים נהנים ומצליחים יותר, הם נמצאים “על הגל” והכל קורה למענם, כי הם הבינו איך להתביית ולזרום. יש כאלו שנלחמים והולכים עם הראש בקיר ונשארים עומדים על המקום, יש כאלו שמוותרים ונותנים לדברים לקרות והכל זורם והולך טוב מלבדו. אולם לא כך תמיד קורה, אך בדרך כלל זה מה שאנחנו רואים.