על מנת להבין את האתגרים המגוונים העומדים בפני הסביבה הגלובלית שלנו, יש צורך בסט מגוון של כלים, משאבים, תובנות וחוויות. וזה בדיוק מה שהופך את התואר השני הבינלאומי בלימודי סביבה באוניברסיטת תל אביב הבינלאומית (TAUi) ליוצא דופן בהכנת הדור הבא של מנהיגי איכות הסביבה ופותרי בעיות סביבתיות.

כשזה נוגע לסביבה הגלובלית, גיוון הוא שם המשחק. כוכב הלכת הקטן שאנו מכנים “בית מארח” המוכר במגוון עוצר נשימה של אקלים ונופים: מדבריות צחיחות, יערות גשם לחים, אזורי קוטב קרחונים, שטחי עשב מתגלגלים, רכסי הרים נישאים, ובתי גידול אנושיים, כמו אזורים עירוניים רחבים והשטחים החקלאיים המזינים אותם.

אם נסתכל על כל הבעיות הסביבתיות, נבין שהפתרון אולי עשוי לעזור לנו להתמודד רק עם אזור אחד קטן של כדור הארץ. סביר להניח שנצפה בהשפעות הזיהום, שינויי אקלים, כריתת היערות, אובדן המגוון הביולוגי, אכלוס יתר והידרדרות הקרקע – בעתיד הקרוב בעוצמה רבה יותר.

חורשים את טבע הארץ תוך כדי לימוד

כל אזור במדינתנו מגיע עם סטים משלו של אתגרים סביבתיים, כגון זיהום, תהליך המדבור, כריתת יערות וזיהום חוצה גבולות. התכנית לתואר שני ללימודי סביבה ב-TAUi שנלמדת בישראל עוסקת בכול התחומים האלו ועוד.

המשותף היחיד בין השיעורים בתכנית לתואר שני בלימודי סביבה של TAUi הוא שכולם מתנהלים באנגלית. זוהי תוכנית בינתחומית מיוחדת במינה, המפגישה מומחים ממגוון הפקולטות של TAU, כולל מדעי החיים, הנדסה, ביוטכנולוגיה, פילוסופיה וכלכלה. נושאים כמו קיימות עירונית ומדיניות מים מתמודדים מנקודת מבט הוליסטית, ומציאת פתרונות הופכת לתרגיל מעשי ומושכל.

חשיפה לאתגרים הסביבתיים העכשוויים

כל קורס מעמיק בסוגיות הליבה המאתגרות כיום את עולמנו הטבעי: מדיניות סביבתית, שינויי אקלים ואנרגיה בת קיימא, למנות כמה. הנושאים המדעיים, המשפטיים, האתיים והבריאותיים הרלוונטיים לאיכות הסביבה נחקרים לעומק כדי להבהיר אותם מנקודת מבט של התמונה הגדולה הדרושה להבנה ופתרון של בעיות סביבתיות.

המטרה של הפקולטה ללימודי סביבה של TAUi היא לחשוף את התלמידים למחקר הסביבתי החדשני ביותר ולפתרונות חדשניים לאתגרים סביבתיים עכשוויים. וליישם אותו בנושאים מקבילים ברחבי העולם. התוכנית מבוססת בבית הספר למדעי הסביבה וכדור הארץ פורטר, בניין אקולוגי בעל שם עולמי בקמפוס היפהפה של אוניברסיטת תל אביב. טיולי שטח ברחבי הארץ הם חלק מרכזי בתכנית, והם נותנים לסטודנטים הזדמנות יוצאת דופן ללמוד על האתגרים הסביבתיים של ישראל ממקור ראשון.

חווית למידה עשירה, בקמפוס ומחוצה לו

הקורסים עצמם הם רק חלק מחוויית הסטודנטים העשירה שמציעה התכנית לתואר שני בלימודי סביבה של TAUi. התמחות אופציונלית של ארבעה חודשים ממקמת את תלמידי התכנית בארגונים סביבתיים מובילים ברחבי ישראל, עם תחומי התמקדות החל מהסברה סביבתית לאדריכלות ירוקה ועד אחריות חברתית תאגידית. בוגרת התכנית, פרנצ’סקה פלקו, למשל, התמחתה ברשות הטבע והגנים, בעבודה עם ד”ר שקדי יהושע, המדען הראשי של התמ”א.

בעוד שתוכנית התואר היא חוויה אינטנסיבית של שנה, סטודנטים רבים בוחרים להישאר לתזה נוספת בת שנה. בוגר התוכנית Jincheng Luo כתב את התזה שלו, בהתבסס על מחקר שערך במעבדה להנדסה סביבתית של TAU. לנושא המחקר שלו – מיצוי חלבון מאצות ים, יש פוטנציאל לתת מענה לבעיות של אוכלוסיות יתר ואספקת מזון מתחדשת.

גם לאחר שג’ינצ’נג חזר לארץ הולדתו סין, ולתפקידו כעורך של כתב עת יוקרתי, המחקר שלו נמשך כשיתוף פעולה בין TAU, הטכניון והמכון הלאומי לאוקיאנוגרפיה.

מכינים את הדור הבא לקראת השינוי הנדרש

בוגרי התואר השני בלימודי סביבה של TAUi ממשיכים להשפיע באופן חיובי וממשי על כדור הארץ שלנו – במישור הממשלתי, התעשייתי, החברתי, התרבותי והתאגידי.