myHerb

חדשנות באופנה: פטריות המשמשות כחלופה לעור בעלי חיים

החומר המוכר כחלופה לעור בעלי חיים, עשוי מפטריות. אלטרנטיבה טבעית, המבוססת על הצומח, אין שום דאגות סביבתיות או אכזריות שיכולות לבוא לידי ביטוי עם העורות הסטנדרטיים שאנו מכירים, עורות של בעלי חיים.

Bolt Threads היא אחת מקומץ חברות המהנדסות עור פטריות בעזרת תפטיר, רשת הסיבים התת-קרקעית שהיא הבסיס לפטריות. על ידי שותפות עם חברות כמו Lululemon, Stella McCartney ואדידס, החברה מפנה תשומת לב למה שהעור המבוסס על הצמחים שלהם מסוגל לעשות.

עור פטריות, חלופה לעורות בעלי חיים, שימש במוצרים שעוצבו על ידי Lululemon, Stella McCartney ואדידס. “זהו חומר פנומנלי”, אמר מייסד שותף של Bolt Threads וה- CTO דיוויד ברסלאור.

הכתבת ליליה לוצ’יאנו שאלה, “מהו לדעתך המסלול של כל זה? האם זה יחליף את העור?”. “הקיימות תבוא מהחלפת האופן שבו אנו משתמשים בהרבה עור”, השיב ברסלאור. “זה לא אומר שהעור ייעלם, אבל אנחנו לא יכולים להמשיך לגדל יותר ויותר פרות כדי להלביש את האוכלוסייה”.

מעבר לשיטות ברות-קיימא

ברסלאור ניגש לסוגיה מנקודת מבט של מדען. הוא אמר שעור הוא תעשייה ענקית שצריכה לפתח את עצמה, אבל עולם האופנה תמיד אימץ חדשנות, במיוחד מהסוג שעוזר להילחם בשינויי האקלים: “ככל שגדלים פחות פרות מבחינה תעשייתית, כך יהיו לנו פחות פליטות“, אמר ברסלאור. “לכן, זו השפעה עצומה על שינויי האקלים, וכמעט עבור כל מותגי האופנה הגדולים, התורם הגדול ביותר שלהם לפליטת גזי חממה אלו הן הפרות שמייצרות את העור שלהן. אותו העור שמשתמשים בו כיום בביגוד וההנעלה. וקיים תהליך של כריתת יערות, אובדן המגוון הביולוגי, קריסה אקולוגית – הרשימה עוד ארוכה”.

אבל כדי שצרכנים יאמצו עור פטריות, הוא צריך להחזיק מעמד, להיות עמיד, ניתן לשימוש ממושך, ובעיקר – להיראות ולהרגיש כמו הדבר האמיתי. אחד הרעיונות החדשים והחמים ביותר באופנה מגיע מהתפטיר, הסיבים המהווים את הבסיס לפטריות. אופציה מבוססת על בסיס טבעי, שלדברי יצרניה היא עמידה, נטולה מדאגות סביבתיות או אכזריות שכלולים בתהליך של עבודה עם עורות בעלי חיים.

עור עשוי מפטריית ריישי

ביאטריס אמבלארד (Beatrice Amblard), אמנית עור עם ארבעה עשורים של ניסיון, אמרה שהפיתוח מסתדר עם המגמה של מציאת חלופות טבעיות/צמחיות למה שאנחנו אוכלים ולובשים. “אני מאמינה שאנשים מוכנים לשינויים, הם מוכנים לחדשנות”, אמרה. “בשבילי, שילוב של טכניקות ישנות יחד עם חומרים ביולוגיים הוא הזדמנות מדהימה.”

מה שעשוי לעניין אתכם בנוסף:

כשתיארה איך זה לעבוד עם עור פטריות, אמרה אמבלארד, “זה מדהים. זו הרגשה מדהימה. זה שילוב בין השניים”. היא עובדת עם MycoWorks, חברה נוספת מאזור המפרץ שגרמה לתעשיית האופנה לבצע בדיקות כפולות.

וואנג, ומייסד MycoWorks פיל רוס, פורצים את גבולות העור מאז 2003. עור ה- Reishi הקנייני שלהם נראה קרוב לדבר האמיתי. “אני רואה את החומר הזה עובד בכל מקום בו העור הולך,” אמר וואנג.

לוצ’יאנו שאלה, “איזה סוג של בדיקות אתם עושים כדי לוודא שהוא עמיד?”. “אנחנו מבצעים בדיקות שחיקה מואצות, וחושפים את פטריית הריישי לפגעי מזג האוויר, על מנת להוכיח שהחומר הזה הוא אלטרנטיבה לעור, מבחינת עמידות וחוזק”, השיב וואנג.

הכל מצביע על עתיד בו האופנה תהיה נטולת רגשות אשם וזו תהיה הנורמה. ובמקום עור מסורתי על הגב שלנו, או על הידיים שלנו, אנחנו נפנה מקום… לפטריות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Click to access the login or register cheese
Scroll to Top