לא פחות מארבעה אזורים גיאוגרפיים וארבעה איזורי אקלים שונים נמצאים במדינה מזערית באורך של כ- 600 ק\”מ בלבד. כמה עצים גדלים בישראל ואילו זנים עיקריים צומחים כאן? מהו העץ הננטע והנפוץ ביותר בארץ? עובדות מרתקות על טבע ארץ ישראל שבטח לא הכרתם.

באופן נדיר, מגוון כל כך רחב של אקלימים, סוגי צמחייה וקרקעות שונות, כולם מתכווצים במדינה קטנה באורך של כ- 600 ק\”מ. כל אלה הופכים את הארץ לבית קטן, עשיר וייחודי ביופיו. כ-2,780 סוגי צמחים גדלים ברחבי הארץ, למעלה מ- 200 מיליון עצים ו- 280 יערות.

הנוף כאן נע בין הרים מכוסי שלג, מדבריות יבשות, שדות פוריים, חורשות ירוקות שופעות ורצועות ארוכות של דיונות חול.

סוגי הצמחייה והפרחים משתנים בהתאם לאיזורים הגיאוגרפיים השונים. מהצפון הירוק ועד היער הגדול בארץ הממוקם דווקא במדבר הנגב. ועד הצמחייה הייחודית הגדלה באמצע המדבר הצחיח.

מובילים בעולם בכמות הנטיעות שבוצעו בתוך המאה האחרונה

מדינת ישראל היא אחת המדינות הבודדות בעולם שיש לה היום יותר עצים מאשר במאה השנים שעברו. בשנת 1901, השנה שבה הוקמה קק\”ל, היו בישראל רק 1,400 דונם של יערות. בשנת 1942 היו במדינה כבר כ- 8,750 דונם של יערות נטועים.

הידעת? ישראל היא יצרנית השסק השנייה המובילה אחרי יפן.

כמות העצים שישראל נוטעת מידי שנה

קק\”ל נוטעת כמעט 3 מיליון עצים מדי שנה. סטטיסטיקה זו אינה כוללת עצים שנשתלים ע\”י מועצות אזוריות, עיריות ואינדיבידואלים.

כמה עצים ננטעו בישראל בסך הכל?

כיום בשטח הארץ למעלה מ-200 מיליון עצים ו- 280 יערות, והם ממשיכים להתפתח ולהתרחב. כל אלו משתרעים על פני כ- 300,000 דונם ומספקים לנו מגוון רחב של הזדמנויות לבילוי בחיק הטבע ולהערכתו.

\”היער הגדול בארץ: יער יתיר, ממוקם דווקא בדרום הארץ במדבר הנגב, באקלים המדברי הצחיח\”

בין העצים והצמחייה המקומית ניתן למצוא מספר רב של יערות אורן, אֵשֶׁל , חרוב ואקליפטוס. פרחי בר וצמחי מרפא גם הם גדלים בשפע, בעיקר קמומיל, רוזמרין, זעתר, מורנינג גלורי, מרווה, פסיפלורה ועוד.

עצי הפרי פורחים מחודש ינואר ועד אפריל. בדרום, שוכנים עצי שיטה וקקטוסי הצבר הקוצני, אשר יונקים את הלחות המועטה במדבר היבש.

העץ הגבוה בארץ

קצת דרומית לתל אביב בחולון יש עץ פיקוס בנגלי עם היסטוריה. ידוע כהעץ הכי גבוה בישראל, גובהו של הבניאן מגיע ל- 15 מטר עם גזע בקוטר 6.5 מטרים. על העץ שלט המראה שהוא ננטע בשנת 1888. יש האומרים שמייסד בית הספר החקלאי מקווה ישראל, קרל נטר, נטע את העץ. בעוד שאחרים טוענים כי מדובר בגננים החלוציים של בית הספר.

\"\"

העץ העתיק ביותר בארץ

עץ שיזף ענק (jujube tree), העתיק מסוגו בארץ. כפי שאושר על ידי אבישי שמידה, פרופסור לבוטניקה מהאוניברסיטה העברית בירושלים, זהו העץ העתיק ביותר בארץ וגילו מוערך לכ- 1,500-2,000 שנים.

רוחבו של הגזע 4.5 מטרים, גובהו 15 מ\’, והוא מכסה קוטר של 15 מ\’. העץ ממוקם ליד אתר עתיקות ובמשך יותר מאלף שנים היה ניזון ממעיין עין חצבה, אך הפיתוח החקלאי המודרני באזור ייבש את מקור מזונו.

קבוצות של צמחים בארץ

בוטנאים כיום מחלקים את הצמחייה של המדינה לשבע קבוצות שונות:

 1. יָם תִיכוֹנִי
 2. אירנו-טוראני, שנמצא גם בערבות אסיה של המדבר הסורי, באיראן, באנטוליה ובמדבר גובי
 3. סהרה-ערבית, המצוי גם במדבר סהרה, סיני וערב
 4. סודנו-זמבסי, אופייני לסוואנות הסובטרופיות של אפריקה
 5. אירו סיבירית
 6. צמחים הגדלים ביותר מאחד מהאזורים הללו
 7. מינים מאמריקה, אוסטרליה ודרום אפריקה שהחלו לגדול בישראל ללא סיוע אנושי

העץ הננטע ביותר בישראל

במרחק שעתיים נסיעה מתל אביב, במורדות הדרומיים של הר חברון, יער יתיר הוא החורש הנטוע הגדול במדינה, עם 4 מיליון עצים הפרוסים על פני 7,400 דונם. איזורים צפופים של עצי אורן חוגרים את צלע הגבעות, עם ניגוד חי לצבע-הדיונות של מדבר הנגב.

כמה משטחה של ישראל מיוער?

7.1%
לפי נתוני ה-FAO של האו\”ם, 7.1% או כ-154,000 דונם מישראל מיוערים, לפי נתוני ה-FAO. לישראל היו 88,000 דונם של יער נטוע.

כמה קרקע תופס המדבר בארץ?

המדבר תופס יותר מ-60 אחוז משטח הארץ. הנגב, המדבר הגדול בישראל, שוכן באזור דרום הארץ.

מדוע בארץ דאגו לנטוע המון עצי אקליפטוס?

עצי אקליפטוס הם אחד המראות המוכרים ביותר בנוף הישראלי. עץ זה הובא לישראל במקור מאוסטרליה כדי לסייע בייבוש ביצות, שהיו מקומות רבייה ליתושים מפיצי מלריה. עם זאת, תרומתם לנוף וליערות קק\”ל היא הרבה יותר נרחבת.

אילו עצי פרי עיקריים גדלים בישראל?

בישראל גדלים למעלה מארבעים סוגי פירות. בנוסף להדרים, אלה כוללים אבוקדו, בננות, תפוחים, זיתים, דובדבנים, תאנים, שזיפים, נקטרינות, ענבים, תמרים, תותים, אגס קוצני (צבר), אפרסמון, שסק ורימונים.

זני העצים הנפוצים ביותר

 1. המינים הנפוצים ביותר שנמצאו כוללים אורן ירושלים (Pinus halepensis)
 2. ברוש ים תיכוני (Cupressus sempervirens)
 3. עץ זית (Olea europaea)
 4. ומסטיק נהר אדום (Eucalyptus camaldulensis).
\"\"

העץ הנפוץ בארץ – שהוא גם הסמל הלאומי

מתוך למעלה מ-250 מיליון עצים ברחבי הארץ שנשתלו ע\”י קק\”ל במהלך 120 השנים האחרונות, ישנו עץ אחד שהוא מקומי ועתיק במיוחד, המהווה חלק בלתי נפרד מהנוף הישראלי. זהו עץ הזית. המוזכר עוד מהתקופה המקראית.

גידולי החקלאות העיקריים בישראל

גידולי השדה הנפוצים הגדלים בארץ כוללים:

רוב החיטה בישראל גדלה בנגב. גידול החיטה בארץ ממוכן ומייתר עבודת ידיים כמעט לחלוטין. בשנת 2010 נקצרו בישראל 150 אלף טונות חיטה, ויובאו 900 אלף טונות. רוב החיטה המשמשת לייצור קמח משובח ללחם, וגם קמח מחיטת דורום לפסטה, מקורם בארצות הברית. וזאת משתי סיבות:
 1. יבולי החיטה בישראל אינם מספקים לצריכה מקומית לצורכי מאכל לבני אדם, בגלל קוטנה של המדינה והעדר קרקעות זמינות לגידולי חיטה בכמות מספקת.
 2. חלק מהחיטה המיוצרת נחשבת כבעלת איכות נמוכה.

הדּוּרָה היא סוג במשפחת הדגניים שמגוון ממיניו וזניו משמשים למאכל אדם ובהמה. זרעיו של זן זה, הם הדגן החמישי בחשיבותו בעולם אחרי החיטה, האורז, התירס והשעורה.

 • תירס

התירס בארץ גדל על פני כ- 215,000 דונם של אדמה, מתוכם 156,000 דונם הינם גידולי חורף.

סוגי צמחייה שונים

 • מאקיס (Maquis) (שטחים המכילים עצים ושיחים בגובה קטן) וגם יערות: ממוקמים בהרי יהודה, הכרמל והגליל, בעבר אלו היו החורשות העיקריות.
 • חורשות אלון: על הסלע הוולקני של רמת הגולן גדל מקוש הנשלט על ידי האלון המצוי באזורים הגבוהים מ-500 מטר מעל פני הים. בוטנאים מאמינים שטווחי היערות כאן הצטמצמו באופן משמעותי במהלך המאה האחרונה.
 • יערות נשירים (מונטניים) חורפיים: בחרמון, בין 1,300 ל-1,800 מטר מעל פני הים, פורחים עצים ושיחים נשירים חורפיים שיכולים לעמוד בקור וברוח.
 • חורשות Quercus ithaburensis: עץ ים תיכוני זה גדל באזורי החוף היבשים והחמים יותר של ישראל, אם כי חלק ניכר מהיערות הללו הוסבו למטעי זיתים.

מובילים בטכנולוגיות חקלאות והשקייה

ישראל ידועה בעולם כאחת המדינות המתקדמות ביותר בתחום הטכנולוגיה החקלאית. היא מסייעת למדינות רבות, באיזור ובין השאר באפריקה (במסגרת היחסים הכלכליים והטכנולוגיים) למנף פרוייקטים ולשתף מידע בכל הנוגע לתחום הגידולים, החקלאות, שיטות השקייה וגידול ייחודיים כולל בעזרת טכנולוגיה ירוקה ברת-קיימא.