נקסטייג’, שבסיסה הוא בארץ, היא חלק מקבוצה העוסקת בתחום משלוחי תרופות כבר 14 שנים. חברת הבת שלה, IMIO, מתמקדת בפסיכדלים. עוד לפני מספר חודשים השלימה החברה סבב גיוס של 2 מיליון דולר למטרות מחקר בתחום שילוב הפסיכדליים ברפואה המודרנית ופועלת בשיתוף עם חברת MindMed בפיתוח תרופות בטכנולוגיה ייחודית.

איבוגאין הוא חומר צמחי שמקורו בצמח האיבוגה (Tabernanthe iboga), המשמש כצמח מעורר חזיונות עזים ושאינו ממכר. חוקרים מאמינים כי ביכולתו להיטיב ואף לרפא לחלוטין התמכרות לסמים פסיכואקטיביים, וסמים קשים בפרט.

האתר של MindMed

נפטר במכון הגמילה כשהוא נקי בגיל 29, לאחר שהצליח להחזיק מעמד 17 יום ללא אלכוהול – גופו קרס

אתם חייבים לצפות בדוקומנטרי הזה, סרט חזק שאולי יצליח לסייע לקרובים שלכם, שסובלים מהתמכרות לאלכוהול. רייאן הוא צעיר אמריקאי, עוד לא הגיע לגיל ה- 30, והוא תלוי באלכוהול, אם לא ישתה יתחיל לרעוד, להזות ואז ימות מפרכוסים – ולכן הוא חייב לשתות אותו, אבל האלכוהול הורג אותו – כלומר, הגוף שלו לא מסוגל עם האלכוהול ולא יכול בלי. שתי האופציות יובילו למצב רע – הגוף כלוא. מדובר במקרה קיצוני בעוצמת ההתמכרות.

רייאן פנה למכון גמילה ומשם אתם חייבים לצפות, זה נגמר באופן שלא תיארתם, המקרה של רייאן הציל חיים רבים שצפו בו והצליחו להתמודד עם ההתמכרות בזכות ששיתף את חייו. לבסוף הוא נפטר במכון הגמילה הגוף והמוח קרסו כשהיה נקי מאלכוהול.

האלכוהול חוקי וזמין כמו סוכריות בכל פינה. ברוב המקרים הוא גורם לאגרסיה, אלימות, תאונות דרכים, הרעלת דם, הרס הכבד, תלות ועוד. לאלכוהול אין קשר לטבע, מדובר ברעלן סינטטי, הגוף דוחה אותו.

לדעת לנהל נכון שימוש בתרופה צמחית שהייתה כאן עוד לפנינו

התמכרות יוצרת נזק גופני, כלכלי, נפשי מדובר בהרגל מגונה שיצא משליטה, הפרעה בניהול סדר יום תקין – ללא המרכיב שהגוף הורגל אליו. אך בואו נודה שהבעיה היא האדם עצמו, שצריך לדעת לנהל נכון שימוש בתרופה צמחית או כל חומר / מרכיב אחר שאותו הוא מעוניין לצרוך או חייב לצרוך (בשלב הזה בדרך כלל מתרחשת התערבות חיצונית \”הוא לא צריך לקחת את זה, דבר ראשון – זה לא חוקי / צריך מסמך וכו\”) – וכאן, בהתערבות הזו, טמונה כל בעיית הסמים של החברה והנורמות של התרבות שנכפה עלינו להשתתף בה.

צמח האיבוגה

הרי אם אדם אינו רשאי להחליט ולבחור באיזה מצב תודעתי להימצא (גם אם המצב הזה פוגע בו בעצמו – העיקר שהוא לא פוגע במישהו אחר – ואם הוא פוגע במישהו אחר חס וחלילה כבר קיימים חוקים כדי לטפל בכך), מדובר בפגיעה הכי אנושה שרק אפשר לתאר בחירות האדם, בחופש הפרט, ובעצם בחוק הכי בסיסי שרשום אצלם שם באיזושהו מקום, בקלסר במגירה התחתונה.

האלכוהול הוא רק דוגמה אחת מתוך אינספור התמכרויות אפשריות, ביניהן ישנן גם ביזריות במיוחד כגון התמכרות קיצונית לריח של חומרי ניקוי או פופקורן.

באופן כללי הצמח מבצע את תפקידו ההכרחי כחלק מהטבע. האדם נדבק אליו, בנה עליו חוקים, עקר אותו, התמכר אליו, לכלך עליו, אנשים חולים מתו בגלל חוסר גישה אליו. סיפור עצוב של אנושות חולה שעסוקה בתחרות, הגבלות, שליטה וכסף.

על נושא צמח הקנאביס נרחיב במאמר נפרד בו נחשוף בפניכם את חוויתו היוצאת דופן של גרהם – חוקר ומחבר, שספריו שהפכו לרבי מכר בכל העולם.

הוא היה מכור לצמח הקנאביס מעל 20 שנים ובעקבות מספר סשנים של צריכת איוואסקה בטקסים בדרום אמריקה, בחזיונותיו הוא קיבל אזהרה ואז עוד אזהרה שעליו להפסיק, אחרת… והאייוואסקה הראתה לו את מסלול חייו ומותו ומה יקרה אם לא יפסיק את ההרגל הרע והנצלני. מאותו לילה, שהיה מלא בחזיונות תלת-מימדיים מפליאים – הוא עצר התמכרות של 20 שנה, 16 שעות ביום.

לאחר שגרהם כבר לא עישן 3 שנים, התארח בתוכנית הפופולרית של ג’ו רוגן ב- YouTube עם 11 מיליון עוקבים “Joe Rogan Experience” (אגב, הם חברים טובים). גרהם שוחח על החוויה הזו בראיון שמפורסם ביוטיוב (עם מעל מיליון צפיות), עד שג\’ו רוגן שלף ג\’וינט (מאחורי הקלעים) והזמין את הסופר גרהם לשבת במרפסת. מה קרה הלאה? על כך במאמר נפרד שנפרסם בקרוב.

ועכשיו בחזרה לאיבוגה: שימשה עמים מקומיים במשך אלפי שנים לריפוי ולתקשור עם אבותיהם

האיבוגאין הוא מרכיב פעיל, פסיכואקטיבי אשר מופק משורשיו של צמח האיבוגה, שנמצא במדינת גבון שבחוף מרכז אפריקה, שם נעשה בו שימוש במשך אלפי שנים בעמים המקומיים לתקשור עם אבותיהם וריפוי.

חוקרים בדקו את המרכיב “האיבוגאין” לשימוש בטיפול בהתמכרות לאופיואידים. אך שורש האיבוגאין אינו נטול תופעות לוואי. החברה אשר משתפת פעולה “MindMed” הסבירה כי כיום, איבוגאין ונוריבוגיין (באנגלית: Noribogaine) (זהו חומר פעיל נוסף בשורש הוא נחשב כמעכב החזק ביותר של ספיגה חוזרת של סרוטונין).

החברה נקסטייג’ מגיעה עם רעיון לפתרון “להפחית את המינון הניתן תוך שמירה מבוקרת על הכמות הרצויה של התרופה שתחדור למוח ולא לשאר חלקי הגוף”

כאשר מרכיבים אלו מצמח האיבוגה ניתנים דרך הפה, הם מהווים סיכונים לא מבוטלים בשל השפעותיהם הטרטוגניות בריכוזים גבוהים מידי”. כלומר לא ניתן לחזות את חוזקה של כמוסה שמכילה איבוגאין ונוריבוגיין, שכן, הריכוז הוא משתנה בהתאם לחלקים השונים בשורש. ולכן דרוש פתרון שיאפשר לתת מנת איבוגאין תוך ידיעה ושליטה על כמות המרכיב הפעיל – ואף לנסות למנוע השפעות גופניות לא רצוניות, כדי להנות מהיתרונות.

דריזן הסביר כי \”התרופה במינון גבוה מידי עלולה לגרום להתקפי לב” (אגב, הוא לא מסוכן ללב יותר מתרופות רשמיות שאתם צורכים לעתים קרובות אפילו ללא מרשם).

אבל בנקסטייג\’ מאמינים שאם תפחית את המינון הניתן תוך כדי שמירה על הכמות הרצויה של התרופה שחודרת למוח, בניגוד לשאר חלקי הגוף, כולל הלב, \”זהו כרטיס ההגרלה המנצח\”.

האתגר של כל תרופה המשמשת לטיפול בהפרעה נוירולוגית: לפרוץ את מחסום הדם-מוח כדי ליעל את הטיפול

האתגר של כל תרופה המשמשת לטיפול בהפרעה נוירולוגית או אפילו בסרטן המוח הוא שמחסום הדם-מוח מונע מכ- 95% מהמולקולות הנדרשות לעבור לתוך המוח ולהגן עליו. כדי לעקוף בעיה זו, רוב הטיפולים התרופתיים העדכניים המיועדים למוח ולמערכת העצבים המרכזית ניתנים במינונים גבוהים במיוחד, כך שיגיעו לאן שצריכים להגיע.

החיסרון הוא שכל מה שלא עובר את מחסום דם-המוח “Blood-Brain Barrier” – מתפזר באופן שיטתי בכל הגוף, ולעתים קרובות גורם לתופעות לוואי קשות ולא רצויות.

לשלוט במינון הרכיבים הנדרש, ליצור את ההשפעה הרצויה ולמנוע תופעות גופניות לא רצויות

פלטפורמת ה- BTLS, המורשית מטעם הטכניון-הישראלי לטכנולוגיה עוד מלפני ארבע שנים והתפתחה הרבה מאז, משתמשת בכלי ליפוזומלי בעל קומפלקס מיקוד ייחודי המאפשר חדירה של מחסום דם-מוח באופן סלקטיבי ומבוקר, מה שמאפשר לשלוט במינון הרכיבים הנדרש, ליצור את ההשפעה הרצויה ולמנוע תופעות גופניות לא רצויות.

שימוש בליפוזומים במתן תרופות אינו עניין חדש, הודה דריזן, מראשי החברה. התפיסה הזו ידועה בפרמקולוגיה. אבל נקסטאג ‘צירפה “חץ קטן” של שבע פפטידים של חומצות אמינו-בעצם חלבון קטן מאוד-שהוא חלק מחלבון גדול בהרבה שמקורו במוח ויש לו דרך להעביר באופן פעיל את הקפסולה הליפוזומלית דרך מחסום המוח-דם. ברגע שהקפסולה נמשכת למוח עם “החץ”, היא נבלעת שם ומתחילה להתמוסס, מה שמקל על שחרור החומר הפעיל – של התרופה הצמחית המתבקשת.

“זו באמת הצצה אל התקווה בעולם הפארם”, אמר דראזן.

החברה כבר השלימה עבודות פרה-קליניות רבות הממחישות את היעילות והאוניברסליות של הטכנולוגיה שלה

לפני כחודש היא סיימה את שלב המחקר המכונה בדיקת \”הבטיחות-רעילות\” הראשון שלה עם קנאבידיול וכעת היא מתכננת ניסוי קליני שלב I/II לאספקה ​​ושימוש יעיל ב- CBD בתנאים מסוימים.

“בארה”ב התנועה הפסיכדלית פרצה קדימה ופרחה משמעותית ב- 12 החודשים האחרונים\”, אמר דריזן. “אני חושב שתחום הפסיכדלים בישראל רק מתעורר, ואנחנו (נקסטייג’) החברה הציבורית הראשונה שפרצה לתחום”. ישראל תמיד הייתה בחוד החנית של המחקר והפיתוח ואנו מחויבים להוביל את התעשייה הזו”