צמח ליקוריץ (Glycyrrhiza glabra) מגודל בעיקר בשל שורשיו בעלי הטעם המתוק, שיש להם מגוון רחב של שימושים. הליקוריץ שימש במשך מאות שנים ברפואה המסורתית לטיפול במגוון מחלות, כולל שיעול, כאבי גרון, בעיות עיכול, דלקות בדרכי הנשימה ועוד.

מלבד יתרונות אלו, לשורש הליקוריץ (המכונה גם “שוש סיני“) היסטוריה ארוכה של שימוש ברפואה המסורתית, שכן מאמינים שיש לו תכונות אנטי-דלקתיות, אנטי-ויראליות ואנטי-אלרגניות. לשורש שימושים שונים, בין השאר:

  1. כחומר טעם טבעי: לשורש הליקוריץ יש טעם מתוק והוא נפוץ כחומר טעם בסוכריות, ממתקים ומזונות שונים אחרים.
  2. ברפואה המסורתית: הליקוריץ שימש במשך מאות שנים ברפואה המסורתית לטיפול במגוון מחלות, כולל שיעול, כאבי גרון, בעיות עיכול, דלקות בדרכי הנשימה ועוד.
  3. קוסמטיקה וטיפוח: תמצית הליקוריץ משמשת לעתים קרובות במוצרי קוסמטיקה ומוצרי טיפוח בשל תכונותיו הפוטנציאליות להרגעה והבהרת העור.
  4. מוצרי טבק: שורש ליקוריץ משמש בייצור מוצרי טבק, כגון טבק לעיסה והרחה.
  5. חליטה: שורש ליקוריץ משמש לפעמים בבישול, במיוחד בייצור של סוגים מסוימים של בירה.

מקור שורש הליקוריץ

למעשה, המילה “ליקוריץ” מגיעה מהמילה היוונית “glycyrrhiza”, שפירושה “שורש מתוק”. צמח הליקוריץ (Glycyrrhiza glabra) הוא עשב רב שנתי הנפוץ לגידול בשל שורשיו המתוקים. הוא שייך למשפחת הצמחים Fabaceae (משפחת הקִטְנִיּוֹת). לצמח הליקוריץ היסטוריה ארוכה ועשירה של שימוש. מאמינים שמקורו בדרום אירופה ובאסיה, שם הוא מעובד במשך אלפי שנים.

שימוש בליקוריץ בימי קדם

לשורש צמח הליקוריץ יש גם היסטוריה ארוכה של שימוש ברפואה המסורתית, שכן מאמינים שיש לו תכונות אנטי-דלקתיות, אנטי-ויראליות ואנטי-אלרגניות.

המצרים הקדמונים השתמשו בשורש ליקוריץ כתרופה לשיעול ובעיות נשימה אחרות, בעוד שהיוונים והרומאים הקדמונים השתמשו בו כדי להרגיע מחלות קיבה ולטעום יין. ברפואה הסינית נעשה שימוש בשורש הליקוריץ בשל סגולותיו הרפואיות כבר למעלה מ-4,000 שנה.

לאורך ההיסטוריה, ליקריץ הוערך מאוד בשל טעמו המתוק, והוא שימש לטעמים של סוכריות, ממתקים ומאכלים אחרים.  במהלך ימי הביניים, שורש ליקוריץ הפך למצרך סחר חשוב, והוא זכה להערכה רבה בשל סגולותיו הרפואיות. הוא שימש לטיפול במגוון רחב של מחלות, כולל שיעול, כאבי גרון ובעיות עיכול.

הליקוריץ ברפואה הסינית המסורתית (TCM)

ליקוריץ נמצא בשימוש ברפואה סינית מסורתית (TCM) כבר למעלה מ-4,000 שנה. הוא ידוע בשם “gan cao” בסינית ומאמינים שהוא בעל סגולות רפואיות רבות.

ב-TCM, שורש הליקוריץ נחשב לבעל אופי מתוק וניטראלי ומשמש להרמוניה בין פעולותיהם של צמחי מרפא אחרים בפורמולה. הוא משמש לעתים קרובות בשילוב עם צמחי מרפא אחרים לטיפול במגוון רחב של מחלות, כולל דלקות בדרכי הנשימה, בעיות עיכול, כאבי גרון ועוד.

שורש ליקוריץ’

מאמינים שיש לליקוריץ מספר יתרונות בריאותיים ב- TCM, כולל:

  1. שיפור אנרגיית הצ’י: ההערכה היא כי ליקוריץ עוזר להגביר את רמות האנרגיה ולשפר את החיוניות הכללית.
  2. הרמוניזציה של הקיבה: שוש משמש לעתים קרובות כדי להרגיע בעיות עיכול, כגון כיבי קיבה, נפיחות ועצירות.
  3. לחות הריאות: מאמינים כי לליקוריץ יש תכונות מכייחות, מה שהופך אותו למועיל בטיפול בשיעול, ברונכיטיס ומצבי נשימה אחרים.
  4. הסדרת איזון הגוף: מאמינים כי ליקוריץ עוזר לאזן את האנרגיה של הגוף ולקדם בריאות ורווחה כללית.

שורש ליקוריץ'

ב-TCM, ליקוריץ משמש במגוון צורות, כולל תה, מרתחים ופורמולות צמחים. הוא נחשב לצמח מרפא בטוח ויעיל בשימוש מתאים ובמתון. עם זאת, כמו בכל תרופה צמחית, תמיד עדיף להתייעץ עם מטפל מורשה ב-TCM לפני השימוש בשוש למטרות רפואיות.

כיום, הליקוריץ עדיין נמצא בשימוש נרחב ברפואה המסורתית, הוא משמש גם בייצור מוצרי טבק, כגון טבק לעיסה והרחה.

תיאור וגידול הליקוריץ

צמח הליקוריץ גדל בדרך כלל לגובה של 1-1.5 מטר ויש לו עלים מורכבים, המורכבים מ-9-17 עלונים. העלים ירוקים וחלקים, והצמח מייצר פרחים קטנים וסגולים חיוורים בתחילת הקיץ. שורש הצמח עצי ואורכו יכול להגיע עד מטר אחד. צמח הליקוריץ דורש שמש מלאה עד צל חלקי ואדמה שמנקזת היטב. זהו צמח עמיד שיכול לסבול מגוון תנאי גידול, כולל בצורת וטמפרטורות גבוהות. הוא מופץ גם על ידי זרע או על ידי ייחורי שורשים.

מסכמים על הליקוריץ

בסך הכל, צמח הליקוריץ הוא צמח רב תכליתי עם מגוון רחב של שימושים, קולינריים ומרפאים כאחד. ליקוריץ שימש במשך מאות שנים בשל היתרונות הבריאותיים הפוטנציאליים שלו, כולל הרגעת כאבי גרון, תכונות אנטי דלקתיות, בריאות מערכת העיכול, איזון הורמונלי, בריאות העור, בריאות דרכי הנשימה ותמיכה חיסונית כולל תכונות אנטי-אלרגיות.

עם זאת, חשוב לציין שיש לצרוך ליקריץ במתינות, שכן צריכה מופרזת עלולה להיות בעלת השפעות שליליות על הבריאות, במיוחד עבור אלו עם לחץ דם גבוה או מחלת כליות. ליקוריץ נמצא בשימוש גם ברפואה הסינית המסורתית כבר למעלה מ-4,000 שנים, ומאמינים שיש לו תכונות רפואיות רבות, כולל שיפור הצ’י, הרמוניה של הקיבה, לחות הריאות וויסות איזון הגוף.