חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

פטריית רעמת האריה

שם מדעי: Hericium erinaceus

Lion's mane

פטריית רעמת האריה היא סוג של פטריית מאכל הגדלה על עצים ביערות ממוזגים וסובטרופיים. היא ידועה במראה הפרוע שלה הדומה לרעמת אריה וביתרונותיה הבריאותיים השונים לרבות שיפור תפקוד המוח והעצב.

חלק מהיתרונות של פטריות רעמת אריה כוללים:

 1. תמיכה במוח ובעצב: פטריות רעמת האריה מכילות תרכובות, כגון הרציסטין (Hericystin) ואריניצין (Erinacine), שעשויות לתמוך בבריאות המוח והעצבים. כמה מחקרים מצביעים על כך שצריכת רעמת אריה עשויה לשפר את התפקוד הקוגניטיבי והזיכרון.
 2. השפעות אנטי דלקתיות: פטריות רעמת האריה מכילות תרכובות בעלות תכונות אנטי דלקתיות, שעשויות לסייע בהפחתת הדלקת בגוף.
 3. תמיכה חיסונית: פטריות רעמת האריה מכילות פוליסכרידים, כמו בטא-גלוקנים, שיכולים לתמוך במערכת החיסון.
 4. בריאות לב וכלי דם: כמה מחקרים מצביעים על כך שלפטריות רעמת אריות עשויות להיות יתרונות פוטנציאליים לבריאות הלב, כולל הפחתת לחץ דם ורמות כולסטרול.
 5. משפרת את הזיכרון והריכוז
 6. עשויה לעזור עם דיכאון וחרדה
 7. מציגה פוטנציאל לתכונות אנטי-סרטניות.

חשוב לציין כי יש צורך במחקר נוסף כדי להבין היטב את היתרונות הבריאותיים הפוטנציאליים של פטריות רעמת אריה, וכי יתרונות אלו עשויים להשתנות בהתאם להכנה הספציפית ולגודל המנה. כמו בכל תוספי התזונה, תמיד כדאי להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני השימוש בפטריות רעמת האריה.

מידע על פטריית רעמת האריה

יתרונות, מנגנון פעולה, מרכיבים פעילים, תכולת ויטמינים ומינרלים

פטריית רעמת אריה (Hericium erinaceus) היא סוג של פטריית מאכל שמקורה בצפון אמריקה, אירופה ואסיה. היא שימשה במשך מאות שנים ברפואה הסינית המסורתית בשל היתרונות הבריאותיים הפוטנציאליים שלה. הנה כמה מהיתרונות הפוטנציאליים הקשורים לפטריית רעמת אריה:

 1. תפקוד קוגניטיבי משופר: פטריית רעמת האריה מכילה תרכובות שעשויות לעזור לעורר את הצמיחה והשיקום של תאי עצב במוח. מה שיכול להוביל לתפקוד קוגניטיבי משופר, כגון זיכרון ולמידה טובים יותר.
 2. תכונות אנטי דלקתיות: פטריית רעמת האריה מכילה תרכובות שהוכחו כבעלי השפעות אנטי דלקתיות. דלקת קשורה למחלות כרוניות רבות, ולכן הפחתת הדלקת יכולה להועיל לבריאות הכללית.
 3. תמיכה במערכת החיסון: פטריית רעמת האריה מכילה פוליסכרידים, שהם פחמימות מורכבות שעשויות לסייע בגירוי המערכת החיסונית ובהגברת ייצור תאי החיסון.
 4. עיכול משופר: פטריית רעמת האריה שימשה באופן מסורתי לטיפול בהפרעות עיכול, כגון כיבי קיבה ודלקת קיבה. זה עשוי לעזור לשפר את העיכול על ידי הפחתת דלקת במערכת העיכול.
 5. השפעות אנטי-סרטניות פוטנציאליות: פטריית רעמת האריה מכילה תרכובות שהוכחו כבעלי השפעות אנטי-סרטניות במחקרים במבחנה ובבעלי חיים. עם זאת, יש צורך במחקר נוסף כדי לקבוע אם ההשפעות הללו קיימות בבני אדם.

חשוב לציין שבעוד שפטריית רעמת אריה עשויה להציע יתרונות בריאותיים פוטנציאליים, אין להשתמש בה כתחליף לטיפול רפואי. כמו בכל תוסף או תרופה צמחית, עדיף לדבר עם הרופא שלך לפני שתוסיף אותה לשגרה שלך, במיוחד אם יש לך מצב בריאותי.

מאמינים כי פטריית רעמת האריה מכילה מספר תרכובות פעילות התורמות ליתרונות הבריאותיים שלה, כולל:

 1. פוליסכרידים: פחמימות מורכבות המשפרות את תפקוד מערכת החיסון.
 2. Hericystin: תרכובת בעלת תכונות נוגדות חמצון ואנטי דלקתיות חזקות.
 3. ארגותיוניאין (Ergothioneine): נוגד חמצון המסייע בהגנה על התאים מפני נזק.
 4. בטא גלוקנים: סיבים מסיסים המשפרים את תפקוד מערכת החיסון ועוזרים בוויסות רמות הסוכר בדם.
 5. ארגוסטרול: סוג של סטרול צמחי המומר לוויטמין D בחשיפה לאור השמש.

חשוב לציין כי החומרים הפעילים הספציפיים וריכוזיהם יכולים להשתנות בהתאם לתנאי הגידול של פטריית רעמת האריה, תהליך המיצוי וגורמים נוספים. דרוש מחקר נוסף כדי להבין היטב את ההשפעות הבריאותיות של צריכת פטריית רעמת האריה והתרכובות הפעילות שלה.

ידוע כי פטריות רעמת האריה מהוות מקור טוב למספר מינרלים. להלן חלק מתכולת המינרלים של פטריות רעמת האריה ל-100 גרם:

אשלגן: 520 מ”ג
זרחן: 160 מ”ג
מגנזיום: 22 מ”ג
סידן: 3 מ”ג
ברזל: 0.7 מ”ג
אבץ: 0.7 מ”ג
נחושת: 0.3 מ”ג
מנגן: 0.1 מ”ג
סלניום: 0.2 מיקרוגרם

חשוב לציין שתכולת המינרלים המדויקת של פטריות רעמת האריה יכולה להשתנות בהתאם למספר גורמים, כולל האזור בו גדלות הפטריות, כמו גם אופן ההכנה. בנוסף, מוצרי פטריות הרעמה של אריה מיוצרים לרוב על ידי מיצוי החומרים הפעילים, ותהליכי מיצוי אלו יכולים להשפיע גם על תכולת המינרלים של המוצר הסופי.

פטריות רעמת האריה אינן ידועות כמקור משמעותי לויטמינים, אך הן מכילות כמה כמויות קטנות של ויטמינים מסוימים. להלן חלק מתכולת הוויטמין של פטריות רעמת האריה ל-100 גרם:

ויטמין B1 (תיאמין): 0.1 מ”ג
ויטמין B2 (ריבופלבין): 0.5 מ”ג
ויטמין B3 (ניאצין): 4.4 מ”ג
ויטמין B5 (חומצה פנטותנית): 1.5 מ”ג
ויטמין B6 (פירידוקסין): 0.5 מ”ג

חשוב לציין שתכולת הוויטמין של פטריות רעמת האריה נמוכה יחסית לתכולת המינרלים שלהן. בנוסף, תכולת הוויטמין המדויקת יכולה להשתנות בהתאם לגורמים כגון האזור שבו גדלות הפטריות, כמו גם שיטת ההכנה.

מנגנון הפעולה של פטריית רעמת האריה

פירוט ההשפעות הפיזיולוגיות ומנגנון הפעולה במוח.

להלן רשימה של מנגנוני פעולה פוטנציאליים הקשורים לפטריית רעמת האריה (Hericium erinaceus):

 1. גירוי של גורם גדילת עצבים (NGF): פטריית רעמת האריה מכילה תרכובות ביו-אקטיביות, כגון hericenones ו- erinacines, שנמצאו כמעוררות ייצור של גורם גדילה עצבי (NGF). NGF הוא חלבון הממלא תפקיד מכריע בצמיחה, תחזוקה והישרדות של נוירונים. על ידי קידום ייצור NGF, פטריית רעמת האריה עשויה לתמוך בצמיחה והתחדשות של נוירונים במוח.
 2. השפעות הגנה על עצבים: פטריית רעמת האריה מציגה תכונות הגנה על עצבים. הוכח שהיא מסייעת בהגנה על נוירונים מלחץ חמצוני ומפחיתה דלקת עצבית, שתיהן מעורבות במחלות ניווניות. על ידי הגנה על נוירונים מנזק, לפטריית רעמת האריה עשויה להיות השפעה מונעת או טיפולית נגד מצבים כמו מחלת אלצהיימר ומחלת פרקינסון.
 3. מיאלינציה מוגברת (Enhanced myelination): מיאלינציה מתייחסת לתהליך של יצירת מעטפת מגן סביב סיבי עצב, המשפרת את העברת האות בין נוירונים. פטריית רעמת האריה תומכת בייצור האוליגודנדרוציטים, התאים האחראים למיאלינציה במערכת העצבים המרכזית. על ידי קידום המיאלינציה, פטריית רעמת האריה עשויה לתרום לשיפור התקשורת הנוירונית ולתפקוד הכולל של המוח.
 4. פעילות אנטי דלקתית: דלקת כרונית קשורה להפרעות נוירולוגיות (מוחיות) שונות. לפטריית רעמת האריה יש תכונות אנטי דלקתיות, אשר עשויות לסייע בהפחתת דלקת עצבית. על ידי עיכוב ייצור של ציטוקינים פרו-דלקתיים ומווסת תגובות חיסוניות במוח, מה שעשוי לתרום לסביבה מוחית בריאה יותר.
 5. השפעות נוגדות חמצון: פטריית רעמת האריה מכילה נוגדי חמצון שיכולים לעזור לנטרל רדיקלים חופשיים מזיקים ולהפחית מתח חמצוני במוח. פעילות נוגדת חמצון זו עשויה להגן על נוירונים מנזק חמצוני ולתרום לבריאות הכללית של המוח.
 6. שיפור קוגניטיבי: פטריית רעמת האריה נחקרה על השפעותיה הפוטנציאליות המשפרות את הקוגניטיביות. מחקרים מסוימים מצביעים על כך שתוספת של פטריות רעמת אריה עשויה לשפר את הזיכרון, המיקוד והתפקוד הקוגניטיבי, אולי באמצעות יכולתו לתמוך בצמיחה נוירונית, להגן מפני ניוון עצבי ולהגביר את הנוירופלסטיות.

יש צורך במחקר נוסף כדי להבין היטב את מנגנוני הפעולה שלה במוח ואת יעילותה בטיפול במצבים נוירולוגיים ספציפיים. מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני השימוש בפטריית רעמת אריה או כל תוסף אחר למטרות בריאות נוירולוגית או למטרות טיפוליות אחרות.

להלן רשימה של מנגנוני פעולה פוטנציאליים של פטריית רעמת האריה (Hericium erinaceus) במוח:

 1. שיפור נוירופלסטיות (Neuroplasticity): נוירופלסטיות מתייחסת ליכולת של המוח להסתגל ולארגן מחדש את המבנה והקשרים שלו בתגובה ללמידה, חוויות ושינויים בסביבה. הוכח כי פטריית רעמת האריה תומכת בנוירופלסטיות, אשר עשויה להוביל לשיפור תפקוד קוגניטיבי, יצירת זיכרון ויכולת למידה.
 2. קידום פלסטיות סינפטית: פלסטיות סינפטית היא היכולת של סינפסות (חיבורים בין נוירונים) להתחזק או להחליש בתגובה לפעילות נוירונית. פטריית רעמת האריה הודגמה כבעלת יכולת לשפר את הפלסטיות הסינפטית, אשר עשויה לתרום לשיפור התקשורת בין נוירונים ויצירת נתיבים עצביים חדשים.
 3. השפעות אנטי דלקתיות: דלקת כרונית במוח יכולה לתרום להתפתחות ולהתקדמות של מחלות ניווניות. פטריית רעמת האריה מציגה תכונות אנטי דלקתיות ויכולה לסייע בהפחתת דלקת עצבית על ידי עיכוב ייצור ציטוקינים פרו דלקתיים והפחתת הפעלת מסלולים דלקתיים. פעילות אנטי דלקתית זו עשויה לתרום להגנה על תאי המוח ולמניעת ניוון עצבי.
 4. פעילות נוגדת חמצון: פטריית רעמת האריה מכילה נוגדי חמצון, כגון תרכובות פנוליות, המסייעות בנטרול רדיקלים חופשיים מזיקים והפחתת מתח חמצוני במוח. על ידי הפחתת מתח חמצוני, פטריית רעמת האריה עשויה להגן על נוירונים מנזק ולתרום לבריאות המוח הכללית.
 5. מיאלינציה משופרת: המיאלין הוא מעטפת מגן המקיפה את סיבי העצב ומאפשרת העברה יעילה של דחפים עצביים. פטריית רעמת האריה הוצעה לתמוך בייצור האוליגודנדרוציטים, התאים האחראים למיאלינציה במערכת העצבים המרכזית. מיאלינציה מוגברת עשויה לתרום לשיפור התקשורת העצבית ולתפקוד המוח הכולל.
 6. ויסות מצב הרוח: פטריית רעמת האריה נחקרה על השפעותיה נוגדות הדיכאון והחרדה הפוטנציאליות. היא עשויה להשפיע על מערכות נוירוטרנסמיטורים במוח, כגון סרוטונין ודופמין, הממלאים תפקיד בוויסות מצב הרוח. על ידי וויסות של נוירוטרנסמיטורים אלה, לפטריית רעמת האריה עשויה להיות השפעה חיובית על מצב הרוח והרווחה הרגשית.

חשוב לציין שבעוד שפטריית רעמת האריה מראה הבטחה במחקרים פרה-קליניים ובכמה מחקרים קליניים, יש צורך במחקר נוסף כדי להבין היטב את מנגנוני הפעולה שלה במוח ואת יעילותה בטיפול במצבים נוירולוגיים ספציפיים. מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני השימוש בפטריית רעמת אריה או כל תוסף אחר למטרות בריאות נוירולוגית או למטרות טיפוליות אחרות.

תזמון ומינון מקובל של פטריית רעמת האריה

פירוט על התזמון והמינונים השונים של פטריית המרפא.

העיתוי של צריכת פטריית רעמת האריה (Hericium erinaceus) עשוי להשתנות בהתאם להעדפות האישיות ולמטרות הבריאות. להלן מספר המלצות נפוצות:

 • בוקר: יש אנשים שמעדיפים לקחת את פטריית רעמת האריה בבוקר כדי להפיק תועלת מהשפעותיה הפוטנציאליות המשפרות את הקוגניטיביות וממריצות לאורך היום. זה יכול לעזור לקדם בהירות מחשבתית, מיקוד ופרודוקטיביות.
 • לפני משימות מנטליות: פטריית רעמת האריה קשורה לעיתים קרובות ליתרונות קוגניטיביים, כולל שיפור בזיכרון ובריכוז. נטילתה לפני עיסוק במשימות תובעניות נפשית, כגון לימודים או פרויקטים בעבודה, עשויה לסייע בתמיכה בתפקוד הקוגניטיבי ובביצועים.
 • ערב: פטריית רעמת האריה ידועה גם בהשפעותיה המרגיעות ומשפרות את השינה הפוטנציאליות. נטילתה בערב, במיוחד לפני השינה, עשויה לעזור לקדם הרפיה ולתמוך בשינה נינוחה. חלק מהאנשים מוצאים את זה מועיל לניהול מתח ושיפור איכות השינה.
 • עם הארוחות: ניתן לקחת פטריית רעמת אריה עם הארוחות כדי לשפר את ספיגתה. נטילת זה לצד אוכל יכולה גם לעזור למזער כל אי נוחות פוטנציאלית במערכת העיכול שחלק מהאנשים עלולים לחוות כאשר נוטלים אותו על בטן ריקה.

כפי שהומלץ על ידי איש מקצוע בתחום הבריאות: אם אתה משתמש בפטריית רעמת האריות למטרות בריאותיות ספציפיות או תחת הדרכה של איש מקצוע בתחום הבריאות, חשוב לעקוב אחר הוראות התזמון המומלצות. הם יכולים לספק ייעוץ מותאם אישית בהתאם לצרכים האישיים שלך ולמצבים הבריאותיים שלך.

ראוי לציין שההשפעות והתזמון האופטימלי של פטריית רעמת האריה יכולים להשתנות בין אנשים. בנוסף, יתכן שיידרש זמן עד להבחין ביתרונותיה, מכיוון שיכולות להיות לה השפעות מצטברות לאורך זמן. כמו בכל תוסף, מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני שמתחילים או משנים את משטר פטריות רעמת האריה, במיוחד אם יש לך מצב בריאותי בסיסי או נוטל תרופות.

המינון המומלץ של פטריית רעמת האריה (Hericium erinaceus) יכול להשתנות בהתאם לגורמים כמו צורת הפטרייה, ריכוז המוצר וגורמים בודדים. חשוב לציין שאין מינון סטנדרטי עבור פטריית רעמת האריה, מכיוון שהמחקר עדיין נמשך והתגובות האישיות עשויות להשתנות. עם זאת, הנה כמה הנחיות כלליות למינון:

 • פטריות מיובשות: אם אתה משתמש בפטריית רעמת אריה מיובשת, טווח המינון הנפוץ הוא 1 עד 3 גרם ליום. ניתן לחלק את זה למנות מרובות במהלך היום. מומלץ להתחיל במינון נמוך יותר ולהעלות אותו בהדרגה לפי הסבילות.
 • תמציות ואבקות: פטריית רעמת האריה זמינה לרוב בצורה של תמציות, אבקות או כמוסות. המינון המומלץ למוצרים אלו יכול להשתנות בהתאם לריכוז התרכובות הפעילות. בדרך כלל, טווח מינון של 500 עד 3,000 מיליגרם ליום מוצע. שוב, מומלץ להתחיל במינון נמוך יותר ולהעלות אותו בהדרגה על סמך התגובה והסבילות שלך.
 • תמיסות ותמציות נוזליות: אם אתה משתמש בפטריית רעמת אריה בצורת טינקטורה או תמצית נוזלית, המינון המומלץ יכול להשתנות. עדיף לעקוב אחר ההוראות שסופקו על ידי היצרן או להתייעץ עם איש מקצוע רפואי לקבלת המלצות מינון מותאמות אישית.

חשוב לזכור שתגובות בודדות לפטריית רעמת האריה עשויות להשתנות, וייתכן שייקח זמן עד שתבחינו ביתרונות הפוטנציאליים שלה. אם יש לך מצב בריאותי או נוטל תרופות, תמיד עדיף להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני שמתחילים שימוש בתוסף חדש. הם יכולים לספק ייעוץ מותאם אישית בהתאם לצרכים ולנסיבות הספציפיים שלך.

תזמון ומינון פטריית רעמת האריה

רכישת פטריית רעמת האריה

מבצעים למימוש

מגיעים לכם קופונים למימוש ב- iHerb

קוד קופון

FPJ342

העתיקו והדביקו במעמד הרכישה ב- iHerb

שיתוף פטריית רעמת האריה

ניווט פטריות מרפא

פטריות דומות לפטריית רעמת האריה

חוות דעת על פטריית רעמת האריה

להגיב

 • דירוג

יתרונות

+
הוסיפו שדה

חסרונות

+
הוסיפו שדה

המידע המופיע לעיל איננו נועד להוות המלצה או תחליף לטיפול רפואי מקצועי מוסמך. יש לקרוא את המידע במלואו בויקיפדיה בלחיצה על “קראו עוד” ולוודא תופעות לוואי. כל שימוש במידע המופיע באתר הוא על אחריות הקורא בלבד. במידה והינך נוטל/ת תרופות או מתמודד/ת עם מצב רפואי כלשהו עלייך להתייעץ עם גורם רפואי מוסמך לפני נטילת תוספי תזונה.

תוכן זה אינו מספק ייעוץ רפואי הוא מיועד למטרות אינפורמטיביות בלבד. הוא אינו מהווה תחליף לייעוץ, אבחון או טיפול רפואי מקצועי. לעולם אל תוותרו על ייעוץ רפואי מקצועי בגלל משהו שקראתם באתר.השימוש במידע המופיע בבלוג הוא על אחריות הקורא בלבד.

הצטרפו לניוזלטר

אל תפספסו עדכונים בלעדיים במייל

ניוזלטר עם תוכן בלעדי בנושא פטריות מרפא

Scroll to Top

האתר משתמש ב- Cookies כדי לשפר את חווית הגלישה שלך. יש לקרוא ולאשר את תנאי השימוש וכתב הויתור.

הע”י לחיצה על “אני מסכים” אתם מאשרים כי קראתם ואתם מסכימים לתנאי השימוש וכתב הויתור. המשך הגלישה באתר והשימוש בעוגיות מהווה את הסכמתכם. אם אינכם קראתם ואינכם מאשרים את תנאי השימוש וכתב הויתור עליכם לצאת מן האתר.

ברוכים הבאים

myHerb Newsletter

אנו ממליצים לכם להצטרף לניוזלטר שלנו, לקבלת עדכונים חמים ובלעדיים היישר לתיבת האימייל שלכם.

*אנחנו מתנגדים לספאם.
*באפשרותכם לבטל את ההרשמה בכל עת.