פטריית ריישי

שם מדעי: Ganoderma lucidum

Reishi

פטריית ריישי, הידועה גם בשם Ganoderma lucidum או פטריית Lingzhi, היא סוג של פטרייה שנמצאת בשימוש ברפואה הסינית המסורתית במשך אלפי שנים. היא ידועה בסגולותיה הרפואיות ונחשבת ל”מלכת הפטריות”. פטריות ריישי בעלות מרקם קשיח ועצי ומראה מבריק. ניתן ליישם אותן בצורות שונות כגון פטריות שלמות, אבקה, כמוסות או תמצית. הן משמשות בדרך כלל כתוסף לשיפור הבריאות והרווחה.

מאמינים כי לפטריית ריישי יש מגוון יתרונות בריאותיים פוטנציאליים. כמה מהיתרונות העיקריים ביותר כוללים:

 1. תמיכה במערכת החיסון: ריישי עשירה בנוגדי חמצון, שיכולים לסייע בחיזוק המערכת החיסונית ולהגן על התאים מפני נזקים הנגרמים מרדיקלים חופשיים.
 2. תכונות אנטי דלקתיות: ריישי מכילה תרכובות שעשויות לסייע בהפחתת הדלקת בגוף.
 3. תכונות אנטי-סרטניות: לריישי עשויה להיות תכונות אנטי-סרטניות והיא נחקרה על יכולתה לעכב את הצמיחה של סוגים מסוימים של תאים סרטניים.
 4. בריאות לב וכלי דם: ריישי עשוי לסייע בהורדת כולסטרול ולחץ דם, ומפחית את הסיכון למחלות לב.
 5. הפחתת מתח וחרדה: לריישי עשויה להיות השפעה מרגיעה ועשויה לסייע בהפחתת תסמיני מתח וחרדה.
 6. אנטי אייג’ינג: ריישי עשויה לסייע בהגנה מפני נזקים הנגרמים מקרני UV וגורמי לחץ סביבתיים אחרים, מה שהופך אותה לסוכן אנטי אייג’ינג פוטנציאלי.

חשוב לציין כי יש צורך במחקר נוסף כדי לאשר את היתרונות הבריאותיים הפוטנציאליים של פטריית ריישי, ואין להשתמש בריישי כתחליף לטיפולים רפואיים מסורתיים. תמיד עדיף להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני הוספת תוסף חדש לשגרה שלך.

מידע על פטריית ריישי

יתרונות, מנגנון פעולה, מרכיבים פעילים, תכולת ויטמינים ומינרלים

מאמינים כי לפטריית ריישי יש מגוון יתרונות בריאותיים פוטנציאליים. כמה מהיתרונות העיקריים ביותר כוללים:

 1. תמיכה במערכת החיסון: ריישי עשירה בנוגדי חמצון, שיכולים לסייע בחיזוק המערכת החיסונית ולהגן על התאים מפני נזקים הנגרמים מרדיקלים חופשיים.
 2. תכונות אנטי דלקתיות: ריישי מכילה תרכובות שעשויות לסייע בהפחתת הדלקת בגוף.
 3. תכונות אנטי-סרטניות: לריישי עשויה להיות תכונות אנטי-סרטניות והיא נחקרה על יכולתה לעכב את הצמיחה של סוגים מסוימים של תאים סרטניים.
 4. בריאות לב וכלי דם: ריישי עשויה לסייע בהורדת כולסטרול ולחץ דם, ומפחית את הסיכון למחלות לב.
 5. הפחתת מתח וחרדה: לריישי עשויה להיות השפעה מרגיעה ועשויה לסייע בהפחתת תסמיני מתח וחרדה.
 6. אנטי אייג’ינג: ריישי עשויה לסייע בהגנה מפני נזקים הנגרמים מקרני UV וגורמי לחץ סביבתיים אחרים, מה שהופך אותה לסוכן אנטי אייג’ינג פוטנציאלי.

חשוב לציין כי יש צורך במחקר נוסף כדי לאשר את היתרונות הבריאותיים הפוטנציאליים של פטריית ריישי, ואין להשתמש בריישי כתחליף לטיפולים רפואיים מסורתיים. תמיד עדיף להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני הוספת תוסף חדש לשגרה שלך.

מאמינים כי פטריית ריישי מכילה מספר תרכובות פעילות התורמות ליתרונות הבריאותיים שלה, כולל:

 1. פוליסכרידים: פחמימות מורכבות המשפרות את תפקוד מערכת החיסון.
 2. טריטרפנואידים: תרכובות המציגות השפעות אנטי דלקתיות ואנטי סרטניות.
 3. בטא גלוקנים: סיבים מסיסים המשפרים את תפקוד מערכת החיסון ועוזרים בוויסות רמות הסוכר בדם.
 4. חומצות גנודריות (Ganoderic acids): תרכובות בעלות תכונות נוגדות חמצון ואנטי דלקתיות חזקות.
 5. ארגוסטרול: סוג של סטרול צמחי המומר לוויטמין D בחשיפה לאור השמש.

חשוב לציין כי החומרים הפעילים הספציפיים וריכוזיהם יכולים להשתנות בהתאם לתנאי הגידול של פטריית הרישי, תהליך המיצוי וגורמים נוספים. דרוש מחקר נוסף כדי להבין היטב את ההשפעות הבריאותיות של צריכת פטריות ריישי והתרכובות הפעילות שלה.

פטריות ריישי ידועות כמקור טוב למספר מינרלים. להלן חלק מתכולת המינרלים של פטריות ריישי ל-100 גרם:

אשלגן: 1,270 מ”ג
זרחן: 130 מ”ג
מגנזיום: 23 מ”ג
סידן: 3 מ”ג
ברזל: 1.2 מ”ג
אבץ: 1.1 מ”ג
נחושת: 0.3 מ”ג
מנגן: 0.1 מ”ג
סלניום: 12.6 מיקרוגרם

חשוב לציין שתכולת המינרלים המדויקת של פטריות ריישי יכולה להשתנות בהתאם למספר גורמים, לרבות האזור בו גדלות הפטריות וכן אופן ההכנה. בנוסף, מוצרי פטריות ריישי מיוצרים לרוב על ידי מיצוי החומרים הפעילים, ותהליכי מיצוי אלו יכולים להשפיע גם על תכולת המינרלים של המוצר הסופי.

פטריות ריישי אינן ידועות כמקור משמעותי לויטמינים, אך הן מכילות כמה כמויות קטנות של ויטמינים מסוימים. להלן חלק מתכולת הוויטמין של פטריות ריישי ל-100 גרם:

ויטמין B2 (ריבופלבין): 0.1 מ”ג
ויטמין B3 (ניאצין): 5.5 מ”ג
ויטמין B5 (חומצה פנטותנית): 1.0 מ”ג
ויטמין B6 (פירידוקסין): 0.1 מ”ג

חשוב לציין שתכולת הוויטמינים של פטריות ריישי נמוכה יחסית לתכולת המינרלים שלהן. בנוסף, תכולת הוויטמין המדויקת יכולה להשתנות בהתאם לגורמים כגון האזור שבו גדלות הפטריות, כמו גם שיטת ההכנה.

מנגנון הפעולה של פטריית ריישי

פירוט ההשפעות הפיזיולוגיות ומנגנון הפעולה במוח.

בעוד מנגנוני הפעולה המדויקים של פטריות ריישי עדיין נחקרים, הוצעו כמה מנגנוני מפתח. להלן רשימה של כמה מהמנגנונים הקשורים לפטריות ריישי:

 1. וויסות חיסוני: הוכח כי פטריות ריישי מווסתות את מערכת החיסון, ומגבירות את פעילותה. היא עשויה לעורר את הייצור של תאי חיסון כגון תאי הורגים טבעיים, תאי T ומקרופאגים, ובכך לתמוך בתפקוד החיסוני ועלול לסייע בהגנה מפני זיהומים ומחלות.
 2. השפעות אנטי דלקתיות: פטריות ריישי מכילות תרכובות ביו-אקטיביות, לרבות טריטרפנים ופוליסכרידים, אשר הוכיחו תכונות אנטי דלקתיות. תרכובות אלו עשויות לסייע בהפחתת הדלקת בגוף על ידי עיכוב ייצור ציטוקינים ומתווכים פרו-דלקתיים.
 3. פעילות נוגדת חמצון: פטריות ריישי עשירות בנוגדי חמצון, כמו טריטרפנים ופנולים. נוגדי חמצון אלו יכולים לסלק רדיקלים חופשיים ולסייע בהפחתת מתח חמצוני בגוף, להגן על התאים מפני נזק ואפשר לתמוך בבריאות הכללית.
 4. תכונות אדפטוגניות: פטריות ריישי מסווגות כאדפטוגניות, מה שאומר שהן עשויות לעזור לגוף להסתגל לגורמי לחץ ולשמור על הומאוסטזיס (מַצַּב של אִזּוּן). הם עשויים לתמוך בבלוטות יותרת הכליה, לווסת את רמות הורמוני הלחץ ולשפר את העמידות בפני מתח.
 5. הגנה על הכבד: נמצא כי לפטריות ריישי השפעות מגינות על הכבד, התומכות בבריאות הכבד ובתפקודו. הן עשויות לסייע בהגנה על הכבד מנזק שנגרם על ידי רעלים ולחץ חמצוני, לקדם ניקוי רעלים מן הכבד ולשמור על בריאות הכבד הכללית.
 6. פוטנציאל אנטי-סרטני: כמה מחקרים העלו כי פטריות ריישי עשויות להיות בעלות תכונות אנטי-סרטניות. התרכובות הביו-אקטיביות בפטריות ריישי הוכחו כמעכבות את הצמיחה והתפשטות של תאים סרטניים, מעוררות אפופטוזיס של תאים סרטניים (מוות תאי מתוכנת), ומוסות את המערכת החיסונית כדי לסייע במלחמה בסרטן.
 7. תמיכה קרדיווסקולרית: לפטריות ריישי עשויות להיות יתרונות פוטנציאליים לבריאות הלב וכלי הדם. הם עשויים לסייע בהורדת לחץ הדם, לשפר את זרימת הדם, להפחית את רמות הכולסטרול, ולהוות פעילות נוגדת טסיות, אשר עשויה לתרום להשפעות ההגנה הקרדיווסקולריות שלהם.

חשוב לציין שבעוד שפטריות ריישי מראות הבטחה ליתרונות בריאותיים שונים, יש צורך במחקר נוסף כדי להבין היטב את מנגנוני הפעולה שלהן ואת יעילותן בטיפול במצבים ספציפיים. מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני השימוש בפטריות ריישי או כל תוסף אחר למטרות טיפוליות.

פטריות ריישי (Ganoderma lucidum) נחקרו על השפעותיהן הפוטנציאליות על תפקוד המוח והבריאות הנוירולוגית. למרות שהמחקר עדיין נמשך, הוצעו כמה מנגנונים לפעולתם במוח. להלן רשימה של כמה מנגנוני פעולה פוטנציאליים של פטריות ריישי במוח:

 1. השפעות הגנה על העצבים: פטריות ריישי מכילות תרכובות ביו-אקטיביות, כולל טריטרפנים ופוליסכרידים, בעלות תכונות נוירו-פרוטקטיביות. הם עשויים לסייע בהגנה על נוירונים מפני מתח חמצוני, דלקת ורעילות עצבית, ובכך עלולים להפחית את הסיכון למחלות ניווניות עצביות ולקדם את בריאות המוח הכללית.
 2. פעילות אנטי דלקתית: דלקת כרונית קשורה למצבים נוירולוגיים שונים. נמצא כי פטריות ריישי מפגינות השפעות אנטי דלקתיות על ידי עיכוב ייצור של ציטוקינים פרו-דלקתיים ומתווכים. על ידי הפחתת הדלקת, פטריות ריישי עשויות לסייע בהגנה מפני תהליכים נוירו-דלקתיים התורמים למחלות ניווניות.
 3. תכונות נוגדות חמצון: פטריות ריישי עשירות בנוגדי חמצון, שיכולים לסייע במניעת מתח חמצוני במוח. עקה חמצונית מעורבת בפתוגנזה של מחלות ניווניות עצביות, ונוגדי חמצון עוזרים לנטרל רדיקלים חופשיים מזיקים, ובכך להגן על נוירונים מנזק חמצוני.
 4. מודולציה של מערכת הנוירוטרנסמיטורים: פטריות ריישי עשויות להשפיע על מערכות הנוירוטרנסמיטורים במוח. לדוגמה, מחקרים העלו כי פטריות ריישי עשויות לשפר את תפקוד המערכת הכולינרגית, המעורבת בזיכרון ובתהליכים קוגניטיביים. על ידי וויסות מערכות הנוירוטרנסמיטורים, פטריות ריישי עשויות לתמוך בתפקוד קוגניטיבי ולשפר את הזיכרון.
 5. ויסות מצב הרוח: פטריות ריישי שימשו באופן מסורתי בשל השפעותיהן הפוטנציאליות לשיפור מצב הרוח. כמה מחקרים מצביעים על כך שלפטריות ריישי עשויות להיות תכונות נוגדות חרדה ודיכאון, אשר ניתן לייחס אותן לוויסות של נוירוטרנסמיטורים (מוליכים עצביים) וליכולת שלהן להפחית דלקת ולחץ חמצוני.
 6. נוירוגנזה וצמיחה נוירונית: פטריות ריישי עשויות לקדם נוירוגנזה, צמיחה של נוירונים חדשים במוח. מחקרים בבעלי חיים הראו שתמציות פטריות ריישי יכולות להגביר את הייצור של גורמי גדילה עצביים, אשר ממלאים תפקיד מכריע בהתפתחות, הישרדות ושחזור / תיקון נוירונים.
 7. שלמות מחסום דם-מוח: פטריות ריישי עשויות לסייע בשמירה על שלמות מחסום הדם-מוח (BBB). ה- blood–brain barrier פועל כמחסום מגן, המווסת את כניסת החומרים למוח. על ידי תמיכה בשלמות ה-BBB, פטריות ריישי עשויות לסייע בהגנה על המוח מפני תרכובות מזיקות ולשמור על תפקודו התקין.

חשוב לציין שבעוד שמנגנונים אלו הוצעו על סמך מחקר ראשוני, נדרשים מחקרים נוספים כדי להבין היטב את מנגנוני הפעולה המדויקים של פטריות ריישי במוח וההשלכות הקליניות שלהן. כמו תמיד, מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני השימוש בפטריות ריישי או כל תוסף אחר למטרות בריאות נוירולוגית.

תזמון ומינון מקובל של פטריית ריישי

פירוט על התזמון והמינונים השונים של פטריית המרפא.

העיתוי של צריכת פטריות ריישי (Ganoderma lucidum) עשוי להשתנות בהתאם להעדפות האישיות ולמטרות הבריאות. להלן מספר המלצות נפוצות:

 • ערב: פטריית ריישי קשורה לעיתים קרובות להשפעות מרגיעות ומעודדות הרפיה. נטילתה  בערב, במיוחד לפני השינה, עשויה לעזור לקדם שינה נינוחה והרפיה. חלק מהאנשים מגלים שזה מועיל לניהול מתח ושיפור איכות השינה.
 • בוקר: מצד שני, יש אנשים שמעדיפים לקחת פטריית ריישי בבוקר כדי ליהנות מההשפעות התומכות החיסוניות הפוטנציאליות שלה וממריץ לאורך כל היום. מה שיכול לעזור לספק דחיפה טבעית של חיוניות ולתמוך ברווחה הכללית.
 • עם הארוחות: ניתן ליטול פטריית ריישי עם הארוחות כדי לשפר את ספיגתה. נטילת זה לצד אוכל יכולה גם לעזור למזער כל אי נוחות פוטנציאלית במערכת העיכול שחלק מהאנשים עלולים לחוות כאשר נוטלים אותה על בטן ריקה.

כפי שהומלץ על ידי איש מקצוע בתחום הבריאות: אם אתה משתמש בפטריית ריישי למטרות בריאותיות ספציפיות או תחת הדרכה של איש מקצוע בתחום הבריאות, חשוב לעקוב אחר הוראות התזמון המומלצות. הם יכולים לספק ייעוץ מותאם אישית בהתאם לצרכים האישיים שלך ולמצבים הבריאותיים שלך.

ראוי לציין שההשפעות והתזמון האופטימלי של פטריית ריישי יכולים להשתנות בין אנשים. בנוסף, יתכן שיידרש זמן עד להבחין ביתרונותיה, מכיוון שיכולות להיות לה השפעות מצטברות לאורך זמן. כמו בכל תוסף, מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני שמתחילים או משנים את השגרה של צריכת פטריות ריישי, במיוחד אם יש לך מצב בריאותי בסיסי או נוטל תרופות. הם יכולים לספק ייעוץ מותאם אישית בהתאם לצרכים ולנסיבות הספציפיים שלך.

המינון המומלץ של פטריית ריישי (Ganoderma lucidum) יכול להשתנות בהתאם לצורת הפטרייה ולריכוז המוצר בו אתה משתמש. חשוב לציין שאין מינון סטנדרטי לפטריות ריישי, מכיוון שהמחקר עדיין נמשך והתגובות האישיות יכולות להשתנות. עם זאת, הנה כמה הנחיות כלליות למינון:

 • פטריות מיובשות: אם אתם משתמשים בפטריות ריישי מיובשות, טווח מינון נפוץ הוא 1 עד 9 גרם ליום. ניתן לחלק את זה למנות מרובות במהלך היום. מומלץ להתחיל במינון נמוך יותר ולהעלות אותו בהדרגה לפי הסבילות.
 • תמציות ואבקות: פטריית ריישי זמינה לרוב כתמציות, אבקות או כמוסות. המינון המומלץ למוצרים אלו יכול להשתנות בהתאם לריכוז התרכובות הפעילות. בדרך כלל, מוצע טווח מינון של 200 עד 2,000 מיליגרם ליום. שוב, מומלץ להתחיל עם מינון נמוך יותר ולהגדיל אותו בהדרגה על סמך התגובה והסבילות שלך.
 • תמיסות ותמציות נוזליות: אם אתה משתמש בפטריות ריישי בצורת תמיסת או תמצית נוזלית, המינון המומלץ יכול להשתנות. עדיף לעקוב אחר ההוראות שסופקו על ידי היצרן או להתייעץ עם איש מקצוע רפואי לקבלת המלצות מינון מותאמות אישית.

חשוב לזכור שתגובות אינדיבידואליות לפטריית ריישי יכולות להשתנות, וייתכן שייקח זמן עד להבחין ביתרונות הפוטנציאליים שלה. אם יש לך מצב בריאותי או נוטל תרופות, תמיד עדיף להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני שמתחילים להוסיף לשגרה תוסף חדש. הם יכולים לספק ייעוץ מותאם אישית בהתאם לצרכים ולנסיבות הספציפיים שלך.

תזמון ומינון פטריית ריישי

רכישת פטריית ריישי

מבצעים למימוש

מגיעים לכם קופונים למימוש ב- iHerb

קוד קופון

FPJ342

העתיקו והדביקו במעמד הרכישה ב- iHerb

שיתוף פטריית ריישי

ניווט פטריות מרפא

פטריות דומות לפטריית ריישי

חוות דעת על פטריית ריישי

להגיב

 • דירוג

יתרונות

+
הוסיפו שדה

חסרונות

+
הוסיפו שדה

המידע המופיע לעיל איננו נועד להוות המלצה או תחליף לטיפול רפואי מקצועי מוסמך. יש לקרוא את המידע במלואו בויקיפדיה בלחיצה על “קראו עוד” ולוודא תופעות לוואי. כל שימוש במידע המופיע באתר הוא על אחריות הקורא בלבד. במידה והינך נוטל/ת תרופות או מתמודד/ת עם מצב רפואי כלשהו עלייך להתייעץ עם גורם רפואי מוסמך לפני נטילת תוספי תזונה.

תוכן זה אינו מספק ייעוץ רפואי הוא מיועד למטרות אינפורמטיביות בלבד. הוא אינו מהווה תחליף לייעוץ, אבחון או טיפול רפואי מקצועי. לעולם אל תוותרו על ייעוץ רפואי מקצועי בגלל משהו שקראתם באתר. השימוש במידע המופיע בבלוג הוא על אחריות הקורא בלבד.

הצטרפו לניוזלטר

אל תפספסו עדכונים בלעדיים במייל

ניוזלטר עם תוכן בלעדי בנושא פטריות מרפא

Click to access the login or register cheese
Scroll to Top

האתר משתמש ב- Cookies כדי לשפר את חווית הגלישה שלך. יש לקרוא ולאשר את תנאי השימוש וכתב הויתור.

הע”י לחיצה על “אני מסכים” אתם מאשרים כי קראתם ואתם מסכימים לתנאי השימוש וכתב הויתור. המשך הגלישה באתר והשימוש בעוגיות מהווה את הסכמתכם. אם אינכם קראתם ואינכם מאשרים את תנאי השימוש וכתב הויתור עליכם לצאת מן האתר.

ברוכים הבאים

myHerb Newsletter

אנו ממליצים לכם להצטרף לניוזלטר שלנו, לקבלת עדכונים חמים ובלעדיים היישר לתיבת האימייל שלכם.

*אנחנו מתנגדים לספאם.
*באפשרותכם לבטל את ההרשמה בכל עת.
דילוג לתוכן