קלנדולה

שם מדעי: Calendula officinalis

Calendula

קלנדולה: הפרח הוא בעל תכונות אנטי דלקתיות ומכיל תרכובות טרִיטֶרפֶּן (triterpenoid), המעכבות חיידקים. לקלנדולה יש גם תכונות נוגדות עוויתות, עפיצות, מחטאות וניקוי מרעלים. בבליעה, היא עשויה להקל על מחלות קיבה כגון גסטריטיס, כיבים פפטי, ileitis אזורי וקוליטיס. היא יכולה להיות יעילה מאוד לניקוי הכבד. ניתן להשתמש בפרחים בתה, חליטות שמן, או במשחות כדי לעזור עם מחלות פנימיות וחיצוניות.

ברפואה עממית פרחיהם של צמחי הקלנדולה נחשבים לבעלי סגולות מרפאות כגון חידוש עור ואיחוי פצעים. ותכונות אנטי-דלקתיות, המגנות מפני חיידקים ופטריות. נעשה בו שימוש גם לטיפול באי-סדירות של הווסת אצל נשים. הוא מכונה “צמח עזרה ראשונה” בשל סגולות נוספות רבות המיוחסות לו.

קלנדולה היא סוג של צמח המשמש לעתים קרובות בשל סגולותיו הרפואיות והפרחים התוססים והצהובים-כתומים. כמה יתרונות בריאותיים פוטנציאליים של קלנדולה כוללים:

 1. שיפור בריאות העור: קלנדולה משמשת לעתים קרובות לשיפור בריאות העור, שכן מאמינים שיש לה תכונות אנטי דלקתיות ומרפאות ומסייעת בטיפול במגוון מצבי עור כגון פצעים, פריחות ודרמטיטיס.
 2. הפחתת דלקת: קלנדולה משמשת לעתים להפחתת דלקת בכל הגוף, שכן מאמינים שיש לה תכונות אנטי דלקתיות חזקות.
 3. טיפול בבעיות עיכול: קלנדולה משמשת לעתים לטיפול בבעיות עיכול, כגון הפרעות עיכול ועצירות, שכן מאמינים שיש לה השפעה מרגיעה על מערכת העיכול ועוזרת בהקלה על תסמיני העיכול.
 4. הקלה על כאבי מחזור: קלנדולה משמשת לעתים להקלה על כאבי מחזור, שכן מאמינים שיש לה השפעה מרגיעה על המחזור החודשי ומסייעת בהקלה על כאבי מחזור.
 5. שיפור בריאות הפה: קלנדולה משמשת לעתים לשיפור בריאות הפה, שכן מאמינים שהיא בעלת תכונות אנטי-מיקרוביאליות ומסייעת במניעת גדילת חיידקים מזיקים בפה.

השימוש בצמח יכול להיעשות בעזרת מיצוי אלכוהולי, במהלכו משרים את הפרח במשך שלושה שבועות באלכוהול 70% כאשר החומרים הפעילים של הפרח עוברים לתמצית.

חשוב לציין שבעוד שהקלנדולה שימשה למטרות אלו במשך מאות שנים, יש צורך במחקר נוסף כדי להבין במלואו את ההשפעות והיתרונות שלה. חשוב גם לדבר עם רופא לפני השימוש בקלנדולה או כל צמח מרפא אחר, מכיוון שחלקם עלולים לקיים אינטראקציה עם תרופות או להיות בעלי תופעות לוואי.

תזמון ומינון הקלנדולה

יתרונות פוטנציאליים של הקלנדולה

מידע על קלנדולה

יתרונות בריאותיים, תכולת מרכיבים פעילים, ויטמינים ומינרלים

קלנדולה, המכונה גם ציפורני חתול, היא צמח פורח בהיר ועליז שמקורו באזור הים התיכון. קלנדולה שימשה במשך מאות שנים ברפואה המסורתית לטיפול במחלות שונות בשל תכונותיה האנטי דלקתיות והאנטיבקטריאליות.

להלן כמה יתרונות פוטנציאליים של קלנדולה:

 1. בריאות העור: קלנדולה שימשה באופן מסורתי לקידום בריאות העור ולטפל במצבי עור כגון אקנה, אקזמה ופסוריאזיס. תכונותיו האנטי דלקתיות עשויות לסייע בהפחתת אדמומיות העור והדלקת.
 2. ריפוי פצעים: קלנדולה שימשה גם בשל תכונות ריפוי הפצעים שלה. תכונותיו האנטי-בקטריאליות והאנטי-ויראליות עשויות לסייע במניעת זיהום, בעוד שתכונותיו האנטי-דלקתיות עשויות לסייע בהפחתת נפיחות ולקדם ריפוי.
 3. כאבי מחזור: קלנדולה עשויה לסייע בהקלה על כאבי מחזור בשל התכונות האנטי-עוויתיות שלה. זה עשוי גם לעזור לווסת את המחזורים.
 4. בריאות מערכת העיכול: קלנדולה עשויה גם לעזור להקל על בעיות עיכול כגון עצירות, כיבי קיבה ודלקת קיבה. תכונותיו האנטי-דלקתיות והאנטי-עוויתיות עשויות לעזור להרגיע את מערכת העיכול ולהפחית את הדלקת.

קלנדולה זמינה בצורות שונות כמו תה, תמצית ושמנת, והיא נחשבת בדרך כלל בטוחה לרוב האנשים כאשר משתמשים בה במידה. עם זאת, אם יש לך אלרגיות לצמחים מאותה משפחה כמו קלנדולה, כגון אטמוס, חרציות וחינניות, כדאי להימנע משימוש בקלנדולה. תמיד עדיף להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני השימוש בקלנדולה לכל מצב בריאותי.

קלנדולה (Calendula officinalis) הוא עשב פופולרי ששימש במשך מאות שנים ברפואה המסורתית על יתרונותיו הבריאותיים השונים. התרכובות הפעילות המצויות בקלנדולה כוללות:

 1. פלבנואידים: קבוצה של תרכובות שהוכחו כבעלות תכונות אנטי דלקתיות, אנטי ויראליות ונוגדות חמצון.
 2. Saponins: קבוצה של תרכובות הידועות בתכונות הניקוי וההקצפה שלהן, והוכחו כבעלות השפעות אנטי דלקתיות ואנטי ויראליות.
 3. Carotenoids: קבוצת תרכובות הידועות בתכונותיהן נוגדות החמצון והוכחו כבעלי השפעות אנטי דלקתיות.
 4. פוליסכרידים: קבוצה של תרכובות שהוכחו כבעלות תכונות מחזקות מערכת החיסון ועוזרות להרגעה וריפוי העור.

אלו רק חלק מהתרכובות הפעילות הרבות שנמצאות בקלנדולה. ההרכב המדויק של תמציות הקלנדולה עשוי להשתנות בהתאם למין הקלנדולה, תנאי הקרקע והאקלים, ושיטת המיצוי בה משתמשים. היתרונות הבריאותיים של קלנדולה נחשבים בשל ההשפעות המשולבות של תרכובות פעילות אלו.

קלנדולה (Calendula officinalis) אמנם מכילה כמה מינרלים, אך היא אינה נחשבת למקור עשיר של מינרלים. כמו כל הצמחים, קלנדולה מכילה כמויות מזעריות של מינרלים כמו אשלגן, סידן, מגנזיום וברזל.

מינרלים אלו חשובים לבריאות הכללית ולצמיחה של הצמח, אך הם אינם קיימים בכמויות משמעותיות מספיק כדי לספק ערך תזונתי משמעותי לבני אדם.

קלנדולה היא סוג של צמח ממשפחת ציפורני החתול המשמש לעתים קרובות למטרות רפואיות. זה לא נחשב מקור לויטמינים. בעוד שחלק מהתוספים עשויים להכיל תמצית קלנדולה, הוא אינו מקור משמעותי של ויטמינים בפני עצמו.

קלנדולה (Calendula officinalis) הוא זן עשבוני חד-שנתי שמקורו באזור הים התיכון וכיום הוא בתפוצה נרחבת ברחבי העולם. הוא מאופיין בפרחיו הצהובים או הכתומים העזים, הפורחים מסוף האביב ועד תחילת הסתיו. כיום, קלנדולה מעובדת ומשמשת ברחבי העולם בשל סגולותיה הרפואיות והקולינריות.

מנגנון הפעולה של הקלנדולה

כיצד פועל הצמח בגוף ובמוח, מתי לקחת ומינון מקובל

קיים מחקר מוגבל על מנגנוני הפעולה הספציפיים של קלנדולה במוח, אך מחקרים מסוימים מצביעים על כך שהיא עשויה להיות בעלת השפעות נוירו-פרוטקטיביות ועשויה לווסת נוירוטרנסמיטורים מסוימים.

קלנדולה מכילה מספר תרכובות, כולל פלבנואידים, טריטרפנואידים וקרוטנואידים, אשר נמצאו כבעלי השפעות נוגדות חמצון ואנטי דלקתיות. תכונות אלו עשויות לסייע בהגנה על המוח מפני מתח חמצוני ודלקת, אשר יכולים לתרום למחלות ניווניות וירידה קוגניטיבית.

בנוסף, כמה מחקרים מצביעים על כך שקלנדולה עשויה לווסת נוירוטרנסמיטורים מסוימים, כגון סרוטונין ודופמין, אשר ממלאים תפקיד בוויסות מצב הרוח ובתפקוד הקוגניטיבי. לדוגמה, מחקר שפורסם ב-Journal of Ethnopharmacology מצא שלתמצית קלנדולה הייתה השפעה דמוית תרופות נוגדות דיכאון בעכברים, מה שעלול להיות קשור ליכולתה להעלות את רמות הסרוטונין במוח.

עם זאת, יש צורך במחקר נוסף כדי להבין היטב את מנגנוני הפעולה של קלנדולה במוח ואת היתרונות הטיפוליים הפוטנציאליים שלה למצבים נוירולוגיים.

המינון המתאים של קלנדולה יכול להשתנות בהתאם לצורת התוסף, השימוש המיועד, וגורמים אישיים כגון גיל, משקל ובריאות כללית.

לא קיים מינון סטנדרטי עבור קלנדולה, אך מחקרים מסוימים השתמשו במינונים הנעים בין 20 ל-200 מיליגרם ליום עבור מצבים שונים. חשוב לעקוב אחר הוראות המינון על התווית או כפי שהומלץ על ידי איש מקצוע בתחום הבריאות.

אם אתה משתמש בקלנדולה עבור מצב ספציפי, כגון דלקת עור או ריפוי פצעים, ייתכן שיהיה עליך להשתמש במינון או בצורת תוספת אחרת. לדוגמה, אם אתה משתמש בקרם קלנדולה מקומי, אתה מורח שכבה דקה על האזור הפגוע לפי הצורך לאורך כל היום.

חשוב לציין שתוספי קלנדולה אינם מוסדרים על ידי ה-FDA ועשויים לקיים אינטראקציה עם תרופות מסוימות, כך שתמיד מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני נטילת תוספים חדשים כלשהם.

ניתן ליטול קלנדולה בכל שעה ביום, אך בדרך כלל מומלץ ליטול אותה עם הארוחה כדי לשפר את הספיגה ולהפחית את הסיכון לקלקול קיבה.

אם אתה נוטל קלנדולה כתוסף, עליך לעקוב אחר הוראות המינון על התווית או לפי הנחיות הרופא שלך. חשוב לציין שתוספי קלנדולה אינם מוסדרים על ידי ה-FDA ועשויים לקיים אינטראקציה עם תרופות מסוימות, כך שתמיד מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני נטילת תוספים חדשים כלשהם.

אם את משתמשת בקלנדולה באופן מקומי, כמו בקרם או משחה, ניתן למרוח אותה לפי הצורך לאורך היום, אך מומלץ להימנע ממריחה על עור שבור או פצעים פתוחים.

בסך הכל, הזמן הטוב ביותר לקחת או להשתמש בקלנדולה יהיה תלוי בצרכים האישיים שלך ובסיבה לנטילתה.

המידע המופיע לעיל איננו נועד להוות המלצה או תחליף לטיפול רפואי מקצועי מוסמך. יש לקרוא את המידע במלואו בויקיפדיה בלחיצה על “קראו עוד” ולוודא תופעות לוואי. כל שימוש במידע המופיע באתר הוא על אחריות הקורא בלבד. במידה והינך נוטל/ת תרופות או מתמודד/ת עם מצב רפואי כלשהו עלייך להתייעץ עם גורם רפואי מוסמך לפני נטילת תוספי תזונה.

תוכן זה אינו מספק ייעוץ רפואי הוא מיועד למטרות אינפורמטיביות בלבד. הוא אינו מהווה תחליף לייעוץ, אבחון או טיפול רפואי מקצועי. לעולם אל תוותרו על ייעוץ רפואי מקצועי בגלל משהו שקראתם באתר. השימוש במידע המופיע בבלוג הוא על אחריות הקורא בלבד.

רכישת קלנדולה

מבצעים למימוש

מגיעים לכם קופונים למימוש ב- iHerb

קוד קופון

FPJ342

העתיקו והדביקו במעמד הרכישה ב- iHerb

שיתוף קלנדולה

צמחי מרפא דומים לקלנדולה

ניווט בין צמחי מרפא

איתור קלנדולה

חוות דעת על הקלנדולה

להגיב

 • דירוג

יתרונות

+
הוסיפו שדה

חסרונות

+
הוסיפו שדה

Click to access the login or register cheese
Scroll to Top

האתר משתמש ב- Cookies כדי לשפר את חווית הגלישה שלך. יש לקרוא ולאשר את תנאי השימוש וכתב הויתור.

הע”י לחיצה על “אני מסכים” אתם מאשרים כי קראתם ואתם מסכימים לתנאי השימוש וכתב הויתור. המשך הגלישה באתר והשימוש בעוגיות מהווה את הסכמתכם. אם אינכם קראתם ואינכם מאשרים את תנאי השימוש וכתב הויתור עליכם לצאת מן האתר.

ברוכים הבאים

myHerb Newsletter

אנו ממליצים לכם להצטרף לניוזלטר שלנו, לקבלת עדכונים חמים ובלעדיים היישר לתיבת האימייל שלכם.

*אנחנו מתנגדים לספאם.
*באפשרותכם לבטל את ההרשמה בכל עת.
דילוג לתוכן