חיפוש
Close this search box.

אכינצאה

שם מדעי: Echinacea purpurea

Echinacea

אכינצאה היא סוג של צמח פורח ממשפחת החינניות, ילידי צפון אמריקה. הצמח כולל תשעה מינים, כאשר אכינצאה פורפורה, אכינצאה אנגסטיפוליה ואכינצאה פלידה הם הנפוצים ביותר למטרות רפואיות.

לאכינצאה היסטוריה ארוכה של שימוש ברפואה מסורתית לטיפול במחלות שונות, כולל זיהומים, פצעים והכשות נחש. בעידן המודרני היא משמשת בעיקר כתוסף תזונה לתמיכה במערכת החיסון ולהפחתת התסמינים ומשך ההצטננות וזיהומים אחרים בדרכי הנשימה.

מאמינים כי אכינצאה פועלת על ידי גירוי המערכת החיסונית, הגברת ייצור תאי הדם הלבנים. היא מכילה מגוון תרכובות פעילות, כולל פלבנואידים, אלקילאמידים ופוליסכרידים, הנחשבים כתורמים להשפעותיו הטיפוליות.

בעוד מחקר על אכינצאה נמשך, מחקרים מצביעים על כך שעשויים להיות לה יתרונות פוטנציאליים להפחתת התדירות והחומרה של זיהומים בדרכי הנשימה, כמו גם להפחתת דלקת ותמיכה בריפוי פצעים. עם זאת, העדויות ליעילותה של אכינצאה הן מעורבות, ויש צורך במחקר נוסף כדי לקבוע את השימושים והמינונים האופטימליים שלה.

אכינצאה זמינה בצורות שונות, כולל תה, תמציות וכמוסות.

בשנת 2007 פורסם מחקר של אוניברסיטת קונטיקט אשר בחן כ-14 מחקרים שנעשו על הקיפודנית (אכינצאה), והסיק כי השימוש בצמח יכול להקטין בחצי את הסיכוי לחלות בסוגים של הצטננויות ולקצר את משך המחלה ב-1.4 יום. אולם ד”ר וואלאס סאמפסון מאוניברסיטת סטנפורד פרסם בכתב העת, Scientific Review of Alternative Medicine, כי הוא מפקפק במתודולגיה שבה נערך המחקר המסוכם.

אכינצאה היא סוג של צמח פורח ששימש למטרות רפואיות במשך מאות שנים. כמה יתרונות בריאותיים פוטנציאליים של אכינצאה כוללים:

 1. חיזוק המערכת החיסונית: אכינצאה משמשת לעתים קרובות לחיזוק המערכת החיסונית ולמניעת הצטננות וזיהומים אחרים, שכן מאמינים שיש לה תכונות מחזקות מערכת החיסון.
 2. הפחתת דלקת: מאמינים כי לאכינצאה יש תכונות אנטי דלקתיות, אשר עשויות לסייע בהפחתת הדלקת בגוף ולשפר את הבריאות הכללית.
 3. טיפול במצבי עור: אכינצאה משמשת לעיתים באופן מקומי לטיפול במצבי עור, כגון אקזמה ופסוריאזיס, שכן מאמינים שיש לה השפעות אנטי דלקתיות ולחות.
 4. שיפור בריאות הפה: אכינצאה משמשת לעתים לשיפור בריאות הפה, שכן מאמינים שיש לה תכונות אנטי-מיקרוביאליות שעשויות לסייע במניעת מחלות חניכיים וזיהומים אחרים בפה.
 5. הקלה על תסמינים של מצבי נשימה: אכינצאה משמשת לעתים כדי להקל על תסמינים של מצבי נשימה, כגון ברונכיטיס וסינוסיטיס, מכיוון שמאמינים שיש לה השפעות מכייח ומסיר גודש.

במחקר מדעי בשיטת סמיות כפולה בבית הספר לרפואה באוניברסיטת וירג’יניה שנערך בשנת 2003, נמצא כי לתמציות קיפודנית “אין שום אפקט קליני משמעותי”, על אחוז ההידבקות או על עוצמת הסימפטומים.

הקיפודנית הייתה בשימוש נפוץ כצמח מרפא בקרבי שבטי האינדאנים באמריקה. לפני האמונה העממית הצמח עוזר למערכת החיסון להילחם בדלקות, זיהומים ומחלות.

חשוב לציין שבעוד שאכינצאה שימשה למטרות אלו במשך מאות שנים, יש צורך במחקר נוסף כדי להבין את ההשפעות והיתרונות שלה. כמו בכל תוסף צמחי מרפא, חשוב להתייעץ עם ספק שירותי בריאות לפני נטילת אכינצאה, במיוחד אם יש לך מצב רפואי ידוע, נוטל/ת תרופות, בהריון או מניקה.

תזמון ומינון האכינצאה

יתרונות פוטנציאליים של האכינצאה

מידע על אכינצאה

יתרונות בריאותיים, תכולת מרכיבים פעילים, ויטמינים ומינרלים

אכינצאה היא צמח מרפא המשמש בדרך כלל לתמיכה במערכת החיסון ולהילחם בזיהומים. חלק מהיתרונות של אכינצאה עשויים לכלול:

 1. תמיכה חיסונית: אכינצאה משמשת בדרך כלל לתמיכה במערכת החיסון, במיוחד בעונת הצטננות ושפעת. זה עשוי לעזור להפחית את חומרת ומשך תסמיני הצטננות ושפעת על ידי גירוי ייצור תאי דם לבנים ותאי חיסון אחרים.
 2. השפעות אנטי דלקתיות: לאכינצאה עשויות להיות השפעות אנטי דלקתיות שיכולות לעזור להפחית את הדלקת בגוף. זה עשוי להיות מועיל למצבים כמו דלקת פרקים, מחלות עור וזיהומים בדרכי הנשימה.
 3. שיכוך כאבים: לאכינצאה עשויה להיות השפעות משככות כאב קלות שיכולות לעזור להפחית את הכאב בגוף. זה עשוי להיות מועיל למצבים כמו כאבי ראש, כאבי שיניים וכאבי גרון.
 4. בריאות העור: אכינצאה עשויה לעזור לקדם עור בריא על ידי הפחתת דלקת ותמיכה בריפוי פצעים. זה עשוי גם לעזור להפחית את המראה של קווים עדינים וקמטים על ידי גירוי ייצור קולגן.
 5. חרדה והפגת מתחים: לאכינצאה עשויות להיות השפעות חרדה קלות שיכולות לעזור להפחית חרדה ומתח. זה עשוי להיות מועיל עבור אנשים שחשים חרדה או המום.

בעוד שאכינצאה שימשה במשך מאות שנים כדי לתמוך בבריאות וברווחה, חשוב לזכור שהיא אינה מהווה תחליף לטיפול רפואי. אם אתה חווה סימפטומים של זיהום או מצב בריאותי אחר, חשוב לפנות לייעוץ של איש מקצוע בתחום הבריאות שיכול לעזור לך לקבוע את מהלך הטיפול הטוב ביותר עבור הצרכים שלך.

אכינצאה (Echinacea purpurea) הוא צמח מרפא המכיל מספר תרכובות פעילות שלפי האמונה תורמות ליתרונותיו הבריאותיים. כמה מהתרכובות הפעילות העיקריות באכינצאה כוללות:

 1. אלקמידים (Alkamides): אלקמידים הם תרכובות שהוכחו כבעלי השפעות מעוררות חיסון ואנטי דלקתיות.
 2. נגזרות חומצה קפאית (Caffeic acid): נגזרות חומצה קפאית, כגון אכינאקוסיד, מאמינים כבעלי תכונות אנטי-מיקרוביאליות ואנטי-דלקתיות.
 3. פוליסכרידים: פוליסכרידים הם סוכרים מורכבים שהוכחו כבעלי השפעות מעוררות חיסוניות ועשויים לעזור להגביר את היכולת של הגוף להדוף זיהומים.
 4. חומצות פנוליות (Phenolic acids): חומצות פנוליות, כגון חומצה רוסמרינית וחומצה כלורוגנית, נחשבות בעלות השפעות נוגדות חמצון ואנטי דלקתיות.
 5. פלבנואידים: פלבנואידים, כמו קוורצטין, הם תרכובות שהוכחו כבעלות תכונות נוגדות חמצון, אנטי דלקתיות ואנטי מיקרוביאליות.

תרכובות פעילות אלו קיימות בכמויות שונות בהתאם למין ולחלק של הצמח המשמש, כמו גם לתנאי הגידול ושיטות העיבוד. חשוב לציין שההשפעות של אכינצאה והתרכובות הפעילות שלה הן עדיין נושא למחקר מתמשך, ויש צורך במחקרים נוספים כדי להבין היטב את היתרונות והסיכונים הפוטנציאליים שלהם.

אכינצאה (Echinacea purpurea) היא צמח מרפא המהווה מקור טוב למספר מינרלים חיוניים, כולל:

 1. סידן: סידן חשוב לעצמות ושיניים חזקות ומעורב גם בקרישת הדם ובתפקוד השרירים.
 2. ברזל: הברזל חשוב לנשיאת חמצן בדם ולתמיכה במערכת החיסון.
 3. מגנזיום: מגנזיום מעורב בתפקודים גוף חשובים רבים, כולל ייצור אנרגיה, תפקוד שרירים ועצבים ובריאות הלב.
 4. מנגן: מנגן מעורב בתהליכים רבים בגוף, כולל היווצרות עצם, ריפוי פצעים וויסות רמת הסוכר בדם.
 5. אשלגן: אשלגן חשוב לשמירה על מאזן נוזלים תקין ותמיכה ברמות לחץ דם בריאות.

מינרלים אלו נמצאים בכמויות קטנות באכינצאה, ועדיף לקבל את רוב המינרלים היומיומיים מתזונה מאוזנת הכוללת מגוון מזונות. עם זאת, שילוב אכינצאה בתזונה שלך יכול להיות דרך מועילה להוסיף קצת תזונה נוספת ולעזור לתמוך בבריאות הכללית.

אכינצאה (Echinacea purpurea) אינה מקור עשיר לויטמינים, אך היא מכילה כמה ויטמינים בכמויות קטנות, כולל:

 1. ויטמין C: ויטמין C הוא נוגד חמצון המסייע בתמיכה במערכת החיסון וחשוב לבריאות העור, העיניים והמוח.
 2. ויטמין A: ויטמין A חשוב לראייה, לתפקוד החיסון ולבריאות העור.

ויטמינים אלו קיימים בכמויות קטנות באכינצאה, ועדיף לקבל את רוב הויטמינים היומי מתזונה מאוזנת הכוללת מגוון מזונות. עם זאת, שילוב אכינצאה בתזונה שלך יכול להיות דרך מועילה להוסיף קצת תזונה נוספת ולתמוך בבריאות הכללית.

צמח האכינצאה מקורו בצפון אמריקה, במיוחד באזורים המרכזיים והמזרחיים של ארצות הברית. הוא גדל באזורים עם ערבות לחות עד יבשות, כרי דשא ואזורים מיוערים פתוחים.

ישנם מספר מינים של אכינצאה, כולל Echinacea purpurea, Echinacea angustifolia ו- Echinacea pallida, אשר שימשו באופן מסורתי על ידי אינדיאנים למטרות רפואיות, כגון טיפול בהצטננות, שפעת וזיהומים. כיום, אכינצאה היא תוסף צמחי מרפא פופולרי ומטופחת במקומות אחרים בעולם, כולל אירופה ואסיה.

מנגנון הפעולה של האכינצאה

כיצד פועל הצמח בגוף ובמוח, מתי לקחת ומינון מקובל

מנגנון הפעולה המדויק של אכינצאה אינו מובן במלואו, אך מאמינים שהוא כרוך במספר מנגנונים שונים.

 1. גירוי המערכת החיסונית: אכינצאה מכילה תרכובות הנקראות פוליסכרידים, אשר מאמינים כי הן מעוררות את פעילותם של תאי דם לבנים הנקראים מקרופאגים (macrophages) ותאי הורגים טבעיים, אשר ממלאים תפקיד בתגובה החיסונית של הגוף.
 2. השפעות אנטי דלקתיות: אכינצאה מכילה תרכובות הנקראות אלקמידים (alkamides), אשר הוכחו כבעלי השפעות אנטי דלקתיות על ידי עיכוב פעילותם של אנזימים המעודדים דלקת.
 3. פעילות נוגדת חמצון: אכינצאה מכילה גם תרכובות כמו נגזרות חומצת קפאית (caffeic acid) ופלבונואידים בעלות פעילות נוגדת חמצון, המסייעת בהגנה על הגוף מפני נזקים הנגרמים מרדיקלים חופשיים.
 4. פעילות אנטי-ויראלית ואנטי-בקטריאלית: הוכח כי לאכינצאה יש פעילות נגד וירוסים וחיידקים מסוימים, אם כי המנגנונים המדויקים המעורבים אינם מובנים במלואם.

ככלל, נראה כי לאכינצאה יש מנגנון פעולה מורכב הכולל מספר מסלולים והשפעות על מערכת החיסון, דלקת ולחץ חמצוני.

המינון האופטימלי של צמח אכינצאה יכול להשתנות בהתאם לתכשיר הספציפי ולשימוש המיועד. להלן כמה הנחיות כלליות למינון צמחי אכינצאה:

 1. צמח מיובש: אם משתמשים בצמח אכינצאה מיובש, מינון טיפוסי הוא 1-2 גרם של עשב ליום, אותו ניתן ליטול בקפסולות או כתה.
 2. טינקטורה: תמיסות אכינצאה הן תמציות נוזליות מרוכזות העשויות מהצמח. המינון המומלץ יכול להשתנות בהתאם לריכוז התמיסה. בדרך כלל, 2-3 מיליליטר (מ”ל) של תמיסת, הנלקחת 3 פעמים ביום, נחשב בטוח ויעיל עבור רוב המבוגרים.
 3. שימוש מקומי: ניתן למרוח קרמים או משחות אכינצאה באופן מקומי על העור כדי לעזור להרגיע ולרפא פצעים קלים, כוויות וגירויים אחרים בעור. יש למרוח את הקרם או המשחה על האזור הפגוע לפי הצורך.
 4. שיקולי בטיחות: חשוב לציין כי מינונים גבוהים של אכינצאה עלולים לגרום לתופעות לוואי כגון הפרעות במערכת העיכול, תגובות אלרגיות ופוטנציאל לנזק לכבד. אנשים עם הפרעות אוטואימוניות או אלה הנוטלים תרופות מדכאות חיסון צריכים גם הם לנקוט משנה זהירות בעת נטילת אכינצאה. אם אתה חווה השפעות שליליות כלשהן או שיש לך חששות לגבי השימוש באכינצאה, התייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות.

בסך הכל, חשוב לעקוב אחר המינון וההוראות המומלצים על התווית של מוצר האכינצאה שלך. אם אינך בטוח לגבי המינון המתאים או שיש לך שאלות כלשהן לגבי השימוש בו, התייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות.

הזמן הטוב ביותר לקחת אכינצאה יכול להיות תלוי בשימוש המיועד ובתכשיר הספציפי שבו אתה משתמש. להלן כמה הנחיות כלליות:

 1. תמיכה חיסונית: אם אתה נוטל אכינצאה כדי לתמוך במערכת החיסונית שלך, אולי עדיף לקחת אותה בבוקר. זה יכול לעזור לתמוך במערכת החיסונית שלך לאורך כל היום.
 2. תסמיני הצטננות ושפעת: אם אתה נוטל אכינצאה כדי להקל על תסמיני הצטננות או שפעת, אולי עדיף ליטול אותה עם הסימן הראשון לתסמינים. אכינצאה נחשבת ליעילה יותר כאשר נלקחת בשלב מוקדם של זיהום.
 3. בצע את ההוראות על התווית: פעל תמיד לפי המינון המומלץ וההוראות על התווית של מוצר האכינצאה שלך. אם אינך בטוח מתי לקחת אכינצאה או שיש לך שאלות כלשהן לגבי השימוש בה, התייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות.

בסך הכל, התזמון של תוספי אכינצאה יכול להיות תלוי בצרכים האישיים שלך ובשימוש המיועד שלך. תמיד עדיף להתייעץ עם איש מקצוע רפואי לקבלת המלצות מותאמות אישית.

המידע המופיע לעיל איננו נועד להוות המלצה או תחליף לטיפול רפואי מקצועי מוסמך. יש לקרוא את המידע במלואו בויקיפדיה בלחיצה על “קראו עוד” ולוודא תופעות לוואי. כל שימוש במידע המופיע באתר הוא על אחריות הקורא בלבד. במידה והינך נוטל/ת תרופות או מתמודד/ת עם מצב רפואי כלשהו עלייך להתייעץ עם גורם רפואי מוסמך לפני נטילת תוספי תזונה.

תוכן זה אינו מספק ייעוץ רפואי הוא מיועד למטרות אינפורמטיביות בלבד. הוא אינו מהווה תחליף לייעוץ, אבחון או טיפול רפואי מקצועי. לעולם אל תוותרו על ייעוץ רפואי מקצועי בגלל משהו שקראתם באתר. השימוש במידע המופיע בבלוג הוא על אחריות הקורא בלבד.

רכישת אכינצאה

מבצעים למימוש

מגיעים לכם קופונים למימוש ב- iHerb

קוד קופון

FPJ342

העתיקו והדביקו במעמד הרכישה ב- iHerb

שיתוף אכינצאה

צמחי מרפא דומים לאכינצאה

ניווט בין צמחי מרפא

איתור אכינצאה

חוות דעת על האכינצאה

להגיב

 • דירוג

יתרונות

+
הוסיפו שדה

חסרונות

+
הוסיפו שדה

Click to access the login or register cheese
Scroll to Top

האתר משתמש ב- Cookies כדי לשפר את חווית הגלישה שלך. יש לקרוא ולאשר את תנאי השימוש וכתב הויתור.

הע”י לחיצה על “אני מסכים” אתם מאשרים כי קראתם ואתם מסכימים לתנאי השימוש וכתב הויתור. המשך הגלישה באתר והשימוש בעוגיות מהווה את הסכמתכם. אם אינכם קראתם ואינכם מאשרים את תנאי השימוש וכתב הויתור עליכם לצאת מן האתר.

ברוכים הבאים

myHerb Newsletter

אנו ממליצים לכם להצטרף לניוזלטר שלנו, לקבלת עדכונים חמים ובלעדיים היישר לתיבת האימייל שלכם.

*אנחנו מתנגדים לספאם.
*באפשרותכם לבטל את ההרשמה בכל עת.
דילוג לתוכן