חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מרווה

שם מדעי: Salvia officinalis

Sage

מרווה (Salvia officinalis) הוא עשב רב שנתי השייך למשפחת הנענע. הוא יליד אזור הים התיכון והוא מעובד באופן נרחב בשל סגולותיו הקולינריות והמרפאות. עלי המרווה הם בצבע אפור-ירוק וטעם חזק, מעט מר. הצמח ידוע בארומה הריחנית שלו ומשמש במגוון מאכלים, לרבות מלית, מרקים ורטבים. מרווה משמשת בדרך כלל גם כצמח מרפא ומאמינים שיש לה מגוון יתרונות בריאותיים, כולל שיפור התפקוד הקוגניטיבי, הפחתת תסמיני גיל המעבר וקידום בריאות מערכת העיכול.

מרווה (Salvia officinalis) היא צמח מרפא ששימש במשך מאות שנים בשל יתרונותיו הבריאותיים. חלק מהיתרונות של מרווה כוללים:

 1. תפקוד קוגניטיבי: מרווה הוכחה כמשפרת זיכרון ותפקוד קוגניטיבי אצל מבוגרים.
 2. תכונות נוגדות חמצון: מרווה מכילה תרכובות בעלות תכונות נוגדות חמצון, המסייעות בהגנה על הגוף מפני נזקים מרדיקלים חופשיים.
 3. בריאות מערכת העיכול: מרווה שימשה באופן מסורתי כדי לעזור עם בעיות עיכול כגון הפרעות עיכול, נפיחות ובחילות.
 4. תסמיני גיל המעבר: מרווה שימשה כדי להקל על גלי חום, הזעות לילה ותסמינים אחרים הקשורים למנופאוזה.
 5. תכונות אנטיבקטריאליות: מרווה הוכחה כבעלת תכונות אנטיבקטריאליות, מה שהופך אותה לשימושית למלחמה בזיהומים ולקידום בריאות הפה.
 6. תכונות אנטי דלקתיות: למרווה תכונות אנטי דלקתיות שיכולות לעזור להפחית דלקות וכאבים בגוף.

חשוב לציין שבעוד שלמרווה יש יתרונות בריאותיים פוטנציאליים רבים, יש צורך במחקר נוסף כדי להבין היטב את השפעותיה ואת השימוש הבטוח בה. בנוסף, אין להשתמש במרווה כתחליף לטיפול רפואי שנקבע. אם אתם מעוניינים להשתמש במרווה על יתרונותיה הבריאותיים, עדיף להתייעץ תחילה עם איש מקצוע בתחום הבריאות.

תזמון ומינון המרווה

יתרונות פוטנציאליים של המרווה

מידע על מרווה

יתרונות בריאותיים, תכולת מרכיבים פעילים, ויטמינים ומינרלים

מרווה היא עשב קולינרי שמקורו באזור הים התיכון וגדל כיום ברחבי העולם. הוא שימש במשך מאות שנים בשל טעמו והיתרונות הבריאותיים הפוטנציאליים שלו.

כמה יתרונות בריאותיים פוטנציאליים של מרווה כוללים:

 1. שיפור הזיכרון והתפקוד הקוגניטיבי: למרווה הוכחה השפעות חיוביות על הזיכרון והתפקוד הקוגניטיבי, במיוחד בקרב מבוגרים.
 2. הפחתת דלקת: מרווה מכילה תרכובות שעשויות לסייע בהפחתת דלקת בגוף, הקשורה למצבים בריאותיים כרוניים רבים.
 3. תמיכה בבריאות הפה: למרווה תכונות אנטיבקטריאליות שעשויות לסייע בקידום בריאות הפה ובמניעת עששת.
 4. ניהול תסמיני גיל המעבר: כמה מחקרים הראו כי מרווה עשויה לעזור להקל על גלי חום ותסמינים אחרים הקשורים לגיל המעבר.
 5. תמיכה בעיכול: מרווה שימשה באופן מסורתי כדי לעזור להרגיע בעיות עיכול כמו נפיחות, גזים ובעיות עיכול.

אנשים מסוימים עשויים לחוות תופעות לוואי כמו בעיות עיכול או גירוי בעור. חשוב להשתמש במוצרי מרווה איכותיים ולהתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני השימוש במרווה כטיפול בכל מצב בריאותי.

מרווה (Salvia officinalis) מכילה מגוון תרכובות פעילות אשר מאמינים כתורמים ליתרונות הבריאותיים שלה, כולל:

 1. חומצות פנוליות: המרווה מכילה מספר חומצות פנוליות, ביניהן חומצה רוסמרינית, בעלת תכונות נוגדות חמצון.
 2. טרפנואידים: מרווה מכילה מספר טרפנואידים, כולל thujones, אשר הוכחו כבעלי תכונות חיטוי ואנטי דלקתיות.
 3. פלבנואידים: מרווה מכילה פלבנואידים, שהם תרכובות בעלות השפעות נוגדות חמצון ואנטי דלקתיות חזקות.
 4. שמנים נדיפים: מרווה מכילה שמנים נדיפים, כמו אקליפטול, שאחראים על הארומה הייחודית ובעלי תכונות חיטוי.
 5. טאנינים: מרווה מכילה גם טאנינים, שהם תרכובות בעלות תכונות עפיצות ושימשו לטיפול במצבים שונים כגון שלשולים, פצעים בפה ומחלות חניכיים.

תרכובות פעילות אלו במרווה נחשבות כתורמות לסגולותיה הרפואיות, אך יש צורך במחקר נוסף כדי להבין היטב את השפעותיהן ולקבוע את המינונים היעילים ביותר. כמו בכל צמח מרפא, חשוב להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני השימוש במרווה, במיוחד אם אתה נוטל תרופות מרשם כלשהן.

מרווה (Salvia officinalis) היא מקור טוב למספר מינרלים חיוניים, כולל:

 1. סידן: מרווה היא מקור עשיר לסידן, שחשוב לשמירה על עצמות ושיניים חזקות.
 2. ברזל: המרווה מכילה ברזל החיוני לייצור המוגלובין ולהובלת החמצן בדם.
 3. מגנזיום: מרווה היא מקור טוב למגנזיום, שחשוב לתפקוד בריא של השרירים והעצבים.
 4. מנגן: מרווה מכילה מנגן שחשוב לייצור אנרגיה ולחילוף חומרים של פחמימות וחומצות אמינו.
 5. אשלגן: מרווה היא מקור טוב לאשלגן, שחשוב לוויסות לחץ הדם ולשמירה על תפקוד לב בריא.

מינרלים אלו קיימים בכמויות קטנות במרווה, ועדיף לקבל את רוב המינרלים היומיומיים מתזונה מאוזנת הכוללת מגוון מזונות. עם זאת, שילוב של מרווה בתזונה שלך יכול להיות דרך מועילה להוסיף קצת תזונה נוספת ולעזור לתמוך בבריאות הכללית.

מרווה (Salvia officinalis) היא מקור טוב למספר ויטמינים חיוניים, כולל:

 1. ויטמין K: מרווה היא מקור עשיר לויטמין K, החשוב לקרישת דם תקינה ולשמירה על עצמות חזקות.
 2. ויטמין A: מרווה מכילה ויטמין A, החשוב לשמירה על ראייה בריאה ותמיכה במערכת החיסון.
 3. ויטמין C: מרווה היא מקור טוב לויטמין C, החשוב למערכת חיסונית בריאה ומסייע לגוף לספוג ברזל ממזונות מהצומח.

ויטמינים אלו קיימים בכמויות קטנות במרווה, ועדיף לקבל את רוב הויטמינים היומי מתזונה מאוזנת הכוללת מגוון מזונות. עם זאת, שילוב של מרווה בתזונה שלך יכול להיות דרך מועילה להוסיף קצת תזונה נוספת ולעזור לתמוך בבריאות הכללית.

Salvia officinalis, הידוע בכינויו מרווה, הוא זן צמחי עשבוני רב שנתי שמקורו באזור הים התיכון, כולל דרום אירופה, הבלקן ומערב אסיה. הוא בן למשפחת הנענע ומאופיין בעלים אפורים-ירוקים ופרחים סגולים או כחולים. כיום, מרווה מעובדת ומשמשת ברחבי העולם בשל סגולותיה הרפואיות והקולינריות.

מנגנון הפעולה של המרווה

כיצד פועל הצמח בגוף ובמוח, מתי לקחת ומינון מקובל

למרווה (Salvia officinalis) מספר מנגנוני פעולה שנחשבים כתורמים להשפעות הטיפוליות שלה. חלק ממנגנוני הפעולה הידועים של מרווה כוללים:

 1. השפעות נוגדות חמצון: מרווה מכילה מספר תרכובות בעלות תכונות נוגדות חמצון, כולל חומצה רוסמרינית וחומצה קרנוזית. תרכובות אלו עוזרות להגן על התאים מפני מתח חמצוני ועשויות להיות להן השפעות אנטי דלקתיות.
 2. Acetylcholinesterase inhibition: הוכח כי מרווה מעכבת את פעילותו של האנזים acetylcholinesterase, האחראי על פירוק הנוירוטרנסמיטר אצטילכולין. מה שיכול להגביר את הזמינות של אצטילכולין במוח, אשר יכול לשפר את התפקוד הקוגניטיבי והזיכרון.
 3. וויסות GABA: הוכח כי מרווה מווסתת את הפעילות של המוליך העצבי חומצה גמא-אמינו-בוטירית (GABA) במוח, מה שעוזר להפחית את ההתרגשות העצבית ולקדם רגיעה.
 4. השפעות אנטי דלקתיות: למרווה הוכח השפעות אנטי דלקתיות, שיכולות לעזור להפחית דלקת ולהגן מפני ניוון עצבי.
 5. השפעות אסטרוגניות: מרווה מכילה תרכובות בעלות השפעות אסטרוגניות ועשויות להועיל לבריאות האישה, כולל הפחתת תסמיני גיל המעבר ושיפור בריאות העצם.

בסך הכל, מנגנוני הפעולה של מרווה מגוונים וכוללים את האינטראקציות שלה עם מספר נוירוטרנסמיטורים, השפעותיה נוגדות החמצון והאנטי דלקתיות, והפוטנציאל שלה לתמוך בבריאות הקוגניטיבית ובריאות האישה.

מינון המרווה יכול להשתנות בהתאם לצורת העשב ולמצב הבריאותי של האדם. להלן כמה הנחיות כלליות:

 1. תה: להכנת תה מרווה, יש לתלול 1-2 כפיות של עלי מרווה מיובשים בכוס מים חמים למשך 5-10 דקות. שתו עד 3 כוסות ביום.
 2. כמוסות או טבליות: תוספי מרווה מגיעים בצורות שונות, כולל קפסולות וטבליות. עקבו אחר הוראות המינון שעל האריזה, שכן המינונים יכולים להשתנות בהתאם לריכוז המוצר.
 3. שמן אתרי: ניתן להשתמש בשמן אתרי מרווה בארומתרפיה או לדלל ולמרוח באופן מקומי. חשוב לעקוב אחר ההוראות על הבקבוק ולהיזהר בעת שימוש בשמנים אתריים, מכיוון שהם יכולים להיות חזקים ועלולים לגרום לגירוי בעור או לתופעות שליליות אחרות אם לא משתמשים בהם כראוי.

תמיד עדיף להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני השימוש בתרופות צמחיות כלשהן, במיוחד אם את בהריון, מניקה או נוטלת תרופות. מרווה עשויה לקיים אינטראקציה עם תרופות מסוימות, כולל מדללי דם, וייתכן שלא תתאים לאנשים עם מצבים בריאותיים מסוימים, כגון אפילפסיה או לחץ דם גבוה.

הזמן הטוב ביותר ליטול מרווה יכול להשתנות בהתאם לסיבה לשימוש. להלן כמה הנחיות כלליות:

 1. לתפקוד קוגניטיבי: מרווה הוכחה כמשפרת את התפקוד הקוגניטיבי ואת הזיכרון, וניתן ליטול אותה בכל עת במהלך היום כדי לתמוך בביצועים המנטליים.
 2. לבריאות מערכת העיכול: למרווה הוכח גם השפעות מועילות על בריאות העיכול וניתן ליטול אותה לפני או אחרי ארוחות כדי לתמוך בעיכול.
 3. לתסמיני גיל המעבר: מרווה שימשה באופן מסורתי כדי להקל על תסמיני גיל המעבר כגון גלי חום והזעות לילה. זה עשוי להילקח במהלך היום, אבל יש אנשים שלדעתם הכי מועיל לקחת מרווה לפני השינה כדי לעזור להפחית את תסמיני הלילה.
 4. לכאבי גרון או שיעול: ניתן להשתמש במרווה כדי להרגיע כאב גרון או שיעול. ניתן לקחת אותו כתה או לגרגר כמי פה לאורך כל היום לפי הצורך.

חשוב לציין שההשפעות של מרווה יכולות להשתנות בין אנשים, וייתכן שיידרש ניסוי מסוים כדי למצוא את הזמן והמינון הטובים ביותר עבור הצרכים שלך. אם אינך בטוח מתי לקחת מרווה או כמה לקחת, עדיף להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות.

המידע המופיע לעיל איננו נועד להוות המלצה או תחליף לטיפול רפואי מקצועי מוסמך. יש לקרוא את המידע במלואו בויקיפדיה בלחיצה על “קראו עוד” ולוודא תופעות לוואי. כל שימוש במידע המופיע באתר הוא על אחריות הקורא בלבד. במידה והינך נוטל/ת תרופות או מתמודד/ת עם מצב רפואי כלשהו עלייך להתייעץ עם גורם רפואי מוסמך לפני נטילת תוספי תזונה.

תוכן זה אינו מספק ייעוץ רפואי הוא מיועד למטרות אינפורמטיביות בלבד. הוא אינו מהווה תחליף לייעוץ, אבחון או טיפול רפואי מקצועי. לעולם אל תוותרו על ייעוץ רפואי מקצועי בגלל משהו שקראתם באתר.השימוש במידע המופיע בבלוג הוא על אחריות הקורא בלבד.

רכישת מרווה

מבצעים למימוש

מגיעים לכם קופונים למימוש ב- iHerb

קוד קופון

FPJ342

העתיקו והדביקו במעמד הרכישה ב- iHerb

שיתוף מרווה

צמחי מרפא דומים למרווה

ניווט בין צמחי מרפא

איתור מרווה

חוות דעת על המרווה

להגיב

 • דירוג

יתרונות

+
הוסיפו שדה

חסרונות

+
הוסיפו שדה

Click to access the login or register cheese
Scroll to Top

האתר משתמש ב- Cookies כדי לשפר את חווית הגלישה שלך. יש לקרוא ולאשר את תנאי השימוש וכתב הויתור.

הע”י לחיצה על “אני מסכים” אתם מאשרים כי קראתם ואתם מסכימים לתנאי השימוש וכתב הויתור. המשך הגלישה באתר והשימוש בעוגיות מהווה את הסכמתכם. אם אינכם קראתם ואינכם מאשרים את תנאי השימוש וכתב הויתור עליכם לצאת מן האתר.

ברוכים הבאים

myHerb Newsletter

אנו ממליצים לכם להצטרף לניוזלטר שלנו, לקבלת עדכונים חמים ובלעדיים היישר לתיבת האימייל שלכם.

*אנחנו מתנגדים לספאם.
*באפשרותכם לבטל את ההרשמה בכל עת.