myHerb

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
סטודנט באוניברסיטת הנגב השתמש בפטריות ליצירת חומר בניין בר-קיימא

סטודנט באוניברסיטת הנגב השתמש בפטריות ליצירת חומר בניין בר-קיימא

סטודנט באוניברסיטת הנגב השתמש בפטריות ליצירת חומר בניין בר-קיימא

סטודנט באוניברסיטת בן גוריון ייצר אב טיפוס לחומר מבודד עם טביעת רגל פחמנית שלילית מסיבי פטריות וקש לפתית

דוקטורנט באוניברסיטת בן-גוריון בנגב (בדרום ישראל) משתמש בפטריות לפיתוח חומר בידוד בר קיימא לענף הבנייה. אחיה ליבנה הוא הסטודנט שהציג את ה- MycoBlocks (בלוקים דחוסים מתפטיר פטריות) שלו בכנס ה- 50 של החברה הישראלית לאקולוגיה ומדעי הסביבה בתל אביב.

בניינים אחראים לכ-40% מכלל צריכת האנרגיה ופליטות הפחמן הדו-חמצני בעולם המתועש, אמר ליבנה. יותר מ- 33 מיליארד טונות של בטון מיוצרים מדי שנה ברחבי העולם עם מלט – מרכיב מרכזי. האחראי לשמונה עד תשעה אחוזים מפליטת הפחמן שמשפיעים על התחממות כדור הארץ.

ליבנה יצא לחפש חומר בניין, שיכול לספוג, במקום לפלוט, CO₂, ופנה לתפטיר – סיבים פטרייתיים שניתן לטפח בקלות, והם חזקים להפליא. הפטריות שאנו רואים מעל הקרקע הן גופי הפרי. מתחת לפני הקרקע יש רשתות נרחבות של תפטיר, המפרקות חומר אורגני בקרקע.

איך כל העניין עובד?

התפטיר יוצר קשרים פיזיים בין צמחים במערכת תת-קרקעית מורכבת שזכתה לכינוי ה-Wood Wide Web. הסיבים הפטרייתיים יכולים להרחיב את טווח ההגעה של שורשי הצמח למים ולחומרי הזנה עד פי 100. כך על פי ספרו של הביולוג האנגלי מרלין שלדרייק “Entangled Life: How Fungi Make Our Worlds, Change Our Minds & Shape Our Futures”.

Photo curtesy of 2018 Stanford-Brown-RISD iGEM Team

ליבנה יצרה אב טיפוס בו השתמש בתפטיר לקשירת פסולת חקלאית – במקרה זה, קש לפתית, אם כי ניתן להשתמש גם במצעים אחרים כמו גיזום גפן או תמר.

התפטיר גדל כשהוא ניזון מחומר אורגני. לאחר מספר שבועות, הם מפותחים מספיק כדי להתחמם, ואז הם מתים. התוצאה היא בלוק עמיד באש החזק יותר מפוליסטירן ובעל טביעת רגל פחמנית שלילית. ה-CO₂ הנפלט בזמן שהפטריות חיות ונושמות נמוך מה-CO₂ שנספגה בפסולת החקלאית כשהיא עדיין חיה. צמחים מוציאים פחמן דו חמצני מהאוויר לשימוש בפוטוסינתזה.

כעת, ליבנה מנסה למצוא דרך להפחית או לבטל את הצורך בחימום התפטיר.

פיתוחים ידידותיים המבוססים על פטריות מרחבי העולם

החוטים הפטרייתיים העדינים – הנקראים היפאים – נמצאים בשימוש במספר הולך וגדל של יישומים ברחבי העולם, מחומרי בניין וטקסטיל ועד תחליפים לבשר, עור ופלסטיק. בארה”ב, חברה בשם Ecovative Design מייצרת חומרי אריזה ומוצרים אחרים מהיפות פטרייתיות.

חברה אחרת, Mogu, שבסיסה באיטליה, משתמשת בתפטיר לייצור לוחות אקוסטיים.

לדברי שלדרייק, חומר מפטריות פורטובלו יוכל יום אחד להחליף גרפיט בסוללות ליתיום, בעוד שהתפטיר של מינים אחרים כבר יכול לשמש רופאים כתחליף יעיל לעור.

להגיב

  • דירוג

הרשמה לניוזלטר:

 לקבלת עדכונים בלעדיים.

myHerb at MIROVERSE
Join myHerb community at Slack
myHerb community at Slack
Jotform Partner with myHerb
Ad
monday.com partner with myHerb
Ad
Click to access the login or register cheese
Scroll to Top

האתר משתמש ב- Cookies כדי לשפר את חווית הגלישה שלך. יש לקרוא ולאשר את תנאי השימוש וכתב הויתור.

הע”י לחיצה על “אני מסכים” אתם מאשרים כי קראתם ואתם מסכימים לתנאי השימוש וכתב הויתור. המשך הגלישה באתר והשימוש בעוגיות מהווה את הסכמתכם. אם אינכם קראתם ואינכם מאשרים את תנאי השימוש וכתב הויתור עליכם לצאת מן האתר.

ברוכים הבאים

myHerb Newsletter

אנו ממליצים לכם להצטרף לניוזלטר שלנו, לקבלת עדכונים חמים ובלעדיים היישר לתיבת האימייל שלכם.

*אנחנו מתנגדים לספאם.
*באפשרותכם לבטל את ההרשמה בכל עת.