הממצאים של מחקר חדש פורץ דרך, על חלימה צלולה. מצביעים על כך שאלו, המאומנים בתרגול, לא רק רואים שיפור דרמטי בתסמיני ה- PTSD שלהם, אלא עשויים גם לחוות שינוי ברמה הביולוגית.

מחקר על חלומות צלולים, שבהם אדם מתעורר בתוך חלום, הוליד תובנה מרתקת לגבי התכונות הנוירולוגיות של מצב זה. רוב החקירה עד כה התמקדה במיפוי פעילות מוחית, אשר הראתה את המאפיינים הייחודיים של תפקוד המוח אצל חולמי החלומות הצלולים.

בעבר דווח על ממצאים ראשוניים של מחקר שנערך ע”י המכון למדעי הנואטיקה, IONS, הראשון מסוגו, שבחן את הפוטנציאל לריפוי בתוך חלום צלול, הן ברמה הפסיכולוגית והן ברמה הפיזיולוגית. ד”ר גארט יונט הוא נוירוביולוג מולקולרי, שהוביל את המחקר. ועדכן אותנו בממצאים הסופיים של חקירה יוצאת דופן זו.

“כך שבמחקר הזה, שיתפנו פעולה עם מורה מדהים לחלום צלול, צ’רלי מורלי, ושמענו ממנו שהסדנאות שלו עם חיילים משוחררים עם PTSD, היו ממש מועילות במונחים של הפחתת הסימפטומים של PTSD“, אמר יונט.

“אז, שיתפנו איתו כדי להביא עדשה מדעית לזה, והרעיון היה לגייס אנשים עם PTSD כרוני, כללנו גם ותיקים וגם לא ותיקים. הם השתתפו בסדנה של שבוע מביתם, וצ’רלי לימד אותם איך להשיג צלילות, במטרה לשנות את הטראומה שלהם במהלך החלומות. ואז אנחנו, צוות המחקר, פשוט ניסינו לאסוף נתונים לאורך הדרך, מבלי להפריע יותר מדי לתהליך”.

המשתתפים לימדו מגוון טכניקות אינדוקציה ולרובם היה לפחות חלום צלול אחד במהלך השבוע. התוצאות הראשוניות של המחקר היו מדהימות.

“הממצא הגדול היה שתסמיני ה-PTSD ירדו באופן דרמטי במהלך הסדנה, ולמרבה הפלא, כך נשאר לאורך כל הדרך, כשבדקנו חודש לאחר מכן. העדויות של האנשים במחקר היו פשוט כל כך מעוררות השראה – הם דיברו על כך במשך 10 שנים לנסות כל מיני טיפולים, ואז תוך שבוע אחד, בום, החיים שלהם השתנו, הם היו משוחררים מהסיוטים שלהם. זה היה די מדהים, “אמר יונט.

לאחרונה ניתחו החוקרים את הנתונים, ממרכיב ייחודי במיוחד של המחקר.

“אחד ההיבטים המגניבים באמת של המחקר היה שעשינו הערכה חקרנית של סמן ביולוגי,” אמר יונט. “אז, הסתכלנו על אנזים שנקרא עמילאז ובדקנו רמות שלו – אפשר למדוד אותו ברוק. בחרנו עמילאז כי הוכח שהוא סמן ללחץ. עבור אנשים עם PTSD, הוא פועל בצורה שונה, כך שזה מעיד על הפעלה כרונית של מערכת העצבים הסימפתטית. אם כך, הסתכלנו על רמות העמילאז כדי לראות, אם זה עשוי להראות שיש ירידה כללית ברמות הלחץ, לאחר החלימה הצלולה המרפאת, וזה בדיוק אכן מה שמצאנו.

אז זה אומר שרמות הלחץ הכלליות שלהם ירדו. זה היה מדהים, זו הייתה העדות הראשונה אי פעם, לשינוי ביולוגי פיזיולוגי ביחס לחלום צלול מרפא.

מה יכול להיות המנגנון מאחורי תופעה זו?

“אז, הניחוש הכי טוב שלי לגבי איך כל זה עובד, הוא שזו דרך לנצל את הכוח של המוח הלא-מודע, בצורה שבה אתה באמת יכול לכוון ולבטא ריפוי.

לעתים קרובות הניסיון מעוכב על ידי המוח החושב שלנו, המוח המודע שלנו, ואני חושב שהנקודה העיקרית של החלום הצלול הזה, היא המקום שבו אתה יכול, לקיים הסכם בין המודע והתת מודע, כדי באמת להביא לריפוי. פשוט תן לזה לקרות,” אמר יונט.

IONS מתכננת כעת מחקר המשך גדול יותר. אם תוצאות אלו ישוחזרו, ההשלכות יהיו גדולות.

“זה מרגש לראות את הסמן הביולוגי-פיזיולוגי הזה, משתנה במקביל לתסמיני ה- PTSD המופחתים. וזה הגיוני בגלל הקשר בין מערכת העצבים הסימפתטית”, אמר יונט.

“זה מאוד מרגש ויש לכך השלכות עצומות על הטיפול ב- PTSD ובמחלות נפש אחרות שקשה לטפל בהן. אבל לעובדה שמצאנו, בפעם הראשונה, עדויות לסמן הביולוגי הפיזיולוגי הזה, המשתנה ביחס לחלום הצלול המרפא – יש השלכות על מחלות, שמתבטאות יותר באופן פיזי. אם ניתן לשנות את רמת האנזים בגוף שלך, באמצעות חלום צלול מרפא, זה אומר שאתה יכול לשנות מחלות גופניות. אז אני חושב שזה אדיר ויש לנו הזדמנות ללמוד הרבה על כוח הריפוי של הנפש.”

IONS מגייסת כעת משתתפים למחקר ההמשך. מידע זמין ב- noetic.org