רעיונות עסקיים ברי קיימא תפסו את אור הזרקורים בשנים האחרונות. זאת, בין היתר, בזכות “דור ה-Z“, שמעניק ערך רב לקיימות. הערך הזה בא יד ביד עם ההבנה שקיבלנו כאפה של השכמה מאוחרת. כאן נכנס לתמונה תחום היזמות. רעיונות עסקיים ברי קיימא יכולים להביא עתיד טוב יותר עבורנו ועבור הדורות הבאים. ישנן דרכים בלתי מוגבלות לגשת לקיימות. מאמר זה מדגיש 10 רעיונות עסקיים ברי קיימא וכיצד לפתח אותם.

מהו עסק בר קיימא?

עסק בר קיימא הוא פעילות המאגדת דאגה לאיכות הסביבה, רווחיות ורצון טוב למען הכלל כחזיתו. נדרש לשאול את השאלה, “כיצד אתה, כיזם, יכול להשתמש בהשפעה שלך כדי לעזור לחברה להיות ברת-קיימא יותר?” כל הרעיון סובב סביב ‘לעשות יותר בפחות’. להמציא פתרונות יעילים וברי קיימא תוך עמידה בדרישות החוק.

86% רוצים שהעולם יהיה בר-קיימא ושוויוני יותר

על פי סקר זה של Ipsos, המגיפה המתמשכת השפיעה על החברה לחשוב בצורה ברת קיימא יותר. מבין 21,000 מבוגרים מ-28 מדינות שונות, 86% רוצים שהעולם יהיה בר-קיימא ושוויוני יותר. די לומר, אם אתה רוצה להקים עסק בר קיימא, יש אנשים שיקשיבו לך. עם זאת, זה תלוי בך לפתח רעיון ייחודי המאפשר לחברה להתאחד ולהיות חלק מהפתרון.

מהם רעיונות עסקיים מעולים ברי קיימא?

אם אתם מסתכלים על השארת טביעת רגל (או מבחינה טכנית חוסר כזו?) בעולם הקיימות, יש כמעט אינספור דרכים עבורכם לעשות זאת. כל שעליכם לעשות הוא להסתכל על זהות המותג שלכם ולשאול את עצמכם, “איך אני יכול ליצור אלטרנטיבה ברת קיימא?”

הרבה יותר קל להגיד מאשר לעשות. 10 רעיונות עסקיים ברי-קיימא שיביאו השראה לעיסוקים שלך:

חומרי כתיבה ידידותיים לסביבה

למרות החיים בעולם דיגיטלי, אנחנו עדיין משתמשים בנייר קלאסי ומכתבים, דיו, עטים, מברשות וכו’. זה מובן מאליו, אבל כל הפריטים האלה פוגעים בסביבה בדרכים הייחודיות אך המשמעותיות שלהם. עטים, למשל, עשויים מפלסטיק. ניירות, כפי שכולנו יודעים, מיוצרים על ידי כריתת עצים. זו הסיבה, שמכשירי כתיבה אלטרנטיביים יכולים להיות אחד הרעיונות העסקיים ברי הקיימא הטובים ביותר.

  • חברת Papier מתמחה בכלי משרד ידידותיים לסביבה, תוכלו לעיין במוצריה ובהצהרות הקיימות שלה באתר החברה.
  • ניתן לרכוש מוצרי משרד ידידותיים לסביבה באתר: WHSmith.
  • חומרי כתיבה ידידותיים לסביבה ניתן להשיג בחנות של Alibaba בכמויות מסחריות.

לפי The World Counts, כל טון של נייר ממוחזר יכול למנוע את ההשלכות הבאות:

– כריתת 17 עצים
– 1,440 ליטר שמן
– 2.3 קוב שטח הטמנה
– 4,000 קילוואט אנרגיה
– 26,500 ליטר מים

נייר ידידותי לסביבה הוא גם אפשרות מצוינת. ה- Forest Stewardship Council (FSC) מעניקה אישורים לחברות נייר שיש להן פחות השפעה על הסביבה על ידי שימוש במקורות נייר מיערות המנוהלים על ידי ה- FSC.

שימוש במוצרי המפ

זבל לאדם אחד הוא אוצר לאדם אחר. זהו המקרה עם ההמפ, שהוא מבחינה טכנית האח הידידותי לסביבה, הלא פסיכואקטיבי לקנאביס. הצעת חוק שעברה בשנת 2018 הסירה את ההמפ מרשימת החומרים המבוקרים. מאז, נעשה בו שימוש במגוון דרכים ליצירת חלופות לכל מיני מוצרים שאינם ברי קיימא.

מאחר שתעשיית הטקסטיל אחראית ל-5% עד 10% מפליטת גזי החממה העולמית והיא התעשייה המזהמת השנייה בגודלה אחרי הדלקים המאובנים, חשוב לנו להיות מודעים וגם פרואקטיביים בכל הנוגע לייצור. בדרך זו, חומרים ידידותיים לסביבה כגון המפ מהווים אלטרנטיבה מצוינת לסיבים סינתטיים כגון פוליאסטר, אקריליק וניילון, המיוצרים באמצעות דלקים מאובנים.

ההמפ הוא חומר עתיק ובר קיימא שנעשה בו שימוש בייצור טקסטיל עוד משנת 2,800 לפני הספירה. אנו יודעים שסיבי המפ הם ברי קיימא ומתכלים מכיוון שהוא חומר שלילי ל- CO2, בכך שהוא אוגר יותר CO2 ממה שהוא פולט. כמו כן, ייצורו דורש מעט חומרי הדברה וקוטלי עשבים, והוא משחרר מעט רעלים לאדמה ולמערכת האקולוגית הרחבה יותר. למעשה, אומרים שהוא למעשה משפר את איכות הקרקע. יישום פתרונות המפ לעסק שלכם יהפכו אותו לבר קיימא יותר והלקוחות שלכם יעריכו זאת.

Hempitecture היא חברה אחת שעושה דברים נהדרים עם קנבוס (כפי ששמה מציין). החברה יוצרת חומרי בניין עם קנבוס, וה-HempWool שלה הוא חומר בידוד דיור פנומנלי בר-קיימא.

אנרגיה מתחדשת

שוק האנרגיה המתחדשת שווה למעלה מ- 880 מיליארד דולר וצפוי לצמוח בקצב מורכב של 8.4% משנה לשנה. זה יכול להיות, ללא ספק, אחד הרעיונות העסקיים ברי הקיימא הטובים ביותר, אם נעשה נכון.

ישנן דרכים רבות לגשת לאנרגיה מתחדשת. חברות יכולות לבחון שימוש באנרגיה סולארית, ביומסה, אנרגיית רוח ועוד. ישנן חברות רבות בשוק המספקות שירותי אנרגיה מתחדשת, הן בארץ ובחו”ל. חברות אלו מספקות פתרונות אנרגיה הן לצרכן הפרטי ולחברות עסקיות.

LG מספקת פתרונות שכאלו. למשל, חימום AWHP מבוססים על מערכת בעלת יעילות גבוהה ביותר המאפשרת חימום רצפות, חללים ומים. ככל שתעשו שימוש רב יותר במערכת, כך תהיה חסכונית יותר באנרגיה.

מערכת ה- THERMA V משתמשת ב-75% מהאנרגיה הטבעית הנקלטת מאוויר הסביבה ו-25% מהאנרגיה הנותרת מגיעה מחשמל. THERMA V מפחיתה באופן משמעותי את פליטת ה-CO2 בהשוואה לדודי שמן או גז.

שירותי דיגיטל ידידותיים לסביבה

עסקים זקוקים לחברת אחסון כדי לנהל את החנות הוירטואלית שלהם. בשוק קיימות חברות רבות ומגוונות בתחום שרתי האחסון, אם זאת ישנן מספק חברות בולטות שבחרו בדרך הקיימות ויספקו לכם שירותים דיגיטליים ירוקים.

HostPapa היא אחת מחברות אחסון האתרים הראשונות שהתחייבו לציבור להפוך לירוקה. “אנו מקדמים את הפיתוח והשימוש במשאבי אנרגיית רוח ושמש על ידי רכישת תעודות אנרגיה ירוקה כדי לקזז את כל הכוח שאנו משתמשים במרכזי הנתונים והמשרדים שלנו. על ידי החזרת אנרגיה נקייה שווה ערך לרשת, אנו למעשה מצמצמים את טביעת הרגל הפחמנית שלנו ותומכים ביוזמות אנרגיה מתחדשת.” נכתב באתר החברה.

האינטרנט עולה הרבה חשמל: למעלה מ-400 טרה-וואט-שעה בשנה. בעוד שטביעת הרגל של אתר בודד קטנה, הכל מצטבר: האינטרנט אחראי לכ-3.7% מפליטת גזי החממה העולמית. זה דומה לכמות המיוצרת על ידי תעשיית התעופה העולמית.

עם תכנית האחסון הירוק של חברת 20i, אפשר להיות סמוך ובטוח שאתרי האינטרנט שלך מאוחסנים בשרתים הנמנעים מלתרום לשינויי אקלים. אתרים המתארחים ב- 20i יעברו את בדיקות הקיימות של Green Web Foundation.

מרכזי נתונים גדולים ומורכבים, המורכבים ממחשבים רבי עוצמה עם צריכת מעבד (CPU) גבוה באופן רציף, אשר מייצר חום רב. כדי להוריד את הטמפרטורה, יש צורך במערכת קירור מאסיבית. גם השרתים עצמם וגם מערכות הקירור דורשות כוח רב, מה שיכול להשפיע באופן משמעותי על הסביבה.

כדי לפצות על צריכת האנרגיה הגבוהה, בחברת one.com עובדים ללא הרף על הפחתת טביעת הרגל האנרגטית ועל מקורות האנרגיה שלהם בצורה מודעת לסביבה. זו הסיבה שהם בוחרים להשתמש באנרגיה ירוקה ולהציע אחסון אתרים ירוק ללקוחות.

חברה נוספת המספקת שירותי דיגיטל ירוקים היא PlanetHoster. על פי החברה התשתית הקנדית שלהם מקבלת 100% מהאנרגיה שלה משימוש בהידרואלקטריות. השרתים הממוקמים במרכזי הנתונים האקולוגיים שלהם מקוררים באופן טבעי באנרגיה ירוקה הודות לאקלים הקנדי. הגישה הייחודית שלהם שלהם לניהול השרתים מביאה לירידה בבזבוז האנרגיה.

שימוש באריזה מתכלה

אריזת המוצר שלך הופכת לאשפה חסרת תועלת ברגע שהלקוח מוציא את תכולתה. פסולת פלסטיק אינה מתכלה ונשארת על פני כדור הארץ מספר שנים אם לא ממוחזרים אותה. מה שיותר גרוע הוא שלא כל פסולת פלסטיק ניתנת למיחזור.

לעבור לחומרים מתכלים זהו נוהג עסקי בר קיימא. כדי להיחשב ל”מתכלה”, החומר חייב להתפרק באופן טבעי, בפעולות של מיקרואורגניזמים, גם ללא חמצן. חומרים אלו הופכים אז לחלק מהסביבה ואינם גורמים נזק בטווח הארוך.

כדי לבסס את החלטת הקיימות שלך, בחר באריזות ידידותיות לסביבה בעלות תקן קיימות נדרש. למשל, חברת Fedex פועלת במישור הקיימות ומאפשרת שימוש באריזות ידידותיות לסביבה.

לפי Sifted, 66% מהלקוחות ישקלו לקנות מהעסק שלכם אם תוכלו להוכיח את השיטות הקיימות שלכם. משלוח בר קיימא יכול להוביל לעלייה במכירות ובמעורבות הלקוחות שלכם, אבל יש לה גם השפעה סביבתית. נכון לשנת 2018, הסוכנות להגנת הסביבה דיווחה על מיחזור של פחות מ-9% מתוך למעלה מ- 3,000,000 טונות של חומרים פלסטיים, כולל חומרי משלוח פלסטיים.