טלסקופ החלל Webb של נאס”א חודר דרך ענני אבק כדי לחשוף כוכבים צעירים בשלבי היווצרות מוקדמים.
 
“צלילה עמוקה” לאוצר הכוכבי לתוך אחת מהתמונות הראשונות והאייקוניות של ווב, הצוקים הקוסמיים. התמונה חשפה מוקד של כוכבים צעירים בשלב התפתחות התחלתי. ניתוח מדוקדק של נתונים מאורך גל של אור, שנלכד רק על ידי Webb, פותח כעת דלתות חדשות לממצאים מסקרנים.

 

טלסקופ החלל Webb חושף כוכבים צעירים בשלבי היווצרות מוקדמים

מדענים לקחו “צלילה עמוקה” לתוך אחת התמונות הראשונות האייקוניות של ווב וגילו עשרות סילונים אנרגטיים וזרימות של כוכבים צעירים, שהוסתרו בעבר על ידי ענני אבק.

התגלית מסמנת את תחילתו של עידן חדש של חקירה כיצד נוצרים כוכבים כמו השמש שלנו, וכיצד קרינה מכוכבים מסיביים סמוכים עשויה להשפיע על התפתחות כוכבי לכת.

הצוקים הקוסמיים

הצוקים הקוסמיים, הנמצאים באזור בקצהו של החלל בתוך צביר הכוכבים NGC 3324, סיקרן כבר זמן רב את האסטרונומים, כמוקד להיווצרות כוכבים. למרות שנחקר היטב על ידי טלסקופ החלל Hubble, פרטים רבים על היווצרות כוכבים ב- NGC 3324 נותרו מוסתרים ע”י אורכי גל של אור נראה.

ווב בנוי בצורה מושלמת לדלות את הפרטים המבוקשים הללו, מכיוון שהוא בנוי לזהות סילונים וזרימות, הנראים בצילום באינפרא אדום ברזולוציה גבוהה. היכולות של Webb גם מאפשרות לחוקרים לעקוב אחר התנועה של תכונות אחרות, שנלכדו בעבר על ידי הטלסקופ Hubble.

“מה שווב נותן לנו הוא תמונת מצב בזמן, לראות כיצד היווצרות כוכבים מתרחשת, במה שעשוי להיות כפינה טיפוסית של היקום, שלא הצלחנו לראות קודם לכן.” אמרה האסטרונומית מייגן רייטר מאוניברסיטת רייס ביוסטון, טקסס, שהובילה את המחקר.