רפואת צמחים שימשה במשך אלפי שנים לטיפול במחלות שונות ולקידום בריאות כללית ושיפור איכות החיים. ישנן תרופות צמחיות פופולריות רבות הנמצאות בשימוש נרחב ברחבי העולם.

צמחי מרפא הם צמחים המשמשים כבר אלפי שנים ברפואה המסורתית לטיפול במגוון מצבים בריאותיים. הם מכילים תרכובות טבעיות, כגון אלקלואידים, פלבנואידים ושמנים אתריים, שיש להם יתרונות טיפוליים פוטנציאליים.

כמה דוגמאות לצמחי מרפא בשימוש נפוץ כוללות:

  1. אכינצאה: משמש לחיזוק המערכת החיסונית וטיפול בזיהומים בדרכי הנשימה.
  2. גינקו בילובה: משמש לשיפור התפקוד הקוגניטיבי ולהפחתת סימפטומים של חרדה ודיכאון.
  3. ג’ינסנג: משמש לשיפור האנרגיה, הפחתת מתח ושיפור הרווחה הכללית.
  4. סנט ג’ון וורט: משמש להקלה על סימפטומים של דיכאון וחרדה.
  5. כורכום: משמש בשל תכונותיו האנטי דלקתיות ונוגדי החמצון.
  6. שורש ולריאן: משמש לקידום הרפיה, הפחתת חרדה ושיפור השינה.

ניתן ליטול צמחי מרפא בצורות שונות, כולל תה, כמוסות, טבליות ותמציות. למרות שהם נחשבים בדרך כלל בטוחים, יכולים להיות להם תופעות לוואי אפשריות והם יכולים לקיים אינטראקציה עם תרופות מסוימות, לכן חשוב לדבר עם איש מקצוע רפואי לפני נטילת תרופות צמחיות כלשהן.

הנה כמה מהפופולריים ביותר:

1. אכינצאה

אכינצאה היא עשב פופולרי המשמש לחיזוק המערכת החיסונית ולסייע במניעת הצטננות וזיהומים אחרים בדרכי הנשימה. זהו צמח פורח שמקורו בצפון אמריקה. האכינצאה ידועה גם בשם החנית הסגולה בגלל עלי הכותרת הייחודיים שלה ורדרדים-סגולים המקיפים חרוט מרכזי מוגבה. הצמח הוא חלק ממשפחת החינניות ויש לו היסטוריה ארוכה של שימוש ברפואה המסורתית כדי להגביר את המערכת החיסונית ולעזור להדוף זיהומים.

אכינצאה משמשת בדרך כלל למניעה וטיפול בהצטננות, שפעת וזיהומים אחרים בדרכי הנשימה. מאמינים שהוא פועל על ידי גירוי המערכת החיסונית לייצר יותר תאי דם לבנים, המסייעים במאבק בזיהומים. אכינצאה משמשת גם להפחתת דלקת, להקלה על כאבים ולהגברת התפקוד החיסוני הכולל.

החלקים של צמח האכינצאה המשמשים בדרך כלל למטרות רפואיות הם השורשים, העלים והפרחים. אכינצאה זמינה במגוון צורות, כולל תה, תמיסות, כמוסות ותמציות. ניתן למצוא אותו בחנויות טבע רבות ולרוב משמש כתרופה טבעית למגוון רחב של בעיות בריאותיות.

אמנם אכינצאה נחשבת בדרך כלל בטוחה, אך יכולות להיות לה תופעות לוואי אפשריות, במיוחד אצל אנשים הסובלים מאלרגיות לצמחים ממשפחת החינניות. היא יכולה גם לקיים אינטראקציה עם תרופות מסוימות, לכן חשוב לדבר עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני נטילת אכינצאה או כל תרופה צמחית אחרת.

2. גינקו בילובה

גינקו בילובה משמש לעתים קרובות לשיפור התפקוד הקוגניטיבי, הזיכרון והריכוז. גינקו בילובה הוא עץ שמקורו בסין אך גדל כיום בחלקים שונים של העולם, כולל ארצות הברית. הוא ידוע גם בשם עץ הבכורה או maidenhair tree. עלי עץ הגינקו שימשו למטרות רפואיות במשך אלפי שנים, במיוחד ברפואה הסינית המסורתית.

גינקו בילובה משמש לרוב לשיפור התפקוד הקוגניטיבי, הזיכרון והריכוז. מאמינים שהוא פועל על ידי הגברת זרימת הדם למוח ושיפור ספיגת החמצן והגלוקוז בתאי המוח. מחקרים מסוימים מצביעים על כך שלגינקו בילובה עשויות להיות גם תכונות נוגדות חמצון המסייעות בהגנה מפני נזק לתאים הנגרמים על ידי רדיקלים חופשיים.

גינקו בילובה זמין במגוון צורות, כולל כמוסות, טבליות ותמציות נוזליות. ניתן למצוא אותו בחנויות טבע רבות והוא משמש לרוב כתרופה טבעית למגוון מצבים, כולל דמנציה, מחלת אלצהיימר ומחלת עורקים היקפיים.

בעוד גינקו בילובה נחשב בדרך כלל לבטוח, יכולות להיות לו תופעות לוואי אפשריות, במיוחד אצל אנשים הנוטלים תרופות מדללות דם או שיש להם היסטוריה של התקפים. הוא יכול גם לקיים אינטראקציה עם תרופות מסוימות, לכן חשוב לדבר עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני נטילת גינקו בילובה או כל תרופה צמחית אחרת.

3. ג’ינסנג

ג’ינסנג הוא צמח פופולרי המשמש לשיפור האנרגיה, הפחתת מתח, ושיפור הבריאות והרווחה הכללית. ג’ינסנג הוא שורש של צמחים השייכים לסוג Panax. ישנם מספר מינים של ג’ינסנג, כולל ג’ינסנג אמריקאי (Panax quinquefolius) וג’ינסנג אסייתי (Panax ginseng), שהם הנפוצים ביותר בשימוש.

הג’ינסנג ידוע בתכונות האדפטוגניות שלו, כלומר הוא עוזר לגוף להתמודד עם לחץ ולהסתגל למצבים חדשים. מאמינים כי יש לו גם תכונות מחזקות מערכת החיסון ועשוי לסייע בהפחתת דלקת.

ג’ינסנג משמש לעתים קרובות כדי לשפר את האנרגיה ולהפחית מתח. מאמינים שהוא פועל על ידי ויסות תגובת הלחץ של הגוף, אשר יכול לעזור לשפר את הביצועים המנטליים והפיזיים. מחקרים מסוימים מצביעים גם על כך שג’ינסנג עשוי לשפר את התפקוד הקוגניטיבי ולשפר את הרווחה הכללית.

ג’ינסנג זמין בצורות שונות, כולל תה, כמוסות, טבליות ותמציות. ניתן למצוא אותו בחנויות טבע רבות ומשמש לרוב כתרופה טבעית למגוון מצבים, כולל עייפות, דיכאון וחרדה.

בעוד שג’ינסנג נחשב בדרך כלל לבטוח, יכולות להיות לו תופעות לוואי אפשריות, במיוחד אצל אנשים הסובלים מלחץ דם גבוה או נוטלים תרופות מסוימות. זה יכול גם לקיים אינטראקציה עם תרופות מסוימות, לכן חשוב לדבר עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני נטילת ג’ינסנג או כל תרופה צמחית אחרת.

 

4. היפריקום (St. John’s Wort)

סנט ג’ון וורט משמש לעתים קרובות כדי לעזור להקל על סימפטומים של דיכאון וחרדה. סנט ג’ון וורט (Hypericum perforatum) הוא צמח פורח שמקורו באירופה אך גדל כיום במקומות רבים בעולם. זוהי תרופה צמחית נפוצה ששימשה במשך מאות שנים לטיפול במגוון מצבים.

סנט ג’ון וורט משמש לעתים קרובות כדי להקל על סימפטומים של דיכאון וחרדה. מאמינים כי הוא פועל על ידי הגברת רמות הסרוטונין, הנוראפינפרין והדופמין במוח, אשר יכולים לעזור לווסת את מצב הרוח ולשפר את תחושות הרווחה.

סנט ג’ון וורט זמין במגוון צורות, כולל כמוסות, טבליות, תה ותמציות. ניתן למצוא אותו בחנויות טבע רבות ומשמש לרוב כחלופה טבעית לתרופות נוגדות דיכאון מרשם.

בעוד שוורט סנט ג’ון נחשב בדרך כלל לבטוח, עלולות להיות לו תופעות לוואי אפשריות, במיוחד אצל אנשים הנוטלים תרופות מסוימות, כגון תרופות נוגדות דיכאון, גלולות למניעת הריון ומדללי דם. זה יכול גם לגרום לרגישות לאור השמש, ולכן חשוב ללבוש קרם הגנה וביגוד מגן בעת השימוש בסנט ג’ון וורט. כמו בכל תרופה צמחית, חשוב לדבר עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני נטילת סנט ג’ון וורט או כל תרופה צמחית אחרת.

5. כורכום

כורכום הוא תבלין המשמש בשיטות רבות של רפואה מסורתית וידוע בתכונות האנטי דלקתיות שלו. כורכום (Curcuma longa) הוא צמח פורח שמקורו בהודו ובדרום מזרח אסיה. זהו תבלין נפוץ המעניק לקארי את צבעו הצהוב וטעמו המובהק. כורכום נמצא בשימוש גם ברפואה המסורתית במשך אלפי שנים בשל היתרונות הבריאותיים הפוטנציאליים שלו.

כורכום מכיל תרכובת בשם כורכומין, אשר מאמינים שהיא בעלת תכונות אנטי דלקתיות ונוגדות חמצון. כורכומין נחקר על הפוטנציאל שלו להפחית דלקת, להקל על כאבים ולשפר את תפקוד המוח. כמה מחקרים הציעו גם שלכורכומין יש פוטנציאל להפחתת הסיכון למחלות כרוניות כמו סרטן, מחלת אלצהיימר ומחלות לב.

כורכום זמין במגוון צורות, כולל אבקה, כמוסות, תה ותמציות. ניתן למצוא אותו בחנויות טבע רבות ומשמש לעתים קרובות כתרופה טבעית למגוון מצבים, כולל דלקת פרקים, בעיות עיכול ובעיות עור.

בעוד שכורכום נחשב בדרך כלל בטוח, יכול להיות לו תופעות לוואי אפשריות, במיוחד אצל אנשים הנוטלים תרופות מסוימות או שיש להם היסטוריה של בעיות בכיס המרה. הוא יכול גם לקיים אינטראקציה עם תרופות מסוימות, לכן חשוב לדבר עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני נטילת כורכום או כל תרופות צמחיות אחרות.

רכישת כורכום

ב- iHerb בתוספת קוד קופון: FPJ342

6. שורש ולריאן

שורש ולריאן הוא עשב פופולרי המשמש לקידום הרפיה ועזרה עם נדודי שינה וחרדה. שורש ולריאן הוא עשב המגיע מהשורש של צמח ה- Valeriana officinalis. הוא שימש במשך מאות שנים כתרופה טבעית לקידום הרפיה, הפחתת חרדה ושיפור השינה.

מאמינים ששורש ולריאן פועל על ידי הגדלת רמות הנוירוטרנסמיטר הנקרא GABA במוח, שיכול לעזור להפחית חרדה ולקדם רגיעה. זה עשוי גם לעזור לשפר את השינה על ידי צמצום הזמן שלוקח להירדם ושיפור איכות השינה.

שורש ולריאן זמין בצורות שונות, כולל כמוסות, טבליות, תה ותמציות. ניתן למצוא אותו בחנויות טבע רבות ולעתים קרובות הוא משמש כחלופה טבעית לעזרי שינה עם מרשם.

בעוד ששורש ולריאן נחשב בדרך כלל בטוח, יכול להיות לו תופעות לוואי אפשריות, במיוחד אצל אנשים הנוטלים תרופות מסוימות או שיש להם היסטוריה של בעיות כבד. זה יכול גם לגרום לנמנום, לכן חשוב להימנע מנהיגה או הפעלת מכונות כבדות בזמן השימוש בשורש ולריאן. כמו בכל תרופה צמחית, חשוב לדבר עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני נטילת שורש ולריאן או כל תרופה צמחית אחרת.

חשוב לציין שבעוד שתרופות צמחיות יכולות להיות יעילות, יכולות להיות להן גם תופעות לוואי ואינטראקציות אפשריות עם תרופות אחרות. זה תמיד רעיון טוב לדבר עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני נטילת תרופות צמחיות כלשהן.

רכישת ולריאן

ב- iHerb בתוספת קוד קופון: FPJ342