myHerb

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
רפואת צמחי המרפא הסינית המסורתית: מה שאתם צריכים לדעת

רפואת צמחי המרפא הסינית המסורתית: מה שאתם צריכים לדעת

רפואת צמחי המרפא הסינית המסורתית: מה שאתם צריכים לדעת

עד כמה אנחנו יודעים על רפואה סינית מסורתית? הגישות המרכיבות את הרפואה הסינית המסורתית (כגון דיקור, טאי צ’י ומוצרי צמחים) היו נושאים למחקרים קליניים וסקירות מדעיות רבות. בואו נעיף מבט.

מהי רפואה סינית מסורתית?

הרפואה הסינית המסורתית (TCM כלומר Traditional Chinese medicine) התפתחה במשך אלפי שנים (לפחות 3,000 שנה). מתרגלי ה- TCM משתמשים בגישות פסיכולוגיות ו/או גופניות שונות (כגון דיקור וטאי צ’י) וכן במוצרים צמחיים כדי לטפל בבעיות בריאות.

מערכת רפואת הצמחים שהתפתחה בסין שונה בכמה רבדים משמעותיים מרפואת הצמחים האירופית. ההבדל הברור ביותר הוא, שמסורת הצמחים המערבית מתמקדת בפשטות, או בצמחי מרפא שנלקחים לבדם. לעומת זאת, רפואת הצמחים הסינית המסורתית עושה שימוש כמעט בלעדי בשילובים של צמחים שונים.

חשוב מכך, פורמולות צמחיות סיניות אלו אינן מיועדות לטיפול בסימפטומים של מחלה ספציפית. במקום זאת, הם מותאמים במיוחד לאדם על פי העקרונות המורכבים של הרפואה הסינית המסורתית. מסיבה זו, ה- TCM היא בעלת פוטנציאל וגישה לריפוי הוליסטי עמוק. מצד שני, הגישה הסינית קשה ומורכבת יותר לשימוש וגם ללימוד, מאשר המקבילה המערבית.

ההיסטוריה של רפואת הצמחים הסינית

לרפואה הסינית המסורתית היסטוריה של כ-3,000 שנים החל מראשית שושלת ג’ואו של סין או אפילו קודם לכן, שכן הכתבים הרפואיים העתיקים ביותר על צמחי מרפא נמצאו בקלאסיקת השינויים (אי צ’ינג) והקלאסיקה של השירה (שי ג’ינג) (ריד, 1996). בקלאסיקות אלו הוזכרו עשרות צמחי מרפא במגוון מצבים הקשורים לריפוי ותזונה.

ההרבולוגיה (רפואת צמחים) העתיקה בסין התמקדה בשיקויים שתפקידם היה לרפא ומצד שני למטרות מאגיה (קסם). מתישהו בין המאה השנייה לפני הספירה. ובמאה השנייה לספירה, הונחו היסודות התיאורטיים של הרפואה הסינית המסורתית. אך ההתמקדות הייתה יותר בדיקור מאשר בצמחי מרפא. רק בערך במאה ה-12 לספירה יושמו במלואם העקרונות העמוקים יותר של הרפואה הסינית בטיפול בצמחי מרפא. ויצרו שיטה שניתן לכנותה רפואת הצמחים הסינית המסורתית.

יין ויאנג

הסינים הקדמונים הציעו שכל יצור חי מתקיים על ידי איזון של שני כוחות אנרגיה מנוגדים, הנקראים יין ויאנג. יחד, הם מהווים את תמצית החיים, או צ’י – סוג של אנרגיה שזורמת בגוף דרך ערוצים בלתי נראים הנקראים מרידיאנים. מחצית מאיברים ומרידיאנים מסוימים נשלטים על ידי יין והחצי השני על ידי יאנג. כאשר היין והיאנג יוצאים מאיזון בגוף, הדבר גורם לחסימה של צ’י ולמחלה שמגיעה לאחר מכן. חוסר איזון של יין ויאנג יכול להיגרם על ידי מתח, זיהום, תזונה לקויה, הפרעות רגשיות או זיהום. למטרות אבחון, יין ויאנג מתחלקים עוד יותר לחלק הפנימי והחיצוני, לחם ולקר, חוסר ועודף.

חמשת היסודות ברפואת הצמחים הסינית

צמחי מרפא סיניים ניתנים במרשם כדי לנרמל אנרגיה לא מאוזנת, או צ’י (מבוטא ‘צ’י’), העוברת דרך מרידיאנים בלתי נראים בגוף. בין אם מאמינים בפילוסופיה ובין אם לאו, מחקרים הראו שתרופות צמחיות סיניות מצליחות בטיפול במגוון הפרעות, במיוחד הפרעות גינקולוגיות ובדרכי העיכול.

הפילוסופיה של ה- TCM מציעה שכל דבר כולל איברי הגוף – מורכב מחמשת היסודות: אש, אדמה, מתכת, מים ועץ. עשבי התיבול מסווגים באופן דומה לחמשת הטעמים – מתוק, מלוח, מר, חריף וחמוץ – התואמים את חמשת היסודות.

עקרונות רפואת הצמחים הסינית המסורתית

תראו, אפילו מבוא בסיסי לעקרונות של ה- TCHM היה חורג מהיקף מאמר זה. שקלו את הדברים הבאים, כלא יותר מאשר טעימה קטנה מהמערכת הרפואית העצומה הזו.

על פי עקרונות כל הרפואה הסינית, בריאות מתקיימת, כאשר הגוף מאוזן והאנרגיה שלו זורמת בחופשיות. המונח “אנרגיה” מתייחס לצ’י, אנרגיית החיים שנאמר כי היא מחייה את הגוף. המונח “איזון” מתייחס לגורמים היחסיים של יין ויאנג – הכוחות המנוגדים הטאואיסטים הקלאסיים של היקום. יין ויאנג מוצאים את ביטוים באנטגוניסטים נלווים שונים כגון קור מול חום, לחות מול יובש, ירידה לעומת עלייה, במנוחה לעומת פעילה, ומלא מול ריק.

במצב אידיאלי, יין ויאנג על כל צורותיהם מאוזנים בצורה מושלמת בכל חלק בגוף. עם זאת, גורמים חיצוניים או פנימיים יכולים להפר את האיזון הזה, ולהוביל למחלות. אבחון וטיפול רפואיים סיניים כוללים זיהוי הגורמים שיצאו מאיזון וניסיון להחזיר אותם להרמוניה. האבחון מתבצע באמצעות “הקשבה” לדופק (במילים אחרות, לקיחת הדופק בזהירות וברגישות יוצאת דופן), התבוננות ומישוש של חלקים שונים בגוף ושאילת שורה ארוכה של שאלות.

אבחון מחלות על פי הרפואה הסינית המסורתית

חשוב להבין שאבחון על פי TCHM שונה מאוד מאבחון מערבי. כדי להבין זאת, נדמה שני מטופלים היפותטיים עם אבחנה מערבית אחת של כאבי ראש ושל מיגרנה. ניתן לומר על הראשונה שיש לו “יובש בכבד וצ’י עולה”, בעוד שאחר יכול להיות מאובחן עם “רוח קור אקסוגנית” (אלו אבחנות בשפה הסינית העתיקה).

בהתבסס על אבחנות שונות אלה, ניתן ליישם תרופות שונות לחלוטין. במילים אחרות, אין דבר כזה תרופה מהמסורת הסינית המסורתית למיגרנות כשלעצמה. במקום זאת, הטיפול חייב להיות אינדיבידואלי לחוסר האיזון שנקבע על ידי התיאוריה המסורתית. כלומר הטיפול מתמקד בשורש הבעיה, בזרימת האנרגיה בגוף ובאיבר הלקוי.

סוגי תרופות צמחיות סיניות

בסין ישנן חנויות צמחי מרפא, שם מכיני צמחי מרפא מנוסים יקצצו, יטחנו, יטגנו ויפרוסו עשבי תיבול וצמחים יבשים לפי המרשם, שניתן על ידי רופא צמחי מרפא מנוסה. כך תלכו הביתה עם חבילת צמחי מרפא יבשים, שצריך להכין לפי ההוראות. הכוללות בדרך כלל הוספת מים, הרתחה של מספר שעות בסיר קרמי, שפיכת הנוזל, הוספת מים וחזרה על התהליך פעמיים נוספות. עשבי תיבול מסוימים אמורים להתווסף ממש בסוף, בעוד שאחרים דורשים הכנה ארוכה במיוחד. כך זה עובד אצל המקומיים.

בסין קיימת מסורת מובהקת של רפואה עממית סינית הנפרדת מגישת ה- TCHM האורתודוקסית. ברפואה העממית הסינית הזו משתמשים בצמחי מרפא בצורה פשוטה יותר, קצת כמו רפואת הצמחים המערבית. צמחי המרפא הנפוצים ביותר בשימוש בדרך זו כוללים אסטרגלוס, דונג קוואי, ג’ינג’ר, קודזו (Pueraria lobata), שוש, ליציום, ג’ינסנג Panax וסכיזנדרה.

ברשימת צמחי המרפא מהרפואה הסינית נתמקד במאמר מעניין נפרד שיפורסם בהמשך.

להגיב

  • דירוג

הרשמה לניוזלטר:

 לקבלת עדכונים בלעדיים.

myHerb at MIROVERSE
Join myHerb community at Slack
myHerb community at Slack
Jotform Partner with myHerb
Ad
monday.com partner with myHerb
Ad
Click to access the login or register cheese
Scroll to Top

האתר משתמש ב- Cookies כדי לשפר את חווית הגלישה שלך. יש לקרוא ולאשר את תנאי השימוש וכתב הויתור.

הע”י לחיצה על “אני מסכים” אתם מאשרים כי קראתם ואתם מסכימים לתנאי השימוש וכתב הויתור. המשך הגלישה באתר והשימוש בעוגיות מהווה את הסכמתכם. אם אינכם קראתם ואינכם מאשרים את תנאי השימוש וכתב הויתור עליכם לצאת מן האתר.

ברוכים הבאים

myHerb Newsletter

אנו ממליצים לכם להצטרף לניוזלטר שלנו, לקבלת עדכונים חמים ובלעדיים היישר לתיבת האימייל שלכם.

*אנחנו מתנגדים לספאם.
*באפשרותכם לבטל את ההרשמה בכל עת.