תוספי צמחים נמצאים בשימוש במשך מאות שנים, אך בשנים האחרונות ישנה מגמה גוברת בשימוש בתוספי צמחים למטרות בריאותיות שונות. מהו התוסף הנפוץ ביותר? להלן מספר מגמות בשוק תוספי הצמחים:

רפואה מהצומח: קיים עניין גובר בשימוש ברפואה מהצומח למצבים בריאותיים שונים, לרבות מחלות כרוניות כמו סוכרת וסרטן. מגמה זו מונעת על ידי רצון לחלופות טבעיות לתרופות מסורתיות.

תמיכה במערכת החיסון: עם מגיפת ה-COVID-19 המתמשכת, חלה עלייה משמעותית בביקוש לתוספי צמחים התומכים במערכת החיסון, כמו אכינצאה, סמבוק ואנדרוגפיס.

אדפטוגנים: אדפטוגנים הם קבוצה של צמחי מרפא אשר מאמינים שהם עוזרים לגוף להסתגל ללחץ. הם צברו פופולריות בשנים האחרונות כדרך להפחית מתח, לשפר אנרגיה ולקדם רווחה כללית. כמה אדפטוגנים פופולריים כוללים אשווגנדה, מאקה ורודיולה.

בריאות נפשית: צמחי מרפא כגון אשווגנדה, בקופה (ברהמי) ורודיולה שימשו באופן מסורתי במשך מאות שנים כדי לשפר את התפקוד הקוגניטיבי ולהפחית מתח, והם צוברים פופולריות כתרופה טבעית לבעיות נפשיות כמו חרדה ודיכאון.

רפואה איורוודה: רפואה איורוודה היא מערכת רפואה הודית עתיקה שצוברת פופולריות בשנים האחרונות. עשבי תיבול ותוספי תזונה איורוודיים כגון כורכום, טריפלה ובזיליקום קדוש שימשו במשך מאות שנים כדי לאזן את הגוף והנפש.

רפואה מותאמת אישית: עם ההבנה הגוברת של רפואה פרטנית, יש עניין גובר בתוספי צמחים המותאמים לצרכים ולמצבים הבריאותיים הספציפיים של האדם.

מהו תוסף הצמחים הנפוץ ביותר?

תוסף הצמחים הנפוץ ביותר הוא כנראה שום. תוספי שום עשויים משום מיובש או אבקות וזמינות בצורות שונות כגון כמוסות, טבליות או תמציות. שום נמצא בשימוש נרחב כתוסף תזונה בשל היתרונות הבריאותיים הפוטנציאליים שלו, הכוללים הפחתת לחץ דם, שיפור רמות הכולסטרול וחיזוק המערכת החיסונית. יש לו גם תכונות נוגדות חמצון, אנטי דלקתיות ואנטי מיקרוביאליות. בשל הרבגוניות שלו, הוא נפוץ בשימוש בצורות שונות – מיובש, אבקה, שמן וגם בצורתו הטרייה.

מהו תוסף הפטריות הנפוץ ביותר?

תוסף הפטריות הנפוץ ביותר הוא כנראה בטא גלוקנים המופקים מפטריות כמו Agaricus blazei, Cordyceps, Maitake, Reishi, Shiitake ואחרים. בטא-גלוקנים הם סוג של פוליסכריד, שהם סוג של פחמימות הנמצאות בדפנות התא של פטריות ואורגניזמים אחרים. ידוע כי בטא גלוקנים אלו הם בעלי תכונות מחזקות מערכת החיסון, וזו הסיבה שהם נמצאים בדרך כלל בתוספי פטריות. הם זמינים בצורות שונות כגון כמוסות, טבליות או תמציות.

תוספי פטריות ריישי נפוצים בשימוש גם בשל סגולותיה הרפואיות, היא ידועה ביכולתה להגביר את החסינות, להפחית מתח וחרדה ולשפר את איכות השינה.

פטריות שיטאקי הן גם פופולריות וידועות בתכונות המגבירות את מערכת החיסון שלהן, והן עשירות גם בנוגדי חמצון ובתרכובות אנטי דלקתיות.

ראוי לציין כי הבטיחות והיעילות של תוספי פטריות עשויים להשתנות בהתאם לסוג הפטרייה הספציפי ואופן עיבודה.

טרנדים אורגניים

טרנד התוספים האורגניים היא תנועה הולכת וגדלה ששמה דגש על שימוש במרכיבים טבעיים, אורגניים ולא רעילים בתוספי תזונה. להלן מספר מגמות מרכזיות בשוק התוספים האורגניים:

  1. מרכיבים אורגניים: הביקוש לתוספי מזון אורגניים העשויים מחומרים אורגניים מוסמכים גובר. צרכנים מחפשים תוספי מזון ללא חומרי הדברה, דשנים סינתטיים וכימיקלים מזיקים אחרים.
  2. ללא GMO: צרכנים מודאגים יותר ויותר לגבי אורגניזמים מהונדסים גנטית (GMO) ומחפשים תוספי מזון שאינם מאומתים NON-GMO.
  3. קיימות: ישנה מודעות גוברת לגבי ההשפעה הסביבתית של תעשיית התוספים, והצרכנים מחפשים מותגים שמתעדפים קיימות ומקור אתי של מרכיבים.
  4. שקיפות: הצרכנים מתעניינים יותר בהבנת מקור המרכיבים המשמשים בתוספי מזון, ומחפשים מותגים שקופים לגבי שיטות המקור והייצור שלהם.
  5. תוספי מזון מלאים: ישנה מגמה גוברת של תוספי מזון העשויים ממרכיבי מזון מלאים, כגון פירות וירקות, שכן מאמינים שהם נספגים ומנוצלים בקלות רבה יותר בגוף.
  6. רפואה על בסיס צמחי: רפואה על בסיס צמחי הופכת לפופולרית יותר, והצרכנים מחפשים תוספי מזון ללא מוצרים מן החי, ובר קיימא וידידותי לסביבה.

ראוי לציין כי למונח “אורגני” אין אותה משמעות לתוספי מזון כמו למזון רגיל. ל-FDA אין הגדרה לתוספי מזון אורגניים, לכן חשוב לקרוא את התווית בעיון ולחפש אישורים כגון USDA אורגני או מאומת ללא GMO.

₪181.85

4.7/5