רמות ויטמין ה- B12 שלו היו כ”כ נמוכות שלא היה ניתן לזהותן בבדיקה. תסמינים של מחסור בוויטמין B12 משתנים וכוללים: עקצוץ בידיים או ברגליים, בעיות הליכה, עייפות, בחילות, קצב לב מהיר ועצבנות.

– לאדם שאכל תזונה טבעונית במשך 20 שנה היו רמות ויטמין B12 ‘בלתי ניתנות לזיהוי’, על פי דיווח.
– זרועותיו של האיש קהות חושים מכיוון שהמחסור השפיע על מערכת העצבים שלו.
– אנשים שאינם אוכלים מוצרים מן החי צריכים ליטול תוספי B12 כדי למנוע נזק למערכת העצבים.

גבר שאכל תזונה טבעונית “קפדנית” במשך 20 שנה פיתח מחסור בוויטמין B12 שגרם לו להתאמץ למצוא את המילים ולדבר וגם לחוסר תחושה בזרועותיו, לפי דיווח.

ויטמין B12 – המצוי באופן טבעי בבשר, ביצים ומוצרי חלב אך זמין גם כתוסף – חיוני לעצבים ולתאי הדם האדומים הנושאים חמצן בגוף. מחסור בוויטמין B12 עלול לגרום לנזק בלתי הפיך למערכת העצבים אם אינו מטופל במשך יותר משישה חודשים לאחר תחילת התסמינים.

כשהחליט לפנות לרופא

האיש האלמוני, בן 39, הלך לרופאים לאחר שחווה חוסר תחושה ועקצוץ בזרועותיו – מהמרפקים ועד קצות אצבעותיו – במשך ארבעה ימים. כתבו רופאים וסטודנטים לרפואה בדו”ח שפורסם ב- Cureus Journal of Medical Science ב-16 בספטמבר.

בשבעת החודשים האחרונים הוא התקשה למצוא מילים, הרגיש מבולבל והייתה לו ראייה מטושטשת לסירוגין, אמרו. כמו כן, הוא הרגיש לא מאוזן, עם סחרחורת, חסר נשימה ועייף יותר מהרגיל, אמרו אנשי מקצוע בתחום הבריאות, שעובדים באטלנטה.

תסמיני מחסור בויטמין B12

תסמינים של מחסור בוויטמין B12 משתנים וכוללים: עקצוץ בידיים או ברגליים, בעיות הליכה, עייפות, בחילות, קצב לב מהיר ועצבנות. חוסר התחושה מתרחשת בעקבות ההשפעות על מערכת העצבים.

– לאיש היו רמות ויטמין B12 ‘בלתי ניתנות לזיהוי’.
– חקירות גילו כי לאיש היו רמות ויטמין B12 “בלתי ניתנות לזיהוי” ורמות מדוללות של תאי דם אדומים, לבנים וטסיות דם.

ויטמין B12
ויטמין B12

סיבות למחסור בויטמין B12

למחסור בוויטמין B12 יש בדרך כלל שתי סיבות: בגלל שאדם לא אוכל מספיק מזונות המכילים אותו או חוסר ספיגה בגלל מצבים כמו צליאק ואנמיה מזיקה. במקרה זה, האיש הקפיד על תזונה טבעונית במשך 20 שנה מבלי ליטול תוספי ויטמין B12.

“מחסור ב-B12 הופך נפוץ יותר ויותר ככל שיותר אנשים הופכים לטבעונים”

רוב האנשים בארה”ב אוכלים מספיק ויטמין B12, כך עולה מנתוני המכון הלאומי לבריאות של ארה”ב. עם זאת, טבעונים וכאלה שלא אכלו ביצים, מוצרי חלב ובשר במשך יותר מחמש שנים נמצאים בסיכון למחסור בוויטמין B12, קובע איגוד הדיאטה הבריטי. האיגוד ממליץ לצמחונים וטבעונים לטווח ארוך, לבדוק את מצב רמת וויטמין ה- B12 שלהם בגוף, ולקחת תוספים של כ-10 מיקרוגרם ליום לפי הצורך.

לפי הדיווח, מחסור חמור ב-B12, כמו זה של הגבר, הוא נדיר אך הופך נפוץ יותר ככל שיותר אנשים מאמצים אורח חיים טבעוני או צמחוני. טיפול מוקדם במחסור בוויטמין B12 חיוני כדי למנוע נזק בלתי הפיך למערכת העצבים, כתבו הרופאים.

הרופאים טיפלו באיש בזריקות ויטמין B12 ועירוי דם

הרופאים טיפלו באיש בבית החולים בשלושה עירויי דם וזריקות ויטמין B12 יומיות במשך יומיים. לאחר מכן הוא הזריק ויטמין B12 כל יום במשך חמישה ימים בביתו, ולאחר מכן זריקה אחת פעם בשבוע במשך ארבעה שבועות, ולאחר מכן פעם בחודש.

על פי הדיווח, הקשיים שלו במציאת המילים השתפרו לאחר יום אחד של טיפול, והקואורדינציה, העייפות וקוצר הנשימה שלו השתפרו לאחר יומיים. לאחר כחודש אחד, הבלבול שלו היה במצב “טוב לחלוטין”, אבל עדיין הייתה לו חוסר תחושה ביד שמאל, אמרו הרופאים.

לאחר חודשיים, בדיקות דם גילו שרמות הוויטמין B12 שלו חזרו לקדמותו.