מגמות של צריכת אנרגיה באתרי האינטרנט: האינטרנט משתמש בערך באותה כמות חשמל כמו המדינה בריטניה, אחת הכלכלות הגדולות בעולם. מדובר בערך ב- 300 TWh/לשנה (קילו וואט). המגמות של צמיחת האינטרנט מראות למעשה שעד 2030, האינטרנט צפוי להתחיל להשתמש בסביבות 21% מהחשמל העולמי.

בנוסף, צפוי כי טכנולוגיות תקשורת גלובליות יהיו אחראיות ליותר פליטת פחמן בשנת 2025 מכל מדינה להוציא את סין, הודו וארצות הברית.

השפעת אתר אינטרנט על הסביבה

אולי אתם עדיין תוהים – כמה משפיע אתר אחד פשוט על כדור הארץ? יש כלי המציע דרך מעשית להבין את הדרך שבה האתר שלך פועל מנקודת מבט רחבה יותר. חישוב טביעת הרגל הפחמנית של האתר הוא פשוט למדי. קודם כל, הכלי בודק כמה נתונים מועברים דרך קו הרשת כאשר דף אינטרנט נטען ומכפיל אותו עם נתוני צריכת האנרגיה.

מאוחר יותר, נלקח בחשבון מקור האנרגיה המשמש את מרכז הנתונים, ומופעלת עוצמת הפחמן הממוצעת של החשמל המדווחת על ידי סוכנות האנרגיה הבינלאומית. לבסוף, על ידי חיבור כל המידע הזה, ניתן מושג לגבי הפליטות הקשורות למשתמש ממוצע המבקר בכל אתר נתון, יחד עם אומדן של סך פליטת ה- CO2 מדי שנה.

עלייה קיצונית בצריכת האנרגיה של האינטרנט
עלייה קיצונית בצריכת האנרגיה של האינטרנט – גרף (מקור: https://nature.com)

השוואה בין אתרים

כדי להמחיש את ההסבר הזה, לפניכם השוואה אנליטית בין שני אתרים לדוגמה: Hostinger.com, המאפשר למיליוני אנשים ברחבי העולם לממש את כוחו של האינטרנט על ידי מתן כלים ללמוד, ליצור בעזרת תוכנית אחסון מקצועית המאפשרת לצמוח באינטרנט. מול BBC.com – תאגיד החדשות, אחד הפופולריים ביותר בעולם בקרב מפרסמי חדשות מסורתיים.

אתר אינטרנט Hostinger.com BBC.com
השקפה כללית על הניקיון הוירטואלי דף אינטרנט זה נקי יותר מ-67% מדפי האינטרנט שנבדקו דף אינטרנט זה נקי יותר מ-71% מדפי האינטרנט שנבדקו
כמות CO2 המופקת בכל פעם שמישהו מבקר באתר 0,55g of CO2 1,70g of CO2
סוג האנרגיה שבשימוש אנרגיה מתחדשת (Sustainable energy) אנרגיה סטנדרטית של Bog, אם האתר הזה היה משתמש באחסון ירוק, הוא היה פולט 9% פחות CO2
צפיות חודשיות של האתר +/- 1,000,000 +/- 1,500,000,000
המקבילה ל- CO2 בקילוגרמים (במהלך השנה) 6,550.67 ק”ג – זהה למשקל של 43.67 מתאבקי סומו וכמות CO2 כמו מים רותחים עבור 887,624 כוסות תה 30,526,564.08 ק”ג – זהה למשקל של 203,510.43 מתאבקי סומו וכמות CO2 כמו מים רותחים עבור 4,136,390,796 כוסות תה
מספר העצים הדרושים לקליטת כמות הפחמן שנוצרה על ידי אתר זה (במהלך השנה) 298 1,387,572
כמות האנרגיה בשימוש (במהלך השנה) 15,217kWh של אנרגיה – מספיק חשמל כדי לנהוג במכונית חשמלית 97,338 ק”מ 64,266,451kWh של אנרגיה – מספיק חשמל כדי לנהוג במכונית חשמלית 411,205,284 ק”מ

בהסתכלות על הנתונים מנקודת מבט רחבה יותר, המספרים הללו מזעזעים – בתרחיש זה. יהיה צורך ביותר ממיליון 300 אלף עצים כדי לספוג את כמות הפחמן שנוצרת על ידי BBC.com במהלך השנה. מפתחי אתרים, צריכים לחשוב על הנושא הזה בכל פעם שהם עורכים שינויים באתר, מכיוון שלכולם יש השפעה על כדור הארץ.

ביצועי האתר מול צריכת אנרגיה

בעשור האחרון, הגודל הממוצע של אתר אינטרנט גדל פי 4 בערך. בשנת 2010, הנתון היה 500kb, והשנה, הגודל הבינוני של אתר אינטרנט הוא 2MB. בהתחשב בכמה שהאינטרנט פרץ קדימה במהלך השנים ובמספר האתרים שנמצאים כיום באינטרנט, מדובר בכמות עצומה של נתונים שנמצאים בשימוש. יתרה מכך, למספרים הללו יש נטייה להמשיך ולגדול.

המספר הזה יכול היה להיות אפילו גבוה יותר עד עכשיו, אלמלא יוזמות כמו ה-Lighthouse של Google וגם שירות ה- PageSpeed Insights שלהם. ולאחרונה, עדכון Core Web Vitals שמיושם. בהקפדה על הנחיות אלו, גוגל מצהירה שאם ציון הביצועים של האתר שלך יורד, דירוג האתר במנוע החיפוש יפחת. באופן כללי, זה מה שמאלץ מפתחים ובעלי אתרים לטפל טוב יותר באתרים שלהם, מה שמועיל לכל המערכות האקולוגיות של האינטרנט.

רוב האתרים עם רמת ביצועים נמוכים צורכים הרבה יותר אנרגיה מאלה עם רמת ביצועים ממוצעת וביצועים טובים. אם כך, פשוטו כמשמעו, שיפור ציוני הביצועים שלכם יעזור לשמור על כדור הארץ.

בכמה אנרגיה משתמש האתר שלך כשאנשים גולשים בו?

כלים כמו Lighthouse או websitecarbon.com מודדים את צריכת האנרגיה בעת הטעינה הראשונית של אתר אינטרנט. עם זאת, לא כאן מסתיים הסיפור – כשאנשים יתחילו לגלוש, עמודים שונים ייצרו רמות שונות של דירוג. כלומר כל עמוד משפיע באופן שונה על פליטת הפחמן מידי שנה.

Hostinger ואינטרנט בר קיימא

בחברת Hostinger שואפים להראות עד כמה העבודה שלהם באינטרנט משפיעה על הסביבה ואף הציעו מספר כלים שיהפכו אותה ליעילה יותר. עם זאת, נסכם, שהנקודה החשובה ביותר של בעלי האתרים היא – שעליהם לבנות אתרים ברי קיימא יותר. “מניפסט” או רשימת הדרישות לאינטרנט בר-קיימא קובע שכולנו חולקים ומשתמשים ברשת, בדיוק כפי שכולנו חולקים וחיים על הפלנטה הזו. מניפסט זה הוא הצהרה פומבית על מחויבות משותפת ליצירת אינטרנט בר קיימא מצד Hostinger. לחברה יש שישה כללים עיקריים ליישום ברות קיימא:

  • נקי. השירותים שהם מספקים והשירותים שהם משתמשים בהם יופעלו על ידי אנרגיה מתחדשת.
  • יָעִיל. המוצרים והשירותים המסופקים ישתמשו בכמות המינימלית של אנרגיה ומשאבים חומריים האפשריים.
  • פתוח. המוצרים והשירותים המסופקים יהיו נגישים, יאפשרו חילופי מידע פתוחים ויאפשרו למשתמשים לשלוט בנתונים שלהם.
  • הָגינות. המוצרים והשירותים המסופקים לא יטעו או ינצלו משתמשים בעיצובם או בתוכן שלהם.
  • מתחדש. המוצרים והשירותים המסופקים יתמכו בכלכלה שמזינה את האנשים ואת כדור הארץ.
  • עמיד. המוצרים והשירותים המסופקים יתפקדו בזמנים ובמקומות שבהם אנשים זקוקים להם ביותר.

“כולנו אחראים לכך. לפיכך, אנו מזמינים אותך להשתמש במניפסט זה כקו מנחה בעת בניית האתר שלך – הכל למען אינטרנט בטוח יותר ובר קיימא.” – אומרים בחברה

מאמר זה מכיל תוכן שיווקי, ייתכן שתופנו לאתרים חיצוניים בטוחים לקבלת שירות או עיון במידע.

אחסון אתרים ב- Hostinger
אחסון אתרים ב- Hostinger הפועלת על שרתים ברי קיימא.