חיפוש
Close this search box.

פטריית קורדיספס

שם מדעי: Cordyceps Sinensis

Cordyceps

קורדיספס הוא סוג של פטרייה שגדלה בעיקר על זחלים באזורים בגובה רב, כמו הרי ההימלאיה. היא שימשה במשך מאות שנים ברפואה הסינית המסורתית בשל סגולותיה הרפואיות. את הקורדיספס ניתן למצוא בצורות שונות כגון פטריות שלמות, אבקה, כמוסות או תמצית. לקורדיספס יש היסטוריה ארוכה של שימוש כטוניק, היא ידועה כמשפרת אנרגיה, סיבולת ורווחה כללית. כמו כן, מאמינים כי קורדיספס היא בעלת תכונות מחזקות מערכת החיסון, והיא שימשה באופן מסורתי לשיפור בריאות הנשימה, תפקוד הכליות והתפקוד המיני.

מאמינים כי לפטריות קורדיספס יש מגוון יתרונות בריאותיים פוטנציאליים. כמה מהיתרונות המצוינים ביותר כוללים:

 1. תמיכה במערכת החיסון: קורדיספס עשירה בנוגדי חמצון, שיכולים לסייע בחיזוק המערכת החיסונית ולהגן על התאים מפני נזקים הנגרמים מרדיקלים חופשיים.
 2. אנרגיה וסיבולת: קורדיספס משמשת באופן מסורתי לשיפור רמות האנרגיה והסיבולת, מה שהופך אותה לפופולרית בקרב ספורטאים.
 3. בריאות דרכי הנשימה: קורדיספס עשויה לסייע בשיפור תפקוד הנשימה ועשויה להיות שימושית בטיפול במצבים כגון אסטמה וברונכיטיס.
 4. תפקוד כליות: קורדיספס עשויה לסייע בהגנה ולתמוך בתפקוד הכליות.
 5. תפקוד מיני: קורדיספס עשויה לסייע בשיפור התפקוד המיני אצל גברים ונשים.
 6. תכונות אנטי דלקתיות: קורדיספס מכילה תרכובות שעשויות לסייע בהפחתת הדלקת בגוף.

חשוב לציין כי יש צורך במחקר נוסף כדי לאשר את היתרונות הבריאותיים הפוטנציאליים של פטריית קורדיספס, ואין להשתמש ב-Cordyceps כתחליף לטיפולים רפואיים מסורתיים. תמיד עדיף להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני הוספת תוסף חדש לשגרה שלך.

מידע על פטריית קורדיספס

יתרונות, מנגנון פעולה, מרכיבים פעילים, תכולת ויטמינים ומינרלים

להלן כמה מהיתרונות הפוטנציאליים הקשורים לפטריות קורדיספס:

 1. שיפור בביצועים אתלטיים: הוכח כי פטריית קורדיספס משפרת את הביצועים האתלטיים על ידי הגברת ייצור ה-ATP (אדנוזין טריפוספט) בגוף, שהוא מקור האנרגיה העיקרי להתכווצות השרירים. זה עשוי גם לשפר את תפקוד הריאות ואת ספיגת החמצן, מה שיכול להועיל לספורטאי סיבולת.
 2. תמיכה במערכת החיסון: פטריות קורדיספס הוכחו כמעצימות את המערכת החיסונית על ידי הגברת ייצור תאי החיסון והגברת פעילותם. מה שיכול לעזור למנוע זיהומים ולתמוך בבריאות הכללית.
 3. תכונות אנטי דלקתיות: פטריית קורדיספס מכילה תרכובות שהוכחו כבעלות השפעות אנטי דלקתיות, שיכולות לעזור להפחית את הדלקת בגוף ועשויות להועיל למצבים כמו דלקת פרקים והפרעות דלקתיות אחרות.
 4. תפקוד נשימה משופר: פטריית קורדיספס שימשה באופן מסורתי לטיפול בהפרעות נשימה, כגון אסטמה וברונכיטיס. היא עשויה לעזור לשפר את תפקוד הריאות ולהפחית דלקת במערכת הנשימה.
 5. השפעות אנטי-סרטניות פוטנציאליות: פטריית קורדיספס מכילה תרכובות שהוכחו כבעלי השפעות אנטי-סרטניות במחקרים במבחנה ובבעלי חיים. עם זאת, יש צורך במחקר נוסף כדי לקבוע אם ההשפעות הללו קיימות בבני אדם.

חשוב לציין שבעוד שפטריות קורדיספס עשויות להציע יתרונות בריאותיים פוטנציאליים, אין להשתמש בה כתחליף לטיפול רפואי. כמו בכל תוסף או תרופה צמחית, עדיף לדבר עם הרופא שלך לפני שתוסיף אותה לשגרה שלך, במיוחד אם יש לך מצב בריאותי.

קורדיספס היא סוג של פטריות מרפא שמכילות מספר תרכובות פעילות התורמות ליתרונות הבריאותיים שלה, כולל:

 1. פוליסכרידים: פחמימות מורכבות המשפרות את תפקוד מערכת החיסון.
 2. קורדיצפין: נוקלאוזיד בעל השפעות אנטי דלקתיות ואנטי סרטניות.
 3. ארגוסטרול: סוג של סטרול צמחי המומר לוויטמין D בחשיפה לאור השמש.
 4. אדנוזין: מולקולה בעלת השפעות אנטי דלקתיות חזקות.
 5. בטא גלוקנים: סיבים מסיסים המשפרים את תפקוד מערכת החיסון ועוזרים בוויסות רמות הסוכר בדם.

חשוב לציין שהמרכיבים הפעילים הספציפיים וריכוזיהם יכולים להשתנות בהתאם לתנאי הגידול של הקורדיספס, תהליך המיצוי וגורמים נוספים. דרוש מחקר נוסף כדי להבין היטב את ההשפעות הבריאותיות של צריכת קורדיספס והתרכובות הפעילות שלו.

פטריות קורדיספס ידועות כמקור טוב למספר מינרלים. להלן חלק מתכולת המינרלים של פטריות קורדיספס ל-100 גרם:

אשלגן: 1,100 מ”ג
זרחן: 490 מ”ג
מגנזיום: 34 מ”ג
סידן: 18 מ”ג
ברזל: 33.3 מ”ג
אבץ: 3.9 מ”ג
נחושת: 1.1 מ”ג
מנגן: 0.7 מ”ג
סלניום: 0.1 מיקרוגרם

חשוב לציין שתכולת המינרלים המדויקת של פטריות קורדיספס עשויה להשתנות בהתאם למספר גורמים, כולל האזור בו גדלות הפטריות, כמו גם אופן ההכנה. בנוסף, מוצרי פטריות קורדיספס מיוצרים לרוב על ידי מיצוי החומרים הפעילים, ותהליכי מיצוי אלו יכולים להשפיע גם על תכולת המינרלים של המוצר הסופי.

פטריות קורדיספס אינן ידועות כמקור משמעותי לויטמינים, אך הן מכילות כמה כמויות קטנות של ויטמינים מסוימים. להלן חלק מתכולת הוויטמין של פטריות קורדיספס ל-100 גרם:

ויטמין B1 (תיאמין): 0.1 מ”ג
ויטמין B2 (ריבופלבין): 0.4 מ”ג
ויטמין B3 (ניאצין): 5.5 מ”ג
ויטמין B5 (חומצה פנטותנית): 2.3 מ”ג
ויטמין B6 (פירידוקסין): 0.3 מ”ג

חשוב לציין שתכולת הוויטמינים של פטריות קורדיספס נמוכה יחסית לתכולת המינרלים שלהן. בנוסף, תכולת הוויטמין המדויקת יכולה להשתנות בהתאם לגורמים כגון האזור שבו גדלות הפטריות, כמו גם שיטת ההכנה.

מנגנון הפעולה של פטריית קורדיספס

פירוט ההשפעות הפיזיולוגיות ומנגנון הפעולה במוח.

פטריות קורדיספס מציגות מגוון של מנגנוני פעולה פוטנציאליים, התורמים ליתרונות הבריאותיים השונים שלהן. להלן רשימה של כמה מנגנונים הקשורים לפטריות קורדיספס:

 1. אימונומודולציה: נמצא כי פטריות קורדיספס מווסתות את המערכת החיסונית על ידי שיפור הפעילות של תאי מערכת החיסון, כגון “תאים הורגים” טבעיים ומקרופאגים. הם עשויים גם לעורר את הייצור של ציטוקינים, המעורבים באיתות של מערכת החיסון.
 2. השפעות אנטי דלקתיות: פטריות קורדיספס מכילות תרכובות ביו-אקטיביות בעלות תכונות אנטי דלקתיות. הם יכולים לעכב את הייצור של ציטוקינים מעודדי דלקת ולהפחית דלקת בגוף, מה שעשוי לתרום ליתרונות הפוטנציאליים שלהם למצבים דלקתיים שונים.
 3. פעילות נוגדת חמצון: פטריות קורדיספס עשירות בנוגדי חמצון, לרבות פנולים ופוליסכרידים. נוגדי חמצון אלו מסייעים לנטרל רדיקלים חופשיים מזיקים בגוף, מפחיתים את הלחץ החמצוני ומגנים על התאים מפני נזק.
 4. תכונות אדפטוגניות: פטריות קורדיספס מסווגות כאדפטוגנים, מה שאומר שהן עשויות לעזור לגוף להסתגל ללחץ ולשמור על הומאוסטזיס. הם יכולים לתמוך בבלוטות יותרת הכליה ולשפר את תגובת הגוף ללחץ פיזי ונפשי.
 5. שיפור אנרגיה וביצועים: פטריות קורדיספס שימשו זה מכבר ברפואה המסורתית כדי לשפר את הסיבולת הגופנית. מאמינים שהן מגבירות את ניצול החמצן, משפרות את ייצור ה- ATP (אדנוזין טריפוספט), ומשפרות  את חילוף החומרים באנרגיה, ובכך מגבירים את הביצועים הספורטיביים.
 6. השפעות אנטי-אייג’ינג: פטריות קורדיספס נחקרו בשל תכונות האנטי-אייג’ינג הפוטנציאליות שלהן. הם עשויים לסייע במאבק במתח חמצוני הקשור לגיל, בדלקת ובתפקוד לקוי של המיטוכונדריה, אשר יכולים לתרום לתהליך ההזדקנות.
 7. השפעות נוירו-פרוטקטיביות: לפטריות קורדיספס עשויות להיות תכונות נוירו-פרוטקטיביות (בעלות תכונות של הגנה על המוח) בשל פעולותיהן נוגדות החמצון והאנטי דלקתיות. הן עשויות לסייע בהגנה על נוירונים מפני נזק וניוון, ועשויים להועיל למצבים נוירולוגיים כגון מחלת אלצהיימר ומחלת פרקינסון.
 8. ויסות סוכר בדם: כמה מחקרים מצביעים על כך שפטריות קורדיספס עשויות לעזור לווסת את רמות הסוכר בדם על ידי שיפור הרגישות לאינסולין, שיפור חילוף החומרים של גלוקוז והפחתת תנגודת לאינסולין. מה שעשוי להועיל לאנשים עם סוכרת או הפרעות מטבוליות.

חשוב לציין כי המנגנונים וההשפעות הספציפיות של פטריות קורדיספס עשויות להשתנות בהתאם למין ולתרכובות הביו-אקטיביות הקיימות. יש צורך במחקר נוסף כדי להבין ולאמת את המנגנונים הללו ואת ההשלכות הקליניות שלהם. כמו תמיד, מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני השימוש בפטריות קורדיספס או כל תוסף אחר למטרות טיפוליות.

בעוד שהמחקר על מנגנוני הפעולה הספציפיים פטריית הקורדיספס במוח עדיין נמשך, הוצעו כמה מנגנונים פוטנציאליים. להלן רשימה של מנגנוני הפעולה הפוטנציאליים של פטריית הקורדיספס במוח:

 1. תכונות אדפטוגניות: פטריית קורדיספס נחשבת לאדפטוגן, כלומר היא עשויה לסייע לגוף ולמוח להסתגל לגורמי לחץ שונים. מאמינים כי אדפטוגנים מווסתים את ציר ההיפותלמוס-היפופיזה-אדרנל (HPA), המעורב בתגובת הלחץ של הגוף. על ידי אפנון (וויסות) תגובת הלחץ, Cordyceps עשוי לקדם את בריאות המוח הכללית ואת חוסנו.
 2. השפעות אנטי דלקתיות: פטריית קורדיספס מכילה תרכובות ביו-אקטיביות, כולל פוליסכרידים וקורדיספין, המציגות תכונות אנטי דלקתיות. על ידי עיכוב ציטוקינים פרו-דלקתיים והפחתת דלקת, Cordyceps עשויה לסייע בהגנה על תאי המוח מפני נזק ולהפחית את הסיכון למצבים נוירו-דלקתיים.
 3. פעילות נוגדת חמצון: פטריית קורדיספס עשירה בנוגדי חמצון, כגון קורדיסיפין (cordycepin) וסופראוקסיד דיסמוטאז (SOD), אשר יכולים לסייע בנטרול רדיקלים חופשיים מזיקים ולהפחית את הלחץ החמצוני במוח. פעילות נוגדת חמצון זו עשויה להגן על נוירונים מנזק חמצוני ולתרום לבריאות המוח.
 4. שיפור חילוף החומרים לאנרגיה: פטריית קורדיספס הודגמה כמשפרת את חילוף החומרים לאנרגיה על ידי שיפור תפקוד המיטוכונדריה. המיטוכונדריה הן תחנות הכוח של התאים, כולל הנוירונים, וממלאות תפקיד מכריע בייצור אנרגיה. על ידי תמיכה בתפקוד המיטוכונדריאלי, Cordyceps עשויה לשפר את חילוף החומרים של האנרגיה במוח ולשפר את התפקוד הקוגניטיבי.
 5. הגנה עצבית: פטריית קורדיספס עשויה להפעיל השפעות נוירו-הגנתיות על תאי המוח. הוכח שהוא מגן על נוירונים מלחץ חמצוני, רעילות אקסיטוטיות ואפופטוזיס (מוות תאי מתוכנת). השפעות עצביות אלו עשויות לסייע בשימור תפקוד המוח ולמנוע או להאט מחלות ניווניות.
 6. שיפור קוגניטיבי: פטריית קורדיספס נחקרה בשל השפעותיה הפוטנציאליות לשיפור הקוגניטיביות. כמה מחקרים מצביעים על כך שקורדיספס עשויה לשפר את הזיכרון, הלמידה והתפקוד הקוגניטיבי. המנגנונים המדויקים העומדים בבסיס ההשפעות הללו אינם מובנים במלואם, אך עשויים לכלול וויסות של נוירוטרנסמיטורים, גורמים נוירוטרופיים ונוירו-פלסטיות.
 7. ויסות מצב הרוח: פטריית קורדיספס שימשה באופן מסורתי בשל תכונותיה הפוטנציאליות לוויסות מצב הרוח. מה שעשוי להשפיע על מערכות הנוירוטרנסמיטורים במוח, כגון סרוטונין ודופמין, המעורבים בוויסות מצב הרוח. על ידי אפנון (וויסות) נוירוטרנסמיטורים אלה, קורדיספס עשויה להשפיע לטובה על מצב הרוח והרווחה הרגשית.

חשוב לציין שבעוד שפטריית קורדיספס מראה הבטחה ליתרונות בריאותיים שונים, יש צורך במחקר נוסף כדי להבין היטב את מנגנוני הפעולה שלה במוח ואת יעילותה בטיפול במצבים נוירולוגיים ספציפיים. כמו תמיד, מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני השימוש בפטריות קורדיספס או כל תוסף אחר למטרות טיפוליות.

תזמון ומינון מקובל של פטריית קורדיספס

פירוט על התזמון והמינונים השונים של פטריית המרפא.

העיתוי של צריכת פטריות Cordyceps (Cordyceps sinensis) עשוי להשתנות בהתאם להעדפות האישיות ולמטרות הבריאות. להלן מספר המלצות נפוצות:

 • בוקר: יש אנשים שמעדיפים לקחת פטריית קורדיספס בבוקר כדי להפיק תועלת מההשפעות הפוטנציאליות להגברת האנרגיה ומשפרות הביצועים שלה לאורך כל היום. מה שיכול לעזור להגביר את הסיבולת, לתמוך בסיבולת גופנית ולקדם חיוניות.
 • לפני אימון: פטריית קורדיספס משמשת לעתים קרובות על ידי ספורטאים וחובבי כושר כתוסף טבעי לפני אימון. נטילתה לפני פעילות גופנית עשויה לעזור לשפר את הסיבולת, לשפר את ניצול החמצן ולתמוך בביצועים אתלטיים.
 • אחר הצהריים: ניתן לצרוך פטריות קורדיספס גם בשעות אחר הצהריים כדי להילחם בעייפות ולשמור על רמות האנרגיה לאורך היום. היא עשויה לעזור במיקוד, בהירות מחשבתית ובפרודוקטיביות במהלך העבודה או הלימודים.
 • ערב: יש אנשים שמעדיפים לקחת פטריית קורדיספס בערב כדי לקדם רגיעה ולתמוך בשינה נינוחה. היא יכולה לעזור להקל על מתח, להרגיע את הנפש ולשפר את איכות השינה.
 • כפי שהומלץ על ידי איש מקצוע בתחום הבריאות: אם אתה משתמש בפטריית קורדיספס למטרות בריאותיות ספציפיות או תחת הדרכה של איש מקצוע בתחום הבריאות, חשוב לעקוב אחר הוראות התזמון המומלצות שלהם. הם יכולים לספק ייעוץ מותאם אישית בהתאם לצרכים האישיים שלך ולמצבים הבריאותיים שלך.

ראוי לציין שההשפעות והתזמון האופטימלי של פטריית קורדיספס יכולים להשתנות בין אנשים. בנוסף, מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות או לעקוב אחר הוראות המוצר לקבלת המלצות מינונים ותזמון מותאמים אישית. אם יש לכם מצב בריאותי או שאתם נוטלים תרופות, חשוב במיוחד לבקש הדרכה מקצועית לפני תחילת כל תוסף חדש.

המינון האופטימלי של פטריית Cordyceps (Cordyceps sinensis) יכול להשתנות בהתאם לגורמים כמו צורת הפטרייה, ריכוז המוצר וגורמים בודדים. חשוב לציין שאין מינון סטנדרטי לפטריית קורדיספס, מכיוון שהמחקר עדיין נמשך והתגובות עשויות להשתנות בין אדם לאדם. עם זאת, הנה כמה הנחיות כלליות למינון:

 • פטריות מיובשות: אם אתה משתמש בפטריות קורדיספס מיובשות, טווח המינון הנפוץ הוא 1 עד 3 גרם ליום. ניתן לחלק את זה למנות מרובות במהלך היום. מומלץ להתחיל במינון נמוך יותר ולהעלות אותו בהדרגה לפי הסבילות.
 • תמציות ואבקות: פטריית קורדיספס זמינה לרוב בצורה של תמציות, אבקות או כמוסות. המינון המומלץ למוצרים אלו יכול להשתנות בהתאם לריכוז התרכובות הפעילות. בדרך כלל, טווח מינון של 500 עד 1,500 מיליגרם ליום מוצע. שוב, מומלץ להתחיל במינון נמוך יותר ולהעלות אותו בהדרגה על סמך התגובה והסבילות שלך.
 • כפי שהומלץ על ידי איש מקצוע בתחום הבריאות: אם אתה משתמש בפטריית קורדיספס למטרות בריאותיות ספציפיות או תחת הדרכה של איש מקצוע בתחום הבריאות, חשוב לעקוב אחר הוראות המינון המומלצות שלהם. הם יכולים לספק ייעוץ מותאם אישית בהתאם לצרכים האישיים שלך ולמצבים הבריאותיים שלך.

חשוב לזכור שתגובות אינדיבידואליות לפטריית קורדיספס יכולות להשתנות, וייתכן שייקח זמן עד להבחין ביתרונות הפוטנציאליים שלה. אם יש לך מצב בריאותי או נוטל תרופות, תמיד עדיף להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני שמתחילים תוסף חדש. הם יכולים לספק ייעוץ מותאם אישית בהתאם לצרכים ולנסיבות הספציפיות שלך.

תזמון ומינון פטריית קורדיספס

רכישת פטריית קורדיספס

מבצעים למימוש

מגיעים לכם קופונים למימוש ב- iHerb

קוד קופון

FPJ342

העתיקו והדביקו במעמד הרכישה ב- iHerb

שיתוף פטריית קורדיספס

ניווט פטריות מרפא

פטריות דומות לפטריית קורדיספס

חוות דעת על פטריית קורדיספס

להגיב

 • דירוג

יתרונות

+
הוסיפו שדה

חסרונות

+
הוסיפו שדה

המידע המופיע לעיל איננו נועד להוות המלצה או תחליף לטיפול רפואי מקצועי מוסמך. יש לקרוא את המידע במלואו בויקיפדיה בלחיצה על “קראו עוד” ולוודא תופעות לוואי. כל שימוש במידע המופיע באתר הוא על אחריות הקורא בלבד. במידה והינך נוטל/ת תרופות או מתמודד/ת עם מצב רפואי כלשהו עלייך להתייעץ עם גורם רפואי מוסמך לפני נטילת תוספי תזונה.

תוכן זה אינו מספק ייעוץ רפואי הוא מיועד למטרות אינפורמטיביות בלבד. הוא אינו מהווה תחליף לייעוץ, אבחון או טיפול רפואי מקצועי. לעולם אל תוותרו על ייעוץ רפואי מקצועי בגלל משהו שקראתם באתר. השימוש במידע המופיע בבלוג הוא על אחריות הקורא בלבד.

הצטרפו לניוזלטר

אל תפספסו עדכונים בלעדיים במייל

ניוזלטר עם תוכן בלעדי בנושא פטריות מרפא

Click to access the login or register cheese
Scroll to Top

האתר משתמש ב- Cookies כדי לשפר את חווית הגלישה שלך. יש לקרוא ולאשר את תנאי השימוש וכתב הויתור.

הע”י לחיצה על “אני מסכים” אתם מאשרים כי קראתם ואתם מסכימים לתנאי השימוש וכתב הויתור. המשך הגלישה באתר והשימוש בעוגיות מהווה את הסכמתכם. אם אינכם קראתם ואינכם מאשרים את תנאי השימוש וכתב הויתור עליכם לצאת מן האתר.

ברוכים הבאים

myHerb Newsletter

אנו ממליצים לכם להצטרף לניוזלטר שלנו, לקבלת עדכונים חמים ובלעדיים היישר לתיבת האימייל שלכם.

*אנחנו מתנגדים לספאם.
*באפשרותכם לבטל את ההרשמה בכל עת.
דילוג לתוכן