פטריית שיטאקי

שם מדעי: Lentinula edodes

Shiitake

פטריית שיטאקי היא סוג של פטריית מאכל שמקורה במזרח אסיה. היא מטופחת באופן נרחב במדינות רבות והיא אחת הפטריות הפופולריות והנצרכות ביותר בעולם. יש לה מרקם בשרני וטעם עשיר ומלוח, והיא ידועה ביתרונות הבריאותיים הרבים שלה, כולל חיזוק המערכת החיסונית, הפחתת כולסטרול והצגת תכונות אנטי-סרטניות פוטנציאליות.

פטריות שיטאקי הן סוג של פטריות רפואיות המוערכות בשל היתרונות הבריאותיים הפוטנציאליים שלהן. חלק מהיתרונות של פטריות שיטאקי כוללים:

 1. תמיכה חיסונית: פטריות שיטאקי מכילות פוליסכרידים, כמו בטא-גלוקנים, שיכולים לתמוך במערכת החיסון.
 2. השפעות אנטי דלקתיות: פטריות שיטאקי מכילות תרכובות בעלות תכונות אנטי דלקתיות, שעשויות לסייע בהפחתת הדלקת בגוף.
 3. בריאות הלב וכלי הדם: כמה מחקרים מצביעים על כך שלפטריות שיטאקי עשויות להיות יתרונות פוטנציאליים לבריאות הלב, כולל הפחתת רמות הכולסטרול ושיפור לחץ הדם.
 4. מניעת סרטן: כמה מחקרים ראשוניים מצביעים על כך שלפטריות שיטאקי עשויות להיות השפעות אנטי-גידוליות ועשויות לסייע במניעת סרטן.
 5. מפחיתה את רמות הכולסטרול
 6. מציגה תכונות אנטי-סרטניות פוטנציאליות
 7. מסדירה את רמת הסוכר בדם
 8. מגבירה אנרגיה וסיבולת

חשוב לציין כי יש צורך במחקר נוסף כדי להבין היטב את היתרונות הבריאותיים הפוטנציאליים של פטריות שיטאקי, וכי יתרונות אלו עשויים להשתנות בהתאם להכנה הספציפית ולגודל המנה. כמו בכל תוספי התזונה, תמיד כדאי להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני השימוש בפטריות שיטאקי.

מידע על פטריית שיטאקי

יתרונות, מנגנון פעולה, מרכיבים פעילים, תכולת ויטמינים ומינרלים

פטריית שיטאקי שימשה במשך מאות שנים ברפואה המסורתית בגלל היתרונות הבריאותיים הפוטנציאליים שלה. הנה כמה מהיתרונות הפוטנציאליים הקשורים לפטריות שיטאקי:

 1. תמיכה במערכת החיסון: פטריית שיטאקי מכילה פוליסכרידים, שהם פחמימות מורכבות שעשויות לסייע בגירוי המערכת החיסונית ובהגברת ייצור תאי החיסון.
 2. תכונות אנטי דלקתיות: פטריית שיטאקי מכילה תרכובות שהוכחו כבעלי השפעות אנטי דלקתיות. דלקת קשורה למחלות כרוניות רבות, ולכן הפחתת הדלקת יכולה להועיל לבריאות הכללית.
 3. השפעות פוטנציאליות להורדת כולסטרול: פטריית שיטאקי מכילה תרכובות שעשויות לסייע בהורדת רמות הכולסטרול על ידי עיכוב ספיגת הכולסטרול במעי.
 4. השפעות אנטי-סרטניות פוטנציאליות: פטריית שיטאקי מכילה תרכובות שהוכחו כבעלי השפעות אנטי-סרטניות במחקרים במבחנה ובבעלי חיים. עם זאת, יש צורך במחקר נוסף כדי לקבוע אם ההשפעות הללו קיימות בבני אדם.
 5. שיפור בבריאות הלב: פטריית שיטאקי עשויה לסייע בשיפור בריאות הלב על ידי הפחתת דלקת ולחץ חמצוני, אשר יכולים לתרום להתפתחות מחלות לב.
 6. עיכול משופר: פטריית שיטאקי מכילה סיבים תזונתיים, אשר יכולים לעזור לשפר את העיכול ולקדם את הצמיחה של חיידקי מעיים מועילים.

חשוב לציין שבעוד שפטריות שיטאקי עשויות להציע יתרונות בריאותיים פוטנציאליים, אין להשתמש בה כתחליף לטיפול רפואי. כמו בכל תוסף או תרופה צמחית, עדיף לדבר עם הרופא שלך לפני שתוסיף אותו לשגרה שלך, במיוחד אם יש לך מצב בריאותי בסיסי. בנוסף, אנשים מסוימים עשויים להיות אלרגיים לפטריות, ולכן חשוב לנקוט משנה זהירות אם יש לך אלרגיה לפטריות ידועה.

מאמינים שפטריות שיטאקי מכילות מספר תרכובות פעילות התורמות ליתרונות הבריאותיים שלה, כולל:

 1. פוליסכרידים: פחמימות מורכבות המשפרות את תפקוד מערכת החיסון.
 2. Lentinan: פוליסכריד בעל השפעות אנטי-סרטניות חזקות.
 3. ארגוסטרול: סוג של סטרול צמחי המומר לוויטמין D בחשיפה לאור השמש.
 4. ארגותיוניאין (Ergothioneine): נוגד חמצון המסייע בהגנה על התאים מפני נזק.
 5. בטא גלוקנים: סיבים מסיסים המשפרים את תפקוד מערכת החיסון ועוזרים בוויסות רמות הסוכר בדם.

חשוב לציין כי החומרים הפעילים הספציפיים וריכוזיהם יכולים להשתנות בהתאם לתנאי הגידול של פטריית השיטאקי, תהליך המיצוי וגורמים נוספים. דרוש מחקר נוסף כדי להבין היטב את ההשפעות הבריאותיות של צריכת פטריות שיטאקי והתרכובות הפעילות שלה.

פטריות שיטאקי ידועות כמקור טוב למספר מינרלים. להלן חלק מתכולת המינרלים של פטריות שיטאקי ל-100 גרם:

אשלגן: 300 מ”ג
זרחן: 112 מ”ג
מגנזיום: 26 מ”ג
סידן: 3 מ”ג
ברזל: 0.5 מ”ג
אבץ: 0.5 מ”ג
נחושת: 0.3 מ”ג
מנגן: 0.3 מ”ג
סלניום: 9.5 מיקרוגרם

חשוב לציין שתכולת המינרלים המדויקת של פטריות שיטאקי יכולה להשתנות בהתאם למספר גורמים, לרבות האזור בו גדלות הפטריות וכן אופן ההכנה. בנוסף, מוצרי פטריות שיטאקי מיוצרים לרוב על ידי מיצוי החומרים הפעילים, ותהליכי מיצוי אלו יכולים להשפיע גם על תכולת המינרלים של המוצר הסופי.

פטריות שיטאקי ידועות כמקור טוב למספר ויטמינים. להלן חלק מתכולת הוויטמין של פטריות שיטאקי ל-100 גרם:

ויטמין B2 (ריבופלבין): 0.4 מ”ג
ויטמין B3 (ניאצין): 3.9 מ”ג
ויטמין B5 (חומצה פנטותנית): 1.5 מ”ג
ויטמין B6 (פירידוקסין): 0.1 מ”ג
ויטמין D: 0.1 מיקרוגרם (או 6 IU)

חשוב לציין שתכולת הוויטמין המדויקת של פטריות שיטאקי יכולה להשתנות בהתאם למספר גורמים, כולל האזור בו גדלות הפטריות וכן אופן ההכנה. בנוסף, תכולת ויטמין D של פטריות שיטאקי עשויה להשתנות בהתאם לשאלה אם הן נחשפו לאור UV, מכיוון שהדבר יכול להגביר את ייצור ויטמין D שלהן.

מנגנון הפעולה של פטריית שיטאקי

פירוט ההשפעות הפיזיולוגיות ומנגנון הפעולה במוח.

פטריית שיטאקי (Lentinula edodes) היא פטריית מאכל פופולרית המוערכת גם בזכות היתרונות הבריאותיים הפוטנציאליים שלה. בעוד שהמחקר על מנגנוני הפעולה הספציפיים שלו עדיין נמשך, הוצעו כמה מנגנונים פוטנציאליים. להלן רשימה של מנגנוני פעולה פוטנציאליים של פטריות שיטאקי:

 1. ויסות חיסוני: פטריית שיטאקי מכילה פוליסכרידים, כמו לנטינן ובטא-גלוקנים, שנמצאו כמכוננים את מערכת החיסון. תרכובות אלו עשויות לעורר פעילות תאי חיסון, לשפר את ייצור הציטוקינים ולשפר את התפקוד החיסוני הכולל. על ידי תמיכה בתגובה חיסונית בריאה, פטריית שיטאקי עשויה לסייע בהגנה מפני זיהומים ולקדם בריאות חיסונית בגוף, כולל במוח.
 2. פעילות נוגדת חמצון: פטריית שיטאקי מכילה נוגדי חמצון שונים, כגון תרכובות פנוליות ופוליסכרידים, שיכולים לסייע בנטרול רדיקלים חופשיים מזיקים ולהפחתת מתח חמצוני. פעילות נוגדת חמצון זו עשויה להגן על תאים, כולל תאי מוח, מפני נזקי חמצון ולתרום לבריאות המוח הכללית.
 3. השפעות אנטי דלקתיות: נמצא כי פטריות שיטאקי מגלות תכונות אנטי דלקתיות. חלק מהתרכובות הביו-אקטיביות שלו, כולל פוליסכרידים וטריטרפנים, הראו השפעות מעכבות על ציטוקינים פרו-דלקתיים ומסלולים דלקתיים. על ידי הפחתת הדלקת, פטריית שיטאקי עשויה לסייע בהגנה על תאי המוח.
 4. בריאות לב וכלי דם: פטריית שיטאקי מכילה תרכובות שעשויות לתמוך בבריאות הלב וכלי הדם. לדוגמה, נמצא שהיא מסייע בהורדת רמות הכולסטרול ובשיפור פרופילי השומנים. שמירה על בריאות הלב וכלי הדם חשובה לזרימת דם תקינה למוח ולתפקוד מיטבי של המוח.
 5. פעילות אנטי-מיקרוביאלית: פטריית שיטאקי שימשה באופן מסורתי בשל תכונותיה האנטי-מיקרוביאליות. היא מכילה תרכובות שעשויות לעזור לעכב את הצמיחה של חיידקים, וירוסים ופטריות מסוימים. על ידי השפעות אנטי-מיקרוביאליות, פטריות שיטאקי עשויות לסייע בהגנה מפני זיהומים, כולל אלו המשפיעים על המוח.
 6. פוטנציאל אנטי-סרטני: פטריית שיטאקי נחקרה בשל תכונותיה האנטי-סרטניות הפוטנציאליות. היא מכילה תרכובות שהוכיחו השפעות אנטי-גידוליות במחקרי מעבדה. עם זאת, נדרש מחקר נוסף כדי להבין היטב את יעילותו ובטיחותו בהקשר של טיפול בסרטן.

חשוב לציין שבעוד שפטריות שיטאקי מבטיחות יתרונות בריאותיים שונים, יש צורך במחקר נוסף כדי להבין היטב את מנגנוני הפעולה שלה ואת היעילות שלה בטיפול במצבים ספציפיים. כמו תמיד, מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני השימוש בפטריות שיטאקי או כל תוסף אחר למטרות טיפוליות.

בעוד שהמחקר על מנגנוני הפעולה הספציפיים של פטריית שיטאקה (Lentinula edodes) במוח הוא מוגבל יחסית, היא מכילה תרכובות ביו-אקטיביות שעשויות להיות להן השפעות פוטנציאליות על בריאות המוח. להלן רשימה של מנגנוני פעולה פוטנציאליים של פטריות שיטאקי במוח:

 1. השפעות הגנה על עצבים: פטריית שיטאקי מכילה נוגדי חמצון, כגון תרכובות פנוליות ופוליסכרידים, שיכולים לסייע בהגנה על נוירונים מלחץ חמצוני ונזקים. על ידי הפחתת מתח חמצוני, פטריות שיטאקי עשויות לתרום לשימור בריאות המוח ולמניעת מחלות ניווניות.
 2. פעילות אנטי דלקתית: דלקת כרונית במוח יכולה לתרום למצבים נוירודגנרטיביים (ניוון עצבי). פטריית שיטאקי מכילה תרכובות, כולל פוליסכרידים וטרטרפנים, שנמצאו בעלות תכונות אנטי דלקתיות. על ידי הפחתת דלקת עצבית, פטריית שיטאקי עשויה לסייע בהגנה על תאי המוח מפני נזקים ולקדם את בריאות המוח הכללית.
 3. ויסות גורם נוירוטרופי: נמצא כי פטריית שיטאקי משפיעה על הייצור והפעילות של גורמים נוירוטרופיים כגון גורם נוירוטרופי שמקורו במוח (BDNF). גורמים נוירוטרופיים ממלאים תפקיד מכריע בגדילה, הישרדות ופלסטיות של נוירונים. על ידי קידום הייצור של גורמים נוירוטרופיים, פטריית שיטאקי עשויה לתמוך בתחזוקה ובצמיחה של נוירונים במוח.
 4. השפעות נוגדות חמצון ואנטי דלקתיות על כלי הדם: נמצא כי פטריות שיטאקי משפרות את בריאות כלי הדם על ידי הפחתת מתח חמצוני ודלקת בכלי הדם. בריאות וסקולרית (כלי הדם) משופרת יכולה לקדם זרימת דם טובה יותר למוח, להבטיח אספקת חמצן וחומרי תזונה אופטימליים, החיוניים לתפקוד תקין של המוח.
 5. ויסות חיסוני: מערכת החיסון ממלאת תפקיד בשמירה על בריאות המוח והגנה מפני מחלות ניווניות. פטריית שיטאקי מכילה פוליסכרידים ותרכובות אחרות שעשויות לווסת את התפקוד החיסוני, עם פוטנציאל לשפר את התגובה החיסונית במוח ולתמוך בבריאות המוח.
 6. שיפור קוגניטיבי: בעוד שהמנגנונים הספציפיים אינם מובנים היטב, חלק מהמחקרים מצביעים על כך שלפטריית שיטאקי עשויות להיות השפעות משפרות קוגניטיביות. תחום זה נקשר לתפקוד קוגניטיבי וזיכרון משופרים במחקרים בבעלי חיים. המנגנונים המדויקים העומדים בבסיס ההשפעות הללו דורשים חקירה נוספת.

חשוב לציין שדרוש מחקר נוסף כדי להבין היטב את מנגנוני הפעולה של פטריית השיטאקי במוח והשפעותיה הספציפיות על בריאות המוח. מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני השימוש בפטריות שיטאקי או כל תוסף אחר למטרות בריאות המוח.

תזמון ומינון מקובל של פטריית שיטאקי

פירוט על התזמון והמינונים השונים של פטריית המרפא.

התזמון של צריכת פטריות שיטאקי (Lentinula edodes) יכול להשתנות בהתאם להעדפות האישיות ולמטרות הבריאות. להלן מספר המלצות נפוצות:

 1. בישול: פטריות שיטאקי משמשות בדרך כלל בבישול וניתן לשלב אותן בארוחות לאורך היום. הם מגוונים וניתן להוסיף אותם למוקפצים, מרקים, תבשילים, רטבים ומנות אחרות. הכללתם בארוחות הרגילות שלכם מאפשרת צריכה עקבית והנאה מהיתרונות התזונתיים שלהם.
 2. עם הארוחות: ניתן לצרוך פטריות שיטאקי עם הארוחות הרגילות שלך, בין אם זה ארוחת בוקר, צהריים או ערב. הוספתם למנות שלך מספקת תוספת טעימה ומזינה לתזונה הכוללת שלך.
 3. כחטיף: ניתן לצרוך פטריות שיטאקי גם כחטיף, גולמיות או מבושלות קלות. אתה יכול ליהנות מהם לבד או לשלב אותם עם מטבלים או רטבים לתוספת טעם.
 4. לאורך היום: אין הגבלת זמן ספציפית לצריכת פטריות שיטאקי. אתה יכול לכלול אותם בתזונה שלך בכל זמן שמתאים לך ביותר.

חשוב לציין שההשפעות והתזמון האופטימלי של צריכת פטריות שיטאקי יכולים להשתנות בין אנשים. פטריות שיטאקי הן בדרך כלל בטוחות לאכילה וניתן ליהנות מהן כחלק מתזונה מאוזנת. אם יש לך חששות או מצבים בריאותיים ספציפיים, זה תמיד רעיון טוב להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות או עם דיאטנית מקצועית לקבלת ייעוץ תזונתי מותאם אישית.

פטריות שיטאקי (Lentinula edodes) נהוגות לצרוך כמרכיב מזון, ואין מינון מומלץ ספציפי לשימושן הקולינרי. עם זאת, אם אתה משתמש בתמציות פטריות שיטאקי או בתוספי מזון ליתרונות בריאותיים פוטנציאליים, המינון עשוי להשתנות.

חשוב לציין שהמינונים המוזכרים כאן הם הנחיות כלליות, והתגובות האישיות עשויות להשתנות. זה תמיד רעיון טוב להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות או לעקוב אחר ההוראות שסופקו על ידי יצרן המוצר לקבלת המלצות מינון מותאמות אישית.

 1. פטריות מיובשות: אם אתה משתמש בפטריות שיטאקי מיובשות עבור היתרונות הבריאותיים הפוטנציאליים שלהן, טווח מינון נפוץ הוא בסביבות 1 עד 3 גרם ליום. ניתן לחלק את זה למספר מנות במהלך היום.
 2. תמציות ותוספי מזון: תמציות ותוספי פטריות שיטאקי זמינים בצורות שונות, כגון כמוסות, אבקות או תמציות נוזליות. המינון המומלץ יכול להשתנות בהתאם לריכוז התרכובות הפעילות במוצר. בדרך כלל, טווח מינון של 500 עד 1,500 מיליגרם ליום מוצע. רצוי להתחיל במינון נמוך יותר ולהעלות אותו בהדרגה על סמך התגובה והסובלנות שלך.

כאשר משלבים פטריות שיטאקי בתזונה שלך, חשוב לקחת בחשבון את הצריכה התזונתית הכוללת שלך ואת האינטראקציות הפוטנציאליות עם כל התרופות שאתה עשוי לקחת. אם יש לך מצב בריאותי או שאתה נוטל תרופות, תמיד עדיף להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני שמתחילים תוסף חדש.

זכרו שניתן ליהנות מפטריות שיטאקי כחלק מתזונה מאוזנת, המספקת רכיבי תזונה שונים ויתרונות בריאותיים פוטנציאליים. בנוסף, בישול נכון של פטריות שיטאקי יכול לשפר את הטעמים והפרופיל התזונתי שלהן.

תזמון ומינון פטריית שיטאקי

רכישת פטריית שיטאקי

מבצעים למימוש

מגיעים לכם קופונים למימוש ב- iHerb

קוד קופון

FPJ342

העתיקו והדביקו במעמד הרכישה ב- iHerb

שיתוף פטריית שיטאקי

ניווט פטריות מרפא

פטריות דומות לפטריית שיטאקי

חוות דעת על פטריית שיטאקי

להגיב

 • דירוג

יתרונות

+
הוסיפו שדה

חסרונות

+
הוסיפו שדה

המידע המופיע לעיל איננו נועד להוות המלצה או תחליף לטיפול רפואי מקצועי מוסמך. יש לקרוא את המידע במלואו בויקיפדיה בלחיצה על “קראו עוד” ולוודא תופעות לוואי. כל שימוש במידע המופיע באתר הוא על אחריות הקורא בלבד. במידה והינך נוטל/ת תרופות או מתמודד/ת עם מצב רפואי כלשהו עלייך להתייעץ עם גורם רפואי מוסמך לפני נטילת תוספי תזונה.

תוכן זה אינו מספק ייעוץ רפואי הוא מיועד למטרות אינפורמטיביות בלבד. הוא אינו מהווה תחליף לייעוץ, אבחון או טיפול רפואי מקצועי. לעולם אל תוותרו על ייעוץ רפואי מקצועי בגלל משהו שקראתם באתר. השימוש במידע המופיע בבלוג הוא על אחריות הקורא בלבד.

הצטרפו לניוזלטר

אל תפספסו עדכונים בלעדיים במייל

ניוזלטר עם תוכן בלעדי בנושא פטריות מרפא

Click to access the login or register cheese
Scroll to Top

האתר משתמש ב- Cookies כדי לשפר את חווית הגלישה שלך. יש לקרוא ולאשר את תנאי השימוש וכתב הויתור.

הע”י לחיצה על “אני מסכים” אתם מאשרים כי קראתם ואתם מסכימים לתנאי השימוש וכתב הויתור. המשך הגלישה באתר והשימוש בעוגיות מהווה את הסכמתכם. אם אינכם קראתם ואינכם מאשרים את תנאי השימוש וכתב הויתור עליכם לצאת מן האתר.

ברוכים הבאים

myHerb Newsletter

אנו ממליצים לכם להצטרף לניוזלטר שלנו, לקבלת עדכונים חמים ובלעדיים היישר לתיבת האימייל שלכם.

*אנחנו מתנגדים לספאם.
*באפשרותכם לבטל את ההרשמה בכל עת.
דילוג לתוכן