חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

נימפאה כחולה

שם מדעי: Nymphaea caerulea

Blue Lotus

נימפאה כחולה, הידוע גם בשם Nymphaea caerulea, הוא צמח מים שמקורו במצרים ובחלקים מאסיה. יש לו פרחים כחולים או סגולים יפים הצפים על פני המים והוא משמש לעתים קרובות ברפואה מסורתית ובשיטות רוחניות. הצמח מכונה לפעמים גם שושנת המים הכחולה המצרית, שושן כחול קדוש, או פשוט שושן כחול. העלים והפרחים של הצמח מכילים מספר תרכובות ביו-אקטיביות, כולל אלקלואידים, פלבנואידים וטרפנואידים, שנחשבים כאחראים ליתרונות הבריאותיים הפוטנציאליים שלו. בנוסף לשימושים המסורתיים שלו, הלוטוס הכחול צבר פופולריות גם כתוסף צמחי בשנים האחרונות.

מחקרים הראו שלנימפאה הכחולה יש תכונות פסיכואקטיביות, ויכול להיות ששימשה לטקסים דתיים במצרים העתיקה ובמספר תרבויות דרום אמריקאיות עתיקות. מינון של בין 5 ל-10 גרם גורם לגירוי עדין, שינוי בתהליכי מחשבה, תפיסה חזותית מוגברת וחזיונות עדינים בעין סגורה.

פרח זה קרוב לפרח הנלומבו (Nelumbo), הידוע גם כפרח הלוטוס הקדוש. פרחי הנלומבו ופרחי הנימפאה מכילים את האלקואידים נוציפרין (Nuciferine) ואפורפין (Aporphine). תכונות אלו הופכות את הנימפאה אפשרות הגיונית (ביחד עם עוד מספר פרחי לוטוס) בנוגע לפרח שאוכלי הלוטוס המיתולוגיים אכלו בסיפור האודיסאה.

בתרבות המודרנית הפרח משמש כדי לרקוח מספר משקאות, כגון משקה חליטהיין ומרטיני של לוטוס כחול. המתכונים לרוב המשקאות הללו כוללים השריית עלי הכותרת במים עד שלושה שבועות. תה לוטוס נרקח על ידי הרתחת הפרח השלם במים ל-10-20 דקות.

לוטוס כחול הוא צמח ששימש במשך מאות שנים בשל תכונותיו הרפואיות והפסיכואקטיביות. להלן כמה מהיתרונות הקשורים לצמח הלוטוס הכחול:

 1. הקלה בחרדה: הלוטוס הכחול ידוע כבעל השפעה מרגיעה על מערכת העצבים, מה שיכול לעזור להפחית את רמות החרדה והמתח.
 2. שיכוך כאבים: הצמח מכיל תרכובות בעלות תכונות משככות כאבים וניתן להשתמש בהן כדי להקל על הכאב.
 3. שינה משופרת: לוטוס כחול נחשב לבעל תכונות הרגעה, שיכולות לעזור לקדם רגיעה ולשפר את איכות השינה.
 4. הגברת החשק המיני: הצמח שימש כאפרודיזיאק ומאמינים שהוא מגביר את החשק והביצועים המיניים.
 5. מצב רוח משופר: הצמח שימש לשיפור מצב הרוח ולהגברת תחושות הרווחה.
 6. תכונות אנטי דלקתיות: הלוטוס הכחול מכיל תרכובות בעלות תכונות אנטי דלקתיות ויכולות לסייע בהפחתת דלקת וכאב.
 7. תכונות נוגדות חמצון: הצמח מכיל נוגדי חמצון שיכולים לסייע בהגנה על הגוף מפני סטרס חמצוני ונזקים תאי.

חשוב לציין כי יש צורך במחקר נוסף כדי להבין היטב את היתרונות הפוטנציאליים של צמח הלוטוס הכחול ולקבוע מינונים בטוחים ויעילים. בנוסף, לוטוס כחול יכול לקיים אינטראקציה עם תרופות מסוימות ויש להשתמש בו בזהירות. תמיד מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני השימוש בכל תוסף צמחי מרפא.

תזמון ומינון הנימפאה כחולה

יתרונות פוטנציאליים של הנימפאה כחולה

מידע על נימפאה כחולה

יתרונות בריאותיים, תכולת מרכיבים פעילים, ויטמינים ומינרלים

לוטוס כחול, הידוע גם בשם Nymphaea caerulea, הוא צמח מים שמקורו במצרים ובחלקים מאסיה. הוא נמצא בשימוש במשך אלפי שנים ברפואה המסורתית ויש לו מגוון יתרונות בריאותיים פוטנציאליים, כולל:

 1. קידום הרפיה: לוטוס כחול משמש בדרך כלל לקידום הרפיה ולהפחתת חרדה, מתח ומתח.
 2. שיפור מצב הרוח: לוטוס כחול עשוי להיות בעל השפעות משפרות את מצב הרוח והוא עשוי להועיל לאנשים עם תסמינים של דיכאון או חרדה.
 3. תומך בשינה: לוטוס כחול עשוי להועיל לקידום השינה ולהפחתת נדודי שינה.
 4. תמיכה בבריאות הכבד: ללוטוס הכחול עשויות להיות השפעות מגינות על הכבד, מה שאומר שהוא עשוי לסייע בהגנה על הכבד מנזק ולתמוך בתפקוד הכבד.
 5. הפחתת דלקת: לוטוס כחול יש תכונות אנטי דלקתיות ועשוי להועיל להפחתת דלקת בכל הגוף.
 6. תמיכה בבריאות מערכת העיכול: לוטוס כחול עשוי להועיל להפחתת תסמיני מערכת העיכול כגון נפיחות, גזים ועצירות.
 7. תמיכה בבריאות מינית: לוטוס כחול עשוי להיות בעל השפעות אפרודיזיאק ועשוי להועיל לשיפור התפקוד המיני והתשוקה.

בעוד שללוטוס כחול יש יתרונות פוטנציאליים רבים, חשוב לזכור שהמחקר על השפעותיו מוגבל ויש צורך במחקרים נוספים כדי להבין היטב את השימושים הפוטנציאליים ותופעות הלוואי שלו. חשוב גם לדבר עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני השימוש בלוטוס כחול או כל תוסף צמחי מרפא אחר.

הלוטוס הכחול (Nymphaea caerulea) מכיל תרכובות אלקלואידים כמו אפומורפין (apomorphine), נוציפרין (nuciferine), פלבנואידים, גליקוזידים.

1. זרעי הנימפאה הכחולה: עשירים באספרגין, שומן, חלבון, עמילן וטאנין.

המטבוליטים המשניים העיקריים הקיימים בזרעים הם אלקלואידים כגון dauricine, lotusine, nuci-ferine, pronuciferine, liensinine, isoliensinine, roemerine, neferine ו- armepavine. פרוסיאנידין (Procyanidin) בודד מתרמיל הזרעים של N. nucifera. זרעים מכילים גם חומצה גאלית, D(–)-3 0-bromo-O-methylarmepvine, D-1,2,3,4-tetrahydro-6-methoxy-1-(p-methoxbenzly)-2-methyl-7- isoquino- linol, saponins ופחמימות.

כמו כן זרעי הלוטוס עשירים בחומצות אמינו, חומצות שומן בלתי רוויות ומינרלים.

2. עלי הנימפאה הכחולה: עלי הנימפאה הכחולה עשירים במספר אלקלואידים. בניתוח של תמצית העלים: נוציפרין,
roemerine, anonaine, pronuciferine ו-N-nornuciferine. שני אלקלואידים בנזיליסוקינולין, (+)-
1(R)-coclaurine ו-(–)-1(S)-norcoclaurine, נמצאו גם בתמצית עלים של לוטוס כחול.
זוהו שישה בסיסים לא פנוליים: רומרין, נוציפרין, אנונין, פרונוציפרין, ננורנוציפרין וליריודנין ושני בסיסים פנוליים, ארמפאווין ו-N-מתיל-קוקלאורין. נמצא גם בתמצית עלי נימפאה כחולה דהידדרו-אמרין, דהידונוציפרין, dehydroanonaine, N-methylisococlaurine, anonaine, pronuciferine, N-nornuciferine, Onornuciferine, nuciferine, remerine, roemerine, armepavine, liensinine, isoliensinine, negferine,
אסימילובין ולירינידין בודדו מעלים ופטוטרות. העלים
מכילים גם גליקוזיד, נלומבוזיד ופלבונואידים כגון quercetinand leuco-anthocyanidin
אשר זוהו כ- leucocyanidinand leucodelphinidin. נוכחותם של חלקם פלבנואידים אחרים בעלים כגון קוורצטין 3-O-a-arabinopyranosyl-(1!2)-βgalactopyranoside, quercetin-3-O-β-D-glucuronide, רוטין,(+)-קטצ’ין, היפרוזיד, איזוקר-ציטרי.

לתרכובות אלו יש השפעות על מערכת העצבים המרכזית, התורמות לשימוש המסורתי שלה להרפיה, לשיכוך כאבים ולמטרות טיפוליות אחרות.

עם זאת, יש צורך במחקר נוסף כדי להבין היטב את ההשפעות והיתרונות הפוטנציאליים של תרכובות אלה.

קיים מידע מוגבל על תכולת המינרלים של לוטוס כחול (Nymphaea caerulea). עם זאת, כמה מחקרים מצביעים על כך שהצמח עשוי להכיל מגוון של מינרלים, כולל:

 1. סידן: על פי האמונה הלוטוס הכחול מכיל סידן, שחשוב לבריאות העצם ולתפקוד השרירים.
 2. ברזל: ברזל הוא מינרל חיוני הדרוש לייצור תאי דם אדומים ולהובלת חמצן בכל הגוף. הלוטוס הכחול עשוי להכיל כמויות קטנות של ברזל.
 3. מגנזיום: מגנזיום חשוב לוויסות תפקוד השרירים והעצבים, כמו גם לשמירה על בריאות העצם. הלוטוס הכחול עשוי להכיל כמויות קטנות של מגנזיום.
 4. זרחן: זרחן הוא מינרל שחשוב ליצירת עצמות ושיניים, כמו גם לייצור אנרגיה ולאיתות תאים. הלוטוס הכחול עשוי להכיל כמויות קטנות של זרחן.
 5. אשלגן: אשלגן חשוב לוויסות מאזן הנוזלים בגוף ולשמירה על לחץ דם תקין. הלוטוס הכחול עשוי להכיל כמויות קטנות של אשלגן.

חשוב לציין שתכולת המינרלים של הלוטוס הכחול עשויה להשתנות בהתאם לגורמים כמו אופן הגידול ושיטות העיבוד המשמשות. יש צורך במחקר נוסף כדי להבין היטב את תכולת המינרלים ואת היתרונות הבריאותיים הפוטנציאליים של הלוטוס הכחול.

קיים מידע מוגבל על תכולת הוויטמין של לוטוס כחול (Nymphaea caerulea). עם זאת, כמה מחקרים מצביעים על כך שהצמח עשוי להכיל מגוון ויטמינים, כולל:

 1. ויטמין B6: על פי ההערכה, הלוטוס הכחול מכיל ויטמין B6, החשוב לחילוף החומרים של פחמימות, חלבונים ושומנים. הוא מעורב גם בייצור של נוירוטרנסמיטורים כגון סרוטונין ודופמין, החשובים לוויסות מצב הרוח.
 2. ויטמין C: ויטמין C הוא נוגד חמצון חשוב הדרוש לייצור קולגן, חלבון החיוני לעור בריא, לעצמות ורקמות חיבור. הלוטוס הכחול עשוי להכיל כמויות קטנות של ויטמין C.
 3. ניאצין: ניאצין, הידוע גם בשם ויטמין B3, חשוב לחילוף החומרים של פחמימות ושומנים, כמו גם לייצור אנרגיה. זה גם מעורב בייצור של נוירוטרנסמיטורים ויכול לעזור להפחית דלקת. הלוטוס הכחול עשוי להכיל כמויות קטנות של ניאצין.
 4. ריבופלבין: ריבופלבין, הידוע גם בשם ויטמין B2, חשוב לייצור אנרגיה ולמטבוליזם של שומנים, פחמימות וחלבונים. זה גם מעורב בייצור של תאי דם אדומים ויכול לעזור להפחית דלקת. הלוטוס הכחול עשוי להכיל כמויות קטנות של ריבופלבין.

חשוב לציין שתכולת הוויטמין של הלוטוס הכחול עשויה להשתנות בהתאם לגורמים כמו אופן הגידול ושיטות העיבוד בהן נעשה שימוש. יש צורך במחקר נוסף כדי להבין היטב את תכולת הוויטמין ואת היתרונות הבריאותיים הפוטנציאליים של הלוטוס הכחול.

צמח הלוטוס הכחול, הידוע גם בשם Nymphaea caerulea, יליד מצרים וחלקים מעמק נהר הנילוס במזרח אפריקה. הוא זכה להערכה רבה בתרבות המצרית העתיקה והיה בשימוש בטקסים דתיים, וכן למטרות רפואיות ופנאי. הצמח תואר לעתים קרובות באמנות מצרית עתיקה, שם הוא היה קשור לאל הבריאה, Atum. צמח הלוטוס הכחול נמצא גם בחלקים אחרים של אפריקה ואסיה, כולל אתיופיה, סודן ותאילנד. כיום מגדלים את הצמח באזורים שונים בעולם למטרות נוי, מרפא ופנאי.

מנגנון הפעולה של הנימפאה כחולה

כיצד פועל הצמח בגוף ובמוח, מתי לקחת ומינון מקובל

לוטוס כחול (Nymphaea caerulea) שימש באופן מסורתי במספר תרבויות בשל תכונותיו הרפואיות והפסיכואקטיביות. חלק ממנגנוני הפעולה של הלוטוס הכחול התורמים להשפעותיו כוללים:

 1. וויסות סרוטונין: הלוטוס הכחול מכיל מספר תרכובות שהוכחו כמווסבות את הפעילות של הנוירוטרנסמיטר סרוטונין במוח. מה שיכול להוביל להשפעות נוגדות חרדה, הרגעה ונוגדות דיכאון.
 2. וויסות GABA: לוטוס כחול הוכח גם כמווסת את הפעילות של הנוירוטרנסמיטר חומצה גמא-אמינו-בוטירית (GABA) במוח. מה שיכול לעזור להפחית את ההתרגשות העצבית ולקדם הרפיה.
 3. Phosphodiesterase inhibition: הלוטוס הכחול מכיל תרכובות שהוכחו כמעכבות את פעילות האנזים פוספודיאסטראז, המעורב בפירוק של אדנוזין מונופוספט מחזורי (cAMP). זה יכול להגביר את רמות cAMP במוח, מה שיכול לשפר את התפקוד הקוגניטיבי והזיכרון.
 4. השפעות נוגדות חמצון: הלוטוס הכחול מכיל מספר תרכובות בעלות תכונות נוגדות חמצון, כולל פלבנואידים אלקלואידים ואפורפין. תרכובות אלו עוזרות להגן על התאים מפני מתח חמצוני ועשויות להיות להן השפעות אנטי דלקתיות.

בסך הכל, מנגנוני הפעולה של הלוטוס הכחול מגוונים וכוללים את האינטראקציות שלו עם מספר נוירוטרנסמיטורים, ההשפעות נוגדות החמצון והאנטי דלקתיות שלו, והפוטנציאל שלו לתמוך בבריאות קוגניטיבית ונפשית. עם זאת, יש צורך במחקר נוסף כדי להבין היטב את ההשפעות והשימושים הטיפוליים הפוטנציאליים של לוטוס כחול.

המינון המתאים של לוטוס כחול (Nymphaea caerulea) יכול להשתנות בהתאם למספר גורמים, כולל גילו של האדם, מצבו הבריאותי וצורת הצמח המשמש. מכיוון שקיים מחקר מדעי מוגבל על המינונים המתאימים של לוטוס כחול, חשוב לעקוב אחר המלצות היצרן או להתייעץ עם איש מקצוע רפואי לפני השימוש. להלן כמה הנחיות כלליות:

 1. פרחים יבשים: בדרך כלל, לוטוס כחול נצרך בצורה של פרחים יבשים. המינון המומלץ הוא 5-10 גרם של פרחים מיובשים, המושרים במים רותחים כתה או מעושנים.
 2. תמציות: תמציות לוטוס כחול זמינות בצורה של טינקטורות או תמציות נוזליות. חשוב לעקוב אחר המינון המומלץ של היצרן, שיכול להשתנות בהתאם לריכוז התמצית.
 3. קפסולות: כמוסות לוטוס כחולות זמינות גם בשוק. המינון המומלץ לקפסולות הוא בדרך כלל 1-2 כמוסות, נלקחות 1-2 פעמים ביום, עם או בלי אוכל.

חשוב לציין שההשפעות של הלוטוס הכחול יכולות להשתנות בין אנשים, ואנשים מסוימים עשויים להיות רגישים יותר להשפעות הצמח מאחרים. בנוסף, חשוב להיות מודעים לתופעות לוואי ואינטראקציות אפשריות עם תרופות. כמו בכל תוסף צמחי מרפא, עדיף להתייעץ עם איש מקצוע רפואי לפני השימוש, במיוחד אם את בהריון, מניקה או נוטלת תרופות.

הזמן הטוב ביותר ליטול לוטוס כחול (Nymphaea caerulea) יכול להיות תלוי בסיבה לשימוש ובתגובת האדם לצמח. מכיוון שללוטוס הכחול יכולות להיות השפעות מרגיעות ומרפות, אנשים מסוימים עשויים מעדיפים לקחת אותו בערב או לפני השינה כדי לקדם רגיעה ולשפר את השינה.

עם זאת, אם משתמשים בלוטוס כחול להשפעות קוגניטיביות או משפרות את מצב הרוח, עשוי להיות מועיל ליטול אותו מוקדם יותר ביום כדי לתמוך בבהירות ובמיקוד קוגניטיבי.

חשוב לציין שההשפעות של הלוטוס הכחול יכולות להשתנות בין אנשים ועשויות להיות תלויות במינון, בצורת הצמח המשמש ובתגובתו של האדם. אנשים מסוימים עשויים לגלות שלקיחת לוטוס כחול על בטן ריקה יכולה לשפר את השפעותיו, בעוד שאחרים עשויים להעדיף לקחת אותו עם אוכל כדי להפחית את הסיכון לתופעות לוואי במערכת העיכול. עדיף תמיד לעקוב אחר המינון המומלץ של היצרן ולהתייעץ עם איש מקצוע רפואי לפני השימוש, במיוחד אם את בהריון, מניקה או נוטלת תרופות.

המידע המופיע לעיל איננו נועד להוות המלצה או תחליף לטיפול רפואי מקצועי מוסמך. יש לקרוא את המידע במלואו בויקיפדיה בלחיצה על “קראו עוד” ולוודא תופעות לוואי. כל שימוש במידע המופיע באתר הוא על אחריות הקורא בלבד. במידה והינך נוטל/ת תרופות או מתמודד/ת עם מצב רפואי כלשהו עלייך להתייעץ עם גורם רפואי מוסמך לפני נטילת תוספי תזונה.

תוכן זה אינו מספק ייעוץ רפואי הוא מיועד למטרות אינפורמטיביות בלבד. הוא אינו מהווה תחליף לייעוץ, אבחון או טיפול רפואי מקצועי. לעולם אל תוותרו על ייעוץ רפואי מקצועי בגלל משהו שקראתם באתר.השימוש במידע המופיע בבלוג הוא על אחריות הקורא בלבד.

רכישת נימפאה כחולה

לרכישה ב- iHerb

מבצעים למימוש

מגיעים לכם קופונים למימוש ב- iHerb

קוד קופון

FPJ342

העתיקו והדביקו במעמד הרכישה ב- iHerb

שיתוף נימפאה כחולה

צמחי מרפא דומים לנימפאה כחולה

ניווט בין צמחי מרפא

איתור נימפאה כחולה

חוות דעת על הנימפאה כחולה

להגיב

 • דירוג

יתרונות

+
הוסיפו שדה

חסרונות

+
הוסיפו שדה

Click to access the login or register cheese
Scroll to Top

האתר משתמש ב- Cookies כדי לשפר את חווית הגלישה שלך. יש לקרוא ולאשר את תנאי השימוש וכתב הויתור.

הע”י לחיצה על “אני מסכים” אתם מאשרים כי קראתם ואתם מסכימים לתנאי השימוש וכתב הויתור. המשך הגלישה באתר והשימוש בעוגיות מהווה את הסכמתכם. אם אינכם קראתם ואינכם מאשרים את תנאי השימוש וכתב הויתור עליכם לצאת מן האתר.

ברוכים הבאים

myHerb Newsletter

אנו ממליצים לכם להצטרף לניוזלטר שלנו, לקבלת עדכונים חמים ובלעדיים היישר לתיבת האימייל שלכם.

*אנחנו מתנגדים לספאם.
*באפשרותכם לבטל את ההרשמה בכל עת.