חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

ולריאן

שם מדעי: Valeriana officinalis

Valerian

ולריאן הוא סוג של צמח פורח ששימש למטרות רפואיות במשך מאות שנים. כמה יתרונות פוטנציאליים של ולריאן כוללים:

 1. שיפור השינה: ולריאן משמש לעתים קרובות כתרופה טבעית לנדודי שינה והפרעות שינה, שכן מאמינים שיש לו השפעה מרגיעה ומסייעת לשפר את איכות השינה.
 2. הקלה על חרדה ומתח: ולריאן משמש לעתים קרובות כתרופה טבעית לחרדה ומתח, מכיוון שהוא עשוי לעזור לקדם רגיעה ולהפחית את תסמיני החרדה.
 3. הפחתת כאבי מחזור: ולריאן משמש לפעמים כדי לסייע בהפחתת כאבי מחזור ותסמינים אחרים של תסמונת קדם וסתית (PMS), שכן מאמינים שיש לו השפעה קלה לשיכוך כאבים.
 4. הקלה על כאבי ראש: ולריאן משמש לעתים כדי להקל על כאבי ראש ומיגרנות, שכן מאמינים שיש לו תכונות משככות כאב ואנטי דלקתיות.
 5. שיפור בריאות הלב: מאמינים כי ולריאן עוזר לשפר את בריאות הלב על ידי הפחתת לחץ הדם ושיפור זרימת הדם.

ולריאן, בפרמקולוגיה ובהרבליזם, הוא גם שמה של תמצית העשויה משורשי הצמח שנמכרת באריזות (בדרך כלל בכמוסות), לאחר שאלה רוככו (באמצעות השריה), נכתשו, ויובשו. הולריאן משווק כטיפול בבעיות רבות כגון נדודי שינהחרדהדיכאוןתסמונת קדם-וסתית, סימפטומים של מנופוז וכאבי ראש. למרות זאת, לא נעשו די מחקרים כדי לתמוך בטענות הטיפוליות הללו.

חשוב לציין שבעוד ולריאן שימש למטרות אלו במשך מאות שנים, יש צורך במחקר נוסף כדי להבין היטב את ההשפעות והיתרונות שלו. חשוב גם לדבר עם רופא לפני השימוש בוולריאן או כל צמח מרפא אחר, מכיוון שחלקם עלולים לקיים אינטראקציה עם תרופות או להיות בעלי תופעות לוואי.

תזמון ומינון הולריאן

יתרונות פוטנציאליים של הולריאן

מידע על ולריאן

יתרונות בריאותיים, תכולת מרכיבים פעילים, ויטמינים ומינרלים

ולריאן הוא עשב ששימש במשך מאות שנים כתרופה טבעית למגוון מחלות. חלק מהיתרונות הבריאותיים הפוטנציאליים של ולריאן כוללים:

 1. קידום הרפיה: ולריאן משמש בדרך כלל כחומר הרגעה טבעי כדי לעזור לקדם הרפיה ולהפחית מתח וחרדה.
 2. שיפור השינה: ולריאן עשוי להועיל לאנשים שמתקשים להירדם או להישאר ישנים. מאמינים שהוא משפר את איכות השינה על ידי קידום רגיעה והפחתת יקיצות בלילה.
 3. הפחתת כאב: ולריאן עשוי להיות בעלת תכונות משככות כאבים והוא עשוי להועיל בהפחתת כאב אצל אנשים עם מצבים כגון מיגרנות, כאבי מחזור או דלקת פרקים.
 4. תמיכה בבריאות הלב: לוולריאן עשויות להיות השפעות הגנה על הלב והוא עשוי לסייע בתמיכה בבריאות הלב על ידי הפחתת לחץ הדם ושיפור זרימת הדם.
 5. הפחתת תסמיני גיל המעבר: ולריאן עשוי להועיל להפחתת תסמיני גיל המעבר, כגון גלי חום והזעות לילה.
 6. תמיכה בבריאות מערכת העיכול: ולריאן עשוי להועיל להפחתת תסמיני מערכת העיכול כגון נפיחות, גזים והתכווצויות.

בעוד שלולריאן יש יתרונות פוטנציאליים רבים, חשוב לזכור שהמחקר על השפעותיו מוגבל ויש צורך במחקרים נוספים כדי להבין היטב את השימושים הפוטנציאליים ותופעות הלוואי שלו. חשוב גם לדבר עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני השימוש בוולריאן או כל תוסף צמחי אחר, במיוחד אם אתה נוטל תרופות מרשם או סובל ממצב רפואי קיים.

ולריאן (Valeriana officinalis) הוא צמח מרפא ששימש במשך מאות שנים לטיפול במצבים בריאותיים שונים כגון חרדה, מתח ונדודי שינה. התרכובות הפעילות בוולריאן כוללות:

 1. Valerenic acid
 2. חומצה גמא-אמינו-בוטירית (GABA)
 3. Isovaleric acid
 4. Acetoxyvalerenic acid
 5. Valepotriates

תרכובות אלו נחשבות בעלות השפעה מרגיעה ומרגיעה על מערכת העצבים, התורמות לשימוש שלה כתרופה טבעית לשינה ולבעיות הקשורות לחרדה. עם זאת, חשוב לציין שלא כל הטענות הבריאותיות הקשורות לשימוש בוולריאן הוכחו מדעית, ויש צורך במחקר נוסף.

לשורש ולריאן אין תכולה גבוהה של מינרלים. עם זאת, הוא מכיל כמויות מצומצמות של מינרלים כמו ברזל, מגנזיום ואשלגן. חשוב לציין שתכולת המינרלים בצמחי מרפא יכולה להשתנות בהתאם לתנאי הגידול, איכות הקרקע וגורמים נוספים.

שורש ולריאן אינו מקור עשיר למינרלים או ויטמינים.

ולריאן (Valeriana officinalis) הוא זן צמחי רב שנתי שמקורו באירופה ובחלקים מאסיה. זהו צמח גבוה ודק שגדל עד 6 מטרים, עם אשכולות של פרחים קטנים לבנים או ורודים. שורש צמח הוולריאן משמש להכנת תרופות צמחיות שונות, כולל תה, טינקטורות וכמוסות. כיום, ולריאן מטופחת ונמצאת בשימוש נרחב ברחבי העולם בשל סגולותיה הרפואיות.

מנגנון הפעולה של הולריאן

כיצד פועל הצמח בגוף ובמוח, מתי לקחת ומינון מקובל

ולריאן הוא תוסף צמחי המשמש במשך מאות שנים כדי לקדם רגיעה ולהקל על חרדה. מנגנון הפעולה של ולריאן במוח אינו מובן במלואו, אך מחקרים מראים שהוא עשוי לפעול באמצעות מספר מנגנונים, כולל:

 1. השפעות GABAergic: ולריאן מכיל תרכובות שנראות בעלות השפעות GABAergic, מה שאומר שהן עשויות להגביר את הפעילות של הנוירוטרנסמיטר GABA במוח. GABA הוא נוירוטרנסמיטר מעכב המסייע להפחית את הפעילות העצבית, מקדם רגיעה והפחתת חרדה.
 2. מודולציה של סרוטונין ודופמין: ולריאן עשוי גם לווסת את הפעילות של סרוטונין ודופמין במוח. נוירוטרנסמיטורים אלו מעורבים בוויסות מצב הרוח ועשויים לעזור להפחית חרדה ולקדם תחושות של רווחה.
 3. עיכוב של גלוטמט: ולריאן עשוי לעכב את הפעילות של גלוטמט במוח, שהוא נוירוטרנסמיטר מעורר שיכול לקדם חרדה ומתח.
 4. השפעות פוטנציאליות נוספות: ולריאן נחקרה גם על ההשפעות הפוטנציאליות שלו על השינה, אם כי יש צורך במחקר נוסף כדי להבין היטב את מנגנוני הפעולה שלו בתחום זה.

באופן כללי, נראה שלולריאן יש השפעות GABAergic והוא עשוי לווסת את הפעילות של נוירוטרנסמיטורים אחרים במוח, מה שעשוי לעזור לקדם רגיעה ולהקל על חרדה. עם זאת, יש צורך במחקר נוסף כדי להבין היטב את השפעותיו ומנגנוני הפעולה שלו.

בהתבסס על המחקר הזמין, מומלץ לקחת 300 עד 600 מיליגרם (מ”ג) של שורש ולריאן 30 דקות עד שעתיים לפני השינה. זה הכי יעיל עבור נדודי שינה או בעיות שינה. לתה, השרו 2 עד 3 גרם של שורש ולריאן צמחי מיובש בכוס מים חמים למשך 10 עד 15 דקות.

נראה ששורש ולריאן עובד בצורה הטובה ביותר לאחר נטילתו באופן קבוע במשך שבועיים או יותר. אל תיקח שורש ולריאן במשך יותר מחודש מבלי לדבר עם הרופא שלך.

עבור חרדה, מומלץ לקחת 120 עד 200 מ”ג, שלוש פעמים ביום. המנה האחרונה של שורש ולריאן צריכה להיות ממש לפני השינה.

המינון המומלץ לחרדה הוא בדרך כלל נמוך מהמינון עבור נדודי שינה. הסיבה לכך היא שנטילת מינונים גבוהים של שורש ולריאן במהלך היום עלולה להוביל לישנוניות בשעות היום.

עבור נדודי שינה, ולריאן עשוי להילקח 1 עד 2 שעות לפני השינה. או עד 3 פעמים במהלך היום עבור חרדה, כאשר המנה האחרונה סמוך לשעת השינה. ייתכן שיחלפו מספר שבועות עד שההשפעות יורגשו.

עם זאת, תמיד חשוב לפעול לפי ההוראות המופיעות על גבי התווית של המוצר אותו אתם צורכים.

המידע המופיע לעיל איננו נועד להוות המלצה או תחליף לטיפול רפואי מקצועי מוסמך. יש לקרוא את המידע במלואו בויקיפדיה בלחיצה על “קראו עוד” ולוודא תופעות לוואי. כל שימוש במידע המופיע באתר הוא על אחריות הקורא בלבד. במידה והינך נוטל/ת תרופות או מתמודד/ת עם מצב רפואי כלשהו עלייך להתייעץ עם גורם רפואי מוסמך לפני נטילת תוספי תזונה.

תוכן זה אינו מספק ייעוץ רפואי הוא מיועד למטרות אינפורמטיביות בלבד. הוא אינו מהווה תחליף לייעוץ, אבחון או טיפול רפואי מקצועי. לעולם אל תוותרו על ייעוץ רפואי מקצועי בגלל משהו שקראתם באתר.השימוש במידע המופיע בבלוג הוא על אחריות הקורא בלבד.

רכישת ולריאן

מבצעים למימוש

מגיעים לכם קופונים למימוש ב- iHerb

קוד קופון

FPJ342

העתיקו והדביקו במעמד הרכישה ב- iHerb

שיתוף ולריאן

צמחי מרפא דומים לולריאן

איתור ולריאן

חוות דעת על הולריאן

להגיב

 • דירוג

יתרונות

+
הוסיפו שדה

חסרונות

+
הוסיפו שדה

Click to access the login or register cheese
Scroll to Top

האתר משתמש ב- Cookies כדי לשפר את חווית הגלישה שלך. יש לקרוא ולאשר את תנאי השימוש וכתב הויתור.

הע”י לחיצה על “אני מסכים” אתם מאשרים כי קראתם ואתם מסכימים לתנאי השימוש וכתב הויתור. המשך הגלישה באתר והשימוש בעוגיות מהווה את הסכמתכם. אם אינכם קראתם ואינכם מאשרים את תנאי השימוש וכתב הויתור עליכם לצאת מן האתר.

ברוכים הבאים

myHerb Newsletter

אנו ממליצים לכם להצטרף לניוזלטר שלנו, לקבלת עדכונים חמים ובלעדיים היישר לתיבת האימייל שלכם.

*אנחנו מתנגדים לספאם.
*באפשרותכם לבטל את ההרשמה בכל עת.