חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

גדילן מצוי

שם מדעי: Silybum marianum

Milk thistle

גדילן מצוי (Silybum marianum) הוא צמח פורח השייך למשפחת החינניות (Asteraceae). מקורו באזור הים התיכון אך ניתן למצוא אותו כיום במקומות רבים בעולם. הצמח ידוע בעלים הדוקרניים הייחודיים שלו, שהם מבריקים וירוקים כהים ובעלי ורידים לבנים. הצמח יכול להגיע לגובה של עד 2 מטר ומייצר פרחים סגולים הפורחים מיוני עד אוגוסט.

גדילן מצוי שימש במשך מאות שנים כצמח מרפא, במיוחד בשל תכונותיו המגינות על הכבד. הצמח מכיל קבוצה של תרכובות הנקראות סילימרין (Silymarin), אשר מאמינים שיש להן השפעות נוגדות חמצון ואנטי דלקתיות שעשויות לסייע בהגנה על תאי הכבד מפני נזקים הנגרמים על ידי רעלים, אלכוהול וחומרים מזיקים אחרים.

גדילן מצוי משמש גם כתרופה טבעית למגוון מצבים בריאותיים אחרים, כולל הפרעות עיכול, בעיות בכיס המרה וכולסטרול גבוה. כמה מחקרים הציעו גם שלגדילן מצוי עשוי להיות בעל תכונות אנטי סרטניות פוטנציאליות, אם כי יש צורך במחקר נוסף כדי להבין את השפעותיו במלואן.

הגדילן גדל כצמח בר בישראל ובמדינות אחרות במזרח התיכון. בשנים האחרונות גבר הביקוש לגדילן בתחום הרפואה הטבעית בישראל ומחוצה לה, לכן החל גידול חקלאי מסחרי של צמח המרפא. גדילן מצוי משמש לטיפול במצבי כבד וכולסטרול גבוה, ולהפחתת הצמיחה של תאים סרטניים. הוא שימש עבור מחלות רבות ושונות במהלך אלפי השנים האחרונות, במיוחד בעיות כבד.

כמה יתרונות בריאותיים פוטנציאליים של גדילן מצוי כוללים:

 1. תמיכה בבריאות הכבד: גדילן מצוי משמש לעתים קרובות כתרופה טבעית לתמיכה בבריאות הכבד, שכן מאמינים שיש לו השפעות מגנות על הכבד ומסייעים בסילוק רעלים מהכבד.
 2. הפחתת דלקת: לגדילן המצוי יש תכונות אנטי דלקתיות, אשר עשויות לסייע בהפחתת הדלקת בגוף ולשפר את הבריאות הכללית.
 3. טיפול במחלת כבד: לעיתים משתמשים בגדילן כדי לסייע בטיפול במחלות כבד, כגון שחמת ודלקת כבד, שכן מאמינים כי הוא מסייע בשיפור תפקוד הכבד ובמניעת נזק לכבד.
 4. שיפור הרגישות לאינסולין: לעיתים משתמשים בגדילן מצוי כדי לעזור לשפר את הרגישות לאינסולין ולהפחית את הסימפטומים של סוכרת מסוג 2, שכן מאמינים שהוא עוזר לווסת את רמות הסוכר בדם.
 5. שיפור בריאות העור: לעתים משתמשים בגדילן מצוי באופן מקומי כדי לעזור לשפר את בריאות העור, שכן מאמינים שיש לו תכונות לחות ואנטי דלקתיות.

חשוב לציין שבעוד שהגדילן המצוי שימש למטרות אלו במשך מאות שנים, יש צורך במחקר נוסף כדי להבין היטב את ההשפעות והיתרונות שלו במלואן.

ניתן לצרוך גדילן מצוי כתה, תמיסת או בצורת תוסף, והוא נחשב בדרך כלל בטוח כאשר הוא נלקח במינונים מתאימים. עם זאת, כמו עם כל תוסף או תרופה, חשוב לדבר עם רופא לפני השימוש בגדילן מצוי, במיוחד אם את בהריון, מניקה או נוטלת תרופות אחרות, מכיוון שהוא עלול לקיים אינטראקציה עם תרופות או לגרום לתופעות לוואי.

תזמון ומינון הגדילן מצוי

יתרונות פוטנציאליים של הגדילן מצוי

מידע על גדילן מצוי

יתרונות בריאותיים, תכולת מרכיבים פעילים, ויטמינים ומינרלים

גדילן מצוי הוא צמח ששימש במשך מאות שנים ברפואה המסורתית למטרות שונות. מאמינים שיש לה כמה יתרונות בריאותיים אפשריים, כולל:

 1. תמיכה בבריאות הכבד: גדילן מצוי משמש לעתים קרובות לתמיכה בבריאות הכבד והוכח כבעל תכונות מגנות על הכבד. זה עשוי להיות מועיל עבור אנשים עם מחלות כבד כגון שחמת, הפטיטיס או מחלת כבד שומני לא אלכוהולי.
 2. הפחתת דלקת: לגדילן המצוי יש תכונות אנטי דלקתיות שעשויות לעזור להפחית את הדלקת בכל הגוף. מה שעשוי להיות מועיל עבור אנשים עם מצבים דלקתיים כרוניים כגון דלקת פרקים.
 3. הורדת רמות הכולסטרול: כמה מחקרים העלו שגדילן מצוי עשוי לסייע בהורדת רמות הכולסטרול, מה שעלול להפחית את הסיכון למחלות לב.
 4. תמיכה בבריאות מערכת העיכול: גדילן מצוי עשוי לעזור לשפר את העיכול ועשוי להועיל לאנשים עם בעיות עיכול כגון הפרעות עיכול, נפיחות או עצירות.
 5. תמיכה בבריאות העור: לגדילן המצוי יש תכונות נוגדות חמצון שעשויות לסייע בהגנה על העור מפני נזקים הנגרמים על ידי רדיקלים חופשיים. מה שעשוי להיות מועיל לאנשים עם מחלות עור כמו אקנה או פסוריאזיס.

בעוד לגדילן המצוי יש יתרונות פוטנציאליים רבים, חשוב לזכור שהוא אינו מהווה תחליף לטיפול רפואי. אם אתה חווה תסמינים של מצב בריאותי, חשוב לפנות לייעוץ של איש מקצוע רפואי שיוכל לעזור לך לקבוע את מהלך הטיפול הטוב ביותר עבור הצרכים שלך.

גדילן מצוי עשיר בקבוצת תרכובות הידועות בשם סילימרין (silymarin). סילימרין מורכב מכמה פלבנואידים, כולל סיליבין (silybin), סילידיאנין (silydianin) וסיליכריסטין (silychristin). מאמינים כי תרכובות אלו אחראיות ליתרונות הבריאותיים הפוטנציאליים של הגדילן המצוי, לרבות תכונותיו נוגדות החמצון והגנה על הכבד. סיליבין נחשבת לתרכובת הפעילה ביותר בסילימרין והייתה מושא למחקר מדעי רב.

זרעי גדילן מצוי מכילים מגוון של מינרלים, כולל סידן, ברזל, מגנזיום, זרחן ואשלגן. בנוסף, גדילן מצוי עשוי להכיל כמויות עקבות של מינרלים אחרים כגון נחושת, אבץ ומנגן. עם זאת, תכולת המינרלים המדויקת יכולה להשתנות בהתאם לגורמים כמו הרכב הקרקע והאקלים שבו גדל הצמח. חשוב לציין שרמות המינרלים בתוספי גדילן מצוי עשויים שלא להיות שוות ערך לכמויות שנמצאות בצמח.

גדילן מצוי הוא צמח עשיר בחומרי הזנה, כולל ויטמינים ומינרלים. חלק מהויטמינים העיקריים המצויים בגדילן המצוי כוללים ויטמין C וויטמינים שונים מקבוצת B.

גדילן מצוי (Silybum marianum) הוא צמח פורח שמקורו לפי ההערכה באזור הים התיכון של אירופה, במיוחד באזורים סביב הים התיכון והמזרח התיכון, בין השאר בישראל. גדילן מצוי גדל באזורים יבשים ושטופי שמש וידוע בפרחיו הסגולים והעלים הדוקרניים.

הצמח שימש למטרות רפואיות כבר אלפי שנים, וניתן לייחס את השימוש בו לימי יוון ורומא העתיקה. גדילן מצוי משמש כתרופה טבעית לטיפול במגוון מצבים, כולל מחלות כבד, בעיות בכיס המרה וכולסטרול גבוה. כיום, הגדילן המצוי גדל באופן מסחרי בחלקים רבים של העולם, כולל ארצות הברית, אירופה ואוסטרליה, בשל סגולותיו הרפואיות.

מנגנון הפעולה של הגדילן מצוי

כיצד פועל הצמח בגוף ובמוח, מתי לקחת ומינון מקובל

גדילן מצוי (Silybum marianum) הוא עשב ששימש במשך מאות שנים לטיפול במצבי כבד שונים. המרכיבים הפעילים בגדילן המצוי הם קבוצה של פלבונוליגנאנים (flavonolignans) הידועים ביחד בשם סילימרין (Silymarin). ידוע כי סילימרין מפעיל את השפעותיו באמצעות מגוון מנגנונים:

 1. השפעות נוגדות חמצון: לסילימרין פעילות נוגדת חמצון חזקה, כלומר היא יכולה לסלק רדיקלים חופשיים מזיקים בגוף ולהגן מפני מתח חמצוני.
 2. השפעות אנטי דלקתיות: סילימרין יכול לדכא דלקת בכבד וברקמות אחרות, מה שעשוי לסייע בהגנה מפני נזק לכבד.
 3. הגנה על הכבד: הוכח כי סילימרין מגן על תאי כבד מפני נזק שנגרם על ידי רעלים, כגון אלכוהול והחומר הפעיל באקמול (acetaminophen או Paracetamol).
 4. גירוי התחדשות הכבד: סילימרין עשוי לעורר את צמיחתם של תאי כבד חדשים, אשר יכולים לסייע בשיקום רקמות פגומות.
 5. מודולציה של מסלולי איתות תאים: סילימרין יכול לווסת מסלולי איתות שונים בתאי כבד, מה שיכול לעזור לקדם את הישרדות התאים ולמנוע מוות תאי.

באופן כללי, הוכח כי לגדילן המצוי ולמרכיב הפעיל שלו סילימרין יש מגוון רחב של השפעות מועילות על בריאות הכבד, מה שהופך אותו לתרופה טבעית פופולרית למחלות כבד.

המינון המתאים של גדילן מצוי עשוי להיות תלוי בצרכים הספציפיים של האדם ובמוצר שבו נעשה שימוש. להלן כמה הנחיות כלליות למינונים של גדילן מצוי:

 1. כמוסות או טבליות תמצית סטנדרטיות: טווח מינון נפוץ הוא 200-400 מ”ג ליום, נלקח בשניים או שלוש מנות מחולקות.
 2. תמצית נוזלית או תמיסת: טווח מינון נפוץ הוא 20-30 טיפות, נלקחות 2-3 פעמים ביום.
 3. תה או חליטה: חולטים 1-2 כפיות של זרעי גדילן מצוי או עלים במים חמים למשך 5-10 דקות, ושותים עד שלוש פעמים ביום.

חשוב לציין שגדילן מצוי עשוי לקיים אינטראקציה עם תרופות מסוימות ואולי לא מתאים לכולם. חשוב להתייעץ עם איש מקצוע רפואי לפני נטילת גדילן מצוי, במיוחד אם יש לך מצב רפואי קיים או נוטל תרופות מרשם.

אין זמן מומלץ ספציפי ביום לקחת גדילן מצוי. ניתן ליטול אותו עם או בלי אוכל. עם זאת, בדרך כלל מומלץ ליטול גדילן מצוי באותה שעה בכל יום כדי לשמור על רמות עקביות בגוף.

אם אתם נוטלים גדילן מצוי כדי לתמוך בתפקוד הכבד או כדי להגן על הכבד מנזק, ייתכן שיהיה מועיל ליטול אותו לפני או אחרי ארוחה. זה עשוי לעזור לשפר את הספיגה של התרכובות הפעילות בגדילן המצוי, מה שיכול לעזור לתמוך בבריאות הכבד.

חשוב לעקוב אחר ההוראות על התווית או לפי הנחיות של איש מקצוע בתחום הבריאות, שכן התזמון המתאים לצריכה של הגדילן המצוי עשוי להיות תלוי במוצר הספציפי ובצרכים האישיים. עשוי גם להועיל להתחיל עם מינון נמוך יותר ולהגדיל בהדרגה לפי הסבילות כדי למזער כל תופעות לוואי אפשריות.

המידע המופיע לעיל איננו נועד להוות המלצה או תחליף לטיפול רפואי מקצועי מוסמך. יש לקרוא את המידע במלואו בויקיפדיה בלחיצה על “קראו עוד” ולוודא תופעות לוואי. כל שימוש במידע המופיע באתר הוא על אחריות הקורא בלבד. במידה והינך נוטל/ת תרופות או מתמודד/ת עם מצב רפואי כלשהו עלייך להתייעץ עם גורם רפואי מוסמך לפני נטילת תוספי תזונה.

תוכן זה אינו מספק ייעוץ רפואי הוא מיועד למטרות אינפורמטיביות בלבד. הוא אינו מהווה תחליף לייעוץ, אבחון או טיפול רפואי מקצועי. לעולם אל תוותרו על ייעוץ רפואי מקצועי בגלל משהו שקראתם באתר.השימוש במידע המופיע בבלוג הוא על אחריות הקורא בלבד.

רכישת גדילן מצוי

מבצעים למימוש

מגיעים לכם קופונים למימוש ב- iHerb

קוד קופון

FPJ342

העתיקו והדביקו במעמד הרכישה ב- iHerb

שיתוף גדילן מצוי

צמחי מרפא דומים לגדילן מצוי

ניווט בין צמחי מרפא

איתור גדילן מצוי

חוות דעת על הגדילן מצוי

להגיב

 • דירוג

יתרונות

+
הוסיפו שדה

חסרונות

+
הוסיפו שדה

Click to access the login or register cheese
Scroll to Top

האתר משתמש ב- Cookies כדי לשפר את חווית הגלישה שלך. יש לקרוא ולאשר את תנאי השימוש וכתב הויתור.

הע”י לחיצה על “אני מסכים” אתם מאשרים כי קראתם ואתם מסכימים לתנאי השימוש וכתב הויתור. המשך הגלישה באתר והשימוש בעוגיות מהווה את הסכמתכם. אם אינכם קראתם ואינכם מאשרים את תנאי השימוש וכתב הויתור עליכם לצאת מן האתר.

ברוכים הבאים

myHerb Newsletter

אנו ממליצים לכם להצטרף לניוזלטר שלנו, לקבלת עדכונים חמים ובלעדיים היישר לתיבת האימייל שלכם.

*אנחנו מתנגדים לספאם.
*באפשרותכם לבטל את ההרשמה בכל עת.