מצבי תודעה שונים

אין הגדרה כללית של מצב תודעה שונה, שכן כל ניסיון הגדרה צריך קודם כל להסתמך על הגדרה של מצב רגיל של תודעה. ניסיונות להגדיר את המונח ניתן למצוא בפילוסופיה, בפסיכולוגיה ובמדעי המוח. אין קונצנזוס סופי של מה ההגדרה המדויקת ביותר.

כחברה הורגלנו לנטול חומרים ממכרים. במיוחד כדי לשנות את התודעה (לעבוד מהר יותר, בלי לחשוב). בני אדם משתמשים בסם הממכר ביותר המוכר לאדם – פי חמישה ממכר יותר מהרואין – מה שמייצר רווח אדיר לברוני הטבק, מיליארדי רווחים מדי שנה. שלוש הסמים העיקריים של התרבות "שלנו" – קפאין, ניקוטין ואלכוהול – נמצאים בכל מקום. כמו גם סמים אחרים כגון – סוכר, שוקולד וטלוויזיה.סיגריות, ניקוטיןקפה, קפאין

מצבים שונים בתרבות המוכרת

ממריצים ומעוררים 

טבק, קפה, משקאות אנרגיה › חשבתם פעם, מדוע מחלקים קפה בעבודה, במיוחד במפעלים? מטרתם ליצור חברה שמבצעת תנועות ידיים ורגליים מהירות בדיוק מרבי, בלי לחשוב יותר מידי. במילים אחרות אלו הסמים שנועדו להמריץ את העבדות וליצור חברה אנרגטית, שעושה שטויות במהירות רבה.

סמים מסוכנים במרשם בתרבות: המכונים גם "תרופות" — מתי שנוח לקרוא להם כך: ריטלין, אמפטמינים.

"תרופות" או רעל? תלוי את מי שואלים

מרגיעים ומדכאים

אלכוהול, כדורי שינה, כדורי הרגעה › אתנול / אלכוהול הוא חומר דליק אשר במקור נועד לתעשייה ולחיטוי. השפעות: עליית האגו, אלימות, איבוד שליטה ותחושה, מלמול שטויות, דיבור לקוי ופגיעה בזיכרון. בנוסף, אתנול רעיל לגוף ולמוח האדם, עם הזמן גורם להתקבצות תאי המוח. אלכוהול מעלה את רמות ה- GABA והדופמין ובכך יוצר תחושת אופוריה זמנית, המלווה בהאנג אובר (תסמיני גמילה) והרס תאי הכבד. תסמיני גמילה משימוש כבד באלכוהול, כוללים: רעידות בגוף, עצבנות, חוסר ריכוז ושינה, שבץ מוחי ומוות. תסמיני גמילה אלו תקפים גם לכדורי שינה או הרגעה במרשם (כמו לדוגמה: אלפרליד, ואליום, אטיבן וכו')  שכן, מנגנון פעולתם דומה לאלכוהול (GABArgenic).

אנחנו הורגים את הפלנטה, בכדי לשמור על שלמות ההנחות הלא נכונות, של סגנון התרבות הדומיננטית של האגו 

חוויות ואנתאוגנים

התרופות ה"מקובלות" של התרבות שלנו, הן אלה שמגבירות את תפקוד המוח והאישיות כך שתתאים לתרבות היררכית, הנשלטת על ידי אגואיסטים. ה"סמים" ה"לא מקובלים" – איוואסקה, DMT, פטריות ועד קקטוסים – כולם היו קיימים בתרבויות שוויוניות. התודעה האנושית באה בצורתה הנוכחית כתוצאה ישירה מהאינטראקציה של בני אדם הפרימטים עם צמחים פסיכואקטיביים. שהוסיפה והגבירה את המורכבות של מוחנו, המורכבות שנוספה למוחנו היא יצירתיות, סטאנד-אפ, מוזיקה, דמיון, טכנולוגיה – והרשימה עוד ארוכה. כיום, אנחנו מתמודדים עם ההשלכות של הכחשת המימד הרוחני של הטבע – הקיים בנו.

ברור, אנחנו לא יכולים להמשיך לחשוב על שימוש בסמים באותן דרכים ישנות. כחברה גלובלית, עלינו למצוא תמונה מנחה חדשה לתרבות שלנו, המאחדת את שאיפות האנושות לצורכי הפלנטה והאדם. מצב של חוסר השלמות שבתוכנו, הוא זה שמניע אותנו ליצור יחסים של תלות והתמכרות עם צמחים ותרופות. בשחר ההיסטוריה איבדנו משהו יקר, שהיעדרו גרם לנו לחלות בנרקיסיזם. רק ההתאוששות של היחסים שהתפתחו עם הטבע באמצעות שימוש בצמחים אנתאוגנים מסורתיים, יכולה להציע לנו תקווה לעתיד אנושי. 

אז לפני שאנחנו מתחייבים באופן בלתי הפיך לתרבות נטולת "סמים", שנרכשה במחיר של הטיה מוחלטת של הערכים של חברה פלנטרית חופשית. עלינו לשאול שאלות קשות, מדוע, כמין, אנחנו כל כך מוקסמים משינוי מצבי התודעה?, מה הייתה השפעתן על שאיפותינו האסתטיות והרוחניות?, מה איבדנו על ידי שלילת הלגיטימיות של דחף הפרט להשתמש בחומרים כדי לחוות באופן אישי את הטרנסצנדנטלי והמקודש? 

מצבי תודעה שונים | אדם וחווה אוכלים מעץ הדעת.

 

היינו בירח, עיינו במעמקי האוקיינוס ​​ובלב האטום, אבל יש לנו פחד מלהביט פנימה אל תוך עצמנו. משום שאנו חשים כי זהו המקום שבו כל הסתירות זורמות יחד

טרנס מק'קנה

 • 2
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  2
  Shares

דעתך בעניין...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

נגישות